Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Transfer in retea de 1 Gb/s

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Pinguinu`

Pinguinu`

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.11.2002
Care a fost a doua companie producatoare de placi de baza care a introdus in produsele sale o interfata capabila de un transfer in retea de 1 Gb/s ?
Ma gandeam la Abit, Asus, Epox sau Soltek

merci anticipat

#2
tim

tim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 07.01.2002
Dar care e prima? Ce chipset foloseste (pentru placa gigabit)?

#3
jely

jely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 20.05.2002
Da nu inteleg pt ce iti tb tie 1 gb daca cablurile utp nu stiu daca suporta transferul asta si nu stiu daca iti convine sa dai foarte mult pe cablu!!
Inca nu e o investitie rentabila cu toate ca sunt tehnologii noi aparute, nu sunt folosite cele vechii la maximum!!

#4
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
eh hai jely..las-o mai moale...e o tehnologie VECHE, nu noua. Si exista cabluri si cabluri... cat6 de ex permite full duplex in giga, fata de cat5e care nu prea.

Concluzia este ca ... inceteaza sa crezi ca ceea ce nu poti tu, nu poate nimeni (ie sa foloaseasca "cele vechii la maximum") :)

#5
jely

jely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 20.05.2002
de curiozitate cat costa 1 m de cat6?

#6
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Bine pusa intrebarea lui tim : care a fost prima ? Sincer ... nu stiu care au fost primele companii care au "scos" pe piata placi de baza cu interfete Gigabit Ethernet integrate ... Si nu stiu daca este atit de important ... eu personal nu scriu vreo carte de istorie a placilor de baza ...
Ca chip-uri Gigabit Ethernet, am lucrat in principal cu Intel si Broadcom. Excelente ! Si mai nou, Altima.
Atentie : Gigabit Ethernet pe cablu de cupru inseamna in acest moment 1000Base-T (se folosesc toate cele 4 perechi de fire dintr-un UTP / STP), iar in curind vom avea 1000Base-TX2 (se vor folosi doar doua perechi de fire...).
Vs. de cablurile utilizate, pentru 1000Base-T, CAT5 nu prea merge (doar pe distante scurte ... cabluri de calitate), dar CAT5 Enhanced e OK (folosindu-se toate cele 4 perechi si frecventa de lucru pe fiecare pereche fiind sub 200 MHz). Evident, CAT6 este recomandat (pina la 250 MHz). Mai sus ... cablurile PiMF ...
Estimativ, metrul de cablu UTP CAT6 (de calitate !) ar fi in plaja 0.35 - 0.5 EURO.
Observatie : Gigabit Ethernet nu este tehnologie noua, nu este nici veche ... este in curs de maturizare ...

M-am uitat eu pe ce materiale mai am ... am facut o "mica (,) colectie" cu materiale de nivel incepator - mediu si am atasat-o ... Sper sa fie cuiva de folos ...

Attached Files



#7
yoyx

yoyx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.07.2003
re...stie cineva ce mufe trebuie...pt cablu  cat6 NEXANS .... am vreo 60 m..da la capat am inadituri cu cablu utp cat 5 ...ca nu stiu ce mufe trebuie pt cat 6 ;ppp cele de cat 5 nu merg...10x

#8
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
shi de ce nu tzi-ar mere nishte mufe de cat 5?

#9
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
Eu am avut o experienta neplacuta cu patch panel Brandex or something..care nu a vrut el si pace Gigabit. A trebuit sa-mi cumpar un patch Krone din ala destept, modular, pentru care iti cumperi ce mufa vrea muschiu tau: eu mi-am luat 8 Cat5e UTP, 8 Cat5e FTP si 8 Cat6. Oricum, in cazul lui yoyx ar trebui sa mearga si mufe de cat5 foarte bine.

#10
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
dar voi chiar aveti in retea trafic de 7-10 mb/s in orice moment ?
gigabit deocamdata se justifica decat pt provideri si interconectare de retele mari, nu pt retea locala si internet de 128kbps :(

ps: la www.ral.ro am vazut niste echipamente gigabit interesante

sa-ti cumperi acum o placa de retea gigabit ca sa-ti bagi net la 64 sau 128kbps mi se pare o investitie extrem de tampita...si cu una decond hand de 10mbps netul va merge la fel (de prost :D)

#11
yoyx

yoyx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.07.2003
:) va zic io ca nu mere mufa cat 5 ca am incercat are..firele putin mai groase  :eek:  :hmm:

#12
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
Aeoane: se merita gigabit pentru un file server de retea care deserveshte minim 10 - 15 useri ... bineinteles - sa aiba si infrastructura din spate compatibila.

YoYx: inseamna ca ai ghinion :D

#13
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
pai..eu am pus exact pt astsa gigabit... un application server si un file server. Si se justifica pe deplin, mai ales ca placile de retea sunt ieftine, iar switchu' Allied Telesyn (cu 2 porturi Giga si 24 fast) a fost iar ieftin.

Chiar sunt incantat de costul redus al implementarii retelelor gigabit si am de gand sa fac asta tuturor clientilor :)

#14
Djpac2pac

Djpac2pac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 09.08.2003
PT CE ITI TREBUIE UN G ? CE HDD AI ?
CUMVA S-AU INVENTAT HDD CU 1G /S ?
SAU TE GANDESTI LA VIITOR? ;)

#15
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Nu zice nimeni ca o sa tragi cu 125MB/s (1Gbps), hard disk-urile actuale nu scot atat, dar "spargi" bariera celor 12.5 MB/s actuali (teoretici) la retelele de 100Mbps si obtii viteze de 20-30 MB/s, viteze pe care hard disk-urile actuale le suporta fara probleme, vezi ce au scris Tyby si menetz mai sus.

Si nu mai TIPA.

#16
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
DJPac: hai sa zicem ca ai un server cu 4 GB RAM, care ruleaza un web-server DIN RAM. Mai conteaza transferul pe hdd la accesare?

Maybe is a stupid example ... but ... read the ideea!

Sau mai are shi o matrice RAID completa pe USCSI 360 ...


PS: nu mai tzipa, te rog!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate