Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Curtea noastra!

- - - - -
  • Please log in to reply
1874 replies to this topic

#37
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Mai lasal pe astru cu cratima lui cu tot......daca tu simnti BCA-ul, asta e.....fa cu BCA.......dar nici eu nu iti recomand BCA-ul.....fa pe AMVIC, e belea sistemul!

#38
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007

View PostBodCasa, on 11 februarie 2014 - 13:04, said:

Mai lasal pe astru cu cratima lui cu tot......daca tu simnti BCA-ul, asta e.....fa cu BCA.......dar nici eu nu iti recomand BCA-ul.....fa pe AMVIC, e belea sistemul!

pai.....ma gandeam sa fac asa cum trebuie nu cum simt. o s-o decorez cum simt dar de construit. nu stiu d-astea.... Posted Image
nu prea sunt fan amvic dar o sa ma mai documentez in legatura cu asta....

#39
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Eu sunt....
Si am devenit si mai fan dupa ce mi-am facut casa pe Amvic!Posted Image

In 2 saptamani iti pui acoperisu pe casa....

#40
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
M-am tot uitat zilele astea pe net, ca sa mai vaz cum stau preturile la imobiliare in sudul Bucurestiului si am dat peste pozele astea (sectiunea vile) :

Bineinteles, gusturile nu se discuta insa vroiam sa evidentiez faptul ca unii isi fac asa ceva si dorm bine merci iar altii se perpelesc nopti la rand, fac ceva deosebit si la final tot mai au o mica nemultumire legata de design.

O zi placuta !

Attached Files



#41
Raul_RAMu

Raul_RAMu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 28.01.2014
Ala cu leopardu'...o fi vopsit gardu?

#42
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007

View Postmanuko, on 11 februarie 2014 - 12:37, said:

Iar ma inebuneste nenea structuristu' (pe care-l apreciez in mod deosebit) cu BCA-ul lui Y...g.

Ca se zideste mai usor, ca ies peretii drepti, ca se consuma mai putin maclavais, ca se gaureste mai usor, etc.

Eu ma gandeam la un BKS 30 chiar daca o sa construim in cadre. El zice c-o sa am mari probleme cu montatul termoizolatiei exterioare, cu montatul tuturor elementelor suspendate, etc. citez: "Ca nu sta nici dreacu sa-ti dea tie gauri cu bormasina incetisor si binisor sa nu-ti plesneasca caramida ca asta inseamna sa dureze 2 luni. O sa vezi ca e mai greu sa gasesti chirurgi d-astia de cauti tu !" Am incheiat citatul.

Din cate imi aduc aminte pe aici, parca la @squirrel_2013 am citit ca s-a petrecut ceva oarecum asemanator (in unele locuri) dar nu sunt sigur....Posted Image

S-a lovit cineva de problema asta ?

Si eu eram fan BCA pentru ca am trait numai in blocuri de BCA si n-am avut probleme pana acum nici cu igrasia, nici cu umiditatea, nici cu crapaturi, fisuri sau alte minuni si nici cu pasta de aluminiu care pana acum(multumesc Divinitatii) nu mi-a provocat nici-o boala dar ma gandesc ca @Astrul e.......ASTRUL si daca el recomanda caramida.....

Multumesc anticipat,
Schimba pe nea structuristu, sau .... ma rog. Acum serios, cat la suta ai crezut din ceea ce ti-a spus? Peste 5-6% este grav!

#43
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007

View Postdanmannx, on 13 februarie 2014 - 15:16, said:

Schimba pe nea structuristu, sau .... ma rog. Acum serios, cat la suta ai crezut din ceea ce ti-a spus? Peste 5-6% este grav!

1. Daca imi recomandati dvs altul care sa faca naveta la Gr, renunt la actualul.
2. Nu trebuie sa cred nici 1 % pentru ca parerile intodeauna vor fi impartite. Eu am testat zidurile din bca in 4 foste locuinte si n-am intampinat probleme dar vroiam o explicatie plauzibila. Nu e problema, o sa fac din ce ma taie capu'.
    Si daca totusi am crezut 5-6 % din ceea ce mi-a spus structuristu' si dvs. spuneti ca e grav, n-aveti cumva si un tratament ca sa scap ?! Mai scap ? Posted Image

#44
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

View Postmanuko, on 13 februarie 2014 - 20:33, said:

Si daca totusi am crezut 5-6 % din ceea ce mi-a spus structuristu' si dvs. spuneti ca e grav, n-aveti cumva si un tratament ca sa scap ?! Mai scap ? Posted Image

stai tu, asa, ca nu-i nicio gravitate. dan are o problema cu algele care apar pe beceau' ud... gandeste-te pozitiv totusi!  daca face alge, materialu' e eco, nu?
sau poti chiar sa te gandesti sa faci culturi de alge. vezi ce productie/mp poti sa dezvolti, gaseste niste restaurante japoneze si contractezi  productia cu ei, nenea!  daca o sa vad vreo alga pe beceau' meu, io asta o sa fac. da' deocamdata nu vad...Posted Image

Edited by molbro, 13 February 2014 - 21:52.


#45
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Ma refeream la montarea de tip NASA a termosistemului pe caramida. Spune multe despre expertiza dlui. structurist.

#46
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007

View Postdanmannx, on 13 februarie 2014 - 22:53, said:

Ma refeream la montarea de tip NASA a termosistemului pe caramida. Spune multe despre expertiza dlui. structurist.

Atunci, bine !

View Postmolbro, on 13 februarie 2014 - 21:52, said:



stai tu, asa, ca nu-i nicio gravitate. dan are o problema cu algele care apar pe beceau' ud... gandeste-te pozitiv totusi!  daca face alge, materialu' e eco, nu?
sau poti chiar sa te gandesti sa faci culturi de alge. vezi ce productie/mp poti sa dezvolti, gaseste niste restaurante japoneze si contractezi  productia cu ei, nenea!  daca o sa vad vreo alga pe beceau' meu, io asta o sa fac. da' deocamdata nu vad...Posted Image



Daca unul dintre cei mai optimisti oameni de aici a facut din bca si unul dintre cei mai experimentati recomanda caramida, o s-o fac din caramida cu peretii interiori din bca. S-o putea ?

#47
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007

View Postmanuko, on 13 februarie 2014 - 23:02, said:

Atunci, bine !





Daca unul dintre cei mai optimisti oameni de aici a facut din bca si unul dintre cei mai experimentati recomanda caramida, o s-o fac din caramida cu peretii interiori din bca. S-o putea ?
Tin sa-ti aduc aminte ca omul a ajuns pe Luna.
Sigur ca sa poate. Intrebarea corecta este : E bine?
Eu zic ca nu e bine.
1.O sa ai pierderi la ambele tipuri de materiale - resturi.
2.Nu as face peretii interiori  (cei care au usi) din motive evidente, aici referindu-me la vibratiile transmise de catre functionarea usilor.
3.Ori caramida ori BCA (fiecare dintre cele 2 materiale au avantaje si dezavantaje) DAR in functie de structura cladirii - portant sau cadre.
4.Nu sunt convins de rezistenta la tractiune a BCA-ului - aici ma gandesc la corpurile de mobila si cele sanitare care vor fi prinse in gauri cu dibluri + holtzsurub.
5. Tencuirea BCA-ului presupune o mai mare atentie la desprafuire.
6. Rezistenta mecanica la compresiune a caramizii este muuult mai mare.
7. Preturile sunt foarte apropiate.

A se lua in calcul caracterul ultra-subiectiv ale celor expuse mai sus.

#48
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
Nu-i nimic subiectiv. Argumentatia e de foarte bun simt.

#49
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007

View Postdanmannx, on 14 februarie 2014 - 09:34, said:

Tin sa-ti aduc aminte ca omul a ajuns pe Luna.
Sigur ca sa poate. Intrebarea corecta este : E bine?
Eu zic ca nu e bine.
1.O sa ai pierderi la ambele tipuri de materiale - resturi.
2.Nu as face peretii interiori  (cei care au usi) din motive evidente, aici referindu-me la vibratiile transmise de catre functionarea usilor.
3.Ori caramida ori BCA (fiecare dintre cele 2 materiale au avantaje si dezavantaje) DAR in functie de structura cladirii - portant sau cadre.
4.Nu sunt convins de rezistenta la tractiune a BCA-ului - aici ma gandesc la corpurile de mobila si cele sanitare care vor fi prinse in gauri cu dibluri + holtzsurub.
5. Tencuirea BCA-ului presupune o mai mare atentie la desprafuire.
6. Rezistenta mecanica la compresiune a caramizii este muuult mai mare.
7. Preturile sunt foarte apropiate.

A se lua in calcul caracterul ultra-subiectiv ale celor expuse mai sus.


Explicatii pertinente si de bun simt. Multumesc frumos. Posted Image

#50
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Buna ziua domnilor,


Toata noaptea am baut la tutun si m-am gandit, m-am gandit si am baut la tutun pana m-a luat dracu' ! N-are rost s-o mai "zgudui" ca trece timpul si pana gasesc constructor ma apuca luna mai.

Asadar, asa o sa arate insa cu mici modificari gen:



1. la parter nu e dressing este camera tehnica.
2. peretele dintre dining si living cred ca o sa dispara.
3. nu prea vroiam balcon dar poate ca o sa arata mai bine asa, o sa vedem.....
5. n-am cabina de dus ca n-am vrut. sunt fan dus facut in cada, sa stau eu asa cu tartita-n scobitura aia a cazii si sa ma dusuiesc. Stau destul in picioare la serv !
6. Casa e gandita 100 % pentru noi 2 + 1, 2 parinti daca o sa aiba nevoie/dorinta + 1,2 copii depinde de "clocitoare"



Orice sugestie este binevenita.

Attached Files


Edited by manuko, 14 February 2014 - 12:11.


#51
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Asaaa, ia sa vedem:
1. Bravo dar eu as face in CT o iesire/ intrare afara. In CT se va monta 1 set WC (vas wc, bideu, chiuveta), masina de spalat vase si uscatorul de rufe.
Daca sub scara nu faci nimic o sa-ti dau un model de scara fain (nu e scump).
2. Mai bine renunta la peretele intre buc si din. Salonul o sa-l transformi in viitor in dormitor. Bucataria este camera centrala a cca 70-80% din proprietarii de case de locuit. In cazul caselor de vacanta/oaspeti situatia se schimba. Daca faci sarmale si nu miroase pe toata ulita unde-i savoarea?!Posted Image . Exista hote cu 2 motoare de cca 700 m3h. Pastrama, pestele etc o faci afara la gratar.Eu sunt pro bucatarie hard-cooking si am sa fac una afara.
3. Daca poti NU fa balcon, e scump si inutil. Daca ai galceava cu Dna, max un balcon frantuzesc!
Cum 4 nu e trecem la :
5. Treaba ta. Peste o anumita varsta se recomanda dusurile nu cada. Basca poate la anu' pe 14.02 vreti si voi un dus mai ASHEA.. si nu va tine cada pe amandoi. Deh , vedeti voi.Posted Image .
6. Pentru 2+1 este mare casa.

OBS:
Bucataria nu are camara (extrem de utila la niste gospodari ca voi). A mea deja a ramas mica si are (2300x1800xh2900)
bucataria (zona de gatit) asa cu e acum o sa fie un MARE chin pentru cine o exploateaza. Incearca sa mergi in mai multe case, vezi pe houzz.com sau alte site-uri de profil si vezi ce presupune o zona de gatit. Eu nu sunt adeptul sa mananc o saramura de crap si sa miroase camera a Armani. Cand bei o tuiculita la o sarma cu piftie o sa o bei cu paiul prin dop, din sticla inchisa? Tot cu un ciocanel o sa bei si o sa se propage pana in mansarda/pod. Da e frumos sa stii!

Al tau subiectiv,
Dan
Posted Image

#52
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007

View Postdanmannx, on 14 februarie 2014 - 12:43, said:

Asaaa, ia sa vedem:
1. Bravo dar eu as face in CT o iesire/ intrare afara. In CT se va monta 1 set WC (vas wc, bideu, chiuveta), masina de spalat vase si uscatorul de rufe.
Daca sub scara nu faci nimic o sa-ti dau un model de scara fain (nu e scump).
2. Mai bine renunta la peretele intre buc si din. Salonul o sa-l transformi in viitor in dormitor. Bucataria este camera centrala a cca 70-80% din proprietarii de case de locuit. In cazul caselor de vacanta/oaspeti situatia se schimba. Daca faci sarmale si nu miroase pe toata ulita unde-i savoarea?!Posted Image . Exista hote cu 2 motoare de cca 700 m3h. Pastrama, pestele etc o faci afara la gratar.Eu sunt pro bucatarie hard-cooking si am sa fac una afara.
3. Daca poti NU fa balcon, e scump si inutil. Daca ai galceava cu Dna, max un balcon frantuzesc!
Cum 4 nu e trecem la :
5. Treaba ta. Peste o anumita varsta se recomanda dusurile nu cada. Basca poate la anu' pe 14.02 vreti si voi un dus mai ASHEA.. si nu va tine cada pe amandoi. Deh , vedeti voi.Posted Image .
6. Pentru 2+1 este mare casa.

OBS:
Bucataria nu are camara (extrem de utila la niste gospodari ca voi). A mea deja a ramas mica si are (2300x1800xh2900)
bucataria (zona de gatit) asa cu e acum o sa fie un MARE chin pentru cine o exploateaza. Incearca sa mergi in mai multe case, vezi pe houzz.com sau alte site-uri de profil si vezi ce presupune o zona de gatit. Eu nu sunt adeptul sa mananc o saramura de crap si sa miroase camera a Armani. Cand bei o tuiculita la o sarma cu piftie o sa o bei cu paiul prin dop, din sticla inchisa? Tot cu un ciocanel o sa bei si o sa se propage pana in mansarda/pod. Da e frumos sa stii!

Al tau subiectiv,
Dan
Posted Image


In primul rand, multumesc pentru timpul acordat. Posted Image

Am raspuns relativ repede dar asta nu inseamna ca n-o sa mai rumeg fiecare punct in parte. Exceptand punctul 4 Posted Image

1. nu-mi prea surade ideea de a avea masina de spalat vase in camera unde am wc + bideu, o chiuvetita da. intrare de afara, nu vad rostul o sa am centrala pe gaz. Rufele se vor usca in pod (miscarea face bine)
Nu cred ca fac nimic sub scara, multumesc anticipat pentru modelul de scara.
2. ok la perete renunt dar pe viitor un dormitor acolo .... de ce ? n-am deja unu' la parter ?!
3. 80 % nu mai fac balcon. Nu e rost de galceava pt ca dna. e pacifista !Posted Image
4.Posted Image
5. "dragostea" facuta in baie e foarte periculoasa indiferent ca e vb de cada sau dus. Nu stiu cum imi derapeaza o labuta si ne ducem gramada de mai aparem si la stiri ! Doamne fereste !Posted Image
6. Asa e, sunt de acord insa vorba calicului: decat sa-mi para rau, mai bine sa-mi faca rau ! Daca nu-mi permit s-o incalzesc pe toata, inchid etajul si traiesc linistit doar la parter. Urmasii sa ma judece si/sau sa vanda si sa se mute intr-o garsoniera si de restul banilor, daca mai ramane ceva, sa se duca in concedii !

Obs. Dezvolta putin: ("bucataria (zona de gatit) asa cu e acum o sa fie un MARE chin pentru cine o exploateaza")
Posted Image

E normal sa miroasa a haleala in camera unde servesti masa (vezi majoritatea restaurantelor) dar una este mirosul emanat din farfurie si alta e direct de la sursa. Eu am probleme destul de mari cu colecistul si asta este unul din motive + ca in dining pot, dupa servirea mesei sa stau relax la tv in timp ce dna. deretica, bate, troncane, boncane: oale, cratiti, farfurii. (aici probabil e ceva psiho)Posted Image

Acum pe bune, chiar nu-mi place sa ajunga in dormitor miros de papa indiferent despre ce bunatate vorbim.
Eu cand ma intorc de la un restaurant, imi vine sa ma dezbrac la usa, in asa hal imi miros hainele a mancare + tutun.  Deci trebuie sa le separam un picut.


Cu stima,

#53
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
1. MSR nu MSV, my bad. Din viteza. Intrare de afara pentru ca:
a. trebaluiesti pe afara, si ai nevoie la WC,
b. iese Dna cu ligheanul de rufe si le intinde afara, la umbra (nu la soare ca decoloreazaPosted Image )
c. va fi gata terasa si va fi plina de prieteni. sfaraie gratarul de caramida si curge berea rece ca gheata.Obligatoriu, prin rotatie la 40/ 60 de min. fiecare isi va lua rezervorul si-l va primeni prin golire facand loc la noul val. mie nu mi-ar conveni ca la fiecare 4-6 min (reteta pentru 10 buc.)sa intre cineva in casa la shushu.
d. o sa mai faci una alta in curte si o sa chemi ajutoare, dorei etc. nu e pacat sa nu ai o buda mai ashea?!
Treaba cu uscatul in pod ... uita de ea. Dupa 2 luni sa vezi ce sus pare... ahaaa, Negoiu tata nu alta.
Daca pe partea cu CT poti face garaj - atunci sa vezi domnie.Sari din pat in masina fara sa te prafuiesti pe talpi.E treaba....
2. ala micu nu e camera pentru desk -ul tau? Game room. Armureria etc.
3. studiaza treaba cu francezii asa... 4u.
4.Posted Image  hai ca azi de V-day te inteleg. Esti indragostit dar .... sa nu se mai intamplePosted Image
5.Dragostea e periculoasa indiferent unde o faci. E un risc MAJOR pe care oamenii in INCONSTIENTA lor nemarginita il accepta. Este o boala cu transmitere sexuala, deci sa nu o proliferam.
(eeeei pe draq : pe chiuveta, sub chiuveta, la dus, sub dus in masina de spalat.... pai da EVRIUER)
6. usor de construit, greu si frustrant de intretinut.


OBS:
eu gatesc. a lot. tu in faza actuala, ai intre blat si frigider dita-mai spatiul de 125 cm. eu am o bucatarie de 5700 x 5800 si sunt ca pestele in acvariu. Cand incepe sotia razboiul( gateste si ea) , imi iau talpasitza in salon(rar), in dormitor la tv sau la munca.
Am o masutza de 2000x1200 care se trensforma in blat de lucru cand ma apuca chinurile creatiei culinare si fac cozonaci, pizza sau mai stiu eu ce. Sa vezi cu zboara oalele si cratitele. Viata tata!
Bucataria mea este inchisa. Nu trece nimic de usi.

#54
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Maine, dupe ce-mi revin precum Van Damme din bataie, o sa incerc sa raspund punctual. In general c-am ai dreptate' mare dreptate.  O seara buna !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate