Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Sfat achizitie laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#1
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 28.12.2005
buna seara!

as vrea sa imi achizitionez un laptop care sa fie inlocuitor de desktop si sa faca de toate cat mai bine. bugetul e in jur de 4000 lei.

am ales trei variante:

1. Asus 701 + 4Gb RAM + SSD 120 Gb

2. Toshiba Stellite 875

3. Asus N76VB

laptopurile nu sunt chiar identice si v-as ruga sa imi spuneti niste pareri legate de modelul pe vatr l-ati cumpara in locul meu si de ce.

daca aveti alte sugestii in zona asta de pret sunt deschis, poate fi orice diagonala, orice hdd de la 500Gb in sus, minim 8 gb RAM, minim 1600x900 rezolutie, card video cat mai bun cu minimum 2 gb RAM si as prefera, daca nu are, sa accepte un SSD in viitor.

multumesc!

Edited by noris08, 07 September 2013 - 22:03.


#2
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012

View Postnoris08, on 07 septembrie 2013 - 21:58, said:

buna seara!

as vrea sa imi achizitionez un laptop care sa fie inlocuitor de desktop si sa faca de toate cat mai bine. bugetul e in jur de 4000 lei.

am ales trei variante:

1. Asus 701 + 4Gb RAM + SSD 120 Gb

2. Toshiba Stellite 875

3. Asus N76VB

laptopurile nu sunt chiar identice si v-as ruga sa imi spuneti niste pareri legate de modelul pe vatr l-ati cumpara in locul meu si de ce.

daca aveti alte sugestii in zona asta de pret sunt deschis, poate fi orice diagonala, orice hdd de la 500Gb in sus, minim 8 gb RAM, minim 1600x900 rezolutie, card video cat mai bun cu minimum 2 gb RAM si as prefera, daca nu are, sa accepte un SSD in viitor.

multumesc!

Din ce ai ales tu acolo ultimul pare cel mai performant, deși n-ar trebui să ne lăsăm duși de val când vedem placă video de 4GB...or fi ei 4 dar îs GDDR3 și cu 128bit bus. Combinația asta va duce destule jocuri pe setări high, dar nu am găsit niciun review complet care să facă referire și la răcire. Într-un laptop așa performant, temperaturile trebuie să fie pe măsură, de aici și necesitatea unui sistem de răcire competent...l-ai cumpăra degeaba dacă după 20 min de solicitare într-un joc, ar atinge suta de grade și poc..s-ar stinge...poate și mai rău.

În principiu ți-l recomand pe ultimul, însă cu semn de întrebare la răcire...

Edited by Ally97, 07 September 2013 - 22:50.


#3
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 28.12.2005
stiu ca ultimul e cel mai competent, cel putin pe hartie, dar as fi vrut sa stiu daca merita pretul ala, de exemplu prin comparatie cu toshiba care are so-ul inclus in pret si blue ray writer sau daca merita prin comparatie cu varianta 1 care are si ssd in banii aia
daca sunt alte variante mai bune in banii aia va rog sa nu ezitatiPosted Image
multumesc!

#4
Skat3r

Skat3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 25.06.2008
Daca nu te vei deplasa mult cu laptopul nu are absolut niciun rost sa iti iei laptop. E cea mai mare prostie sa iti eii laptop ca sa il tii la birou (inlocuitor pentru desktop dupa cum ai spus si tu). Dezavantajele sunt foarte multe:

-Pretul e de doua ori mai mare la aceleasi performante
-ecranul este mai mic decat un monitor iar daca vrei sa conectezi monitor este foarte incomod sa tastezi pe laptop si sa intorci capul la monitor.
-Durata de viata a componentelor mult mai mica datorita temperaturilor mult mai mari decat au componentele intr-o carcasa de Desktop.
-Daca se strica vreo componenta e aproape imposibil sa o schimbi acasa si service-ul e mult mai scump decat la PC. Si il duci la service in cazul fericit in care chiar se poate repara.
-Optiunile de upgrade sau alte customuzari sunt ineexistente (cu exceptia RAM-ului)

Pentru acasa/birou desktopurile sunt de departe mai potrivite. La un desktop ai fiabilitate mai mare, confort, pret mult mai mic si performante mai bune, putere de calcul mai mare, posibilitate upgradeului, reparatiilor. In plus e mult mai comod si mai sanatos sa stai pe scaun si sa ai o tastatura si un maus si un monitor mai mare care nu e chiar langa tastatura. Nici nu prea e sanatos sa ai laptop.

#5
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 28.12.2005
Adevărat, dar, din când in când, am nevoie si de mobilitate. Așa ca trebuie sa fie laptop.
Haideti va rog cu niste sfaturi ca luni-marți ar cam trebui sa îl cumpăr.
Multumesc!

#6
Skat3r

Skat3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 25.06.2008
Cumpara un calculator bun si de 2000 de lei si apoi ia un laptop pentru mobilitate de 1000 de lei. Iesi mult mai castigat.Daca zici ca nu o sa calatoresti mult cu el nu o sa suferi ca nu te joci o zi sau doua.

Si daca tot vrei sa te joci cauta unul la care placa video sa aibe memorie GDDR5 , nu DDR3.  Performantele sunt mult mai slabe la DDR3 indiferent de cantitatea de memorie.

Edited by Skat3r, 08 September 2013 - 12:28.


#7
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Asus R701  + SSD,cea mai buna varianta si cea mai rapida.

#8
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 28.12.2005
SSD vreau sa pun in viitor la oricare dintre variante.
Daca scot ssddul din carti, tinand cont de configuratii si de noile prețuri, care ar fi favoritul?
Multumesc!

Edited by noris08, 08 September 2013 - 12:46.


#9
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Ar fi Asus N,daca iti place asa mult tastatura iluminata si ecranul Full HD,singurele diferente de altfel fata de R701.
Toshiba il poti scoate din schema,e overpriced si nici nu se compara la calitate cu modelele respective de Asus.

Edited by georgik12, 08 September 2013 - 12:51.


#10
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 28.12.2005
Merita oare diferența de preț pentru full hd si tastatura luminata?

#11
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Eu as zice ca da, pe termen lung, daca stii ca in cateva saptamani (sa zicem) ai si banii de SSD.

#12
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 28.12.2005
nu chiar cateva saptamani. poate 2-3 luni
se poate transfera windows 8 pe ssd cu pastrarea tuturor programelor sau trebuie reinstalat de la zero?

#13
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Din cate stiu eu se poate transfera,dar mai sfanta este o reinstalare. Tine cont ca 740M pe 1920x1080p e la limita in jocuri,va trebui sa reduci rezolutia in joc undeva la 1366x768,iar uneori se pierde din calitate facand asta.

#14
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 28.12.2005
sa inteleg ca pana la urma varianta cea mai buna de banii aia e nr 1?

sau asta ar fi mai bun (din pacate nu accepta ssd)?

http://www.pcgarage....750m-2gb-black/

Edited by noris08, 08 September 2013 - 20:03.


#15
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Pentru performanta in jocuri/ video ala e ideal...dar, intr-adevar, e problema la ssd

#16
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 28.12.2005
intre varianta 1 si ultimul lenovo ce parere aveti?
voi ce ati cumpara?

#17
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Pai tu alegi ce vrei.
Ca performanta bruta,Lenovo are o placa video mai ok,in timp ce Asus vine cu un sunet mai bun,pret mai mic si ecran mai mare. Doar tu poti alege aici,in functie de ce preferi.

#18
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Eu unul nu as fi deranjat sa tin HDD-ul intr-un rack, pe USB 3.0; da, asta inseamna un port USB 3.0 ocupat mai tot timpul si ceva in plus de carat, dar parca tot e mai ok sa cari o cutiuta de 12 pe 6 decat un laptop de 17.3" (fata de unul de 15.6"). Celalalt port USB 3.0 ramane liber pentru transfer rapid (stick ?), iar pentru USB 2.0 mai iei un HUB. Bine, astea ca planuri de viitor, pe cand iei SSD.

Ceva de genul as lua http://www.pcgarage....ishlist/719292/

Alternativa ar fi sa renunti la dvd-rw, scapi de caratul a ceva in plus, si iei ceva de genul - http://www.ebay.com/...T-/281129999992
Ca si idee, bucata respectiva ar ajunge in tara in cca o luna si transportul e gratuit. Nu am insa idee cat de usor se monteaza sau daca se pierde garantia.

Edited by priderzaur, 08 September 2013 - 21:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate