Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Apollo Residence 2

- - - - -
  • Please log in to reply
1110 replies to this topic

#55
m33tza

m33tza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.04.2007
Salut,

Si noi am vrea sa inchidem macar unul din balcoane :).

Ca idee: Ganditi-va ca in zona va fi trafic si santier mult timp dupa ce ne vom muta noi si daca nu va luati o masina de spalat cu uscator,  rufele unde vor sta la uscat ? Afara pe balcon, unde e mult praf :).

Legat de chestiunea asta..sunt curios cum au facut cei din primele blocuri din apollo 1 pana s-au ridicat si cele din urma.

Si eu cred ca daca ne-am strange mai multi poate am putea sa il convingem sa inchidem balcoanele, fara a mutila aspectul cladirilor. Oricum momentan, pana nu ne mutam sa infiintam o asociatie si sa ne intalnim, nu prea avem ce face.

Btw..ne-am intalnit Sambata cu dezvoltatorul si i-am dat planul pentru interior, modificat. Inca o data s-a dovedit o persoana foarte intelegatoare :)

O seara faina.






#56
alexandra_id

alexandra_id

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.09.2013
Buna,

Noi am rezervat ap cu 2 camere de 44.000 EUR din blocul 1 si as vrea sa va intreb pe cei ce v-ati hotarat pentru acelasi tip de apartament, voi ce modificari ati dorit?
Noi am avut o singura cerere si anume am fi vrut sa ne mute usa de la dormitor ce da in balcon la bucatarie. Vroiam sa iesim direct din bucatarie in balcon, dar dezvoltatorul ne-a spus ca, din pacate, nu se poate pentru ca se schimba fatada blocului.

Multumesc,
Alexandra

#57
PiraniaFm

PiraniaFm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 11.12.2006
Dar cred ca poti sa renunti la usa de la dormitor si ramai doar cu cea de la living si nu strici fatada blocului.

#58
markimark

markimark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.10.2013
Pe mine nu ma deranjeaza balconul deschis, chiar ma bucura. Am o singura modificare de facut la ap. de 2 camere cel de 44000 , usa de la bucatarie o inlocuiesc cu una de sticla, glisanta. Este cam mica bucataria si daca se deschide si usa in interior nu ramane loc pentru masa.

#59
PiraniaFm

PiraniaFm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 11.12.2006
Este buna ideea ta numai ca sistemele glisante sunt cam proaste in timp.

#60
alexandra_id

alexandra_id

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.09.2013

View PostPiraniaFm, on 06 noiembrie 2013 - 13:15, said:

Dar cred ca poti sa renunti la usa de la dormitor si ramai doar cu cea de la living si nu strici fatada blocului.

Pai vroiam sa renunt la usa de la dormitor si sa o puna in schumb la bucatarie si atunci se schimba.

View Postmarkimark, on 06 noiembrie 2013 - 13:48, said:

Pe mine nu ma deranjeaza balconul deschis, chiar ma bucura. Am o singura modificare de facut la ap. de 2 camere cel de 44000 , usa de la bucatarie o inlocuiesc cu una de sticla, glisanta. Este cam mica bucataria si daca se deschide si usa in interior nu ramane loc pentru masa.

Buna ideea cu usa glisanta la bucatarie. Ai intrebat daca pentru asta mai suporti vreun cost suplimentar?

View Postalexandra_id, on 06 noiembrie 2013 - 13:58, said:

Pai vroiam sa renunt la usa de la dormitor si sa o puna in schumb la bucatarie si atunci se schimba.



Buna ideea cu usa glisanta la bucatarie. Ai intrebat daca pentru asta mai suporti vreun cost suplimentar?


#61
markimark

markimark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.10.2013
Nu am intrebat fiindca voi face eu modificarea, iar teoretic daca renunt la usa ar trebui sa primesc si o suma de bani, parca 300 de lei sunt trecuti in deviz pentru usi.
Voi folosi sisteme de glisare si feronerie Dorma pentru k lucrez cu ele de ceva timp si nu se strica asa usor.

Nu am de ce sa platesc in plus pentru k o sa le fac singur. Am ales feronerie Dorma, din ce stiu sunt printre cele mai bune, nu se strica in timp si rezista.
Iar din deviz teoretic trebuie sa-mi recuperez 300 lei pentru usa de la bucatarie , pe care nu o vreau.

#62
m33tza

m33tza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.04.2007

View Postmarkimark, on 06 noiembrie 2013 - 19:11, said:

Nu am intrebat fiindca voi face eu modificarea, iar teoretic daca renunt la usa ar trebui sa primesc si o suma de bani, parca 300 de lei sunt trecuti in deviz pentru usi.
Voi folosi sisteme de glisare si feronerie Dorma pentru k lucrez cu ele de ceva timp si nu se strica asa usor.

Nu am de ce sa platesc in plus pentru k o sa le fac singur. Am ales feronerie Dorma, din ce stiu sunt printre cele mai bune, nu se strica in timp si rezista.
Iar din deviz teoretic trebuie sa-mi recuperez 300 lei pentru usa de la bucatarie , pe care nu o vreau.


Noi am discutat cu dezvoltatorul si a spus ca putem redirectiona banii de pe o usa (si noi am renuntat la cea de la bucatarie ) in alte finisaje sau chiar rezultand intr-o suma mai mare pentru celalalte usi.

@ markimark, te ocupi cu realizarea usilor glisante ? Si noi vrem sa implementam un sistem de genul intre bucatarie si living. Daca da, ma gandesc ca putem discuta pe tema asta pe PM ?

Multumesc.

#63
markimark

markimark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.10.2013
Am trecut astazi pe la santier, toate par a fi in regula, se misca bine treaba.

Attached Files



#64
M4RY

M4RY

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.08.2013
Multumim frumos markimark ! Chiar ma gandeam in ce stadiu mai este ...

#65
markimark

markimark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.10.2013
Pe mine ma "roade" o alta problema. Am inteles ca alimentarea cu apa potabila se va face din Apollo 1, unde au un sistem de pompare a apei potabile si a apei reziduale de canalizare. Partea rea este ca functionarea si intretinerea acestora implica niste costuri. Ceva pareri?

#66
markimark

markimark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.10.2013
Bloc 4

Bloc 4

Bloc 3

Bloc 2

Si blocul 1

Attached Files



#67
Ifrosa

Ifrosa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.10.2013
Pe noi nu ne-a  informat nimeni din păcate.

Edited by Ifrosa, 09 November 2013 - 09:50.


#68
anaderol13

anaderol13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.10.2013

View Postm33tza, on 05 noiembrie 2013 - 23:17, said:

Salut,

Si noi am vrea sa inchidem macar unul din balcoane Posted Image.

Ca idee: Ganditi-va ca in zona va fi trafic si santier mult timp dupa ce ne vom muta noi si daca nu va luati o masina de spalat cu uscator,  rufele unde vor sta la uscat ? Afara pe balcon, unde e mult praf Posted Image.

Legat de chestiunea asta..sunt curios cum au facut cei din primele blocuri din apollo 1 pana s-au ridicat si cele din urma.

Si eu cred ca daca ne-am strange mai multi poate am putea sa il convingem sa inchidem balcoanele, fara a mutila aspectul cladirilor. Oricum momentan, pana nu ne mutam sa infiintam o asociatie si sa ne intalnim, nu prea avem ce face.

Btw..ne-am intalnit Sambata cu dezvoltatorul si i-am dat planul pentru interior, modificat. Inca o data s-a dovedit o persoana foarte intelegatoare Posted Image

O seara faina.
Si eu as vrea sa inchid unul dintre balcone. am doua si nu vad rostul sa le am pe ambele deschise, plus ca am nevoie de spatiu si sa am unul dintre balcoane inchise, mi-ar fi de foarte ajutor. Dar ma intereseaza si aspectul cladirii bineinteles.

#69
stefy82

stefy82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.10.2013

View Postanaderol13, on 10 noiembrie 2013 - 14:18, said:

Si eu as vrea sa inchid unul dintre balcone. am doua si nu vad rostul sa le am pe ambele deschise, plus ca am nevoie de spatiu si sa am unul dintre balcoane inchise, mi-ar fi de foarte ajutor. Dar ma intereseaza si aspectul cladirii bineinteles.
Buna,
nevoia de spatiu, mai ales pt bucatarie , m-a  determinat si pe mine sa ma gandesc la inchiderea balconului.
Eu am garsoniera in blocul 1 si voi  f aproape de strada si ma gandesc ca va fi mult praf.
Motivul pt care am deschis acest subiect pe forum este acela de a  lua o decizie impreuna pt a nu strica aspectul cladirii si  daca este posibil  chiar din stadiul de constructie.
Va multumesc,

#70
allex14

allex14

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.11.2013
Salutare,

Am fost si eu la o vizionare zilele trecute in blocul 9 si acest Apollo pare sa fie foarte bine si solid construit (fierul folosit pare ok ca si grosime). Cred ca saptamana asta o sa ma duc si cu avansul pentru o rezervare de garsoniera dubla in Apollo 2, in blocul 5.
Am inteles ca avansul este de 1000 eur si restul de 5% se va da la notar atunci cand se semneaza antecontractul, bineinteles cu cateva clauze trecute.
Ma gandesc de asemenea pentru inchiderea balconului, asta ramane de vazut...
Cei care ati incheiat antecontractul pana acum cum a fost? pareri?

#71
Larisa_Mel

Larisa_Mel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.11.2013

View Postgeony10, on 02 noiembrie 2013 - 17:16, said:

Am rezervat si eu in blocul 5 , daca mai sunt viitori vecini as vrea sa mai discutam  si sa tinem legatura . Dezvoltatorul a spus ca incep lucrarile in ianuarie 2014 !

Adjudecat pentru blocul 5! Tinem legatura! :-)

#72
gooby

gooby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 02.04.2008
@allex14:  eu am fost acum 2 luni sa vad blocul 9 cand inca nu era finisat(erau doar zidurile) si eram impreuna cu un inginer constructor, dar nu avea cum sa-mi spuna ce fiare s-au folosit la acel bloc.nu inteleg acum cand e gata finisat tu poti sa-ti dai seama ce fiare au folosit?...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate