Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

MISA & Bivolaru - pro si contra

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28765 replies to this topic

#13537
Shari

Shari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 14.07.2006

 aurel.ion, on Jan 27 2007, 09:13, said:

La mare s-a intamplat ceva la modul asta: din cauza unor experiente spirituale, am ajuns sa cred ca sunt incarnarea unui mare maestru spiritual, si pe urma subsemnatul, plin de incantare, a tras concluzia ca imi este orice permis. Asa ca plin de detasare am inceput sa consum ostentativ alcool, sa ma plimb cu tigara prin mana printre colegii mei yoghini (desi  nu fumam, ca nu-mi placea, dar faceam asta ostentativ) samd. Evident ca toti colegii mei au zis ca am innebunit, si poate un dram de adevar era. :) Asa ca am avut o perioada in care de exemplu am mancat carne de peste si am dus o viata in care nu-mi pasa de nimeni si de nimic. Incetul cu incetul, insa mi s-au dus ideile de "mare maestru", fiindca viata are modul ei de a reactiona. Am constatat ca atunci cand faceam asanele, in loc sa simt energii placute, simteam cum imi curg ace prin corp, asa ca am revenit la modul yoghin de alimentatie samd.

un american, David Lukoff,  in urma unei experiente asemanatoare cu cea descrisa mai sus (s-a crezut reincarcarea lui Iisus Si Budha timp de cateva luni) dupa ce s-a vindecat,  a inceput sa studieze profesional  devenind psiholog si s-a axat specific pe diagnosticarea si tratarea crizelor spirituale. norocul sau este ca nu a fost trimis la spitalul de nebuni cu astfel de simptome si a avut sansa sa isi revina singur si sa investigheze apoi mai profund, ce a insemnat de fapt acea experienta si ce impact profund de transformare spirituala a avut pt el. ulterior a fost cel care a determinat  introducerea in DSM a notiunii de spiritual emergency si astazi multi pacienti care au astfel de episoade psihotice nu mai sunt vazuti drept posibili schizofreni ci sunt tratati corespunzator- prin diverse metode ca meditatie, counseling etc...  http://www.spiritual...m/jhpseart.html.
si sunt o multime de oameni care au astfel de episoade halucinatorii fara sa aiba vreo legatura cu vreo practica spirituala anume, deci a nu se face o corelatie directa intre yoga si boli psihice... e adevarat ca am auzit de cativa la MISA care au avut astfel de imaginari cum ca sunt reincarnarea nu stiu carui maestru x sau y, dar statistic vorbind, este acelasi procent, daca nu mai mic chiar, cu cel al celor outside misa si care au astfel de episoade psihotice ....

si pt ca tot s-a vorbit  de schizofrenie, unii psihiatri(destul  de putini) o vad ca pe o "criza de vindecare spirituala" de fapt...in "the far side of madness" un psihiatru John Perry vorbeste exact despre asta.  pt cei interesati de subiect, la acest link este un review destul de bun si incitant al cartii : http://www.tygersofw...m/psychosis.htm.  " The point of Perry's inquiry and of those in that lonely tradition I alluded to earlier (it might be called the Romantic tradition in psychology) is not to "diagnose" artists, prophets, and mystics not to label or denigrate the highest human values and aspirations- but to reexamine such rich transformation processes and to value the cultural elements that enrich human life. Thus, "Rather than what is pathological in mysticism, we ask what is mystical in its intent in psychosis" "

Edited by Shari, 28 January 2007 - 04:42.


#13538
bhairava

bhairava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 24.12.2006

 RedAlchemist, on Jan 27 2007, 21:35, said:

@bhairava - treaba cu schizofrenia e mai complicata. Schizofrenia are o etiologie complexa in care sunt implicate cauze genetice si dezvoltarea defectuoasa a sistemului nervos in copilarie, dar tehnicile de yoga pot constitui un factor exogen declansator al bolii in cazul unor persoane deja predispuse.
Si chestia interesanta in cazul asta e ca multe persoane predispuse catre schizofrenie manifesta o atractie mare catre domeniul "ezoteric" sau mistic. Din cauza asta multi schizofrenici ajung ba la manastire (vezi cazul Tanacu) ba pe la cursuri de yoga, grupuri de spiritism etc. Iar GB era constient de riscul ca la MISA sa ajunga si persoane predispuse catre dezvoltarea unor boli psihice din moment ce intr-un timp noii cursanti erau pusi sa semneze o hartie cum ca nu sufera de boli psihotice (in principal schizofrenie si paranoia, daca tin bine minte ce scria in hartia aia) sau depresie.
Insa hartia aia avea practic o valoare egala cu zero, pentru ca un bolnav psihotic netratat in general se considera perfect normal si pentru el lumea din jur e anormala, nu el. Daca liderii MISA chiar ar fi fost preocupati de riscul asta, ar fi trebuit macar sa vorbeasca cu un psiholog (sunt cativa chiar printre cursantii MISA) sa aplice noilor cursanti macar un test de personalitate. Nu ar fi rezolvat cu totul problema, dar macar asa instructorii ar fi stiut din start la care anume dintre noii cursanti trebuie sa fie foarte atenti.
De altfel, dildo a pomenit mai devreme un aspect interesant chiar si pentru problema discutata acum. Tibetanii nu ii pun pe novici sa studieze logica si filozofie atatia ani inainte de a le da initierile in anumite tehnici de meditatie doar ca sa ii pregateasca, ci perioada asta de pregatire are si un al doilea scop, acela de depistare a novicilor ce prezinta anumite dezechilibre. Evolutia novicilor e studiata pe parcursul timpului, iar daca vreunul da semne ca are probleme, nu este lasat sa se implice in anumite practici.
La curs insa in afara de hartia aia inutila nu se facea mai nimic pentru prevenirea aparitiei unor astfel de cazuri. Doar cand vreunul incepea "sa bea cerneala si sa scrie cu cafea" (asta e un citat din spusele unui user pro de aici, dar nu mai tin minte daca e vorba de Tapas sau Aurel :) ), GB decidea sa il trimita la plimbare si sa ii interzica accesul la curs. Dar asta insemna deja ca respectivul era intr-un stadiu destul de avansat al bolii. Si din ce am relatat si eu mai demult se vede destul de clar ca GB nu s-a priceput mai deloc sa dea diagnostice in anumite cazuri decat atunci cand era vorba de o faza acuta si prea evidenta, iar in alte cazuri s-a hazardat sa spuna despre persoane fara mari probleme pe plan psihic cum ca ar prezenta dezechilibre patologice.
evident ca treaba e complicata: cu alte cuvinte NU STIM ce este schizofrenia, si ne dam cu presupusu, incercind s-o intelegem mecanic. asta e realitatea medicala actuala.
totusi, fiecare este responsabil pentru el insusi pe lumea asta, si n-o sa inghit niciodata pe cei care sustin idei "bigbrother"-istice pentru ca li se pare lor ca asa ar fi o lume mai buna.
scopul hartiei era sa-l exonereze pe el de raspundere in fata legii, evident.
iar studiile de filozofie facute ani de zile, ar fi dus la o scadere drastica a numarului de clienti, si deci la disparitia afacerii. nu ai cum sa faci asa ceva. tibetanii isi permit asta pentru ca la ei un calugar NU FACE ALTCEVA decit asta, toata viata. muncesc taranii. e feudalism. la noi nu merge asa...

 igraine, on Jan 28 2007, 01:03, said:

@AlbertusMagnus - ca outsidera ar trebui sa tac, dar nu ma pot abtine. Avatarul lui aurel.ion seamana cu GB pentru ca ESTE GB si nu poza propriei persoane. Un banal search pe google images te va edifica. Oricum : :roflmao: :roflmaofast:
nimic nu-ti scapa...
p.s. toti sintem outsideri, asa ca nu te simti jenata.

 Shari, on Jan 28 2007, 04:28, said:

si pt ca tot s-a vorbit  de schizofrenie, unii psihiatri(destul  de putini) o vad ca pe o "criza de vindecare spirituala" de fapt...in "the far side of madness" un psihiatru John Perry vorbeste exact despre asta.  pt cei interesati de subiect, la acest link este un review destul de bun si incitant al cartii : http://www.tygersofw...m/psychosis.htm.  " The point of Perry's inquiry and of those in that lonely tradition I alluded to earlier (it might be called the Romantic tradition in psychology) is not to "diagnose" artists, prophets, and mystics not to label or denigrate the highest human values and aspirations- but to reexamine such rich transformation processes and to value the cultural elements that enrich human life. Thus, "Rather than what is pathological in mysticism, we ask what is mystical in its intent in psychosis" "

http://www.disinfo.c.../pg1/index.html

#13539
dpop

dpop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 10.02.2004

Quote

Sau ce zici Aurele, ai indemna o fata sa faca avort?

In anumite conditii, da.
nu cred ca ai face bine, daca nu esti tatal (sau medicul) nu ar trebui sa ai drept de decizie.


 coco69, on Jan 27 2007, 20:59, said:

Vine o mucoasa de 17-18 ani la el si asculta sfaturile lui, ca de, parinti sint prosti cand nu te lasa sa faci sex ca animalele. Ramane gravida fata si nici macar nu stie care zodie e tata-l copilului si se duce la Ofticos sa ii spuna bucuria ei. Ofticosul pune tineretul sa munceasca pentru el, dar ca sa ajute asa o proasta nu poate. Pentru un copil trebuie sa muncesti si sa il cresti si marele Sf Ofticosul nu ii plac copii decit de la 15 ani cand poti sa faci si putin sex si ii initezi in tantra. Ce dragut nu mancam carne ca ne gandim la sufletul animalelor, si cand se face avort nu ne gandim la sufletele copiilor.

hm, uite inca un punct de vedere: fetele alea poate ca oricum nu voiau sa tina copilul, si atunci cautau scaparea in "sfatul maestrului", adica isi derogau responsabilitatea propriilor fapte, ca sa-si imagineze o contiinta curata. ce cautau, aia primeau. <_<

#13540
euridice

euridice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 30.10.2006

 Himawari, on Jan 28 2007, 04:23, said:

euridice vb serios cu tabara  sau e la misto? :scared:

nu , nu e o gluma e cit se poate de real, iar daca te intereseaza am si nr. de telefon ale persoanelor de contact   ;)  ;
dar ai grija: Cazarea si masa nu se asigura de catre organizatorii acestei tabere.......iar : Selectia pentru tabara se va face pe baza fotografiilor.   :notangel:

#13541
zircon

zircon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,753
  • Înscris: 05.03.2004

 euridice, on Jan 28 2007, 09:00, said:

nu , nu e o gluma e cit se poate de real, iar daca te intereseaza am si nr. de telefon ale persoanelor de contact   ;)  ;
dar ai grija: Cazarea si masa nu se asigura de catre organizatorii acestei tabere.......iar : Selectia pentru tabara se va face pe baza fotografiilor.   :notangel:

Daaa! Ai c...e atunci sa le explici oamenilor de ce trebuie sa prezinti la tabara avizul negativ HIV si boli generice? Hai ca eu stiu dar vreau sa aud si din gurita ta!

#13542
AlbertusMagnus

AlbertusMagnus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 21.01.2007

 igraine, on Jan 28 2007, 01:03, said:

@AlbertusMagnus - ca outsidera ar trebui sa tac, dar nu ma pot abtine. Avatarul lui aurel.ion seamana cu GB pentru ca ESTE GB si nu poza propriei persoane. Un banal search pe google images te va edifica. Oricum : :roflmao: :roflmaofast:

  Nu pot sa zic decat  :worthy:  :worthy:  :worthy:

#13543
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
@Bhairavha, de acord ca lucrurile sunt mult mai complexe , dar vad ca ai ajuns si tu la concluzia ca esalonul superior era mult mai interesat de bani decit de "protectia muncii" sau 'mijloace de prevenire a unor eventuale dezastre'....
Oricum, prin meditatie se ajunge incetul cu incetul in zona subconstietului, si nu poti sa stii ce ai acolo inmagazinat(fie din alte veti , fie din bagajul genetic). Baietii aia(budhistii) care citesc tot felul de lucrari si tratate, atunci cind vor ajunge sa experimenteze  trairile din subconstient, vor avea deja si un fel de harta, si vor stii sa se orienteze, vor stii cind sa se opreasca, samdp...Tot ei, datorita practicilor pregatitoare vor cauta sa isi dea seama ca orice stare sau forma gind care apare in constiinta(din subconstient sau nu) e iluzorie si o va observa fara sa se identifice... Ce crezi oare ca va face misanul cind va da peste anumite stari? Nu se va identifica cu ele, ca sa aiba ce povestii la orele de curs? Oare citi nu sustin ca au vazut aia si aia, si se simteau minunat, usori, lumiina, eliberare, nirvana... Nu vor cauta ei cu lumininarea simboluri si stari paradisiace? Dar cei mai Fulgerei de la curs, nu se vor avinta in abisuri sa "spiritualizeze planeta" si sa eleveze demonii?
Un foc de artificii este minunat, si putem sa asemanam meditatia cu un astfel de foc de artificii. In aceasta comparatie(mai mult sau mai putin inspirata), budhistii invata ce e praful de pusca, cum reactioneaza cu alte substante, traiectorii pe care se poate deplasa 'racheta' atunci cind o alta explozie apare... Dupa acea mai tin ceva cursuri despre cum se realizeaza impachetarea, cum se aprinde, si vor stii pentru toate tipurile de rachete toate aceste amanunte. Initierea de la curs seamana cu un "Kit de foc de artificii" pe care il cumperi, il aprinzi si vezi minunatia. Toate asteaa ti se prezinta succint si uneori prost tradus intr-un manual tiparit prost , si tu poti in 5 minute sa pregatesti si sa aprinzi racheta. Desigur ca sunt "genii carpatine" care se vor descurca, dar vor fi si unii care se vor arde, iar unii urit de tot.

Edited by dildo, 28 January 2007 - 10:46.


#13544
AlbertusMagnus

AlbertusMagnus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 21.01.2007

 icsoc, on Jan 28 2007, 00:54, said:

Pai eu ce sa caut ... mi-am urmat propriile iluzii si sperante de adolescent ... ce au fost bine hranite chiar de oameni cu intentii bune la inceput(ma refer la instructorii pe care i-am avut), mi-am urmat setea de cunoastere, am gasit la cursul asta vise atat de frumoase! Si datorita frumusetii lor am ignorat atata amar de vreme toate lucrurile ciudate de care am povestit aici (si pe altele pe care -inca- nu le-am pomenit) ...

streaptease - no comment!
prostitutie - trebuie sa vedem dictionarul ... ca fiecare dintre noi am demonstrat aici ca intelegem altceva prin acest cuvant - NIMIC mai mult .
tantra = magie neagra - la fel, avem nevoie de dictionar ... dar si de tantre, parerea mea este ca nici kapalika (fara suparare, amice) nu stie mare lucru despre asta ... dar el e in mod clar cel care stie cel mai mult de aici ... si-a spus o parere , eu nu comentez in plus !

mantre si laya yoga = autosugestie - ei, alberte, aici m-ai nimerit pe mine ... asta pot eu demonstra = hocus pocus. Uite cum poti verifica:

Cu atitudinea specifica pentru oricare alta mantra cu care faci laya (desi daca ai practicat suficient nu e nevoie nici de asta) rosteste mental orice silaba vrei tu ... de exemplu vax (e clasicul exemplu aici, i l-am dat si unui lama, de cand a operat cu asta si-a uitat parola contului de pe softpedia si nu mai poate scrie , saracu') ... si ai sa vezi ca auzi sunet subtil, simti energizare etc ... desi nu ai initierea in aceasta matra si nici macar nu e mantra acest cuvant!

Ce zici faci proba si ne spui daca e asa sau nu? Dar sincer!

Nu am zis canu valoreaza 2 lei - m-a costat o gramada ... :)
Isi are valoarea ei tehnica , am spus , o practic si acum desi stiu ca e doar autosugestie si totusi aud sunete si simt trairile ce le simteam si cand aveam cele mai "de varf" trairi (salut Aurel) din viata mea yoghina. Culmea, pot intra in stare fara sa emit mantra ... aud si sunete si tot ce trebuie ... iti dai seama ce efect are conditionarea asta de mai bine de 10 ani de zile ?!

Puteri cosmice = gogorite cine a zis asta, ca-i rup gura! spuneam si pe vremuri, repet si acum, se vede si din avatar poate ... Chinnamasta e gagica mea ...  :inlove:  si mai am cateva bune prietene in gasca de zece... e adevarat insa ca eu acum le inteleg altfel!

Baronii MISA ... mai bine nici nu se putea spune ... BARONII MISA! Scria ceva despre un baron si Tudor Arghezi, cam asa i-as scrie si eu lui Grig si baronilor mai mici ...! dar nu umbla numai dupa bani, mai au si ale pasarici pasiuni!

  Din punctul meu de vedere nu sexul - este ceea ce trage misa in jos - ci atitudinea lor - .Oricum dupa cum vad ca se persevereza
in aceste - atitudini -instigatoare anti -Claudiu- si ceilalti prin citirea scrisorilor ale acestor tembeli gen Monete - nu prea ii vad bine .
Ceea ce face misa acum - sa instige impotriva prietenilor de suflet mie imi face sa mi se ridice parul in cap .
   Nu e chiar asa ...cu  laya yoga dar fiecare cu parerea lui si de asta nu mai continui.
  Sunt si fantezisti in ceea ce priveste aceasta - dar nu ma refer la ei .
E parerea ta .Adica negi laya - dar nu negi puterice cosmice .

#13545
euridice

euridice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 30.10.2006

 zircon, on Jan 28 2007, 10:24, said:

Daaa! Ai c...e atunci sa le explici oamenilor de ce trebuie sa prezinti la tabara avizul negativ HIV si boli generice? Hai ca eu stiu dar vreau sa aud si din gurita ta!


Draga Zircon nu eu am initiat aceasta tabara, am dat doar o informatie, dar daca chiar vrei un raspuns am sa-ti dau un nr de telefon de la organizatori, pt linistea sufletului tau   :kisstogether:

#13546
cecilia.ghitulescu

cecilia.ghitulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,251
  • Înscris: 14.10.2006

 euridice, on Jan 27 2007, 23:40, said:

Pentru adepti, amatori si doritori,

va informez despre o noua tabara
TABARA DE AMPLIFICARE SI APROFUNDARE A
RELATIEI SPIRITUALE MAESTRU-DISCIPOL

17-25 martie 2007

In cadrul acestei tabere vor fi expuse aspecte teoretice si se va
practica disciplina spirituala numita GURU SADHANA. Vor fi incluse
exemplificari spirituale, conferinte (doua conferinte tematice noi
pregatite de Maestru), filme initiatice si altele.
Meditatiile vor fi sustinute de Maestru.
Pentru cursantii din strainatate vor fi translatori.

Tabara se va desfasura la Costinesti in perioada sambata 17
martie-duminica 25 martie 2007.

Pentru inscriere sunt necesare:

*
doua fotografii (fata si semiprofil)
*
analizele HIV , VDRL
*
taxa de participare = 50 ron

care vor fi trimise la Biblioteca pana in data de joi 1 martie 2007.
P.S:
Muzica pentru exemplificarile spirituale din cadrul tapasului
consacrat Maestrului nostru (tapas de 49 de zile, care a inceput luni
22 ianuarie si care se incheie pe 11 martie 2007) se poate downloada
de la adresa
http://www.yogaesote...i...510&lang=ro
succes si la mai mare :)

Misto. E clara treaba, ca Marele Arhitect s-a prins ca i se imputineaza turma de prosti si vrea sa bage intreit prostie in cei ramasi. Doar doar iese ceva cu frigiderul ala.....

Dar ati vazut cum au sarbatorit yoghinii ziua unirii?
Sa-mi dea lacrimile, nu alta!

#13547
zircon

zircon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,753
  • Înscris: 05.03.2004

 euridice, on Jan 28 2007, 09:48, said:

Draga Zircon nu eu am initiat aceasta tabara, am dat doar o informatie, dar daca chiar vrei un raspuns am sa-ti dau un nr de telefon de la organizatori, pt linistea sufletului tau   :kisstogether:

Da da, cum sa nu! :D Eventual, mi-ai da nr de tel de la echipa de paznici de spirala!

Intre timp, l-am gasit si pe Aurel [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/e1Kf6Kc9W5U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

:roflmaofast:

Doamne, oare ai sa ma poti ierta vreodata Aurele pentru ce iti fac?  :kisstogether: Ia-o din nou ca pe o gluma, te rog eu!

#13548
RedAlchemist

RedAlchemist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 04.12.2006

 Shari, on Jan 28 2007, 04:28, said:

si pt ca tot s-a vorbit  de schizofrenie, unii psihiatri(destul  de putini) o vad ca pe o "criza de vindecare spirituala" de fapt...in "the far side of madness" un psihiatru John Perry vorbeste exact despre asta.  pt cei interesati de subiect, la acest link este un review destul de bun si incitant al cartii : http://www.tygersofw...m/psychosis.htm.  " The point of Perry's inquiry and of those in that lonely tradition I alluded to earlier (it might be called the Romantic tradition in psychology) is not to "diagnose" artists, prophets, and mystics not to label or denigrate the highest human values and aspirations- but to reexamine such rich transformation processes and to value the cultural elements that enrich human life. Thus, "Rather than what is pathological in mysticism, we ask what is mystical in its intent in psychosis" "

Yeah, right... :boredlook: Si din cauze spirituale exista in cazul schizofrenicilor atatea modificari in plan concret biologic, cum ar fi largirea ventriculilor cerebrali, reducerea metabolismului la nivelul cortexului prefrontal, atrofierea hipocampului, modificarea volumului amigdalei si a unor nuclei talamici etc.? Si tot din cauze spirituale daca ai un frate geaman monozigot schizofrenic ai sanse de mai mult de 50% sa faci boala, pe cand daca e dizigot doar vreo 14%?
Schizofrenia presupune multe modificari de ordin biologic care sunt depistate destul de usor azi cu ajutorul imagisticii cerebrale. Asta inseamna ca boala nu se declanseaza doar din cauze psihogene de genul "criza spirituala" ci este necesar sa existe deja un teren de predispozitie format inca din perioada intrauterina (asta daca luam in calcul problema transmiterii ereditare poligenice). "Criza spirituala" sau, in cazul nostru, practicarea unor tehnici yoghine, poate constituti insa picatura aia care umple paharul, factorul care determina trecerea din normal in patologic la un anumit moment si nu altul. Insa de obicei intervalele de varsta cand se declanseaza boala sunt relativ constante, 20-25 ani la barbati si 25-30 de ani la femei, ceea ce sugereaza si o legatura cu gradul de dezvoltare al sistemului nervos corelata cu cea a sistemului endocrin (asta ar cam fi motivul pentru care desi sistemul nervos nu e bine constituit deja din perioada copilariei, declansarea bolii apare in majoritatea cazurilor dupa terminarea pubertatii si exista si diferenta aia de vreo 5 ani intre intervalul barbatilor si al femeilor).
David Lukoff & co. nu au facut decat sa incerce sa delimiteze de schizofrenia propriu-zisa alte tipuri de manifestare psihica ce prezenta din punct de vedere psihiatric simptome asemanatoare in plan comportamental si cognitiv dar au alta cauzalitate. Insa in cazurile respective nu mai e vorba de schizofrenie. Nu sunt primii si nici singurii care au incercat lucrul asta. DSM IV face distinctie clara intre anumite fenomene produse in urma practicilor meditative sau extatice cu continut religios si bolile psihotice. Ma mira ca Shari a uitat faptul ca s-a spus deja lucrul asta atunci cand pe yogaesoteric fusese trantit un articol apocaliptic in care se incerca sa se dovedeasca (cu citate din DSM III, care nu mai e in uz de mult timp) ca psihiatrii sunt implicati si ei cica in mega-complotul indreptat impotriva spiritualitatii si incearca sa ii categoriseasca drept nebuni pe toti cei care au anumite trairi prin meditatie rugaciune, etc. :nonobad: Asta in timp ce in DSM IV (care e in vigoare din 1994) se vede scris clar ca psihiatria face distinctie intre fenomenele aparute in urma practicii spirituale  si cele de ordin patologic.
Si tot aici pe topic s-a mai dat si exemplul unei alte tulburari cu simptome asemanatoare, dar cu cauze exogene, "folie a deux". In cazul asta delirul, iluziile, halucinatiile etc. sunt induse de contactul cu o sursa externa (o alta persoana cu probleme), dar dispar rapid atunci cand este intrerupt contactul respectiv. Dar nici in cazul asta nu e vorba de schizofrenie.
In DSM exista niste criterii foarte precise pentru a fi acordat diagnosticul de schizofrenie si orice alt diagnostic de ordin psihiatric, astfel incat sa nu se faca (,) confuzie cu alte boli sau alte fenomene nepatologice.

Una este cand un om cu un background biologic relativ sanatos are anumite experiente in urma anumitor practici (meditatie, ingerarea de LSD etc.) si prezinta simptome de ordin psihotic (din punct de vedere psihiatric) care in general se remit rapid si fara mari repercursiuni pe termen lung si cu totul altfel sta treaba in cazul unui schizofrenic veritabil, care are deja de mic niste retele neuronale aflate in dezordine in creierul sau. :nonobad: Schizofrenicul nu se mai vindeca atat de repede fara tratament (de altfel psihoterapia nici nu functioneaza in cazul majoritatii schizofrenicilor, care sunt tratati predominant medicamentos - asta e alta dovada ca boala are cauze puternice de ordin biologic), iar practicile meditative pot sa ii inrautateasca simptomele sau, daca inainte de a se apuca sa le practice prezenta doar predispozitia catre boala, chiar sa constituie factorul declansator.
Chiar daca nu le place celor de la MISA ideea, persoane predispuse sau chiar bolnave de schizofrenie au ajuns si probabil vor mai ajunge si in viitor la curs. Si e si responsabilitatea instructorilor sa incerce sa ii depisteze pe cei care prezinta riscuri din punctul asta de vedere si macar sa ii tina sub observatie atenta daca nu chiar sa le refuze accesul la curs. E interesul MISA-ei sa evite sa mai aiba probleme din astea, mai ales ca oricum au imaginea sifonata rau de tot. Iar aplicarea MMPI-ului cursantilor noi, macar in orasele mari si in Bucuresti, de catre psihologii pe care MISA ii are deja nu ar fi dupa parerea mea ceva foarte dificil. Dar probabil ca nu se doreste sa fie pierduti niste viitori cursanti, niste viitoare taxe etc., indiferent de riscurile privind sanatatea respectivilor viitori cursanti.

@bhairava - Nu se cunoaste mecanismul de producere al bolii in intregime insa foarte multe piese ale puzzle-ului sunt deja bine cunoscute (desi puzzle-ul ca intreg inca nu este complet).

@dildo - Ai punctat bine anumite aspecte. :coolspeak:

Edited by RedAlchemist, 28 January 2007 - 11:06.


#13549
RedAlchemist

RedAlchemist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 04.12.2006

 zircon, on Jan 28 2007, 10:54, said:

Da da, cum sa nu! :D Eventual, mi-ai da nr de tel de la echipa de paznici de spirala!

Zircon, fii atent sa nu faci o confuzie. Euridice e din tabara noastra, nu din cealalta.
Fara suparare. :peacefingers:

#13550
AlbertusMagnus

AlbertusMagnus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 21.01.2007

 coco69, on Jan 26 2007, 23:41, said:

Rusine sa iti fie tie si la gunoiul ala de Ofticos, ca si-a batut joc si a exploatat niste copii care aveau probleme. Adica ii punea sa munceasca de dimineata pina seara sa faca karma yoga, si mai avea tupeu sa si hartuiasca sexual fetele. Nu degeaba il bate D-zeu in Suedia! si sper sa faca puscarie acolo. Tu desteptule cita karma yoga ai facut pentru MISA? ca sa faci pe desteptul nu e greu, ca din gura si din tastatura e usor sa faci propaganda!!!! MISA nu da la nimeni nici macar un blid de orez degeaba si nici cazare. Propaganda ca daca dai si ajuti un seaman, D-zeu iti da pe alta parte e valabil numai pentru prosti care vin de la curs, care mai intii de toate sint crestini.
   - nu am facut nici macar o ora - de karma yoga la misa (asa cum se face acolo ) desi tot eram imbiat ...de mandra mea sau de altii colegi de la curs .
Faptul am am ajutat pe unul sau altul dintre cei de la curs (atat cat s-a putut) - eu o numesc tot karma yoga - ptr ca am dat din timpul meu si ma rog energia , sau aspecte materiale  etc .... Asta e valabil - nu numai in cadrul cursului - ci peste tot .
  Dupa parerea mea karma yoga este o modalitate de plata ptr cei din asram care nu au bani sa plateasca sau - situatia lor nu permite sa se descurce in lumea din afara cursului - si in acelasi timp sa poata practica si yoga .
  Dragule - se pare ca ---toate se platesc intr-un fel ....

#13551
AlbertusMagnus

AlbertusMagnus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 21.01.2007
Ma intreba cineva - cum de raman femeile insarcinate la ashram ....
II RECOMAND  sa citeasca Buletin informativ yoga nr 0 .Partea cu continenta - pe care o descrie acel baiat suparat -este adevarata.Altele nu .O sa revin pe aceasta tema .Barbatii de la curs sunt continenti in aceesi masura in care si femeile si-au suspendat ciclul menstrual.

#13552
bhairava

bhairava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 24.12.2006

 dildo, on Jan 28 2007, 10:42, said:

@Bhairavha, de acord ca lucrurile sunt mult mai complexe , dar vad ca ai ajuns si tu la concluzia ca esalonul superior era mult mai interesat de bani decit de "protectia muncii" sau 'mijloace de prevenire a unor eventuale dezastre'....
Oricum, prin meditatie se ajunge incetul cu incetul in zona subconstietului, si nu poti sa stii ce ai acolo inmagazinat(fie din alte veti , fie din bagajul genetic). Baietii aia(budhistii) care citesc tot felul de lucrari si tratate, atunci cind vor ajunge sa experimenteze  trairile din subconstient, vor avea deja si un fel de harta, si vor stii sa se orienteze, vor stii cind sa se opreasca, samdp...

esalonul superior era evident motivat de beneficii materiale, dar nu asta era pointu.
pointu era ca NU EXISTA pericole in statu cu ochii inchisi si imaginat chestii. DE NICI UN FEL. NADA. RIEN. NIENTE.
faza cu "ajunsu in subconstient" este psihologie de holiud.

 RedAlchemist, on Jan 28 2007, 10:55, said:

Yeah, right... :boredlook: Si din cauze spirituale exista in cazul schizofrenicilor atatea modificari in plan concret biologic, cum ar fi largirea ventriculilor cerebrali, reducerea metabolismului la nivelul cortexului prefrontal, atrofierea hipocampului, modificarea volumului amigdalei si a unor nuclei talamici etc.?
NU SE STIE din ce cauze.
ce se stie este ca la schizofrenici, apar modificarile pe care le mentionezi... la fel cum pe sirmele de curent apar ciori.
NU s-au dovedit relatii cauzale, nici intr-un sens nici in celalalt.

>>> Si tot din cauze spirituale daca ai un frate geaman monozigot schizofrenic ai sanse de mai mult de 50% sa faci boala, pe cand daca e dizigot doar vreo 14%?

lies, damn lies, and statistics... nu zic ca nu o fi asa, dar si daca ar fi asa (ceea ce este disputabil), asta nu dovedeste nimic.


>>> Chiar daca nu le place celor de la MISA ideea, persoane predispuse sau chiar bolnave de schizofrenie au ajuns si probabil vor mai ajunge si in viitor la curs.

corect. irelevant.

>>> Si e si responsabilitatea instructorilor sa incerce sa ii depisteze pe cei care prezinta riscuri din punctul asta de vedere si macar sa ii tina sub observatie atenta daca nu chiar sa le refuze accesul la curs.

nu. nu e responsabilitatea nimanui sa aiba grija de nimeni altcineva. indiferent cum ar fi acel altcineva: schizofren, handicapat, surdomut, avorton (ca tot e scandal mare pe thread cu asta), sau in orice alt fel. fie si yoghin la misa.


>>> @bhairava - Nu se cunoaste mecanismul de producere al bolii in intregime insa foarte multe piese ale puzzle-ului sunt deja bine cunoscute (desi puzzle-ul ca intreg inca nu este complet).

"foarte multe piese ale puzzle-ului" nu inseamna nimic. nici nu stim daca sint "foarte multe". stim ca ni se par noua foarte multe. nu stim cit stim din cit ar fi de stiut. e posibil ca acele "foarte multe" sa reprezinte sub 1% din cite ar trebui sa stim ca sa avem macar idee "cu ce se maninca".
realitatea e ca habar n-avem.

Edited by bhairava, 28 January 2007 - 11:36.


#13553
bhairava

bhairava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 24.12.2006
pentru cine n-a vazut inca, uitati inca un misan sarit de pe fix:

http://www.horusra.com/

sectiuni misto in special la "despre mine"....
vedeti ca boul si-a pus mobilu pe sait. daca faceti prank calls, inregistrati si puneti aici, sa ridem si noi.

#13554
Himawari

Himawari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 13.11.2006

 euridice, on Jan 28 2007, 11:00, said:

nu , nu e o gluma e cit se poate de real, iar daca te intereseaza am si nr. de telefon ale persoanelor de contact   ;)  ;
dar ai grija: Cazarea si masa nu se asigura de catre organizatorii acestei tabere.......iar : Selectia pentru tabara se va face pe baza fotografiilor.   :notangel:


mersi euridice,trebuie sa fie tare disperat daca s-a apucat sa faca tabere pt amplificarea relatiei cu el.
edit ca acum am vazut ca se face selectie dupa poze,  :coolspeak:

Edited by Himawari, 28 January 2007 - 11:55.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate