Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 

Vecinii de deasupra sunt nesimtiti

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#1
mihneag

mihneag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.12.2005
Poate ca o sa para puerila problema sau pe unii o sa-i distreze. Pe mine insa absolut deloc. Din contra. |:(

Vecinii de deasupra sunt nesimtiti. Si cand spun asta sunt extrem de bland.
Au un copil de 5 ani care alearga pe calcaie si joaca fotbal, trantind scaune si ce i-o mai iesi in cale. In permaneta se audem bum-bum-bum.
Am incercat sa discutam civilizat cu ei, dar nu a functionat, o nesimtire mai mare nu ati vazut.

Mentionez ca am si io 2 copii (unul de 5 ani jumatate, altul de 2) si ca nu sunt absolut DELOC exagerat.
Politia nu se baga decat dupa 10 seara.

Are cineva idee despre legislatia in domeniu?

#2
Marian2006

Marian2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.12.2005
Cea mai buna metoda: (aplicata si de mine) cand ii prinzi pe afara le dai un omor sa te tina minete. sa vezi ca functioneaza. Daca nu vrei sa ai probleme cu vecinii pune pe altcineva sa faca o sedinta :D Cel putin la mine a functionat.

#3
mihneag

mihneag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.12.2005

 Marian2006, on Dec 4 2005, 17:28, said:

Cea mai buna metoda: (aplicata si de mine) cand ii prinzi pe afara le dai un omor sa te tina minete. sa vezi ca functioneaza. Daca nu vrei sa ai probleme cu vecinii pune pe altcineva sa faca o sedinta :D Cel putin la mine a functionat.

N-am pe cine sa bat, ca ar merita.  :naughty:
In casa aia salusluieste doar bunica-sa si maica-sa. Taica-su si-a luat de mult campii...

#4
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
pe cine apuci, macar iti versi nervi :)

#5
Samael

Samael

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 23.06.2005
Ce chestie! Un copil de 5 ani care alearga! Maine, poimaine il vezi cum sta pe gardul din fata blocului si-l strica sau rupe frunzele copacilor. Si pe copaci ii doare, ca si pe noi ne-ar durea daca cineva ne-ar rupe o manuta. :deadtongue:

Daca zici ca politia nu se baga decat dupa 10 seara, inseamna ca dupa 10 se potoleste, nu? Si atunci cu ce te deranjeaza? Daca era un manelist care se batea cu nevasta zilnic te-ai fi dus peste ei?

#6
asterizan

asterizan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 12.06.2003
Izoleaza-ti tavanul

#7
mihneag

mihneag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.12.2005

 Samael, on Dec 4 2005, 18:38, said:

Ce chestie! Un copil de 5 ani care alearga! Maine, poimaine il vezi cum sta pe gardul din fata blocului si-l strica sau rupe frunzele copacilor. Si pe copaci ii doare, ca si pe noi ne-ar durea daca cineva ne-ar rupe o manuta. :deadtongue:

Daca zici ca politia nu se baga decat dupa 10 seara, inseamna ca dupa 10 se potoleste, nu? Si atunci cu ce te deranjeaza? Daca era un manelist care se batea cu nevasta zilnic te-ai fi dus peste ei?

Astept idei, nu mistouri.
Cand vii sa-mi tii lustra cand se misca?

#8
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
boxe spre tavan, muzica cu basi puternici, si asociatia de blocatari, poate gasesti vreun sfat mai bun pe-acolo (http://www.adb.ro)

Edited by vektor12, 04 December 2005 - 20:09.


#9
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
:huh: e un copil de 5 ani.. are energie.. ii place sa se joace, sa se agite, sa faca nebunii.

ahh imi aduci aminte de vecinul de la etajul 2, care era spaima copiilor din bloc. nu aveam voie la nici o ora sa ne jucam, ca il deranjam. afara nu aveam voie ca deh, parculetul ala mic si jerpelot dadea chiar in geamul lui de la sufragerie.. am exagerat comparatia ta cu el, dar stiu multi vecini care faceau din tantar armasar, si culmea, cand era vorba de copii foarte mici, care nu aveau unde sa se joace si ii deranjau.

ai vorbit cu parintii lui? ti se par oameni rezonabili? ei ce ti-au zis?

#10
mihneag

mihneag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.12.2005
Ma rog, posibil sa nu fi vb io cu toti dintii. Reiau.

Am 2 copii care sunt mai jucausi decat ei. Unul de o varsta cu asta de sus, dar de care am grija sa isi consume enrgia constructiv ( de ex. face sport - antrenament de 2 ori pe saptamana). Asta de sus nu vreau sa va zic cum face, cum vb etc., basca va zic ca unii din bloc spun de copilul ala ca nu e chiar normal. Avand si eu copii ma abtin de la astfel de comentarii.
Ma-sa si bunica-sa sunt insa de-a dreptu' handicapate, te duci sa vb civilizat si ies urland ca ele nu stiu ce sa faca sa il controleze.
Credeti-ma ca nu sunt deloc exagerat, nu doar pt ca am copii, ca i-am si lasat la inceput cand m-am mutat aici, ca avea copilu' doar 2 ani si am zis ca e mai rasfatzat, dar asta o sa imbatraneasca si o sa se deplaseze tot in fuga pe calcaie.
In fine, daca a ajuns sa se miste lustra...cred ca va dati seama. Bine nu se misca non - stop, Doamne- fereste!, ca asta ar mai lipsi - , dar de la 6 dimineata pana seara pe la 22-23 e nashpa.
Ma rog, am vb cu administratoru' mai devreme, sa vedem cat succes are si asta.

#11
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
daca au o conditie materiala proasta, nu ii pot oferi copilului alternative sa isi descarce energia. iar eu ma intreb de ce nu este la gradinita copilul, daca are 5 ani. asa ai castiga cel putin vreo 5-6 ore de liniste.
ma mai intreb de ce spun vecinii ca acest copil nu este normal.
in fine... din ce ai spus, e clar ca situatia te streseaza dar cred ca e bine sa intelegi si cealalta "baricada".
cat despre reactia celor care au grija de copil... nu toti copii sunt linistiti si usor de infranat. imagineaza-ti cum ar fi sa vina cineva la usa si sa iti spuna ca e deranjat de copilul tau, si sa-ti reproseze ca nu stii sa il educi, cand tu stii cum te lupti in fiecare zi in casa cu el.
nu-i mai spune "asta"!  :confuzzled:

#12
shrew

shrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.11.2005
offtopic: tine de educatie exclusiv!! Duminica trecuta la biserica am fost de-a dreptul uimita de 2 copii (3 si resp 4 ani) care timp de 2 ore nu au scos un cuvintel, sau daca le trebuia ceva, cereau in soapta. Nu mi-a venit sa cred, pentru ca nu am mai intalnit copii asa cuminti; la varsta asta au multa energie si se plictisesc repede. Apoi am stat de vorba cu parintii(tatal-nigerian, mama-romanca) si mi-au explicat ca asa se cresc in Africa cei mici si de-aia sunt disciplinati, respectuosi etc.

ontopic: nu cred ca ai prea multe alternative... gandeste-te ca n-are sa dureze asta la nesfarsit... insa cel mai practic mi se pare sa-ti faci izolare fonica. Ai incercat sa vorbesti cu cele 2 femei, cu politia si n-a mers. Asa ca... daca n-ai timp sa stai tu un pic de vorba cu copilul... si poae nici interes, nu prea ai optiuni.

#13
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

 shrew, on Dec 4 2005, 20:55, said:

offtopic: tine de educatie exclusiv!! Duminica trecuta la biserica am fost de-a dreptul uimita de 2 copii (3 si resp 4 ani) care timp de 2 ore nu au scos un cuvintel, sau daca le trebuia ceva, cereau in soapta. Nu mi-a venit sa cred, pentru ca nu am mai intalnit copii asa cuminti; la varsta asta au multa energie si se plictisesc repede. Apoi am stat de vorba cu parintii(tatal-nigerian, mama-romanca) si mi-au explicat ca asa se cresc in Africa cei mici si de-aia sunt disciplinati, respectuosi etc.

ontopic: nu cred ca ai prea multe alternative... gandeste-te ca n-are sa dureze asta la nesfarsit... insa cel mai practic mi se pare sa-ti faci izolare fonica. Ai incercat sa vorbesti cu cele 2 femei, cu politia si n-a mers. Asa ca... daca n-ai timp sa stai tu un pic de vorba cu copilul... si poae nici interes, nu prea ai optiuni.

ai dreptate, dar nu uita ca in cazul tau, copii se aflau intr-un mediu strain, in afara "cuibusorului", iar in cazul de fata e vorba de un copil care isi face de cap in casa. normal ca tine mult de educatie, dar mai mult, de adaptarea stilului educativ la personalitatea copilului.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
să zici merci că nu ai vecini care se apucă de construit/dărâmat/renovat seara(20-22) și/sau duminica :naughty:

#15
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005

 i0nutzb, on Dec 4 2005, 21:00, said:

să zici merci că nu ai vecini care se apucă de construit/dărâmat/renovat seara(20-22) și/sau duminica :naughty:
asta patesc eu de vreo 3 saptamani, vecinii isi refac apartamentul in fiecare zi de la 8 dimineata pana pe la 9 seara  :cursing:  :cursing:
scuze de offtopic

#16
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
problema este una singura: stai intr-un bloc de cacat. cunosc si io tipu ala de bloc am stat citeva luni intr-unu si intr-o duminica dupa-masa in timp ca ma uitam la blade 2 l-am auzit pe vecinu de deasupra besindu-se in vana (bilbilbilbbidic). pe de alta parte, si si tu dreptate ca copii ar trebui tinuti in custi, si chiar pe intuneric as putea sa adaug io :scratchchin:

#17
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

 i0nutzb, on Dec 4 2005, 21:00, said:

să zici merci că nu ai vecini care se apucă de construit/dărâmat/renovat seara(20-22) și/sau duminica :naughty:

asta da problema tresanta!  :death:

mie mi s-ar parea normal sa se discute un program rezonabil.. si sa fie acceptat de toti vecinii, mai ales de cei afectati. cel putin asa am vazut ca s-a facut la mine in bloc.



 Mosotti, on Dec 4 2005, 21:06, said:

problema este una singura: stai intr-un bloc de cacat. cunosc si io tipu ala de bloc am stat citeva luni intr-unu si intr-o duminica dupa-masa in timp ca ma uitam la blade 2 l-am auzit pe vecinu de deasupra besindu-se in vana (bilbilbilbbidic). pe de alta parte, si si tu dreptate ca copii ar trebui tinuti in custi, si chiar pe intuneric as putea sa adaug io :scratchchin:

nu mai adauga!  :deadtongue:

#18
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 sandossu, on Dec 4 2005, 21:02, said:

asta patesc eu de vreo 3 saptamani, vecinii isi refac apartamentul in fiecare zi de la 8 dimineata pana pe la 9 seara  :cursing:  :cursing:
scuze de offtopic

la mine a durat mi bine de 2 luni. io nu pot intelege ce poti gauri 2 luni intr-una. poate si-au facut fagure :death:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate