Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Limba romana, origine, evolutie si asemanari cu celelalti limbi europene

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6790 replies to this topic

#5995
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View PostInfinitty, on 30 aprilie 2017 - 22:13, said:

a ZICE din DICERE (lat)
zice are și forma "zîce, zîc, zî” ->> doar dacă e în dicționar nu înseamnă că e și corect
continuăm programul cu lecția de latină a zilei.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XbI-fDzUJXI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5996
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008
Schimbãrile fonetice s-au înfãptuit negreșit la trecerea din latina, la protoromânã, una dintre astea fiind transformarea lui "d" în "z".

Acesta se poate observa cã se repetã sistematic:

. Dicere....Zicere
. Deus....Zeu
. Dies....Zi
. Diarium....Ziar


#5997
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Ma indoiesc ca termenul ziar ar fi premodern.

Deus era in greaca Zeus, idem zeii, toata povestea fiind copiata in crestinism.

Zori de zi, ziorel de seara sau de zi, zari, zare albastra.

Sigur ca da, englezii au diaries, iar noi nici macar diareea care este evident un termen cult.

Nu avem nimic de la cohorta sau centurion, dar avem celto-germanicele vechi card, cardasie si ciata aka ceata de flacai.

View Postleogoto, on 03 mai 2017 - 06:25, said:

zice are și forma "zîce, zîc, zî†->> doar dacã e în dicționar nu înseamnã cã e și corect
continuãm programul cu lecția de latinã a zilei.

Am revenit in dacologie, deci nu te contrazic, dar si macar ca o conventie trebuie indicata si sursa clasica.

#5998
Rikki-Tikki-Tavi

Rikki-Tikki-Tavi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.05.2017
Alte pareri asupra originii limbii romane...

#5999
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

Quote

vîrî (-r, -ît), vb. – A introduce, a băga. Sl. vrĕti „a închide” (Cihac, II, 457; Tiktin), cf. rus. vrytĭ „a introduce”.

VIRÁ, virez, vb. I. 2. Tranz. A face un virament.  – Din fr. virer.

Cand virezi niste bani nu introduci?

#6000
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Europa este impartita in cateva supragrupe lingvistice importante si aceasta geografic.

Europa nordica si central rasariteana este dominata de grupul slavo-balto-germanic, apoi Europa nord-vestică este dominata de grupul Britonic desi destul de restrans in areal.
In fine Europa vestică sud-vestică cu insula carpatică apartine grupului romanic.

Afinitatile lingvistice foarte mari dintre anumite grupe si limbi se datoreaza in unele cazuri aspectului primordial al unor limbi, iar limba română are acest caracter.

Limba română la prima vedere este o limba slavo-romanica, iar la o analiza atenta pare a fi o limba celto-goto-italica.

In fapt limba română a evoluat intr-un cadru izolationist pastrand caracterul proto IE de tip celto-italic vechi, de aceea seamana mult cu limbile slave dar si cu ansamblul romanic.

#6001
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,256
  • Înscris: 05.08.2015

View PostRikki-Tikki-Tavi, on 26 mai 2017 - 20:20, said:

Alte pareri asupra originii limbii romane...

Napoleon si Ghorghe scriu de la balamuc. Alte surse n-ai?

#6002
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017
Un examen serios pentru mintea dacopatilor.
Ceva de care ei nu pot trece.
E vorba de cuvantul vechi
In italiana este   vecchio

Quote

véchi (-che), adj. – Care durează de mult, antic.
Mr., megl. vecl’u.
. vĕclus, formă populară în loc de vĕtŭlus (Diez, I, 440; Cipariu, Gram., 47; Pușcariu 1868; REW 9291),
cf.
vegl. vieklo,
it. vecchio,
prov. vielh,
fr. vieil,
sp. viejo,
port. vehl. –

Der. învechi (var. înv. vechi), vb. refl. (a deveni vechi; a se uza, a se strica); vechime,
s. f. (antichitate, timpuri vechi); vechitură,
s. f. (antichitate; lucru vechi); vechie,
s. f. (antichitate); străvechi, adj. (antic, durabil),

cf. it. travecchiezza.

sa fi dacopat sa nu poti pricepe.

PS: dar la ce te poti astepta de la dacopati?

#6003
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
In siciliana avem Vechiu.

#6004
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,061
  • Înscris: 12.12.2006
Uite un bun candidat pentru împrumuturi din protoromână în slavă: Tisa, numele arborelui.

Most Romance languages, with the notable exception of French, kept a version of the Latin word taxus (Italian tasso, Corsican tassu, Occitan teis, Catalan teix, Gasconic tech, Spanish tejo, Portuguese teixo, Galician teixo and Romanian tisă) from the same root as toxic.
In Slavic languages, the same root is preserved: Russian tis (тис), Slovakian tis, Slovenian tisa, Serbian-Croatian-Bosnian tisa/тиса. Albanian borrowed it as tis.


Mai ales ținând seama de aria de răspândire a speciei, care nu cuprinde zona originală a slavilor.

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4e/Taxus_baccata_range.svg/1630px-Taxus_baccata_range.svg.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Morosanul, 04 December 2017 - 12:38.


#6005
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Nu stiu daca exista asa ceva, practic discutam despre un arbore rar.
Eu as miza pe teiul de ceai, in maghiara tej= lapte, iar teiul crud in sectiune secreta un latex alb aidoma laptelui, in plus teiul este un arbore comun.

#6006
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,061
  • Înscris: 12.12.2006
Da ce legătură are raritatea arborelui cu împrumutil ligvistic ? Posted Image

#6007
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,061
  • Înscris: 12.12.2006

View PostInfinitty, on 04 decembrie 2017 - 13:27, said:

Eu as miza pe teiul de ceai, in maghiara tej= lapte
Asta îmi sugerează fenomenul mai comun de confundare a băuturilor în unele limbi. mai les că
ceai este fr. thé, it, té, ger. tee

De ex. spaniolii zic la ulei aceite (oțet), suedezii la bere öl (ulei), și mai sînt.

#6008
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostMount_Yerrmom, on 09 august 2017 - 19:03, said:

Napoleon si Ghorghe scriu de la balamuc. Alte surse n-ai?
Eu cred că imbecilii îi contrazic de la balamuc.

View PostMorosanul, on 04 decembrie 2017 - 16:02, said:

Da ce legătură are raritatea arborelui cu împrumutil ligvistic ? Posted Image
Nu are nimic, dar găseşte el puncte comune ca să facă o salată din care nu se inţelege ceva: tei din ungureşte (lapte), tei din română şi tee din germanaă franceză engleză unde inseamnă ceai.

View PostMorosanul, on 04 decembrie 2017 - 12:38, said:

Uite un bun candidat pentru împrumuturi din protoromână în slavă: Tisa, numele arborelui.

Most Romance languages, with the notable exception of French, kept a version of the Latin word taxus (Italian tasso, Corsican tassu, Occitan teis, Catalan teix, Gasconic tech, Spanish tejo, Portuguese teixo, Galician teixo and Romanian tisă) from the same root as toxic.
In Slavic languages, the same root is preserved: Russian tis (тис), Slovakian tis, Slovenian tisa, Serbian-Croatian-Bosnian tisa/тиса. Albanian borrowed it as tis.


Mai ales ținând seama de aria de răspândire a speciei, care nu cuprinde zona originală a slavilor.
Metoda asta e veche. Mi se pare că tu nu o ştiai ci ai redescoperit-o.Mergind pe aceeaşi idee ajungi la concluzia că şi alte cuvinte siint in limbile slave ajunse acolo din romînă, de ex KOSA. În graiurile româneşti din vest se spune tot KOSA, nu KOASA. Ele nu au diftong. GHEARĂ se spune GHERA.
Ideea este că agricultura a început in regiunile locuite de traci, adică mai precis pe Dunăre, prin urmare termenii agricoli comuni în limbile slave şi în română provin din română..A sta conduce la ideea că româna e o limbă veche sau cel puţin e urmaşa unei limbi vechi.

#6009
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postionelmironescu, on 04 decembrie 2017 - 22:41, said:


Ideea este că agricultura a început in regiunile locuite de traci, adică mai precis pe Dunăre, prin urmare termenii agricoli comuni în limbile slave şi în română provin din română..A sta conduce la ideea că româna e o limbă veche sau cel puţin e urmaşa unei limbi vechi.
cu alte cuvinte slavii sunt urmasii tracilor, getilor si dacilor. :ciocan:

#6010
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017
Inelul din Ezerovo.

De fapt aici este o traducere corecta.
Dovedeste ca limba tracilor combinata cu cea a sarmatilor a dat limba slavilor.
La nord de Dunare.

ΡΟΛΙΣΤ ΕΝΕΑ ΣΝ  <> ΕΡΕΝ Ε ΑΤΙΛ <> ΤΕ ΑΝΗΣ ΚΟ ΑΡΑ<> ΖΕ ΑΔΟΜ <> Ε ΑΝΤΙΛΕΖΥΠ  <>    ΤΑ ΜΙ ΗΕ ΡΑΖΗΛΤΑ
corectatt tinand cont de lexic slav si baltic:

Rolist, enea sn <>  Eren e Atil <> Te anYs ko ara <> Ze Adom <>  E antilezup   <>   Ta mi ye Razylta  

Tradus in romaneste:

Rolist, al 9lea fiu <>  Eren si Atil <> Un inel de protectie  <>   luat pe Adom <>  impotriva spurcaciunilor spuse <> la mine impotrivire

#6011
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Posted Image Posted Image s-a apucar Fane de  descifrat textul de pe inel!!

ΡΟΛΙΣΤ ΕΝΕΑ ΣΝ  <> ΕΡΕΝ Ε ΑΤΙΛ <> ΤΕ ΑΝΗΣ ΚΟ ΑΡΑ<> ΖΕ ΑΔΟΜ <> Ε ΑΝΤΙΛΕΖΥΠ  <>    ΤΑ ΜΙ ΗΕ ΡΑΖΗΛΤΑ
Asta nu e in nici o limba. E doar o aiureală așa cum sunt toate celelalte pt că procedeul este greşit.
Cred că tu poţi scoate cite o aiureală de acest fel in fiecare zi, că nu e greu deloc.

View Postenough1453, on 04 decembrie 2017 - 23:02, said:

cu alte cuvinte slavii sunt urmasii tracilor, getilor si dacilor. Posted Image

Tragi concluzii greşite.De ce să fie slavii urmaşii tracilor dacă au luat cuvinte din limba sau limbile trace? Noi dacă am luat din franceză sau turcă suntem urmaşi ai turcilor sau ai francezilor?
Fiţi atenţi la Fane cit de greşit pricepe.

#6012
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,061
  • Înscris: 12.12.2006

View Postionelmironescu, on 04 decembrie 2017 - 22:41, said:

Mergind pe aceeaşi idee ajungi la concluzia că şi alte cuvinte siint in limbile slave ajunse acolo din romînă, de ex KOSA. În graiurile româneşti din vest se spune tot KOSA, nu KOASA.
Bine, pentru DEX și plug vine din slavă :)
Ia zi-ne cum i se zice în germană ?

M-am gîndit și eu la căteva noțiuni din astea agrare, dar n-am ajuns prea departe pentru că nu mă știu la limbi slave Posted Image
Cu coasa se mai întrevede o posibilitate, pentru că o au și grecii, albanezii și aromânii - ngr. ϰόσα, alb. kosë.

P.S. Diftongii, nu toți au dispărut, pentru oa vocalel au fuzionar formând un o deschis, similar cu suedezul å.
Istoria zice că fenomenul e însă posteror diftongării, nu direct din temneul de origine (lat. mora -> prom. moară -> reg. måră , la fel cu coasă )  chiar dacă pare a se apropia de termenul inițial.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate