Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 

Casa mea viitoare P+1

- - - - -
  • Please log in to reply
736 replies to this topic

#55
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Up!
Interesant....chiar nimeni n-a auzit de asa ceva.....pai, daca arhitectul a sugerat, el nu stie? Pina la urma ce ati hotarit?

#56
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
Am renuntat la aceasta idee, e destul de costisitoare....cu toate ca e o solutie buna. Dar deocamdata nu am castigat la loto Posted Image
Se pare ca expertii au ajuns la o solutie convenabila pentru toata lumea: vom astupa pivnita actuala cu ciment pana la nivelul fundatiei noii case (1,4 m). Adancimea pivnitei este de 2,5m
Acoperisul vecinului este suficient de rezistent pentru a prelua posibila incarcare suplimentara de zapada ca urmare a ridicarii casei cu un etaj (chiar daca se face acel sac de zapada...).
Never ending story.... asteptam si structura...si apoi depunem la ISC pt aprobare.
Si ultimul pas va fi sa obtinem si autorizatia.
Sper a peste 2 saptamani sa am si cantitatile de la arhitecti pt a putea merge la constructori pentru oferte. Meanwhile... aveti sugestii de constructori seriosi? :)

#57
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
Imi puteti spune cum e cu taxele la ISC, autorizatie? procentaj? frecventa? cum se calculeaza?  pt Bucuresti - sector 1
Merci!

#58
jijikate

jijikate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 01.10.2013
Pentru a primi un raspuns e nevoie de urmatoarele informatii :
- zona unde construiesti ce imbunatari are - gaz , apa , canal , strada asfaltata etc
- din ce e materiale se va construi aceasta casa
- care sunt suprafetele construibile pe toate nivelurile , sau suprafata totala (fara balcoane si terase).

In functie de aceste date se calculeaza taxele mentionate de tine , cu mentiunea ca fiecare primarie in parte isi rezerva dreptul de a adauga un anume procent la cel calculat de baza , in functie de investitiile pe care le-a facut in ultima perioada.

#59
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
Mie nu mi-e foarte clar ce taxe am de platit in urmatoarea perioada Posted Image cum vin sarbatorile, imi pregatesc bugetul si se pare ca trebuie sa cotizez la diverse institutii...
Am aflat ca daca demolezi, platesti o taxa pentru autorizatia de demolare....0,1% din valoarea  impozabila a constructiei, stabilita pentru determinarea impozitului pe cladiri.
Taxa la ISC ...xx% - nu stiu cat e
Taxa la autorizatia de constructie...  0,5% din  valoarea autorizata a lucrarilor de constructii
Taxa la receptia constructiei...xx% - nu stiu cat e
Taxa la Ordinul Arhitectilor....xx% - nu stiu cat e si cand se plateste
Aceste valori le-am gasit aici
Mai sunt alte taxe?

View Postjijikate, on 28 noiembrie 2013 - 10:39, said:

Pentru a primi un raspuns e nevoie de urmatoarele informatii :
- zona unde construiesti ce imbunatari are - gaz , apa , canal , strada asfaltata etc - fiind in sectorul 1, exista toate imbunatatirile mentionate
- din ce e materiale se va construi aceasta casa - caramida
- care sunt suprafetele construibile pe toate nivelurile , sau suprafata totala (fara balcoane si terase). - 184 mp

In functie de aceste date se calculeaza taxele mentionate de tine , cu mentiunea ca fiecare primarie in parte isi rezerva dreptul de a adauga un anume procent la cel calculat de baza , in functie de investitiile pe care le-a facut in ultima perioada.

Edited by alinaggg, 28 November 2013 - 16:42.


#60
jijikate

jijikate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 01.10.2013
http://codfiscal.net...nd-cu-anul-2013
http://lege5.ro/Grat...nd-cu-anul-2013

184 x 935 = 172040 lei - valoare de impozitare

Taxe ISC : 0.1 % - 172 lei la inceputul constructiei - la autorizare  si 0.7 % - 1204 lei la finalizarea constructiei - la intabulare
Taxa AC :  0.5 %  - 860 lei
Taxa UAR : 0.1 - 86 lei

Total de plata : 1118 lei la autorizare si 1204 lei la intabulare

#61
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

View PostInginerul_bv, on 14 august 2013 - 08:54, said:

Nici pomeneala de termoizolatie la interior. Casa trebuie sa aiba o inertie termica cat mai mare, cu alte cuvinte trebuie sa lasi peretii sa se incalzeasca altfel ai niste variatii de temperatura foarte mari care rezulta intr-un confort scazut si alte probleme cum ar fi igrasie si mucegai.

salut!
cum ai de gand sa te incalzesti? cu radiatoare sau cu incalzire in pardoseala?
inginerul are dreptate daca vei merge pe calorifere. daca vei merge totusi pe IP, termoizolatia la interior nu trebuie scoasa din calcule. implicit si placarea cu gipscarton a peretilor exteriori.

peretii interiori fa-i din caramida cu tencuieli si tot tacamul... eu i-am facut din gipscarton, dar nu recomand... nu mi-au crapat or something....dar sunt scumpi ca dreaq si ramai cu senzatia de fragilitate, desi sunt pe structuri metalice tepene si dubluplacati...
tencuirea peretilor exteriori eu zic ca inca e discutabila :)... pe ce sistem constructiv mergi? cadre sau zidarie portanta?

#62
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013

View Postmolbro, on 28 noiembrie 2013 - 19:24, said:


salut!
cum ai de gand sa te incalzesti? cu radiatoare sau cu incalzire in pardoseala?
inginerul are dreptate daca vei merge pe calorifere. daca vei merge totusi pe IP, termoizolatia la interior nu trebuie scoasa din calcule. implicit si placarea cu gipscarton a peretilor exteriori.

peretii interiori fa-i din caramida cu tencuieli si tot tacamul... eu i-am facut din gipscarton, dar nu recomand... nu mi-au crapat or something....dar sunt scumpi ca dreaq si ramai cu senzatia de fragilitate, desi sunt pe structuri metalice tepene si dubluplacati...
tencuirea peretilor exteriori eu zic ca inca e discutabila Posted Image... pe ce sistem constructiv mergi? cadre sau zidarie portanta?

Incalzire cu radiatoare. Inca nu sunt convinsa daca merita centrala in condensatie sau nu pt suprafata pe care o avem.
Sistem constructiv: cadre
Inca nu stiu ce sa zic cu interiorul...Posted Image

Suferim iarna din cauza proastei izolatii a actualei case si platim foarte mult gazele pe timp de iarna...

View Postjijikate, on 28 noiembrie 2013 - 18:33, said:

http://codfiscal.net...nd-cu-anul-2013
http://lege5.ro/Grat...nd-cu-anul-2013

184 x 935 = 172040 lei - valoare de impozitare

Taxe ISC : 0.1 % - 172 lei la inceputul constructiei - la autorizare  si 0.7 % - 1204 lei la finalizarea constructiei - la intabulare
Taxa AC :  0.5 %  - 860 lei
Taxa UAR : 0.1 - 86 lei

Total de plata : 1118 lei la autorizare si 1204 lei la intabulare

Merci! Ma asteptam la mult mai mult....sper sa fie asa :)

#63
Bazilide

Bazilide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 16.03.2009
E posibil sa fie mai mult. Eu la P+1, cu 90 mp amprenta am platit la emiterea AC, cam 2.400 RON, similar taxa la ISC a fost ceva mai mare, verifica

#64
jijikate

jijikate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 01.10.2013
Pentru ca la valoarea de calcul prezentata mai sus se adauga un coeficient de corectie in functie de rangul localitatii si de zonarea terenului pe care se va construi. Acest coeficient e impus de fiecare primarie in parte si poate fi aflat de la biroul de urbanism.

Luand un exemplu maximal - localitate rang 1 si zona A , atunci taxele arata sub forma :
184x935 x coeficient max.  2,6 = 447304 lei valoare de calcul

Taxe- AC - 2237 lei ,UAR - 224 lei si ISC - 447 lei

#65
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
Pai cred ca pe aici ma situez...daca nu...foarte apropiat...

#66
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
WOW - in final varsati 1.10 metri beton in toata pivnita???? Vreo 65 metri cubi??? Pai nu era mult mai ieftin sa faceti pivnita sub toata casa?

Edited by Oxigen1234, 01 December 2013 - 15:16.


#67
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
Sunt vreo 8 mc, pivnita nu este atat de mare. Ar fi costat mai mult sa imi fac pivnita, sa o consolidez pe cea actuala...care ar fi avut iesirea in mijlocul sufrageriei :)

#68
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
Am vazut pe forum ca majoritatea cauta fier romanesc in detrimentul fierului bulgaresc insa nu am gasit vreun argument pt care se prefera cel romanesc. Cel bulgaresc nu este bun si de ce?
Merci!

#69
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
A iesit si ISC-ul Posted Image
yuhuuuhuuu!!!

#70
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Ce a iesit?

#71
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
Avizul de la Inspectoratul de Stat in Constructii.
Acum depunem pentru autorizatia de constructie si demolare

#72
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
Aveti idee ce trebuie facut daca vreau sa amplasez un container pe spatiu public? Molozul de la casa veche as vrea sa il evacuez intr-un container care sa stea pe trotuar.
Trebuie vreo autorizatie? Daca da, de unde? Dureaza mult? Costa? Orice informatie este utila :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate