Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Windows - in spatele banalitatii

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,322
  • Înscris: 02.02.2006

View Postovilix, on 25 septembrie 2013 - 09:25, said:

3. Mi se pare cretina integrarea lui Power Shell cu .NET. Se rezuma la .NET, deci codul ala din power shell nu e portabil. Ma enerveaza ca totul e dependent de o unealta, aplicatie, platforma si sunt obligat sa ma scarpin in fund utilizand ceva fortat de imprejurari.
5. Windows e praf cand vine vorba de programe scrise in cod interpretabil (python, perl, ruby). Parerea mea, m-am jucat putin si mi-a lipsit shell-ul din Gnu/Linux.
Doar o părere: faptul că ție îți plac python/perl/ruby în defavoarea .NET nu e un motiv pentru care un terminal trebuie categorisit prost sau bun. Dacă instalezi și configurezi corect python/perl/ruby pe Windows, nu văd de ce nu ți-ar funcționa scripturile. La mine au mers (deși am rulat doar scripturi gata făcute, că nu am experiență în aceste limbaje).

#20
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Nu am spus ca e prost.
Cat despre limbajele interpretate. Functionau scripturile, dar lipsea lejeritatea de pe Linux.
Si trebuia sa fac ceva tumbe prin cmd sa realizez ceea ce in Linux realizam rapid.

Am spus, nu consider power shell o prostie, dar nici mai puternic decat celelalte shell-uri.
Si cred ca ii lipsesc acele tool-uri portabile din Linux/BSD/Unix.
Acum ce a fac cu el daca nu am cp, grep, cat etc.

Quote

Mi se pare cretina integrarea lui Power Shell cu .NET. Se rezuma la .NET, deci codul ala din power shell nu e portabil. Ma enerveaza ca totul e dependent de o unealta, aplicatie, platforma si sunt obligat sa ma scarpin in fund utilizand ceva fortat de imprejurari.
Nu cred ca ai inteles ce am vrut sa zic.
Power Shell + .NET nu ofera portabilitate. E o chestie legata de sistemul lor de operare, atat.
In Linux pot face scripting in perl, python etc, script care sa fie portabil. Si il pot rula frumos si pe BSD.
Portabilitatea e buna. Ei nu o vor pt. ca le e teama. Teama ca lumea va migra.
Si cand iti e teama inseamna ca ascunzi ceva.

Edited by ovilix, 25 September 2013 - 20:55.


#21
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007

View Postovilix, on 25 septembrie 2013 - 09:25, said:

3. Mi se pare cretina integrarea lui Power Shell cu .NET. Se rezuma la .NET, deci codul ala din power shell nu e portabil. Ma enerveaza ca totul e dependent de o unealta, aplicatie, platforma si sunt obligat sa ma scarpin in fund utilizand ceva fortat de imprejurari.
4. Power Shell nu stiu cat de "destept" e, am spus nu l-am folosit. Dar nu vad cum ar fi mai puternic decat restul shell-urilor Unix.

Vad o confuzie intre limbaje cu rol de a automatiza actiuni ale sistemului (bash, Windows Batch, Windows Power Shell), si limbaje de scripting general (perl/python/...).

Cand vrei sa automatizezi niste taskuri de administrare din Windows (da, orice poti face din interfetele grafice, poti face si din consola/API nativ), de ce ti-ai pune problema portabilitatii codului ce-l scrii? Te apuci maine sa interoghezi din Linux WMI-ul sau Event Viewer-ul din Windows? E un non-sens.

View Postovilix, on 25 septembrie 2013 - 09:25, said:

5. Windows e praf cand vine vorba de programe scrise in cod interpretabil (python, perl, ruby). Parerea mea, m-am jucat putin si mi-a lipsit shell-ul din Gnu/Linux.

Exeplu concret? Ce i-a lipsit programului scris in python/perl/ruby? Sau te referi la editarea efectiva a scriptului? Pentru asta exista n solutii, unele mai complexe decat altele, si multe chiar mai, sau cel putin la fel de, productive decat folosirea nano/vim.

View Postovilix, on 25 septembrie 2013 - 09:25, said:

6. Nu ma luati cu vrajitori C/C++ pe Windows ca mi se face greata. Stiu, stiu, maresc productivitatea. Altii pot si fara vrajitori, desi sunt si pe Linux.

"Vrajitorii C/C++" de care zici tu nu se mai folosesc de vreo 15 ani.

#22
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Vezi aiurea. Eu am dat doua exemple diferite.
Desi se leaga cu shell-ul folosit.
CMD e o gluma proasta, din cauza asta exista Power Shell.

Logic in Windows nu ai pt. ce scrie cod Shell decat pt. automatizari.
Insa unele automatizari pot fi portabile pe platformele Unix, pe windows e irelevant, poate.

Astept sa vedem oameni care folosesc Power Shell si sa spuna cate ceva despre el.

PS: Eu nu ma simt confortabil facand scripting in Windwos.

#23
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,322
  • Înscris: 02.02.2006

View Postovilix, on 25 septembrie 2013 - 20:48, said:

Cat despre limbajele interpretate. Functionau scripturile, dar lipsea lejeritatea de pe Linux.

[...]

In Linux pot face scripting in perl, python etc, script care sa fie portabil. Si il pot rula frumos si pe BSD.
Iar te contrazici singur... păi merg, sau nu merg? Că dacă merg, atunci ai portabilitate între platforme. Da, Windows nu vine preinstalat și pre-configurat pentru asta, așa e. Dar aici intrăm în sfera argumentelor zise de cineva mai devreme: vrei să vină totul mură-n gură? Că dacă ai pretenția de a face scripturi de genul ăsta, sigur ești perfect capabil să instalezi/configurezi ce-ți trebuie, că nu e chiar așa complicat. Până și-un student în anul I de facultate cu 0 experiență în așa ceva o poate scoate singur la capăt (și asta o zic din experiența proprie).

Ca fapt divers, nici Power Shell nu vine preinstalat. Cel puțin nu pe sistemele client. Dar se poate instala separat. La fel poți face cu orice utilitar terț (grep etc...), că au portări pe Windows din câte știu.

#24
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007

View Postovilix, on 25 septembrie 2013 - 20:48, said:

Si cred ca ii lipsesc acele tool-uri portabile din Linux/BSD/Unix.
Acum ce a fac cu el daca nu am cp, grep, cat etc.

Nu vad ca pe un avantaj ca pentru ~ orice operatiune banala sa depinzi de tool-uri externe.
Tabelul de mai jos (luat de pe pagina Wikipedia mentionata mai sus) arata echivalentul Power Shell a celor mai intalnite comenzi de sub Linux.

Attached File  Capture.PNG   67.09K   21 downloads

View Postovilix, on 25 septembrie 2013 - 20:48, said:

Power Shell + .NET nu ofera portabilitate. E o chestie legata de sistemul lor de operare, atat.

Atat poate isi si doreste lumea. Cand imi cumpar masina, poate vreau sa merg cu ea doar pe sosele, nu pe camp, nu prin rau.

View Postovilix, on 25 septembrie 2013 - 20:48, said:

In Linux pot face scripting in perl, python etc, script care sa fie portabil. Si il pot rula frumos si pe BSD.

Cum am scris mai sus, perl/python & friends au alt rol.

View Postovilix, on 25 septembrie 2013 - 20:48, said:

Portabilitatea e buna.

Portabilitatea e doar un aspect, pe langa multe altele, ce influenteaza o solutie IT, iar, ca orice implica un cost, necesita documentare amanuntita pentru a determina daca e de dorit sau nu.

View Postovilix, on 25 septembrie 2013 - 20:48, said:

Ei nu o vor pt. ca le e teama. Teama ca lumea va migra.
Si cand iti e teama inseamna ca ascunzi ceva.

Hai sa te rezumam pe acest topic la argumente tehnice si sa lasam temerile si conspiratiile pentru altele.

#25
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Eu cred ca nu ati inteles bine.
Sunteti voi fani Windows si o dati iar in flame...
1. Nu am zis ca power shell e prost.
2. Comparatiile au fost facute pt. cmd, nu power shell pe care nu l-am folosit.

Quote

Atat poate isi si doreste lumea. Cand imi cumpar masina, poate vreau sa merg cu ea doar pe sosele, nu pe camp, nu prin rau.
Comparatie idioata.
Daca pe tine te doare in dos de portabilitate nu e o regula pt. toti.
Bine Windows nu e Unix-like, nu cred ca ai treaba cu portabilitatea. Esti pe o platforma si atat.

Quote

Iar te contrazici singur... păi merg, sau nu merg? Că dacă merg, atunci ai portabilitate între platforme. Da, Windows nu vine preinstalat și pre-configurat pentru asta, așa e.
Merg, nu am zis ca nu merg. Ideea e ca e pe dos in cmd si saracul e rudimentar rau. Nu am facut comparatii pe power shell.
Ai inteles prost.

Quote

Nu vad ca pe un avantaj ca pentru ~ orice operatiune banala sa depinzi de tool-uri externe.
Eu nu vad nici un devantaj daca ar fi externe. Totusi sunt tool-uri interne din moment ce vin pe orice distributie Gnu/Linux. Daca te referi la modularitate, atunci clar e un avantaj.

Edited by ovilix, 26 September 2013 - 06:58.


#26
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
OK,revenind la postul initial,cine poate face niste tutoriale sau macar sa ne dea noua "adminilor" fara facultate de informatica niste informatii de baza si how-to pentru Group policy editor?Ma intereseaza subiectul fiindca vreau sa invat sa ajung cu permisiunile unui user sub un administrator dar peste un cont limitat(cum era power-user in xp).

#27
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Informatii de baza/how-to-uri sunt o gramada pe google. Nu stiu care-i mai ok fiindca n-am aprofundat subiectul.
Zi mai precis ce fel de drepturi suplimentare vrei sa aibe utilizatorii.

#28
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
De exemplu ca utilizator limited pe seven jocurile preferate de fratele meu(ROme/Medieval) nu au abilitatea de a salva jocul(can't save) iar rularea lor cu drepturi administrative de pe acelasi user nu functioneaza(tot acelasi lucru imi da).Asa ca ma gandesc sa fac invers,sa il fac admin si treptat sa il "tampesc" sa vad unde e buba.Intrebarea e de unde incep?Pe xp era foarte usor sa ma joc cu setarile fiindca steadystate imi dadea o gramada de optiuni,astfel el era admin insa prin steadystate nu ii permiteam mai nimic(gen instalare/dezinstalare aplicatii,schimbarea setarilor de retea etc etc).

#29
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Nu pot salva jocul = n-au drept de scriere. Asta se intampla deobicei cu soft-uri vechi, pe care le instalezi in Program Files, si care is obisnuite sa scrie diverse tot acolo, ori un user limitat n-are drept sa scrie in Program Files.

Cel mai simplu e sa vezi unde isi scrie jocul salvarile, iar daca e in acelasi folder cu executabilul, sa-l reinstalezi pe D: sau undeva unde userul limitat are drept de scriere. Alternativa e sa-i dai userului drept de scriere direct pentru folderul in cauza (right click->properties pe folder).

#30
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Pentru XP: Este posibil ca un utilizator care nu are drepturi de administrator sa poata rescrie registry din windows ? Situatia sta in felul urmator, pe un pc cu windows xp am 2 utilizatori, administrator si utilizator fara drepturi de administrator, eu ca admin am modificat niste registry inainte sa-i iau drepturile, o data ce I-am luat drepturile de administrator si l-am facut un simplu utilizator, practic mi-am taiat craca de sub picioare singur, pentru ca pe acel cont nu pot sa modific registry iar din contul de admin nu am cum sa modific registry.Asadar ca sa pot sa scot anumite restrictii scrise in registry trebuie sa intru pe contul de administrator, sa-i dau drepturi de administrator utilizatorului, apoi sa intru pe contul Acela si sa modific registry ca sa pot elimina restrictiile aferente.Exista vreo posibilitate ca utilizatorul de rad sa ramana fara drepturi dar totusi sa-si poata modifica registrii singur ?

#31
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Registrii au mai multe sectiuni, fiecare cu drepturile ei.
La partea cu taiat craca, m-ai pierdut, te-as ruga sa reformulezi.

#32
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Reformulez, registrii ii am sub forma de fisiere *.reg pe care doar ii modific dand click pe ei, fara sa fiu nevoit sa intru de fiecare data in registrii, asadar initial ambele conturi de utilizator erau administrator cu numele X si Y.Am modificat registrii pe contul Y cand era administrator, apoi de pe contul X am scos drepturile de administrator contului Y, asadar o data ce I-am scos drepturile de administrator, mi-am taiat craca singur pentru ca eu ca administrator pe X nu mai putea sa rescriu registrii de pe Y pentru ca de fiecare data cand vreau sa-i rescriu sunt nevoit sa ii dau din nou drepturi de administrator ca sa-i pot rescrie, ideal ar fi ca eu sa fiu administrator pe contul X dar sa pot modifica registrii pe contul Y ori de cate ori vreau eu fara sa fiu nevoit sa-i dau drepturi de admin acelui cont, sper ca ai inteles acuma.

#33
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View Postcatalinuptm, on 20 octombrie 2013 - 19:42, said:

ideal ar fi ca eu sa fiu administrator pe contul X dar sa pot modifica registrii pe contul Y ori de cate ori vreau eu fara sa fiu nevoit sa-i dau drepturi de admin acelui cont, sper ca ai inteles acuma.
Pai asta se poate by default...

#34
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Registrii-s ca niste foldere. Faptul ca userul Y scrie in "subfolderul" cutare din registrii, fiindca doar acolo are drept de scriere, nu impiedica nici un admin sa face la randul lui ce vrea acolo.

#35
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Ok, atunci cum pot sa-i dau acest drept userului de rand sa scrie in registrii ?

#36
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Arata-ne fisierul .reg sa vedem exact despre ce-i vorba

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate