Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

DnD in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
Ateron

Ateron

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.09.2013
Salutare, stiu ca acest forum este in principal pentru jocuri pe calculator ,insa vin la voi cu dorinta de a discuta si de a cere sfaturi in legatura cu un joc diferit: Dungeons and Dragons.

Cand ma refer la dungeons and dragons nu ma refer doar la jocul produs de Wizards of the Coast ci la acest concept de "4-6 oameni se strang in jurul unei mese cu bere si mancare nesanatoasa si joaca rolul unor personaje folosinduse doar de niste reguli, zaruri si imaginatie".

Acum aproximativ un 1 an m-am apucat sa joc dnd online, si am avut norocul sa intalnesc 2 game masteri cu o experienta de peste 20 de ani si astfel am fost captivat de jocurile de dnd si a inceput sa ma pasioneze conceptul de dnd.

La noi in tara lumea pare sa nu aiba vro idee ce e ala un "tabletop RPG", putinii oameni pe care ii stiu care au auzit de ele le stiu doar ca find jocuri tip dnd 4th edition... sau alte jeguri dastea care aduc aminte a jocuri pe calculator proaste si unde Dungeon masteri sunt doar masini de citit reguli si pus inamici pe harta.

Si am vorbit cu zeci de oameni despre asta, unu singur nu are idee ce e aia o campanie calumea de dnd, ce e aia 2nd ed, 3rd ed, pathfinder... etc. Astfel am decis ca nu se merita sa incerc sa imi conving prietenii sa joace dnd... insa tot simt o nevoie in adancul meu sa joc un tabletop game asa cum ar trebui jucat, la o masa cu niste oameni nu la 1000 de km distanta cu webcamuri si microfoane.

Eu personal am cunostinte destul de bune si oameni ce ma pot ajuta ca sa fiu un GM mediocru, insa dupa cum am spus nu am idee unde as putea sa incep ca sa gasesc alti jucatori, sau chiar mai bine unde as putea gasi un joc care are deja un GM cu mai multa experienta.

Dupa ore de cautare nu am gasit pe internet nici un forum de dnd romanesc, nic un meetup nici macar o amarata pagina de feisbuc sau gugal plus. Deci vin la voi iubitori de RPG-uri si va intreb:
Credeti ca e posibil sa formez un grup de dnd Romanesc doar cu oameni cunoscuti pe net ? Daca da, ce siteuri cu o audienta pasionata de dnd cunoasteti ?
Daca ati avea un sfat micut pentru mine, orice de la "Un local foarte bun de dnd care nu e red goblin" la "Cum poti sa adaptezi numele de orase, pitici si monstri sa sune mai bine in limba romana", as fi recunoscator daca l-ati impartasii.

Si in final ( pentru acei 10% care inca mai citesc in momentu asta ), De ce credeti ca jocurile tip dnd sunt asa putin popular in romania fata de alte tari Europene, unele chiar vecine ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate