Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Casa mea viitoare P+1

- - - - -
  • Please log in to reply
736 replies to this topic

#37
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

View Postun_arhitect, on 13 august 2013 - 14:49, said:

.
2) Pe timpul verii inmagazineaza caldura, care nu e cedata noaptea (tocmai din motivul ca e foarte bun termoizolant), astfei incat spre sfarsitul verii e o adevarata placere (in timp caldura respectiva se transfer fie catre perete fie catre exterior.
Te cam contrazici. Ori e bun izolator termic ori nu e. Daca e bun izolator termic clar nu lasa caldura sa patrunda prin el si sa incalzeasca peretele vara. De altfel, te contrazic si eu. Vara e chiar placut in casa. La mine temperatura nu depaseste 26 de grade nici chiar la mansarda. As we speak, sunt 35 de grade afara (la umbra evident) si in mansarda am 25. What about that ?
Cum adica inmagazineaza caldura ? Nu inmagazineaza nimic, te asigur.
Fenomenul pe care incerci sa-l descrii tu este urmatorul: Polistiren prost, densitate mica, termopane de 2 lei cu efect de sera.....se incalzeste casa, evident casa are inertie termica mare datorita polistirenului, ala prost cum e........si uite-asa te coci in casa.

Edited by Inginerul_bv, 13 August 2013 - 15:51.


#38
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Termopanele au si deschidere pentru "ventilatie" cat foaia de hartie, eu le las asa vara si iarna. Nu mai e o problema cu etanseitatea.

#39
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
@inginerul bv
Ai dreptate. Recitind postul meu, asa se intelege, dar situatia pe care voiam s-o decriu e cea spusa de tine :D

#40
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013

View Postun_arhitect, on 13 august 2013 - 14:49, said:

Referitor la izolatie...
Intr-adevar, cu vata e mai scump. Dar, in opinia mea, e mai ok, deoarece polistirenul are 2 dezavantaje majore:
1) etansaza casa (combinat cu tamplaria PVC,peretii nu mai "respira" si apare mucegai, lucru pe care l-am mai spus si in alte posturi).
2) Pe timpul verii inmagazineaza caldura, care nu e cedata noaptea (tocmai din motivul ca e foarte bun termoizolant), astfei incat spre sfarsitul verii e o adevarata placere (in timp caldura respectiva se transfer fie catre perete fie catre exterior.
3) Nimeni nu prea stie cum se comporta in timp (am vazut un post la un moment dat in care se zicea ca se faramiteaza in spatele fasiei de fibra de sticla care e suport pentru decorativa).

Stiu ca este uzitat din plin la noi, si este optiunea beneficiarului. Arhitectul nu poate decat sa prezinte avantaje/dezavantaje, dar hotararea finala apartine beneficiarului.

P.S
@alinaggg. Inainte de a hotara grosimea de termoizolatie cere arhitectului\ing. de instalatii un calcul de coeficient "G" (facut "pe bune"), si in functie de asta vezi.O sa ti se dea niste valori minime pe care ar trebui sa le respecti pentru a avea o termoizolatie optima.De asemenea, te ajuta la stabilirea densitatii materilalului respectiv (fie el polistiren, vata, spuma, etc...).

Catalin

Am aflat azi ca se asteapta devizele pentru ca instalatorul si structuristul sa se apuce de planuri :(  deci asteptam si acest calcul pentru termoizolatie.

Noi suntem putin panicati cu izolatia fiindca in casa actuala ne confruntam igrasie, mucegai si umezeala. Pe timp de iarna platim mult gazele si dardai in casa...ceea ce nu este normal.

Mi-e un pic greu sa inteleg solutia pe care o propui: vata pe interior si pe exterior tot vata in loc de polistiren?
Din cate am inteles si vata mucegaieste se pare dupa cativa ani...cu spuma sunt un pic sceptica...

Cateva detalii poate ajuta conversatia si pe mine sa inteleg ulterior propunerile :)

Nu am de gand sa ma zgarcesc la izolatie si nici la geamuri. Ma gandesc chiar foarte serios la geamuri tripan mai ales pe portiunile unde am spatii vitrate mari (probabil Deceunick)

Solutia la care ne gandisem este :
- Polistiren de 10 cm (cu densitate buna)
- Caramida porotherm de 25 cm
- Vata minerala sau bazaltica (nu stiu exact care se pune...stiu ca bazaltica ar fi mai buna si recomandata in special la acoperisuri)
- Panouri rigips

Mi s-a zis ca merge sa pui placile de rigips direct pe caramida (pe "mamaligi") dar din motive de extra izolatie ne-am gandit si la vata. Pe de alta parte aud tot mai des ca transpira peretii si trebuie pusa si folie anticondens. Nu stiu daca este marketing sau chiar are efect... Astept pareri cu multumiri in avans :)

#41
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Eu as zice sa tencuiti totusi. E mai bine din mai multe puncte de vedere. Posted Image

#42
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013

View PostInginerul_bv, on 13 august 2013 - 18:45, said:

Eu as zice sa tencuiti totusi. E mai bine din mai multe puncte de vedere. Posted Image

Poti sa argumentezi? :)
Daca ar iesi peretii cat de cat drepti m-as baga la tencuiala...dar pe de alta parte si rigipsul are niste avantaje, treci cablurile usor, daca vrei sa mai tragi un cablu...la fel... poti s-o faci foarte usor....
La tencuiala daca nu ies peretii drepti trebuie bagat mult adeziv ca sa indrepte si daca nu se usuca cum trebuie (mesterii se grabesc ca de obicei) incepe sa iti crape peretele.
Acestea sunt argumentele mele dar ma pot insela, de aceea astept si argumentele pro pentru tencuiala Posted Image

#43
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Te inseli amarnic. Mai degraba iti apar crapaturi la gips-carton decat la tencuiala. Tencuiala rigidizeaza zidaria in primul rand si da o rezistenta mai mare intregii case. In al doilea rand, de-aia se tencuieste, ca sa se indrepte peretii. Exista metode de lucru la tencuiala care daca sunt bine aplicate, rezultatele sunt cel putin satisfacatoare daca nu foarte bune. Chestia cu cablurile pica din start. Se pot face foarte bine slituri in caramida, cablurile se trag prin tuburi sau prin copex.
Daca totusi peretii nu ies drepti din tencuiala, nu se indreapta cu adeziv ci cu tinci/glet de incarcare/glet de finisaj.
Un alt argument ar fi acela ca este mai ieftin sa tencuiesti decat sa plachezi cu rigips, desi la prima vedere pare ca nu e asa. Sa nu crezi ca daca ai pus rigips, gata sunt drepti toti peretii. Nu, in nici un caz. Ca sa nu se vada imbinarile trebuie gletuita toata placa, deci ajungi la niste costuri care sunt peste tencuiala.
Nici pomeneala de termoizolatie la interior. Casa trebuie sa aiba o inertie termica cat mai mare, cu alte cuvinte trebuie sa lasi peretii sa se incalzeasca altfel ai niste variatii de temperatura foarte mari care rezulta intr-un confort scazut si alte probleme cum ar fi igrasie si mucegai.
Daca mai vrei argumente, mai aduc. Posted Image

#44
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
Aveti idee in ce stadiu (minim) se poate intabula casa?

#45
Sean_John

Sean_John

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 15.01.2006
Tencuita/izolata interior exterior + tamplarie. Raspunsul asta l-am primit eu de anul trecut de la primarie.
Te grabesti la ipotecat? :D

#46
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
In functie de gradul de finisaj pot sa imi fac socotelile in ceea ce priveste produsul bancar. Situatia este mai neobisnuita pentru banci si iau in considerare toate aspectele...

#47
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 21.01.2013
mie mi-au refuzat ipoteca pe casa (CEC), pe motiv de lipsa usi interioare, obiecte sanitare, parchet, gresie si alte finisaje. casa era intabulata si nu vroiam decat ~10.000 euro. deci, atentie, intabularea nu garanteaza obtinerea unui credit.

#48
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
Pe mine m-ar interesa pentru a schimba ipoteca ulterior. Mi-e cam clar ca nu pot sa iau credit pe casa la rosu chiar daca terenul valoreaza mai mult decat valoarea creditului....

#49
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
Incep sa ma ingrijorez legat de speranta de viata a gardului :(
Cat de mare este un palet de caramida? Intra pe poarta de 120 cm?

#50
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
la o anume banca, numai daca aveam decorativa gata, acoperisul gata, geamurile, zugravit interior si toate sanitarele, doar asa capatam ipoteca!

#51
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
e complicat cu bancile astea :(

#52
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
O bijuterie. Bravo. Sa va iasa asa cum va doriti si sa va bucurati de ea...
Doua observatii:
- scurgerile de la toaletele de sus... vor avea nevoie de mascare-izolare potrivita, sa nu razbata sunetele in spatiile de jos. Ma rog, spatiul de jos. Nu stiu daca v-ati gindit la asta. Poate crea inconveniente mari.
- la cuibusorul de nebunii - nu stiu daca ati apreciat suficient patul exact in dreptul usii, intre usa si geam. As sugera sa vizitati citeva case sa vedeti cum pica real, si daca va convine.
   Succes!

#53
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013

View Postviotl, on 05 septembrie 2013 - 23:10, said:

O bijuterie. Bravo. Sa va iasa asa cum va doriti si sa va bucurati de ea...
Doua observatii:
- scurgerile de la toaletele de sus... vor avea nevoie de mascare-izolare potrivita, sa nu razbata sunetele in spatiile de jos. Ma rog, spatiul de jos. Nu stiu daca v-ati gindit la asta. Poate crea inconveniente mari.
- la cuibusorul de nebunii - nu stiu daca ati apreciat suficient patul exact in dreptul usii, intre usa si geam. As sugera sa vizitati citeva case sa vedeti cum pica real, si daca va convine.
   Succes!

Multumim. Sper sa iasa asa cum arata in proiect si cu cat mai putini nervi :D
In privinta scurgerilor o parte din ele vin doar la bai. Mai e scurgerea din baia matrimoniala care in proiect apare in bucatarie. O sa vedem daca putem sa o mutam in camera tehnica.
Nu m-am gandit ca ar fi un inconvenient pozitia patului in dreptul usii. Voi mai studia problema :) Merci!

#54
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
Dragi colegi de forum, ce stiti despre fundatiile cu piloti forati? sau metoda berlineza? vs subzidire?
Se pare ca va trebui sa facem subzidire la casa vecinului pe partea unde avem calcan comun (vreo 10 ml). Atat noi cat si el avem in momentul actual pivnita la vreo 2 m adancime. O solutie propusa de arhitect ar fi sa facem fundatie independenta, acesti piloti forati care evident sunt mai scumpi.
Pe langa aceasta problema, se pare ca exista si riscul sa se formeze sac de zapada si ar trebui sa refacem acoperisul vecinului :( dupa parerea expertului.

Ce parere aveti? ati mai auzit de asa ceva?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate