Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Intrebare generala cont bancar Ro...
 

Limba romana, origine, evolutie si asemanari cu celelalti limbi europene

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6790 replies to this topic

#5959
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,308
  • Înscris: 05.08.2015
Plm, exact ce spuneam, toponime care provin de la un cuvant care o fi insemnat ce-o fi insemnat, dar nu in romana.

Pentru ca in romana nu inseamna nimic.

Edited by Mount_Yerrmom, 01 April 2017 - 21:57.


#5960
fane_only

fane_only

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 30.11.2016

 Mount_Yerrmom, on 01 aprilie 2017 - 21:57, said:

...o fi insemnat, dar nu in romana.

Pentru ca in romana nu inseamna nimic.
citeam un text al unuia Michael Breza care a vizitat zona Olimpului - > Larisa.
Toponomii care le-a intalnit:
Valea Tempa,
Bistrita
Tarnava
etc.
Cuvinte ce nu inseamna nimic in romana dar care sunt suddunarene
si apar peste tot unde traiesc vlahii.

#5961
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

 Mount_Yerrmom, on 01 aprilie 2017 - 21:57, said:

Plm, exact ce spuneam, toponime care provin de la un cuvant care o fi insemnat ce-o fi insemnat, dar nu in romana.
Pentru ca in romana nu inseamna nimic.
...e pana si-n DEX, bobule.
https://dexonline.ro/definitie/tamp
(Înv. și reg.; despre obiecte ascuțite) Cu vârful sau cu tăișul tocit, știrbit; TÎMP, -Ă subst. „vîrf de munte”; adj. „tocit”. tâmp a. netăios, tocit: cuțit tâmp [V. tâmpì].  sursa: Șăineanu, ed. VI (1929) etc

 fane_only, on 02 aprilie 2017 - 00:50, said:

Toponomii care le-a intalnit:
Valea Tempa,
Bistrita
Tarnava si apar peste tot unde traiesc vlahii.
nu stiu daca dupa criteriile tale eu sunt vlah, sau daca traiesc, dar e cert ca denumirile astea nu se intalnesc pe unde umblu eu.
dar divaghez, si te-ntrerup. deci ce vrei sa spui, ca vlahii moderni se inspirau in toponimie din metonimia poetilor antici, sau invers, poetii antici se inspirau in metonimie din toponimia vlahilor, intamplator concomitent si moderna dar si pre-romana, deci eterna.

Edited by leogoto, 02 April 2017 - 02:12.


#5962
fane_only

fane_only

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 30.11.2016

 leogoto, on 02 aprilie 2017 - 02:08, said:

nu stiu daca dupa criteriile tale eu sunt vlah, sau daca traiesc
traiesti.
dar ca un român.
de la vlahi ai mostenit limba, toponimiile si eventual pe ici pe colo ramasitele unei identitati.
caci restul sunt umplute cu dacomanii.

#5963
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,308
  • Înscris: 05.08.2015

 leogoto, on 02 aprilie 2017 - 02:08, said:

...e pana si-n DEX, bobule.

Nu ma-nnebuni! Nu-ti detei chiar eu articolul din DEX pe pagina anterioara?

Or, nu despre sensul "prost, idiot, obtuz, bont, tocit" vorbim ci despre "munte abrupt, coasta, prapastie", sensuri care se gasesc in limbile romanice occidentale moderne dar care lipsesc cu desavarsire in limba romana.

Ia un bonbon, etimologule care esti tu priceput Posted Image

Edited by Mount_Yerrmom, 02 April 2017 - 07:55.


#5964
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

 Mount_Yerrmom, on 01 aprilie 2017 - 11:25, said:

A oprima este neologism imprumutat din franceza.

Ai baut apa dupa neaflorica?

Eu nu am spus vreodată aşa ceva. Ai mai  inventat o porcărie.

 fane_only, on 02 aprilie 2017 - 00:50, said:

citeam un text al unuia Michael Breza care a vizitat zona Olimpului - > Larisa.
Toponomii care le-a intalnit:
Valea Tempa,
Bistrita
Tarnava
etc.
Cuvinte ce nu inseamna nimic in romana dar care sunt suddunarene
si apar peste tot unde traiesc vlahii.
Toponomii care le-a intalnitPosted Image Lasă în pace limba romînă.

 Mount_Yerrmom, on 02 aprilie 2017 - 07:53, said:

Nu ma-nnebuni! Nu-ti detei chiar eu articolul din DEX pe pagina anterioara?

Or, nu despre sensul "prost, idiot, obtuz, bont, tocit" vorbim ci despre "munte abrupt, coasta, prapastie", sensuri care se gasesc in limbile romanice occidentale moderne dar care lipsesc cu desavarsire in limba romana.

Ia un bonbon, etimologule care esti tu priceput Posted Image
Cred că şi la tîrlă se vorbeşte mai frumos.
Ţi-a pus leogoto citat tot din  dex: ..e pana si-n DEX, bobule.
https://dexonline.ro/definitie/tamp
(Înv. și reg.; despre obiecte ascuțite) Cu vârful sau cu tăișul tocit, știrbit; TÎMP, -Ă subst. „vîrf de munte”; adj. „tocit”. tâmp a. netăios, tocit: cuțit tâmp [V. tâmpì].  sursa: Șăineanu, ed. VI (1929) etc
Aşa că tu vezi doar una şi dai cu bita şi cu vorba murdară.
Mai scrii şi minciuni despre mine.

#5965
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

 Mount_Yerrmom, on 02 aprilie 2017 - 07:53, said:

Nu ma-nnebuni! Nu-ti detei chiar eu articolul din DEX pe pagina anterioara?

Or, nu despre sensul "prost, idiot, obtuz, bont, tocit" vorbim ci despre "munte abrupt, coasta, prapastie", sensuri care se gasesc in limbile romanice occidentale moderne dar care lipsesc cu desavarsire in limba romana.
Ia un bonbon, etimologule care esti tu priceput Posted Image
nu te-nebunesc eu ca esti tu impachetat gata.
pai dedesi link la DEX, da' nu citisi pana la capat?
mai citeste o data si afla, chiar din DEX, dar mai la urma, pe unde n-ai ajuns tu cu cititul, ca are si sensul ala, de "versant/promontoriu/munte tocit", bobule care esti bob.

#5966
fane_only

fane_only

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 30.11.2016

 neafloricadinobor, on 02 aprilie 2017 - 09:03, said:

Toponomii care le-a intalnitPosted Image Lasă în pace limba romînă.
toponomiile nu

pot fi intalnite?


Quote

tâlní, tâlnesc, (tălni), vb. tranz., refl. – A (se) întâlni: „S-o tâlnit c-un turc bătrân” (Antologie, 1980: 333). – Din magh. tatálni „a întâlni” (DER, DEX), magh. talál (MDA).
ungurescul talál = a găsi.

vai de capul tau nea florica :ciocan:

#5967
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

 fane_only, on 02 aprilie 2017 - 17:49, said:

toponomiile nu pot fi intalnite?
ungurescul talál = a găsi.
vai de capul tau nea florica Posted Image
PE care le-a întîlnit!!
Da! Vai de capul meu că am de a face cu ignari şi cu fraieri.

 fane_only, on 02 aprilie 2017 - 17:49, said:

ungurescul talál = a găsi.  vai de capul tau nea florica Posted Image
Eu nu etimologia am discutat ci exprimarea agramată. Oricum etimologia ta e proastă.
lasă în pace limba română.

#5968
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,308
  • Înscris: 05.08.2015

 leogoto, on 02 aprilie 2017 - 09:33, said:

pai dedesi link la DEX, da' nu citisi pana la capat?
mai citeste o data si afla, chiar din DEX, dar mai la urma, pe unde n-ai ajuns tu cu cititul, ca are si sensul ala, de "versant/promontoriu/munte tocit", bobule care esti bob.

Citii, citii si nu gasii auirelile din capul tau aiurit.

"Tampa" nu-i substantiv comun; plecand de la toponimia existenta, se banuiesta ca ar fi fost odata ca niciodata, pe cand se potcovea leogotul cu 99 de ocale de fier de sarea peste neaflorica; lumea aplauda si striga "bis!"

#5969
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
19 definiții

TÂMP, -Ă, tâmpi, -e, adj. 1. (Înv. și pop.; adesea substantivat) Prost; tâmpit (1). 2. (Înv. și reg.; despre obiecte ascuțite) Cu vârful sau cu tăișul tocit, știrbit; tâmpit (2). – Din sl. tonpŭ. Cf. magh. tompa. TÂMP, -Ă, tâmpi, -e, adj. 1. (Înv. și pop.; adesea substantivat) Prost; tâmpit (1). 2. (Reg.; despre instrumente ascuțite) Cu vârful sau cu tăișul tocit, știrbit; tâmpit (2). – Din sl. tonpŭ. Cf. magh. tompa. TÎMP, -Ă, tîmpi, -e, adj. 1. Tîmpit. Tîmp nu-i; se poartă cîteodată ca și cum ar fi în puterea sănătății. SADOVEANU, P. M. 17. Spre orașul plin de turle Stau privind c-un aer tîmp. TOPÎRCEANU, P. 216. Trăsnea era înaintat în vîrstă, bucher de frunte și tîmp în feliul său. CREANGĂ, A. 89. ◊ (Adverbial) Oarță rîdea tîmp, dezvelindu-și gingiile lăptoase. C. PETRESCU, R. DR. 237. ◊ (Substantivat) Ascultă gură-cască și cu ochi de timp. GALACTION, O. I 54. 2. (Despre instrumente ascuțite) Cu vîrful sau tăișul tocit, știrbit. Sinălăul este un cuțit gros, tîmp, nu mult încovoiat. PAMFILE, I. C. 43. ȚÎMP, țîmpuri, s. n. (Regional) Pulpă, coapsă de animal (mai ales de pasăre); copan. ȚÂMP, țâmpuri, s. n. (Reg.) Coapsă de animal; copan. – Magh. comb. tâmp (pop., fam.) adj. m., pl. tâmpi; f. tấmpă, pl. tấmpe tâmp adj. m., pl. tâmpi; f. sg. tâmpă, pl. tâmpe TÂMP adj., s. v. cretin, idiot, imbecil, tâmpit. ȚÂMP s. v. coapsă. Tâmp ≠ ager, deștept, inteligent, isteț, mintios tîmp (-pă), adj. – 1. Tocit, știrb. – 2. Obtuz, tont, prost. Sl. tąpŭ „obtuz” (Miklosich, Slaw. Elem., 50; Cihac, II, 410; Byhan 336; Philippide, I, 460; Conev 39; Weigand, BA, II, 264; Candrea); dar coincide cu o rădăcină expresivă romanică, temp- (REW 8626), astfel că tîmpă, s. f. (coastă, deal), conservat mai ales ca toponim, se poate explica atît prin lat. sau mai bine (*timpa, cf. calabr. timpa „prăpastie”, timpariellu „muncel”, timpune „colnic”, campid. temba „bulgăre de pămînt”, sicil. timpa prăpastie, sp. atempa „pășuni în locuri joase”, cf. REW 8739; Drăganu, Dacor., I, 107; Rohlfs, ZRPh., LVII, 448; Tagliavini, Studii rum., III, 86; Iordan, BL, VI, 40; Corominas, I, 317); sau mai probabil, printr-o rădăcină expresivă internă, din aceeași familie cu lat. tumbae, mgr. δοῦμπα „tumul”, germ. stumpf „tocit”. Der. tîmpi, vb. (a roade, a toci; a idioți, a îndobitoci); tîmpeală (var. tîmpenie), s. f. (neghiobie, prostie, imbecilitate); tîmpiș, s. n. (înv., oblic); tîmpitor, adj. (care prostește); tupi (var. Mold., tuchi), vb. (a nivela; a năuci; a zăpăci; a ascunde, a tăinui), cu pierderea nazalității, cf. piti; tupila, vb. refl. (a se reduce, a se micșora), de la tupi ca pitula de la piti; tupiliș, adv. (pe ascuns, pe furiș), cf. pituliș. – Cf. întîmpina. TÂMP ~ă (~i, ~e) 1) și substantival rar (despre persoane sau despre manifestările lor) Care vădește lipsă de inteligență; prost; neghiob; tont; nătărău; nătâng; netot; nerod; stupid; năuc. 2) reg. (despre obiecte de tăiat) Care are tăișul sau vârful ros și nu mai taie. /<sl. tonpu țâmp, țâmpuri, s.n. (reg.) 1. șold, coapsă. 2. copac, țubac. tâmp a. netăios, tocit: cuțit tâmp [V. tâmpì]. timp n., pl. urĭ (lat. tĕmpus, timp, rudă cu vgr. témno, taĭ, despart; it. pg. tempo, pv. tems, fr. temps, sp. tiempo. V. templu și tom). Vreme, durată: cu ceasurile, zilele și aniĭ se măsoară trecerea timpuluĭ. Vreme, secul, epocă determinată: în timpu luĭ Ștefan cel Mare, în timpurile moderne, ce timpurĭ ! Epoca actuală saŭ de care se vorbește: moda timpuluĭ. Sezon, anotimp: timpu florilor. Vreme, moment, ocaziune: aĭ sosit la bun timp, a profita de timp. Moment fixat: se apropie timpu. Răgaz: nu-mĭ dădea timp să vorbesc. Vreme, stare atmosferică: timp ploĭos. Mișcare: pușca asta se încarcă în treĭ timpurĭ (și timpĭ). Gram. Forma pe care șĭ-o ĭa verbu ca să arăte [!] trecutu, prezentu saŭ viitoru: am fost, sînt, voĭ fi. Muz. (it. tempo). Diviziune a măsuriĭ: valsu e un dans în treĭ timpurĭ. În noaptea timpurilor, în timpurĭ imemoriale, străvechĭ. A omorî timpu (fr. tuer le temps), a perde [!] timpu cu nimicurĭ ca să-țĭ treacă de urît. A perde timpu, 1. a nu lucra, 2. a scăpa ocaziunea. A perde timpu cu, a întrebuința timpu: a perde timpu cu studiu. A cîștiga timp, a te maĭ depărta de momentu deciziv [!]. A repara timpu perdut, a compensa perderea timpuluĭ pintr´o [!] muncă maĭ intensă. La timp, cînd trebuĭe. Din timp, devreme: a te aproviziona din timp. În acelașĭ timp, tot odată. Din timp în timp, din cînd în cînd. În ainte de timp [!], prea devreme, prematur. Cu timpu, încet-încet: boala se vindecă cu timpu. – În Trans. și tîmp. – Și masc. timpĭ într´un doc. muntenesc din 1651. 1) tîmp n. V. timp. 2) tîmp, -ă adj. (vsl. tompŭ, tocit; sîrb. tup, rus. tupóĭ, tocit, idiot). Tîmpit. Adv. În mod tîmpit. țîmp n., pl. urĭ (ung. comb). Ban. But, cĭozvîrtă.

Edited by neafloricadinobor, 03 April 2017 - 08:17.


#5970
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
Presupuneri şi comparaţii inutile ca de ex tîmp ce germ stumpf.
Tîmpa e toponim romînesc. Dovada este că rădăcina tîmp există în unele cuvinte: tîmplă, tîmplărie, tîmplar, întîmplare, a întîmpina, tîmpit, tîmpenie.

#5971
fane_only

fane_only

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 30.11.2016

 neafloricadinobor, on 03 aprilie 2017 - 08:09, said:

tîmp (-pă), adj. – 1. Tocit, știrb. – 2. Obtuz, tont, prost. Sl. tąpŭ „obtuz” (Miklosich, Slaw. Elem., 50; Cihac, II, 410; Byhan 336; Philippide, I, 460; Conev 39; Weigand, BA, II, 264; Candrea); dar coincide cu o rădăcină expresivă romanică, temp- (REW 8626), astfel că tîmpă, s. f. (coastă, deal), conservat mai ales ca toponim, se poate explica atît prin lat. sau mai bine (*timpa, cf. calabr. timpa „prăpastie”, timpariellu „muncel”, timpune „colnic”, campid. temba „bulgăre de pămînt”, sicil. timpa prăpastie, sp. atempa „pășuni în locuri joase”, cf. REW 8739; Drăganu, Dacor., I, 107; Rohlfs, ZRPh., LVII, 448; Tagliavini, Studii rum., III, 86; Iordan, BL, VI, 40; Corominas, I, 317);

Vezi nea florica, tot la vorbele mele ai ajuns: *timpa, cf. calabr. timpa „prăpastie”, timpariellu

 neafloricadinobor, on 02 aprilie 2017 - 19:54, said:

Eu nu etimologia am discutat ci exprimarea agramată
adică intâlnit vine din ungurește, cu sensul de a găsi
iar matale îmi spui ca nu este românește exprimarea "a întâlnit toponomii".

nea florică, tare mă mir, cu ce gândești matale?

#5972
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
Da, din ungureşte de la a găsi! Posted Image Eşti maestru la urechisme, ca şi ungurii. Bacău de la ungurescul Beko!
Eu cu capul gîndesc. Tu tot cu capul dar prost gîndeşti şi te exprimi prost. Ţi-am arătat de multe ori.
a întâlnit toponomii nu e romîneşte nici în romîna din Ardeal.
A întîlnit toponimii e în în romîna literară.
Nu ştiu cum dar toţi zăpăciţii vor să îmi arate că ei sînt mai culţi şi mai deştepţi decît mine.

#5973
fane_only

fane_only

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 30.11.2016

 neafloricadinobor, on 03 aprilie 2017 - 19:38, said:

A întîlnit toponimii e în în romîna literară.
si atunci care e problema?
îți jignește inteligența?

#5974
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
intelşigenţa şi cultura.Nu e cazul să dai lecţii de lşimbă romînă, etimologie, cînd faci asemenea greşeli.

#5975
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/69/Latin_Europe.png/800px-Latin_Europe.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5976
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 DaDanuca, on 02 noiembrie 2013 - 20:53, said:


Gelu e Gelu si era roman, Gyula e urmasul lui Tuhutum care l-a ucis pe Gelu si i-a luat tara.

Nu mia stiu pe unde am gasit ca "gyula" cu g miniscul era la vechi unguri ecgivalentul lui "dux" adica general

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate