Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Casa mea viitoare P+1

- - - - -
  • Please log in to reply
736 replies to this topic

#1
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
Hello,

Avand in vedere problemele cu izolatia si facturile enorme la gaz, ne-am hotarat sa demolam casa actuala (constructie din '47) si sa construim o noua casa. Casa este in Bucuresti - sectorul 1 si terenul are in jur de 280 mp. Deja avem o cladire pe post de garaj pe care am hotarat sa o lasam in continuare avand in vedere ca am investit vreo 10000 euro pentru extindere si amenajare.

In momentul de fata suntem in faza de proiect, asteptam de la arhitecti planurile de detaliu, structura, planurile pentru instalatii etc Ei se ocupa de toate actele necesare pentru autorizatia de constructie si depunerea acestora la institutiile in cauza. O data ce avem planul de detaliu vom incepe cautarile pentru constructori cu speranta de a ne incadra intr-un buget de 90-100 000 euro cu tot cu finisaje (fara mobila deoarece mai recuperam din cea veche cat sa putem sa ne mutam si sa avem strictul necesar).

Probleme existente:
- casa actuala este lipita de alta casa batraneasca care are pivnita ca si a noastra...probabil va trebui sa facem anumite lucrari de consolidare la casa vecinului. Din motive de spatiu, legislatie etc trebuie sa ne lipim tot de aceasta casa.
- Canalizarea existenta este destul de mica (in sensul ca teava este de 110 si nu vom putea colecta si apa pluviala pentru ca exista riscul de refulare in curte si in casa) si trece pe sub garaj (deci nu avem cum sa schimbam teava).
- demolarea: actuala casa destul de nefunctionala in forma de L are calcan comun cu 2 case care sunt parasite si intr-o stare destul de proasta.
- constructia fiind pe o straduta din sectorul 1, in mod sigur vor fi probleme cu procurarea betonului

Asadar, ce avem pana acum sunt niste planuri ale casei si niste schite 3D in care m-am mai jucat eu cu amenajarile interioare.

Intro: este o casa P+1 de 185 mp construiti + terasa 14 mp care se doreste a fi moderna, echilibrata pentru 2 persoane (+ un bebe in viitor) dar si usor de construit. Ne-am dorit sa avem cateva elemente pe care le consideram noi moderne (geamuri mari, o zona "verde", spatiu deschis cu riscul asumat de a avea pierderi mai mari de caldura, acoperis ascuns). Am pus cateva poze cu planul casei precum si din interiorul si exteriorul casei ... astept parerile voastre Posted Image

Multumim!

Attached Files

  • Attached File  etaj.JPG   145.31K   823 downloads
  • Attached File  parter.JPG   126.83K   926 downloads
  • Attached File  8.JPG   87.39K   867 downloads
  • Attached File  7.JPG   118.17K   661 downloads
  • Attached File  6.JPG   98.87K   677 downloads
  • Attached File  25.JPG   159.42K   661 downloads
  • Attached File  21.JPG   119.15K   619 downloads
  • Attached File  23.JPG   131.58K   567 downloads
  • Attached File  24.JPG   90.18K   558 downloads
  • Attached File  22.JPG   187.37K   689 downloads
  • Attached File  zona verde.jpg   91.31K   774 downloads


#2
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
n-am vazut indicata pozitia seifului...Posted Image

#3
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
te axezi pe design sau pe functionalitate si rezistenta?? arata bine, dar....parca prea bine...in poze..

apa de sus pe unde se scurge??

Edited by cephalophodes, 12 August 2013 - 13:04.


#4
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
Apa se va scurge pe lateral (va fi un singur burlan dreptunghiular - in poza 4 se vede langa geamul din mijloc). Din pdv rezistenta am cerut structuristului sa faca planurile pentru eventualitatea in care am vrea sa mai construim inca un etaj. Deocamdata nu am planurile de la structurist asa ca ma axez pentru moment pe ce am Posted Image

Acum exista si aici o discutie daca sa punem 2 burlane sau doar unul singur avand in vedere ca acoperisul este intr-o singura apa cu suprafata de 90 mp.

@Bucifon... seiful e in cotetul cainelui....un ciobanesc caucazian de vreo 80 kg Posted Image pun poze si cu el daca vrei

Edited by alinaggg, 12 August 2013 - 13:11.


#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
in poze par mici unele geamuri, eu unul as fi mers pe geamuri mai mari mai ales la parter.

o alta chestie pe care as fi facut-o eu ar fi cel putin un balcon la etaj, dar presupun ca asta depinde de alti factori pe care nu ii stiu.

#6
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
Sincera sa fiu nu am simtit nevoia de balcoane la camere cand am curte.

La parter am un geam de 2400 x 1250 pe zona bucatariei si o usa de iesire apoi am pe partea de living usi culisante 2400 x 2100. In zona scarii am geamuri de sus pana jos (2 bucati de vreo 2200 x 2400).
Am pus usa la bucatarie in eventualitatea in care o sa vrem la un moment dat sa separam bucatarie de living si asa am posibilitatea sa ies pe terasa din bucatarie.
La dormitoare am geamuri de 1800 x 1250 si 1600x1250.

#7
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009

View Postalinaggg, on 12 august 2013 - 13:10, said:

un ciobanesc caucazian de vreo 80 kg Posted Image pun poze si cu el daca vrei
Hai cu pozele,ca mie imi place rasa asta.

#8
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013

View Postanaki, on 12 august 2013 - 13:53, said:

Hai cu pozele,ca mie imi place rasa asta.

La cererea publicului...poze cu catelul Posted Image

Attached Files



#9
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
Cat are?

#10
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
A facut 4 ani si suntem in cautarea unei "prietene" pentru el :)
Vara aceasta a mai slabit, a fost destul de cald si nu prea a mancat. De cantarit... nu prea mai putem sa il cantarim...pana la 6 luni mai reusea sotul meu sa se urce cu el in brate pe cantar (avea in jur de 40 kg la acel moment)... dar acum e lejer mai greu :D

#11
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
Frumos,un caine adevarat,greu de intretinut,dar merita.

#12
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Unde este nordul? Ati studiat insorirea? Nu credeti ca un pod ar fi mai eficient ca izolatie termica (si spatiu de depozitare) ? Mie personal mi se pare prea mult spatiu pierdut (cu scara, holuri) fata de cel util. Oricum trebuie si balustrada la scara (macar pentru copii) si dupa aia arata mai altfel... Iar barul trebuie intors macar 90 grade, scaunele sunt cu spatele la televizor, cum sa mai mananci la desene?
Si ar mai trebui un hol tampon la intrare, sa nu intre -20 grade direct spre canapea...
P.S. acum vad, acum aveti pivinta, ce faceti cu ea?

Edited by Oxigen1234, 12 August 2013 - 15:12.


#13
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
Aveti idee cam cat ar costa o demolare pentru o casa de 110 mp? Cu aruncatul molozului la groapa de gunoi?

#14
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
Din ce e casa?

#15
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013

View PostOxigen1234, on 12 august 2013 - 14:43, said:

Unde este nordul? Ati studiat insorirea? Nu credeti ca un pod ar fi mai eficient ca izolatie termica (si spatiu de depozitare) ? Mie personal mi se pare prea mult spatiu pierdut (cu scara, holuri) fata de cel util. Oricum trebuie si balustrada la scara (macar pentru copii) si dupa aia arata mai altfel... Iar barul trebuie intors macar 90 grade, scaunele sunt cu spatele la televizor, cum sa mai mananci la desene?
Si ar mai trebui un hol tampon la intrare, sa nu intre -20 grade direct spre canapea...
P.S. acum vad, acum aveti pivinta, ce faceti cu ea?

Nordul este pe partea cu calcan. O sa avem si pod unde cel mai inalt punct va fi de 1.1m (inclinatia podului fiind de 8 grade din cate imi aduc aminte). Ceea ce vezi tu nu este bar, este de fapt o insula care de fapt va fi o masa de dining dar nu am mai inlocuit in 3D. Oricum in 3D totul mi se pare minuscul Posted Image vor fi in jur de 135 mp utili dupa calculele mele.

Balustrada va fi din sticla (cel putin asa ne dorim acum).
Pivnita o s-o astupam. Din cate stiu, costurile sa faci subsol sunt destul de mari si deocamdata nu simt nevoia. Mai bine ma ridic mai sus cu un etaj daca chiar simt ca ma sufoc in casa. Ca spatiu de depozitare am un garaj de 35 mp + podul aferent.
In privinta holului tampon, inca nu ne-am decis daca sa facem intrarea prin vestibul sau nu.

Ca izolatie overall ne-am gandit sa punem polistiren de 10 cm pe exterior si la interior sa punem vata si placi de rigips. Cum vi se pare? Peretii interiori vor fi tot cu placi de rigips --> dublii intre camere.

View Postanaki, on 12 august 2013 - 14:52, said:

Din ce e casa?

Caramida si tavanul este din stuf. Are doar parter

Edited by alinaggg, 12 August 2013 - 15:23.


#16
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
Am vazut la cineva ,constructorul ii lua 400-500 roni de raba,inclusiv taxa de groapa,nu stiu daca e mult sau putin.

#17
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
Probabil va trebui sa demoleze manual din cauza caselor de care suntem lipiti si a gardului care nu vreau sa il daram (acesta fiind facut acum 3 ani).

#18
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
Si acolo tot manual au demolat ca era pericol cu cocioabele din jur.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate