Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Sfat achizitie laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#19
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,639
  • Înscris: 28.12.2005
@georgik12
pai asta e problema, ca nu ma pot hotari, d'aia cer sfaturi aici

@priderzaur
stai sa inteleg bine (nu sunt foarte tehnic)
- in prima varianta as inlocui hddul cu care vine laptopul cu un ssd, iar hddul l-as purta intr-un rack conectat pe usb?
- in a doua varianta as inlocui dvdul cu un caddy in care as baga fie ssdul fie hddul (de preferat hddul in caddy si ssd cu sistemul de operare in slotul normal de hdd)?

Edited by noris08, 08 September 2013 - 21:54.


#20
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Ai inteles perfect :D

#21
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,639
  • Înscris: 28.12.2005
grea  decizie. daca lenovo ar fi acceptat un ssd suplimentar fara sa trebuiasca sa renunti la ceva...

#22
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,639
  • Înscris: 28.12.2005
m-am uitat si la modelul asta

http://www.esal.ro/n...source=price-ro

oare merita sa renunt la procesorul haswell si la placa video mai buna de pe lenovo y510p pentru ssdul de 24 gb si sistemul de operare inclus in thinkpad?
se poate oare instala os-ul pe ssdul ala de 24gb?

ce parere aveti?
multumesc!

#23
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Nu ma prind, iti da ambele Windowsuri?
Placa video e slabuta pentru acel pret, ai doar 4GB RAM...
Mna, pe mine nu ma incanta.

#24
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,639
  • Înscris: 28.12.2005
nici mie nu imi e clar cum e cu windowsurile alea. e posibil sa vina win7 instalat si cu kitul win8 pe hdd. habar n-am
la configuratia aia as mai adauga 4Gb RAM care costa ~ 150 lei.

tu crezi ca nu merita SSDul ala sa renunt la placa video si la procesorul de pe y510p?

#25
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Tu stii cat de multa nevoie ai de placa video.
La procesor diferenta nu-i enorma ca performanta, dar creste la placa integrata si la autonomie (putin aici).

SSD-ul, la 24GB, nu-i nicio minune. Pe langa faptul ca mie, personal, nu mi-ar ajunge in veci capacitatea aia pentru Windows, e posibil sa fie gandit pe post de Cache de ei. Dar, fiind totusi slot mSata, poti sa-l inlocuiesti cu un alt SSD mSata.

#26
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,639
  • Înscris: 28.12.2005
astept un raspuns de la maguay, daca nici aici nu gasesc ceva sa-mi placa ma gandesc sa merg pe lenovo y510p si vad eu ce fac cu ssdul

totusi mi se pare greu de crezut ca nu gasesc un laptop intr-un buget in jur de 4000lei cu cerintele minimale:

-    orice diagonala de la 14 la 17"
-    orice capacitate de la 500gb la 1tb
-    8 gb ram, dar cu posibilitatea de extindere ulterioara, preferabil
un singur slot ocupat
-    procesor ivy bridge 2630qm sau haswell 4700mq
-    rezolutie minimum 1600x900
-    placa video dedicata cat mai buna cu minimum 2 gb ram
-    cu posibilitatea de a adauga un ssd de minimum 64 gb pe care sa se
poata instala Windows 8 (deci nu cache)

Edited by noris08, 09 September 2013 - 14:12.


#27
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Ivy e 3xxxQM, nu 2 :D.
1600x900 o sa gasesti doar pe 17". Pe 15.6" doar pe anumite modele foarte rare. De fapt pe piata noastra n-am vazut, retail.

De fapt gasesti ce vrei tu cu 17.3". Ai si gasit deja - ASUS R, iar in 4000 iti intra si SSD-ul si RAM-ul aditional. Iar 8GB e arhisuficient. Daca vreodata n-o sa iti ajunga, vinzi 4GB si iei una de 8GB si faci 12GB, dar nu o sa fie cazul prea curand.

#28
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 08.04.2006
Ia-ti Asus N76, are cel mai bun ecran si viteza suficienta (7200 rot/min) pana iti iei un SSD. Nu-i facut el pentru jocuri (dar nici Y510) dar se descurca f bine in toate aplicatiile. Pentru jocuri doar asaceva cand apare si la noi.

Edited by msjohntm, 09 September 2013 - 15:12.


#29
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,639
  • Înscris: 28.12.2005
da am gresit da' cred ca se intelege ce vreauPosted Image

la asus 701 se pare ca nu merg mai mult de 8gb ram Posted Image

hai ca v-am plictisit de tot, o ultima incercare intre astea doua (va rog si cu 2-3 argumente) si nu va mai bat la cap

http://www.pcgarage....ishlist/716832/

http://www.pcgarage....750m-2gb-black/

multumesc tuturor!

#30
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Si va fi un post lung,din care sper sa intelegi in cele din urma.

Lenovo Y510:
- Procesor Intel Haswell,ce ofera un 5-10% in plus la performanta fata de Ivy Bridge (insesizabil) si o autonomie ceva mai buna,daca te intereseaza
- placa video GDDR5,cu 384 Cuda Cores si 967MHz (cred ca are si Turbo undeva la 1000+Mhz)
- rezolutie Full HD,15",mai usor

Asus R701
- la procesor mare diferenta nu e,am spus mai sus ce aduce Haswell in plus
- placa video cu memorie GDDR3,tot 384 Cuda Cores la 810MHz cu Turbo la 895Mhz..teoretic,mai slaba.practic,750M GDDR5 la 1920x1080 se descurca cam la fel in jocuri ca 740M GDDR3 la 1600x900
- ecran de 17",mai greu,poti pune un SSD pe langa HDD

Ambele duc maxim 8GB RAM,prin jocuri performanta e la fel,la constructie sunt bune ambele (cu un plus pentru Asus,zic eu,in special la sunet).
Asa ca da`i cu banu` si alege ce consideri potrivit pentru tine.

#31
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Plus la Lenovo: tastatura iluminata si 250GB in plus la HDD.
Sa stii ca si Lenovo-urile astea au o constructie buna si se mentin reci, avand aluminiu la suprafata (nu am gasit nimic sa confirme, dar sunt destul de sigur ca palmrestul si ce mai e in jurul tastaturii sunt facute din aluminiu). Iar sunetul ala de la JBL e ok (lipseste "bass-ul avansat", ca deh, n-ai boofer micut extern).

Daca as vrea sa scap de batai de cap si cheltuieli (exceptie un cooling stand, pe viitor, ca ala cam trebuie) as lua ASUS-ul.
Daca as sti ca mai am 500 lei de dat pe SSD + rack extern + hub USB, as lua Lenovo-ul.
Atentie ca si fullHD pe 15.6" e cam aiurea, mai ales in primele zile. E super pentru jocuri si chiar filme, dar enervant la browsing, day-to-day work

#32
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,639
  • Înscris: 28.12.2005
si din nou asta

http://www.oktal.ro/...source=price-ro

cred ca am luat-o razna incercand sa ma hotarasc intre asus r701, asus n76 si lenovo y510p, sa ma decid daca mai important este displayul hd, sau placa video, sau greutatea redusa sau calitatea constructiei asus, sau posibilitatea adaugarii unui ssd, toate din perspectiva pretului fiecarei configuratii si a bugetului alocat.

ar fi mai simplu sa aleaga altcineva pentru minePosted Image

#33
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Mno,nemultumitilor li se ia cadoul.
Nu s`a inventat inca laptopul perfect,cel putin nu la banii astia.

Eu sunt mai mult ca sigur ca un Asus R501 sau R701 o sa fie chiar prea mult pentru ce ai tu nevoie.
N76`le aduce Full HD si taste cu lumini,dar se aplica iar regula pt jocuri: rezolutie mai mare,FPS mai mic.

#34
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,639
  • Înscris: 28.12.2005
hi, hi, hi, nu exista nimic perfect pe lumea asta, cu atat mai putin un fier facut de oameni
dupa cum spuneam, lenovo ala cu bay pentru ssd ar fi fost ok pentru mine.
la asusuri ma uit doar pentru ca accepta ssd si pentru calitatea construtiei (la 701 si pentru pret)

#35
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,639
  • Înscris: 28.12.2005
care dintre cele 3 variante asus r701, asus n76 si lenovo y510p vi se pare mai future proof?

#36
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Lenovo datorita placii video. O fi 750M-ul ala pe fullHD cam acelasi lucru ca 740M pe 1600x900 (desi posibil sa fie chiar mai buna, prima fiind GDDR5 si a doua fiind GDDR3), insa rezolutia poate fi scazuta oricand. Si o sa vina candva jocul care merge decent pe 750M GDDR5, dar nu chiar asa decent pe 740M GDDR3 (chiar si pe aceeasi rezolutie; prefer sa ma joc decent si sa se vada mai prost decat sa nu ma joc DELOC). Plus ca e hardware mai nou per total. Daca nu esti deranjat de ideea de a cara HDD-ul intr-o cutiuta dupa tine mereu (eventual si hub-ul USB, care-i mult mai mic chiar), mergi pe Lenovo.

Iar intre Lenovo si ASUS N eu as merge pe Lenovo. O fi ASUS-ul frumos, elegant, dar nici Lenovo-ul nu arata rau deloc.

CIteste atent si http://www.notebookc...ok.97470.0.html

Edited by priderzaur, 09 September 2013 - 23:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate