Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

Curtea noastra!

- - - - -
  • Please log in to reply
1874 replies to this topic

#55
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007

View Postdanmannx, on 14 februarie 2014 - 14:17, said:

1. MSR nu MSV, my bad. Din viteza. Intrare de afara pentru ca:
a. trebaluiesti pe afara, si ai nevoie la WC,
b. iese Dna cu ligheanul de rufe si le intinde afara, la umbra (nu la soare ca decoloreazaPosted Image )
c. va fi gata terasa si va fi plina de prieteni. sfaraie gratarul de caramida si curge berea rece ca gheata.Obligatoriu, prin rotatie la 40/ 60 de min. fiecare isi va lua rezervorul si-l va primeni prin golire facand loc la noul val. mie nu mi-ar conveni ca la fiecare 4-6 min (reteta pentru 10 buc.)sa intre cineva in casa la shushu.
d. o sa mai faci una alta in curte si o sa chemi ajutoare, dorei etc. nu e pacat sa nu ai o buda mai ashea?!
Treaba cu uscatul in pod ... uita de ea. Dupa 2 luni sa vezi ce sus pare... ahaaa, Negoiu tata nu alta.
Daca pe partea cu CT poti face garaj - atunci sa vezi domnie.Sari din pat in masina fara sa te prafuiesti pe talpi.E treaba....
2. ala micu nu e camera pentru desk -ul tau? Game room. Armureria etc.
3. studiaza treaba cu francezii asa... 4u.
4.Posted Image  hai ca azi de V-day te inteleg. Esti indragostit dar .... sa nu se mai intamplePosted Image
5.Dragostea e periculoasa indiferent unde o faci. E un risc MAJOR pe care oamenii in INCONSTIENTA lor nemarginita il accepta. Este o boala cu transmitere sexuala, deci sa nu o proliferam.
(eeeei pe draq : pe chiuveta, sub chiuveta, la dus, sub dus in masina de spalat.... pai da EVRIUER)
6. usor de construit, greu si frustrant de intretinut.


OBS:
eu gatesc. a lot. tu in faza actuala, ai intre blat si frigider dita-mai spatiul de 125 cm. eu am o bucatarie de 5700 x 5800 si sunt ca pestele in acvariu. Cand incepe sotia razboiul( gateste si ea) , imi iau talpasitza in salon(rar), in dormitor la tv sau la munca.
Am o masutza de 2000x1200 care se trensforma in blat de lucru cand ma apuca chinurile creatiei culinare si fac cozonaci, pizza sau mai stiu eu ce. Sa vezi cu zboara oalele si cratitele. Viata tata!
Bucataria mea este inchisa. Nu trece nimic de usi.



1. am inteles Posted Image

a, c, d. am prevazut langa foisor un grup sanitar.

b. nu uscam rufele afara. problem praf, gainat de pasarica, posibil fum de gratar, ploi si vijelii neanuntate. miscarea cat se poate. cand nu se mai poate, planul b adica in foisor.

2. corect. Dar la nevoie se face mintenas dormitor.
3. studiez, studiez. merci. Posted Image
4. :))
5. :))
6. true !

Eu nu gatesc pentru ca nu stiu, nu vreau, nu-mi place. Am discutat problema cu dna., si o sa hotarasca ea ce si cum. Eu nu lucrez cu aragazul decat pentru cafea. Posted Image

Spune-mi te rog cum se comporta acoperisul tau din "plastic" ? Esti multumit de alegere ? Daca ai mai avea ocazia ai face la fel ? Imi place mult ideea si ma bate gandu' s-o "comit" si eu !


Cu stima,

#56
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
http://m.youtube.com...h?v=dpfk0h_Yv2c

Sfaturi, pareri, opinii ?

#57
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,563
  • Înscris: 10.05.2007
Vunderful... Isch libe BCA fraiereshtainen. Nicht pulistirien, Ytong fur die ganze familie :)

#58
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
AOLEOOOOOOOOOOOOOOO
Zii bre in franceza italiana o limba latina...Asa mai intalegem si noi...

#59
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Credeam ca numai eu sunt "liliac" :))

View PostAstrul, on 17 februarie 2014 - 03:42, said:

Vunderful... Isch libe BCA fraiereshtainen. Nicht pulistirien, Ytong fur die ganze familie Posted Image


Eu am vazut ca esti anti-bca si ca nu-l recomanzi nici pentru... citez din memorie: "anexe gospodaresti, cocini, garaje" insa ma gandeam ca poate rahatu' asta de multipor (pentru izolatie) e nitel mai ok decat scartaietoarea pe baza de petrol. Oare occidentalii sunt complet idioti daca l-au folosit la cladiri precum stadionul Allianz Arena, noul sediul al Consiliului European, Dancing House din Praga ?!

Cica si in Biucarest  a fost folosit la cateva cladiri de referinta: National Arena, AFI Palace Cotroceni sau Cosmopolis. Acu' sa-i trimit la dracu' ca nu le fac reclama insa vroiam o parere avizata, bazata pe argumente logice, ca una e sa citesc pe te miri ce site-uri unde mananca unii kko la greu si alta e aici unde am vazut si apreciez calitatea opiniilor.

Pe mine ma incanta ideea sa-mi fac o coliba cu materiale cat mai eco, cat mai naturale, dar unde mai gasim materiale d'astea si mai ales la ce preturi ?

A folosit cineva acest produs ? Aveti vreo parere ? Accept si opinii in limbi straine. Posted Image

Attached Files



#60
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007

View Postmanuko, on 16 februarie 2014 - 17:07, said:




1. am inteles Posted Image

a, c, d. am prevazut langa foisor un grup sanitar.

b. nu uscam rufele afara. problem praf, gainat de pasarica, posibil fum de gratar, ploi si vijelii neanuntate. miscarea cat se poate. cand nu se mai poate, planul b adica in foisor.

2. corect. Dar la nevoie se face mintenas dormitor.
3. studiez, studiez. merci. Posted Image
4. Posted Image)
5. Posted Image)
6. true !

Eu nu gatesc pentru ca nu stiu, nu vreau, nu-mi place. Am discutat problema cu dna., si o sa hotarasca ea ce si cum. Eu nu lucrez cu aragazul decat pentru cafea. Posted Image

Spune-mi te rog cum se comporta acoperisul tau din "plastic" ? Esti multumit de alegere ? Daca ai mai avea ocazia ai face la fel ? Imi place mult ideea si ma bate gandu' s-o "comit" si eu !


Cu stima,
Are deja 2,5 ani. In afara de faptul ca este usor matuita (soare+praf) este asa cum am pus-o. Da, as merge pe aceeasi varianta doar ca a crescut tare pretul. Am vazut acelasi produs ontat acum 5-6-7si 8 ani. Este ireprosabil. Sunt voci care spun ca se macina, dizolva, etc. Am intrebat si eu (legitim de altfel) daca au vazut personal si unde? Respuns: Aaaa pai ... asa zicea un mester ca nu stiu unde.... aaaa. Eu sunt FOARTE multumit de ea, pentru ca nu am cu ce sa fac comparatie. Cert este ca :
1. Nu este higroscopica - avantaj major.
2. Se aseaza excelent pe lemnarie.
3. Este cel mai usor produs din categoria asta de produse. (tigle)
4. Se gaseste in 3 culori (negru, rosu, ciocolat)
5. Incasabila.
6. La ploaie nu propaga zgomotul.
7. Zapada se topeste foarte repede. Grija la parazapezi. Eu am pus 3 randuri.

Contra:
1. Nu mai are luciul original - asa se vede de jos (7 ml inaltime- se vede doar din strada)
2. Accesorii - numai coama si laterale stg/drpt.
3. Nu a facut proba timpului - are cam 10 ani.

Eu am montat-o cu negrese. 2 /buc. Nu mai misca si au fost ceva vanturi pe la mine.

#61
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007

View Postdanmannx, on 17 februarie 2014 - 08:46, said:

Are deja 2,5 ani. In afara de faptul ca este usor matuita (soare+praf) este asa cum am pus-o. Da, as merge pe aceeasi varianta doar ca a crescut tare pretul. Am vazut acelasi produs ontat acum 5-6-7si 8 ani. Este ireprosabil. Sunt voci care spun ca se macina, dizolva, etc. Am intrebat si eu (legitim de altfel) daca au vazut personal si unde? Respuns: Aaaa pai ... asa zicea un mester ca nu stiu unde.... aaaa. Eu sunt FOARTE multumit de ea, pentru ca nu am cu ce sa fac comparatie. Cert este ca :
1. Nu este higroscopica - avantaj major.
2. Se aseaza excelent pe lemnarie.
3. Este cel mai usor produs din categoria asta de produse. (tigle)
4. Se gaseste in 3 culori (negru, rosu, ciocolat)
5. Incasabila.
6. La ploaie nu propaga zgomotul.
7. Zapada se topeste foarte repede. Grija la parazapezi. Eu am pus 3 randuri.

Contra:
1. Nu mai are luciul original - asa se vede de jos (7 ml inaltime- se vede doar din strada)
2. Accesorii - numai coama si laterale stg/drpt.
3. Nu a facut proba timpului - are cam 10 ani.

Eu am montat-o cu negrese. 2 /buc. Nu mai misca si au fost ceva vanturi pe la mine.

Salutari

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri. S-o stapaniti sanatosi si sa nu aveti probleme cu ea niciodata ! 70 % imi pun si eu tot din asta.

O zi buna !

#62
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Liliac?????
Te faci pasare de noapte 100%!
Si nu esti nici primul nici ultimul!

Edited by BodCasa, 17 February 2014 - 11:27.


#63
simf

simf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.12.2005

View Postmanuko, on 18 octombrie 2013 - 11:23, said:


da....m-am gandit la asta dar in zona aia chiar nu vreau sa construiesc nimic. acolo o sa fie doar gazon, arbori ornamentali si eventual niste flori. asadar cum fac sa-l astup fara sa se lase pamantul in timp ? pietroaie + refuz de ciur + pamant ?!
eu n-as alege gazonul, am muncit 2 ani la el si apoi am pus trifoi alb - nu trebuei cosit, e permisiv la calcat pe el, poti pune si floricele acoperitoare de sol prin el, pe ici-colo. arbori ornamentali daaa (eu n-am loc sa pun un mesteacan alb dar asa drag mi-ar fi... am pus insa magnolie, artar canadian, molid albastru, credru curgator, brad etc.). mare grija in ce directie e sudul, gandeste bine dinainte unde si ce peisaj/umbra ti-ar placea.

View Postmanuko, on 21 decembrie 2013 - 00:38, said:

Posted Image Posted Image Posted Image

   Salut si felicitari pentru casuta, s-o stapaniti sanatosi si sa va bucurati de ea !

   Da, e conceptia mea, m-am jucat si eu Posted Image .

   Am o mare problema cu mirosurile de mancare gatita care se plimba in voie prin toata casa si de aceea am ajuns la camarutele astea. Nu vreau sa ma uit la un film sau sa citesc o carte in aceeasi camera unde tocmai s-a devorat o ex. (pastrama de oaie la gratar cu mamaliguta si mujdei Posted Image ) ca noi aici in provincie cu d'astea ne hranim. Am zis sa avem 1. o bucatarie unde sa gatim la greu, 2. o camera unde servim ceea ce gatim, 3. o camera de relaxare unde sa nu miroasa a mancare. Totusi, astept cu nerabdare varianta arhitectului.

Posted Image
ia in calcul si varianta bucatarie de vara, cu blat de lucru, chiuveta, aragaz (si cuptor zidit, gratar, de ce nu?). eu si cand e frig pandesc vremea - sa nu bata vantul - si tot afara am tendinta sa fac mancare. evident ca peste, chiftele si tot ce aduce arome mandre se fac la bucataria de vara.
privitor la amprenta la sol a casei - eu as face-o la max 100 mp. stand la curte, cat e vremea buna nu prea stai in casa, intri la somn sau cu scopuri clare. baie, bucatarie, dormitor, camera multipolifunction - sa poata fi si loc de masa, birou, camera de zi -, eventual o camera dressing. la etaj... acum depinde de necesitati. musafirii pot dormi la etaj, pentru cei care locuiesc efectiv acolo e cam ciudat sa tot urci si sa cobori - asta daca n-ai 10-17 ani, cand e o mare placere.

View Postmanuko, on 14 februarie 2014 - 13:27, said:


1. nu-mi prea surade ideea de a avea masina de spalat vase in camera unde am wc + bideu, o chiuvetita da.  
dupa plimbari repetate, am pus masina de rufe in bucatarie. economistete timp si energia mea.

  


#64
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007

View PostBodCasa, on 17 februarie 2014 - 11:26, said:

Liliac?????
Te faci pasare de noapte 100%!
Si nu esti nici primul nici ultimul!


Posted Image  Nici nu vreau sa ma gandesc......

Unde sa gasesc eu caramida asta in Romanica ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5EMsXrHONyw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#65
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
randul 2, subliniat cu rosu nu e scris de mine. cineva se joaca......oare cine ? Posted Image

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   30.3K   102 downloads


#66
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,563
  • Înscris: 10.05.2007
A adaugat respectivul raspunsul, dar l-a introdus eronat in citatul tau.

#67
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007

View PostAstrul, on 17 februarie 2014 - 22:09, said:

A adaugat respectivul raspunsul, dar l-a introdus eronat in citatul tau.


Acum am inteles.
Multumesc pentru lamurire.

View Postsimf, on 17 februarie 2014 - 11:46, said:

eu n-as alege gazonul, am muncit 2 ani la el si apoi am pus trifoi alb - nu trebuei cosit, e permisiv la calcat pe el, poti pune si floricele acoperitoare de sol prin el, pe ici-colo. arbori ornamentali daaa (eu n-am loc sa pun un mesteacan alb dar asa drag mi-ar fi... am pus insa magnolie, artar canadian, molid albastru, credru curgator, brad etc.). mare grija in ce directie e sudul, gandeste bine dinainte unde si ce peisaj/umbra ti-ar placea.


ia in calcul si varianta bucatarie de vara, cu blat de lucru, chiuveta, aragaz (si cuptor zidit, gratar, de ce nu?). eu si cand e frig pandesc vremea - sa nu bata vantul - si tot afara am tendinta sa fac mancare. evident ca peste, chiftele si tot ce aduce arome mandre se fac la bucataria de vara.
privitor la amprenta la sol a casei - eu as face-o la max 100 mp. stand la curte, cat e vremea buna nu prea stai in casa, intri la somn sau cu scopuri clare. baie, bucatarie, dormitor, camera multipolifunction - sa poata fi si loc de masa, birou, camera de zi -, eventual o camera dressing. la etaj... acum depinde de necesitati. musafirii pot dormi la etaj, pentru cei care locuiesc efectiv acolo e cam ciudat sa tot urci si sa cobori - asta daca n-ai 10-17 ani, cand e o mare placere.


Interesant, multumesc pentru sugestii !

Pareri, sugestii, opinii ?!

Multumesc anticipat.

Attached Files



#68
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,563
  • Înscris: 10.05.2007
Un singur grilaj la balcon pe latimea usii.
Fara coloane caci nu intra in peisaj.
Fara stalpi pentru ca-i "prea ca la tara".

#69
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007

View PostAstrul, on 17 februarie 2014 - 22:59, said:

Un singur grilaj la balcon pe latimea usii.
Fara coloane caci nu intra in peisaj.
Fara stalpi pentru ca-i "prea ca la tara".


S-a notat. Multumesc pentru ajutor ! Posted Image

#70
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,563
  • Înscris: 10.05.2007
Daca tot ma iei cu pupaceli d-astea, renunta si la treptele alea de taranoaia.
Mergi pe niste lespezi pe care le poti face si din beton, practic sunt niste trepte mai late care au un gol sub ele ce le dau senzatia de plutire. Sunt simplu de realizat, dar de efect.
http://www.houseplan...-2-garage-35959

#71
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007

View PostAstrul, on 17 februarie 2014 - 23:18, said:

Daca tot ma iei cu pupaceli d-astea, renunta si la treptele alea de taranoaia.
Mergi pe niste lespezi pe care le poti face si din beton, practic sunt niste trepte mai late care au un gol sub ele ce le dau senzatia de plutire. Sunt simplu de realizat, dar de efect.
http://www.houseplan...-2-garage-35959



Ufff, si eu chiar eram incantat de ideea asta de "ca la tara". N-am bani suficienti sa fac un neoromanesc, brancovenesc 100 % si am zis doar sa-i dau asa o tenta mica. + ca actiunea cam la tara se desfasoara ca asta nu-i oras. In orice caz o sa modific ceea ce mi-ai sugerat si apoi vedem cum arata. Sub treptele alea se pot ascunde o multime de dihanii......Posted Image  dar imi place ideea si o s-o studiez mai in amanunt. Cu pupatu' asa sunt eu, mai pupacios !Posted Image

Multumesc pentru sfaturi. Posted Image

#72
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,563
  • Înscris: 10.05.2007
Aia numai brancoveneasca nu e. Nu amesteca lucrurile ca iese kitsch. E o casa normala, moderna care are tot dreptul sa iasa bine. Nu-i spulbera sansa asta. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate