Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sfat achizitie laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#55
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Sugestia mea: citește tot ce au scris oamenii de pe saitul ăsta.

Acolo se discută despre laptopuri bazate pe platforma Clevo W170, platformă pe care se bazează și laptopul Maguay care te interesează, dacă nu mă înșel.

Cel mai bine ar fi să întrebi pe cei de la Maguay ce platformă Clevo folosesc pentru modelele propuse iar apoi să cauți informații despre platforma aia în diverse locuri, mai ales notebookreview.

Edited by albastru, 11 September 2013 - 16:42.


#56
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,565
  • Înscris: 28.12.2005
cica platforma ar fi Clevo W370ET

#57
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
google it.

#58
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
O sa fie foarte bun;
vezi aici http://www.notebookc...ok.80223.0.html
Configuratie asemanatoare pe platforma ce are la baza tot W370ET
Si ceva cuvinte mai detaliate despre platforma asta (comparatia directa cu cealalta platforma e putin irelevanta, insa tot iti dai seama ca e un barebone foarte bun W370ET + ca omul descrie in muulte cuvinte si platforma in sine, cu + uri si - uri) - http://forum.noteboo...0et-p150hm.html

O sa pun doar atat, verdictul:

Quote

Durable chassis, well-made cooling system, lots of customizeability, clean and lean looks, professional connectivity options, high-quality screens (no matter which one you choose), cheap price and a really cool alternative to OEM brands. This is what Clevo is all about. And if you are an adventurous person, looking to buy something reliable and different from the window-shop brands, then welcome aboard the Clevo Express! We've got reviews and lots of benchmarks to share! And really - some resellers offer just awesome customer service and nice deals on high-end components.
If you are really into gaming/programming/designing, you need a stable and powerful system. And should you decide on a mobile platform, then Clevo is the chassis you would want your hardware to be installed in. In this community, we have highly experienced forum members who can really help you to choose the best components and the most fitting model for you, with nothing held back on its pro's and conns.

Mai zic o data: in comparatia directa, cam in toate aspectele, ceea ce poti lua tu a iesit peste comparatia din link. Deci omul nu doar ca le lauda pe ambele, dar ai iesi foarte bine cu ce iei tu.

Edited by priderzaur, 12 September 2013 - 04:35.


#59
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,565
  • Înscris: 28.12.2005
m-am apucat de citit despre Clevo W370ET si despre Asus N76. deja am capul varza.Posted Image
vedeti cum sunteti? am zis ca nu sunt prea tehnic si aveam nevoie de ajutorul vostru ca sunteti mai priceputi, dar dupa ce termin de citit voi fi doctor in placi video, memorii ram, hdd, ssd, oem, custom si toate cuvintele chinezesti pe care nu tineam neaparat sa le invat.Posted Image
ne vedem peste 300 pagini de clevo si asusPosted Image

#60
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Eu cred, în locul tău, aș tinde spre Clevo. Lectură plăcută!

#61
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Nu am citit toate paginile cu recomandari dar ia in considerare si acest model. Lenovo y510p  http://www.lenovoexc...windows-8-.html . Eu mi-am cumparat un y580 care acum nu mai se gaseste dar sunt foarte multumit de el si in special de constructia si asamblarea laptopului care a fost un factor decisiv pentru mine. Pe langa asta avea si o placa video GTX 660m care inca nu a fost acoperita in performante de un produs similar. Cel recomandat  are  8gb ram hdd 1tb placa video gt750m tastatura luminata si carcasa metalica, rezolutie de 1920x1080 i7 quad haswell, practic nu stiu ce ar fi mai bun ca el in acea zona de pret. Also vad ca are un nou standard implementat in locul lui msata care depaseste cei 500mb/s si ajunge la 1800 mb/s. http://www.thessdrev...cie-ssd-review/

l.e. vad ca s-a mai recomandat lenovo , oricum, inainte de a cumpara dute intr-un magazin si vezi cum ti se pare fiecare model, la tastatura,  pad, balamale, comfort la batut in taste etc. in poze arata toate bine.

Edited by mofone, 12 September 2013 - 14:34.


#62
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,565
  • Înscris: 28.12.2005
@mofone

lenovo ala y510p a fost prima mea optiune dar nu l-am mai pus aici din 3 motive:
1. nu am gasit nicaieri ca are slot pentru SSD (as vrea sa pastrez atat hddul cat si dvdul, iar ssdul sa fie suplimentar pe care sa instalez windows 8) - am si sunat la lenovo romania si mi-au zis ca n-ar avea. daca ai pe undeva informatia asta sigura te rog sa imi dai si mie sa citesc. as vrea sa ii pun SSDul asta http://www.oktal.ro/...a3-o100982.html sau macar unul de 64 gb
2. in  reviewul de aici, dar si in alte parti se spune ca se incalzeste foarte tare
3. am citit pe undeva ca, la folosirea placii video dedicate, procesorul nu mentine viteza turbo si trece pe viteza default. sper doar sa ma insel

daca gasesc rezolvare la 1 in mod special,2 si 3 atunci y510p este castigatorul mai ales ca e si la o promotie pe la 3900 lei fara so.

ma ajutati va rog? multumesc!

Edited by noris08, 12 September 2013 - 14:45.


#63
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
1) Ti-am mai zis de Ţ ori: Ca sa pui SSD in Y510P nu poti decat prin scoaterea HDD-ului si folosirea lui ... in alt mod (caddy/rack extern). Nu ai doua bay-uri de 2.5" by default, nu ai slot mSATA. Daca ti s-a mai repetat, de ce tot insisti pe partea asta?
De fapt, are un nou slot numit "ngff m.2"; daca faci rost de un SSD pentru acel slot...insa nu-s suficient de documentat incat sa stiu daca SSD-ul pus acolo poate fi folosit ca si SSD "standard" sau doar pe post de Cache.

2)nu se incalzeste chiar asa tare. Tine cont ca si acolo, dar si in review-ul de pe notebookcheck, e varianta cu SLI. Tu n-o sa ai doua placi video care urla caldura, ci una singura + dvd-rw. Chiar si cu doua placi, pe notebookcheck spune ca sistemul de racire e ok. In plus, nu poti lua un notebook de gaming care nu are racire de gaming (MSI/ASUS G; desi si acolo ar cam trebui) si sa nu iei un cooling pad bun.

3) nu stiu, nu cautat, nu auzit; poate te referi la throttling? Dar nu e vorba doar de reducerea la default, ci o reducere si mai drastica, doar pt a aduce temperaturi normale.

Oricum, eu nu stiu de ce te mai gandesti la asta daca ai banii de acel Clevo (Maguay)

Edited by priderzaur, 12 September 2013 - 14:55.


#64
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,565
  • Înscris: 28.12.2005
nu stiu de ce esti nervosPosted Image (am mai zis ca nu sunt prea tehnic)
uite aici e laptopul ala cu ssd de 8gb. cum vine treaba asta? se poate si mai mare? si scrie pe undeva ca are nu stiu ce interfata care ar accepta ssduri. incerc sa aflu cum

LE:
si aici cu ssd de 24 gb

http://www.notebookr...newsID=6916&p=2

Edited by noris08, 12 September 2013 - 15:00.


#65
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Am dat un edit si eu inainte sa scrii.

#66
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,565
  • Înscris: 28.12.2005
raspuns de la lenovo
- accepta ssd de maximum 24 gb pe msata
- lenovo romania nu accorda suport pentru instalare daca nu a venit preinstalatPosted Image
- functioneaza ca si cache

inapoit la lectura despre clevo si asusPosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image

#67
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,565
  • Înscris: 28.12.2005
de ce stau pe ganduri la clevo:
- maguay nu prea are experienta cu laptopurile
- nu stiu ce componente folosesc cei de la maguay, poate sunt din loturile ramase dupa ce marile branduri isi fac aprovizionarea
- laptopul ala arata destul de anost si n-are tastatura luminata
- alimentatorul e gigantic si cantareste peste 750 g
- sistemul audio slab
- desi e construit pe un barebone relativ ieftin (clevo) de catre o firma no name (maguay), pretul e comparabil cu preturile brandurilor consacrate la configuratii similare si chiar mai scump. pe unde am citit pe net, un motiv de lauda este ca pretul e sensibil mai mic la laptopurile bazate pe clevo fata de branduri.
- sistemul propus nu accepta procesoare haswell, si in ciuda asa zisei flexibilitati, sunt cam blocat cu ivy bridge 3630qm
- touch padul
- CEL MAI IMPORTANT - aceasi problema legata de procesorul care nu lucreaza in turbo mode atunci cand lucreaza placa video

stiu ca sunt marunte, dar ma sacaie. sper ca lectura intensiva sa mai inlature din indoieli:)

Edited by noris08, 12 September 2013 - 18:27.


#68
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Eu as vota pentru 2. TOSHIBA pare mai bun si de obicei producatorul toshiba este mai bun asus este mai slabut!

#69
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Posted Image Nu exista doar cache, decat daca e prea mic ca sa il folosesti ca alt ceva, evident ca daca e de un ssd mic de 16 32 64 nu ai cum sa il folosesti ca drive de windows aka c://. Atata timp cat se vand si mai mari daca nu are unu el care sa fie in pachet iti cumperi tu unul. Poftim seria de la intel, sunt modele de msata si sunt astea noi m.2 Pam pam -> form factor. Asa e tehnologia, se schimba repede. http://ark.intel.com...ts/series/75327

Ce nu stiu sigur e daca placa video dedicata e folosita mereu sau e si cea de la intel in combinatie, stiu ca y500 nu stia sa foloseasca chip-ul de la intel.

Edited by mofone, 12 September 2013 - 19:16.


#70
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,565
  • Înscris: 28.12.2005
eu n-am zis ca nu exista si mai mari, am scris exact ce a zis nenea ala de la lenovo si anume ca nu accepta ssd mai mare de 24 de gb. daca el bate campii, atunci ii bat si eu

#71
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Nu stiu de unde asta cu maguay firma no name si n-are experienta cu laptopurile. E singura firma din Ro care se ocupa de Clevo daca nu ma insel. Cum toata lumea gandeste asa, normal ca nimeni n-aude de ei. Si eu ii expediez de multe ori pentru ca parca ofera prea putine pentru pret, dar aici nu mi se pare cazul.

Sistemul audio nu cred ca-i slab, ci e mediocru, la fel ca la toate laptopurile. ASUS N e o exceptie, dar mai mult din partea bass-ului "extern".

Barebone-urile Clevo/Sager sunt considerate foarte bune, iar modelul pe care e facut acest MyWay nu e unul rau deloc. Nu stiu de ce ti se pare atat de prost fata de ceva Brand. Probabil e chiar mai bine pus la punct.

Sistemul nu accepta haswell pentru ca platforma in sine e pentru Ivy. E ca si cum ai zice ca ai o placa de baza de desktop socket 1155 si plangi ca nu iti accepta haswell.

De touchpad nu stiu ce sa zic.

De "problema" - esti sigur?

#72
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,565
  • Înscris: 28.12.2005
- maguay no name - e o firma locala si nici prin romania nu au auzit multi de ei, prin comparatie cu asus nici nu exista. am citit ca de laptopuri s-au apucat doar de cativa ani. celalalt laptop clevo pe care il am acasa l-am cumparat de la o alta firma care se pare ca nu mai exista
- pot fi de acord ca sistemul audio e mediocru, in orice caz sub bang and olufsen, jbl, etc.
- n-am zis de clevo ca e prost, am zis ca e ieftin in comparatie cu brandurile cunosute, asta fiind unul din primele puncte subliniate prin reviewurile citite. in cazul meu pretule e tot pe acolo cu un asus sau dell, branduri cu notorietate fata de un maguay + clevo. tinand cont ca la cei mari platesti si brandul, maguay ar fi trebuit sa vina sensibil sub pretul de la branduri
- aia cu haswell e clara, dar mi-ar fi placut sa fie cu procesor 4700 sau 4702
- touchpadul e criticat prin reviewuri pentru ca ar avea o suprafata cauciucata care il face mai imprecis si greu de utilizat
- nu gasesc chiar acum, dar problema e mentionata in mai multe locuri

LE:
A small side note, there is a small conflict ( and it can be said, a conflict because it is still
unknown, if it’s a bug, hardware, or simply intentional ) that was already reported, the CPU
turns off its Turbo as soon as the Nvidia GPU starts working.

Edited by noris08, 12 September 2013 - 19:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate