Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#3367
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007
chiar la nivelul asta de "bataile de jeux" s-a ajuns?
maine piomaine or sa zica si cacombate matreata genetica, idiotenia prenatala si cancerul ovarian la barbati.

#3368
viperator

viperator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.02.2010
Probabil m-am exprimat gresit. Am citit tot topicul dar ceea ce ma intereseaza pe mine este sa-mi fie recomandat efectiv un sistem care sa fie ok pentru filtrarea apei deoarece sunt o gramada de magazine care vand astfel de sisteme si dorea sa stiu ce sa aleg in asa fel incat sa fie si eficient dar si convenabil financiar si la cumparare dar si la consumabilele (daca pot folosi si alte marca ) ce trebuiesc inlocuite ulterior.Poate este mai bun acesta ?
http://aqua-welt.ro/...are-awuf6-p-259
sau acesta ?
http://aquatime.ro/p...ini-IodateUF6RI


  Multumesc.

Edited by viperator, 12 February 2017 - 16:56.


#3369
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
să-ți spun cum am făcut eu. 2 filtre de 7” cu cartușe cu dimensiunea de 25 microni (lavabil) respectiv 5 microni (poliuretan sau ceva de genul asta). după acestea am montat 2 filtre de 5” cu cartuș cu cărbune cu dimensiunea de 1 micron respectiv 1 cartus ceramic de 0,2 microni (sau 0,02). aș vrea să montez o lampă cu uv când voi avea timp. apa provine din puț la de la 240 de m adâncime și mai este filtrată la nivelul bazinului de acumulare. eu sunt mulțumit de rezultat dar la bebiță îi fac biberon tot cu apă cumpărată.

#3370
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004

View Postbobalex18, on 13 februarie 2017 - 16:10, said:

apa provine din puț la de la 240 de m adâncime

uat ? Cred ca a fost nevoie de cap de foraj de sonde pentru adancimea asta...

#3371
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014

View Postviperator, on 12 februarie 2017 - 16:39, said:



S-a zis de atatea ori pe aici... nu exista un sistem universal de filtrare/purificare. Daca ai analiza apei, poti primi aici niste sugestii. Altfel ... zero barat. Ca idee generala mai toate sistemele sunt alcatuite dintr-o combinatie de componente universale ale caror consumabile le poti procura de unde doresti.

#3372
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,377
  • Înscris: 29.07.2013

View Postbobalex18, on 13 februarie 2017 - 16:10, said:

să-ți spun cum am făcut eu.

Ai facut si niste analize la apa aia sau mergi doar pe mana carbunelui sa-ti rezolve potabilitatea ?!

Edited by argonaut, 13 February 2017 - 17:00.


#3373
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Attached File  analize apa.PDF   537.66K   37 downloads


sunt mai vechi analizele dar pe astea le am la îndemânã. chiar acum am dat email sã le repete.

#3374
pradonas

pradonas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.06.2008
Buna ziua, am montat un filtru cu trei cartuse 5PP+GAC+CTO pe apa de la retea (potabila) in Craiova, cu baterie separata, comandat pe un site despre care s-a mai discutat ( promovat) pe acest forum.  Intrebarea este daca este normal sa apara bule de aer in pahar dupa o perioada de timp.
  Mentionez ca filtrele isi fac treaba, are un gust mult mai bun, fara clor, desi cartusele primite sunt de calitate indoielnica ( pe cel de PP scria " filtru din bunbac" -  cu "n", fara grad de filtrare, iar GAC si CTO nu aveau etichete!!!).

#3375
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
In "PAHAR" inseamna .... In paharul din care bei apa sau ....

#3376
pradonas

pradonas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.06.2008
Da, paharul cu apa de baut, la iesirea din filtre.

#3377
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,377
  • Înscris: 29.07.2013
Cata apa ai trecut prin filtru ?!
Pentru ca e normal ca la inceputul utilzarii, odata cu apa intrata in porii PP si CTO sa fie eliminat si aerul de acolo.
Normal ar trebui ca dupa cativa litri, fenomenul se dispara.

#3378
pradonas

pradonas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.06.2008
Cred ca in cele cateva zile de utilizare au trecut prin filtre cel putin 30-40 litri de apa, avand in vedere ca la inceput am lasat sa curga 20 de minute. Intradevar acum bulele sunt mai putine, probabil ca trebuie timp pana cand se elimina tot aerul din filtre.

#3379
cristinsen2005

cristinsen2005

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.03.2017
Salut tuturor,

Am filtrul de apa din imaginea atasata. Din cate am inteles merge doar curatat dar si daca trebuie inlocuit nu ar fi problema. Intrebarea este, cum il scot ? Am oprit apa si am incercat sa-l defiletez dar pare ca nu merge si nu as vrea sa-l fortez. Este vreo cheie speciala pentru asta sau cum ?

http://imgur.com/4DKWxuO

Mersi,
Cristi

#3380
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007
a fost in lidl de curind una .. de fapt era pentru filtrul de ulei de masina ;) era perfect. ala se schimba doar daca constati gauri in plasa filtranta.

#3381
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postcristinsen2005, on 07 martie 2017 - 11:14, said:

Dupa ce opresti apa, deschide la maxim bateria de la chiuveta, ca sa scapi de presiune din el (si din tevi) si o sa se desfileteze mult mai usor. (are si pe el un dop care se desfileteaza, insa este mai simplu sa dai drumul la apa rece la chiuveta)

#3382
John777

John777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.03.2014
Buna seara,

Ne-am mutat de curind la casa si alimentarea cu apa este din forajul propriu captat la 22-25 m in zona Otopeni. Am montat un filtru de sedimente de 25 microni si o statie de multifiltrare Krausen EcoMulti 777 - 40 Lit (dedurizare si deferizare ,demanganare ) urmata de o lampa UV semiindustriala  pe toata alimentarea casei. As dori daca este posibil din partea celor care au cunostinte in domeniu sa imi recomandati o instalatie de filtrare/ultrafiltrare pentru a avea apa potabila la bucatarie. Mentionez ca nu sint inclinat sa cumpar un sistem de osmoza inversa avind in vedere demineralizarea totala a apei . Duritatea apei o mai pot scadea avind in vedere ca pe alimentarea dedurizatorului exista un bypass reglabil care amesteca apa direct din foraj cu cea dedurizata total
Analiza apei dupa statia de multifiltrare arata astfel:
Turbiditate UNT    0.388
pH unităţi    7.45
Conductivitate μS/cm la 20º C    779
Cloruri 13.86
Amoniu mg/l   0,027
Nitriţi mg/l   0,06
Nitraţi mg/l   54.8
Oxidabilitate mgO2/l   3.71
Duritate totală grade germane    10.05
Bacterii (UFC/100 ml) 0
Escherichia coli (UFC/100 ml) 0
Enterococi (UFC/100 ml) 0

Multumesc anticipat

#3383
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Cantitatea maxima admisa de nitrati e de 50mg/l. Nu esti departe, si probabil ca ar fi ok cel putin pentru adulti. Dar sunt doua probleme 1. Cantitatea de nitrati poate varia in timp. Poate acum esti la un minim si la vara te trezesti cu 80-90-100 mg/l. Eu sunt patit cu asta, de la 70-80 am trecut de 100 la un moment dat. Dupa aia si-a revenit. 2. Copiii, in special cei mici de tot (sugari). Cred ca UE nu face distinctie intre cantitatea de nitrati acceptabila pentru adulti si copii, dar in America limita admisa pentru copii este de 10mg/l adica mult mai putin decat ai tu acolo. Exista filtre speciale de denitrificare, insa nu stiu cat de eficiente sunt. Singura solutie pe care pot sa o recomand din experienta proprie este osmoza inversa. Altfel ultrafiltrarea nu elimina mineralele. Parerea mea e ca te-ai grabit cu deferizarea/demanganarea si lampa UV. Nici unul din astea nu e necesar inaintea statiei de osmoza, daca vei merge pe solutia asta. Iar ca sa ai apa sterila, deferizata si demanganata la WC nu cred ca te incalzeste cu ceva.

#3384
John777

John777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.03.2014

View PostM_ierdnA, on 17 martie 2017 - 08:39, said:

Cantitatea maxima admisa de nitrati e de 50mg/l. Nu esti departe, si probabil ca ar fi ok cel putin pentru adulti. Dar sunt doua probleme 1. Cantitatea de nitrati poate varia in timp. Poate acum esti la un minim si la vara te trezesti cu 80-90-100 mg/l. Eu sunt patit cu asta, de la 70-80 am trecut de 100 la un moment dat. Dupa aia si-a revenit. 2. Copiii, in special cei mici de tot (sugari). Cred ca UE nu face distinctie intre cantitatea de nitrati acceptabila pentru adulti si copii, dar in America limita admisa pentru copii este de 10mg/l adica mult mai putin decat ai tu acolo. Exista filtre speciale de denitrificare, insa nu stiu cat de eficiente sunt. Singura solutie pe care pot sa o recomand din experienta proprie este osmoza inversa. Altfel ultrafiltrarea nu elimina mineralele. Parerea mea e ca te-ai grabit cu deferizarea/demanganarea si lampa UV. Nici unul din astea nu e necesar inaintea statiei de osmoza, daca vei merge pe solutia asta. Iar ca sa ai apa sterila, deferizata si demanganata la WC nu cred ca te incalzeste cu ceva.


Salut,

Trebuia sa cumpar dedurizator pentru ca apa are 21 duritate in zona Otopeni. Am obtinut o oferta buna de pret astfel incit cu banii de pe dedurizator am luat si dedurizare/deferizare si demanganare intr-un singur dispozitiv. Lampa UV a fost instalata pentru a elimina Ecoli si alte cele existente deja in apa conform analizelor efectuate dupa terminarea forajului. Nu este indicat medical sa te speli cu o astfel de apa (mai ales pentru femei), iar debitul unei statii de osmoza nu ar fi fost suficient pentru a alimenta toata casa si baile aferente.
Ceea ce doresc acum este sa potabilizez o cantitate de apa ce iese din aceasta instalatie pentru a putea fi folosita in bucatarie la gatit, spalat vase , baut.

Multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

gembird000

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate