Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Curtea noastra!

- - - - -
  • Please log in to reply
1874 replies to this topic

#19
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Si ti se pare tie ca nu si-a pus nimeni corpuri suspendate, calorifere si polistiren? Eu cand ma uit acum cat de beton s-a facut tencuiala aia pe interior, nu imi fac nicio problema cu gaurile pe care trebuie sa le dau. Da, e casanta ca la balamuc dar totusi... exista si case cu pereti din sandwich de osb, vata, polistiren si rigips si nu au nici pe naiba si tu iti faci griji cu caramida tencuita?

#20
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Tocmai de aceea am cerut o parere avizata, m-am gandit ca o sa-mi raspunda cineva care si-a gaurit peretii si a reusit sa-si moneteze (ex. corpurile suspendate) fara ancore chimice si alte dracovenii. Daca ne bazam doar pe tencuiala inseamna ca tre' sa aibe o grosime consideabila, ma gandesc. Cred ca o sa cumpar cateva caramizi si o sa fac niste probe ca sa-mi ies din pareri.

#21
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Am analizat si am concluzionat:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0egqj4lbQtg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Nu iti fa griji din privinta asta. Tin toate elementele suspendate.

#23
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
asta e o problema prea mica sa te framante. Pune si tu o schema cu casa, cam ce vrei a faci, poate venim cu o idee de optimizare, sau proiectu e gata batut in cuie...

#24
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcuticco, on 18 decembrie 2013 - 14:59, said:

asta e o problema prea mica sa te framante. Pune si tu o schema cu casa, cam ce vrei a faci, poate venim cu o idee de optimizare, sau proiectu e gata batut in cuie...

Salutari !

Prostia asta (parterul) i-am dat-o proiectantului.  Se uita saracu' la ea........Posted Image .  Astept sa vad ce modeleaza domnia sa.

Attached Files

  • Attached File  2.jpg   61.04K   422 downloads

Edited by manuko, 19 December 2013 - 23:34.


#25
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012
parterul ala e conceptia ta? un lucru iti zic....daca arhitectu' se uita asa Posted Image ... tine de el! lasa-l sa-si faca treaba ca sigur o sa-ti propuna ceva mai bun. de fapt, pana si eu as putea sa-ti propun ceva mai bun...:P  
glumesc:)  nu am studiile necesare...da' asta nu ma impiedica sa raportez precum detectivul Chan Li angajat intr-o misiune de dovedire de adulter:

she play with he
he play with she
i play with me

regards,
chan li :)

#26
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007

View Postmolbro, on 20 decembrie 2013 - 20:05, said:

parterul ala e conceptia ta? un lucru iti zic....daca arhitectu' se uita asa Posted Image ... tine de el! lasa-l sa-si faca treaba ca sigur o sa-ti propuna ceva mai bun. de fapt, pana si eu as putea sa-ti propun ceva mai bun...Posted Image  
glumesc:)  nu am studiile necesare...da' asta nu ma impiedica sa raportez precum detectivul Chan Li angajat intr-o misiune de dovedire de adulter:

she play with he
he play with she
i play with me

regards,
chan li Posted Image

Posted Image Posted Image Posted Image

   Salut si felicitari pentru casuta, s-o stapaniti sanatosi si sa va bucurati de ea !

   Da, e conceptia mea, m-am jucat si eu Posted Image .

   Am o mare problema cu mirosurile de mancare gatita care se plimba in voie prin toata casa si de aceea am ajuns la camarutele astea. Nu vreau sa ma uit la un film sau sa citesc o carte in aceeasi camera unde tocmai s-a devorat o ex. (pastrama de oaie la gratar cu mamaliguta si mujdei Posted Image ) ca noi aici in provincie cu d'astea ne hranim. Am zis sa avem 1. o bucatarie unde sa gatim la greu, 2. o camera unde servim ceea ce gatim, 3. o camera de relaxare unde sa nu miroasa a mancare. Totusi, astept cu nerabdare varianta arhitectului.

Posted Image

#27
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,154
  • Înscris: 22.11.2003
Ala nu e parter, e labirint. De ce ai gandit amprenta aia ciudata? Ce e chestia aia mica cat televizorul? Scara interioara?

#28
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Am vrut sa separ bucataria de dining si au iesit 2 camere, am vrut sa am ct intre bucatarie si baie, am vrut sa am living-ul separat de dining si am mai vrut un mic birou (camera mea speciala) unde sa am desktop-ul la care n- o sa renunt ever si sa pot sa-mi expun acolo colectiile (machete auto, numismatica, obiecte militare, arme albe si arme de foc) fara sa afectez restul casei si s-o transform intr-un muzeu. Windfang-ul este indispensabil si uite asa s-a transformat intr-un labirint. In programelul pe care l-am folosit nu aveam alta alternativa decat scara in spirala si am pus-o sa fie pusa. Am incredere ca arhitectul o sa tina cont de nevoile noastre si o s-o deseneze mult mai frumos si mai util. Cu stima'


#29
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Ziua buna boieri dumneavoastra si la multi ani ! Poate cineva sa ma sfatuiasca cu privire la aceste schite ? Cu stima

Attached Files



#30
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Buna ziua.

Aveti cumva 2, 3 pareri referitoare la aceste planuri.

Multumesc anticipat.
Cu stima

Attached Files



#31
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012
eu am doar doua sugestii/obiectii, amandoua la parter:
1. as darama peretele dintre bucatarie si locul de luat masa.
2. nu ai camera tehnica. ai un dressing prea mare in schimb. centrala unde o pui? o bagi sub scara?

la etaj, desi holul de distributie pare un pic cam prea mare, sunt sigur ca se pot gasi functii si aranjamente de mobilier interesante.

ar mai trebui sa pui o plansa cu casa pe teren ...si nordul

#32
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Asculta ce zice omul asta.....
El locuieste intr-o casa executata sub "ochi" lui.....deci stie ce trebuie si ce nu!

#33
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007

View Postmolbro, on 10 februarie 2014 - 15:15, said:

eu am doar doua sugestii/obiectii, amandoua la parter:
1. as darama peretele dintre bucatarie si locul de luat masa.
2. nu ai camera tehnica. ai un dressing prea mare in schimb. centrala unde o pui? o bagi sub scara?

la etaj, desi holul de distributie pare un pic cam prea mare, sunt sigur ca se pot gasi functii si aranjamente de mobilier interesante.

ar mai trebui sa pui o plansa cu casa pe teren ...si nordul

multumesc pentru sugestii

1. am discutat problema asta cu arhitectul. Cred ca o sa cedez si probabil o sa-l daram
2. greseala este la arhi. la parter, acolo unde scrie dressing este defapt camera tehnica

plansa cu casa pe teren........ nu stiu cum, n-am, de unde s-o iau ? Posted Image

Daca era dupa mine faceam numai parter dar "jumatatea" vrea 3 dormitoare. Unu pt copilul pe care nu-l avem si al doilea pentru cine se nimereste (frati, parinti, prieteni). Eu zic: Dar de ce soro sa se nimereasca, n-au si ei casele lor ?! Ea nimic, Batman, batman !Posted Image

View PostBodCasa, on 10 februarie 2014 - 16:37, said:

Asculta ce zice omul asta.....
El locuieste intr-o casa executata sub "ochi" lui.....deci stie ce trebuie si ce nu!

Multumesc pt sfat.

Iaca-sa e nordul.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   48.22K   181 downloads


#34
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012
e foarte bine.
imi place ca livingul are ferestrele spre nord. e foarte bine dupa parerea mea.
dormitoarele de la etaj vor fi cam calduroase vara. atentie la izolatie si la tamplarie/geam.

#35
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007

View Postmolbro, on 10 februarie 2014 - 18:56, said:

e foarte bine.
imi place ca livingul are ferestrele spre nord. e foarte bine dupa parerea mea.
dormitoarele de la etaj vor fi cam calduroase vara. atentie la izolatie si la tamplarie/geam.

S-a notat. Multumesc.

#36
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Iar ma inebuneste nenea structuristu' (pe care-l apreciez in mod deosebit) cu BCA-ul lui Y...g.

Ca se zideste mai usor, ca ies peretii drepti, ca se consuma mai putin maclavais, ca se gaureste mai usor, etc.

Eu ma gandeam la un BKS 30 chiar daca o sa construim in cadre. El zice c-o sa am mari probleme cu montatul termoizolatiei exterioare, cu montatul tuturor elementelor suspendate, etc. citez: "Ca nu sta nici dreacu sa-ti dea tie gauri cu bormasina incetisor si binisor sa nu-ti plesneasca caramida ca asta inseamna sa dureze 2 luni. O sa vezi ca e mai greu sa gasesti chirurgi d-astia de cauti tu !" Am incheiat citatul.

Din cate imi aduc aminte pe aici, parca la @squirrel_2013 am citit ca s-a petrecut ceva oarecum asemanator (in unele locuri) dar nu sunt sigur....:(

S-a lovit cineva de problema asta ?

Si eu eram fan BCA pentru ca am trait numai in blocuri de BCA si n-am avut probleme pana acum nici cu igrasia, nici cu umiditatea, nici cu crapaturi, fisuri sau alte minuni si nici cu pasta de aluminiu care pana acum(multumesc Divinitatii) nu mi-a provocat nici-o boala dar ma gandesc ca @Astrul e.......ASTRUL si daca el recomanda caramida.....

Multumesc anticipat,

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate