Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Casa Berceni Oct.2013

- - - - -
  • Please log in to reply
243 replies to this topic

#1
adipos

adipos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 30.07.2008
In primul rand vreau sa multumesc tuturor celor care si-au postat pe acest forum parerile, ideile, bucuriile, supararile si problemele cu care s-au confruntat atunci cand s-au aventurat in aventura vietii.
In al doilea rand, acum doua zile am inceput si eu lucrarile, in calitate de beneficiar, la o casa de 140mp suprafata totala, parter+etaj, structura pe cadre cu caramida portanta.In speranta ca poate voi putea fi de ajutor cuiva, voi incerca in masura in care timpul imi va permite, sa tin acest jurnal la zi, si va rog sa ma ajutati cu parerile,ideile, dar si criticile voastre.

Attached Files


Edited by ech, 12 October 2013 - 19:11.


#2
HighClass

HighClass

    . Impresar .

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 31.05.2013
Cam mic santul pentru temelie , nu ?

#3
adipos

adipos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 30.07.2008
Planuri

 HighClass, on 12 octombrie 2013 - 19:17, said:

Cam mic santul pentru temelie , nu ?

Pai tocmai s-au apucat sa sape. Va fi adanc de 1m, iar prima fundatie ( cea moarta) va fi de 60x48cm, iar cea armata 30x97cm.

Attached Files



#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Spor la treaba
Poate ma linistesc si eu cu ale mele si voi avea timp sa urmaresc jurnalul

#5
adipos

adipos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 30.07.2008

 petre69, on 12 octombrie 2013 - 19:33, said:

Spor la treaba
Poate ma linistesc si eu cu ale mele si voi avea timp sa urmaresc jurnalul

Multumesc, sper sa-l tin la zi si cat mai bogat in detalii

#6
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Pozele conteaza ca detaliile nu fac doi bani fara poze

#7
adipos

adipos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 30.07.2008

 petre69, on 12 octombrie 2013 - 19:39, said:

Pozele conteaza ca detaliile nu fac doi bani fara poze

Ai perfecta dreptate.O poza spune multe

#8
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012
bine ai venit!

comentez pe partiuri un pic...

1. intrarea in casa mi se pare un pic claustrofobica. sas-ul ala e mult prea mic ca sa fie util...
2. baia dormitorului de la parter mi se pare chinuita rau. daca tu chiar esti "adipos", gandeste-te daca o sa ai loc sa te invarti acolo....:)
3. livingul pare ok ca si dimensiuni, dar nu stiu cum o sa va uitati la tv (daca aveti viciul asta)
4. terasa de doar 1.5m adancime e aproape inutila.
5. la etaj ,baia aia cu 2 intrari iti poate crea surprize neplacute...chiar cand ti-e lumea mai draga

in rest...nu stiu... mai pune si tu niste planuri, fatade, teren, etc..

bafta!

#9
adipos

adipos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 30.07.2008

 molbro, on 12 octombrie 2013 - 20:03, said:

bine ai venit!

comentez pe partiuri un pic...

1. intrarea in casa mi se pare un pic claustrofobica. sas-ul ala e mult prea mic ca sa fie util...
2. baia dormitorului de la parter mi se pare chinuita rau. daca tu chiar esti "adipos", gandeste-te daca o sa ai loc sa te invarti acolo....Posted Image
3. livingul pare ok ca si dimensiuni, dar nu stiu cum o sa va uitati la tv (daca aveti viciul asta)
4. terasa de doar 1.5m adancime e aproape inutila.
5. la etaj ,baia aia cu 2 intrari iti poate crea surprize neplacute...chiar cand ti-e lumea mai draga

in rest...nu stiu... mai pune si tu niste planuri, fatade, teren, etc..

bafta!

Initial trebuia sa mai facem o anexa pt. parinti in lateral, dar din lipsa baniilor si fiindca avansasem cu actele pt. autorizatie n-am mai schimbat proiectul.
1.este totusi un hol de intrare
2.Intr-adevar, baia este mica dar tinand cont ca este mai mult de serviciu... luam in calcul sa lasam dormitorul la 3x2.9 fiimdca va avea rol mai mult de birou.
3.Tv-ul se poate pune pe perete langa treptele de la scara
4. Terasa va fi pe sol si va fi mai mare, cel putin 3m
5. Cu grija se poate face treabaPosted Image
Avand in vedere ca acum stam in 55mp si suntem doar 2 adulti si un copil... consideram ca este ok.

Fatada

Attached Files



#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,334
  • Înscris: 13.01.2011
Critici spui !

Stai puţin, o să tot vină specialişti.

Sper că ai personalitate puternică şi rezişti.

Oricum, spor la treabă, că ai de lucru, să o stăpâneşti sănătos cu toată familia.

#11
adipos

adipos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 30.07.2008

 crisstonne, on 12 octombrie 2013 - 20:27, said:

Critici spui !

Stai puţin, o să tot vină specialişti.

Sper că ai personalitate puternică şi rezişti.

Oricum, spor la treabă, că ai de lucru, să o stăpâneşti sănătos cu toată familia.

Ne dorim asa de mult casa asta incat... fie ce-o fi.Daca putem schimba ceva,  este ok, daca nu, asta este. Nu poti avea tot ce-ti doresti atunci cand esti limitat dpdv financiar.Trebuie sa fim realisti.

#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,334
  • Înscris: 13.01.2011
Este bine că gândeşti aşa, în felul ăsta o să treci mai uşor peste sfaturile cu: ,,construieşte măi castelul Peleş de Berceni ''.

#13
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 adipos, on 12 octombrie 2013 - 20:33, said:

Ne dorim asa de mult casa asta incat... fie ce-o fi.Daca putem schimba ceva,  este ok, daca nu, asta este. Nu poti avea tot ce-ti doresti atunci cand esti limitat dpdv financiar.Trebuie sa fim realisti.
Sa va ajute Cel de Sus..... Sa o terminati cu bine si sa va bucurati de ea! Bafta multa!
................
Nu stiu daca am inteles bine, dar..... daca nu-ti place ceva ce apare pe aici sa nu te superi. Bun sau rau, un sfat e mai bun decit nici unul. E doar un forum, nu aplicatie de credit... Sa ai tu linistea si impacarea cu tine insuti ca faci ce trebuie....asta mi se pare important. Si se pare ca stai bine. Da-i bice!

#14
adipos

adipos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 30.07.2008

 viotl, on 13 octombrie 2013 - 06:39, said:

Sa va ajute Cel de Sus..... Sa o terminati cu bine si sa va bucurati de ea! Bafta multa!
................
Nu stiu daca am inteles bine, dar..... daca nu-ti place ceva ce apare pe aici sa nu te superi. Bun sau rau, un sfat e mai bun decit nici unul. E doar un forum, nu aplicatie de credit... Sa ai tu linistea si impacarea cu tine insuti ca faci ce trebuie....asta mi se pare important. Si se pare ca stai bine. Da-i bice!

Eventualele suparari le pot avea fata de constructor daca apare ceva "interesant" pe aici,oricum, am stat si m-am gandit mult inainte sa deschid acest jurnal fiindca stiu ce implica o astfel de activitate in mediul in care fiecare este liber sa-si etaleze opiniile...si plus ca si eu am invatat multe de la voi, indiferent ca unele chestii erau reale sau pe langa subiect. E bine ca se poate face o triere a ceea ce te-ar interesa, treaba este sa poti vedea acele lucruri.Apropo, stati sa vedeti activitate cand voi ajunge la scoruri...Posted Image

#15
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Mult succes cu casa!

Legat de acel hol de ..90 cm , exact cat golul usii , pare cam micut posibil problematic si la pusul usii.
Zice-se ca un hol ar trebui sa aibe minim 120cm , sau ok 150cm (cat aveti ..vestibulul de la intrare casa), 90cm e cam cat ..sa te strecori fara a putea cara doi pepeni/doua perne sub brat :).
Ia un metru si masoara cel mai mic hol din casa de o ai acum. Si eu stau la ceva micut acum , 45 mp utili , si cand am gandit/imaginat spatiile , le-am masurat pe cele in care stau acum; iar cel mai mic hol tot are 1.2 m.

Daca consideri ceva de genul:
- sa muti zidul interior dintre baie si dormitor / birou catre birou
  (dulap de 70 cm , cam adanc ; la o camera mica/birou merge si 45 cm),
- poti avea mai mult loc pt. tronul care acum sta dupa usa
- si apoi poti impinge nitel spre baie zidul dinspre hol si mai scoti un 30/50cm numai bine pt. o trecere pe acolo
- iar daca in final crezi ca e prea mare holul , poti sa pui un dulap acolo

#16
adipos

adipos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 30.07.2008

 szg, on 13 octombrie 2013 - 09:08, said:

Mult succes cu casa!

Legat de acel hol de ..90 cm , exact cat golul usii , pare cam micut posibil problematic si la pusul usii.
Zice-se ca un hol ar trebui sa aibe minim 120cm , sau ok 150cm (cat aveti ..vestibulul de la intrare casa), 90cm e cam cat ..sa te strecori fara a putea cara doi pepeni/doua perne sub brat Posted Image.
Ia un metru si masoara cel mai mic hol din casa de o ai acum. Si eu stau la ceva micut acum , 45 mp utili , si cand am gandit/imaginat spatiile , le-am masurat pe cele in care stau acum; iar cel mai mic hol tot are 1.2 m.

Daca consideri ceva de genul:
- sa muti zidul interior dintre baie si dormitor / birou catre birou
  (dulap de 70 cm , cam adanc ; la o camera mica/birou merge si 45 cm),
- poti avea mai mult loc pt. tronul care acum sta dupa usa
- si apoi poti impinge nitel spre baie zidul dinspre hol si mai scoti un 30/50cm numai bine pt. o trecere pe acolo
- iar daca in final crezi ca e prea mare holul , poti sa pui un dulap acolo

Sa micsoram biroul si sa marim baia cu 0,20 cm ne-am gandit si noi, dar nu ne-am gandit sa marim holul baie/birou,si cred ca renuntam la usa catre living.Multumesc

Printre picaturi

Attached Files



#17
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Sa nu uiti de impamantare

#18
adipos

adipos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 30.07.2008

 petre69, on 13 octombrie 2013 - 09:39, said:

Sa nu uiti de impamantare

O sa intindem pe pamant sub fundatie  o plat-banda galvanizata de 4-5 metri, pe care o o vom suda de armatura fundatiei si o vom scoate deasupra pardoselii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate