Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

După dealuri (2012)

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Oneiros

Oneiros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 04.01.2013
După Dealuri (România, 2012). Dacă părinții și societatea au fost ucigași de suflete, preoții au dus crima pană la capăt, devenind ucigași de trupuri, la fel ca acum 2 mii de ani. Doar nu și-au păstrat degeaba aceleași veșminte și apucături.

Edited by Oneiros, 03 August 2013 - 22:34.


#2
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Dacă atât ai înțeles tu din acel film...ăștia's prosti. http://www.imdb.com/...ews?ref_=tt_urv

#3
Oneiros

Oneiros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 04.01.2013

 spider_zero_sapte, on 03 august 2013 - 22:31, said:

Dacă atât ai înțeles tu din acel film...ăștia's prosti. http://www.imdb.com/...ews?ref_=tt_urv

topicul e deschis ca fiecare sa-si spuna propria parere, nu a altora, eu mi-am spus-o

Edited by Oneiros, 03 August 2013 - 22:36.


#4
Plicea

Plicea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 22.04.2013

 Oneiros, on 03 august 2013 - 22:09, said:

Dacă părinții și societatea au fost ucigași de suflete, preoții au dus crima pană la capăt, devenind ucigași de trupuri, la fel ca acum 2 mii de ani. Doar nu și-au păstrat degeaba aceleași veșminte și apucături.

      Ai uitat sa-ti iei medicamentele. Fi baiat cuminte si inghite pilulele prescrise de domnu doctor !

Trei drogati stateau la o masa cu o sticla de votca in fatza.
     Primul zice: Eu sunt trimisul lui Dumnezeu pe Pamant !
      Al doilea: Minti ! Eu sunt trimisul lui Dumnezeu pe Pamant !
       Al treilea : Terminati bah cu prostiile ! Nu am trimis pe nimeni ...

#5
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010

 Plicea, on 03 august 2013 - 23:17, said:

  Ai uitat sa-ti iei medicamentele. Fi baiat cuminte si inghite pilulele prescrise de domnu doctor !

Trei drogati stateau la o masa cu o sticla de votca in fatza.
Primul zice: Eu sunt trimisul lui Dumnezeu pe Pamant !
  Al doilea: Minti ! Eu sunt trimisul lui Dumnezeu pe Pamant !
   Al treilea : Terminati bah cu prostiile ! Nu am trimis pe nimeni ...
Si preotii crezi ca nu-s beti mereu? Ei se imbata cu minciuni, si "cand da domnu" cu o leaca de palinca, "de sufletul celui decedat".

#6
Oneiros

Oneiros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 04.01.2013

 Plicea, on 03 august 2013 - 23:17, said:

  Ai uitat sa-ti iei medicamentele. Fi baiat cuminte si inghite pilulele prescrise de domnu doctor !

Trei drogati stateau la o masa cu o sticla de votca in fatza.
Primul zice: Eu sunt trimisul lui Dumnezeu pe Pamant !
  Al doilea: Minti ! Eu sunt trimisul lui Dumnezeu pe Pamant !
   Al treilea : Terminati bah cu prostiile ! Nu am trimis pe nimeni ...

ti-ai platit taxa la patriarhie sau alegi incinerarea ca Nicolaescu? putina dragoste pentru viermi sau vrei sa maresti efectul de seră? (apropo, suntem pe aria de cinema, nu la psihiatrie)

 asasinuxp, on 04 august 2013 - 00:14, said:

Si preotii crezi ca nu-s beti mereu? Ei se imbata cu minciuni, si "cand da domnu" cu o leaca de palinca, "de sufletul celui decedat".

Un tată spiritual pe care-l merită majoritatea, și care nu s-ar da înapoi să vă crucifice ca să scoată diavolul din voi

[ http://2.bp.blogspot.com/-tUTqQPqZ17o/UYUwhAlAZ5I/AAAAAAAAGsI/VrBIW6wuLQo/s1600/fariseii.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Oneiros, 04 August 2013 - 01:46.


#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Acest film e de doi bani.

#8
Oneiros

Oneiros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 04.01.2013
Reiau părerea mea ca să se știe despre ce e vorba (acum că am postat și poze elocvente)
După dealuri (România, 2012). Dacă părinții și societatea au fost ucigași de suflete, preoții au dus crima pană la capăt, devenind ucigași de trupuri, la fel ca acum 2 mii de ani. Doar nu și-au păstrat degeaba aceleași veșminte și apucături.

Părerea unui psihoterapeut
Să nu vă închipuiţi, că în excelentul film al dlui. Mungiu ar fi vorba doar de troglodiţii dintr-un fund de ţară, nu, pentru că " lipsa raţiunii ", ( cum a constatat cineva " de multişor poveste ", " naşte monştrii "  ) şi cruzimea sunt prezente peste tot, le găsiţi pe stradă, în politică, la televizor, la biserică ( nu doar la cea de " dupa dealuri" ) la colegii de servici, ba chiar,  " Doamne fereste ", în propria ograda…
" Povestea " filmului e simplă : o tânară crescută într-un orfelinat, care începuse să-şi facă un drum în societate, se întoarce să o ia cu ea pe prietena ei de-o viaţă. Aceasta era maică într-o mânăstire, bizară societate patriarhală, în care un staret îsi conduce   " oiţele " pe ceea ce crede el, cu întelegerea lui de semi-doct, că ar fi " calea Domnului "! Aceştia se opun  planurilor celor două, iar " straina " e chinuită ( exorcizata ) până la moarte, cu cele mai bune intenţii ( că şi " iadul e pavat cu intenţii bune " cum scrie undeva ) de a i se " scoate diavolul din trup ", care, vorba stareţului, vorbeşte prin gura ei, atunci când ea îsi permite sa conteste regulile sacrei instituţii !
Stareţul, ca şi maicile, sunt persoane, care au eşuat în viaţa civilă şi care s-au refugiat într-o lume paralelă ruptă de realitate ! Stareţul e un cinic, care abuzează ( juisează ) de puterea de care dispune ( relaţiile lui, cu duzina de maici pe care le  " conduce ", sunt ambigue ), iar la maici sare în ochi ignoranţa, limitarea intelectuală şi spiritul gregar, care le permite sa comita orori cu " conştiinţă " ( dar câti " pământeni " ( Marin Preda ) dispun realmente de conştiinţă, instanţa ( Freud ), care-ţi spune " ce se cade " şi ce nu ? ) curată…
Extrem de relevant pt. mine este limbajul găunos/ideologic al personajelor filmului, care reusesesc să nu spuna nimic, folosind exclusiv " locuri comune ".Noţiunea cheie e cea de " păcat ", noţiune absurdă, imposibil de explicat, în afara sensului pe care, instituţia care a creat-o, i-o dă şi anume, nerespectarea regulilor stabilte chiar de ea, instituţia în chestiune, cu scopul de a ne controla ( şi mai ales pedepsi ) toată viaţa şi dupa aceea, şi anume până la judecata de apoi.

Daca aţi face efortul de a extrapola, aţi vedea cât de tare se aseamana societatea în care trăim cu cea din film ! Ce-a fost 16-22  ( vă mai amintiţi : " 16-22, cine-a tras în noi " ? ) decât o exorcizare ? Sau ceea ce comite " monstruoasa coaliţie " dintre ex-comunisti şi pretinşii " liberali ", actualmente la putere ?

Folosesc prilejul, pe care acest film important mi-l oferă ( dle. Mungiu mulţumesc ! ), ca să vă pun în gardă ! Fiti vigilenţi pt. că obscurantismul şi necinstea sunt peste tot, păstraţi-vă conştiinţa trează în fiecare clipă, fiţi atenţi să acţionaţi just/moral ( e imoral să faci rău cu intenţie, adică egoist, fără a ţine realmente seama de ceilalţi ! ), ca să puteţi fi în pace cu voi înşişi !

 asasinuxp, on 04 august 2013 - 00:14, said:

Si preotii crezi ca nu-s beti mereu? Ei se imbata cu minciuni, si "cand da domnu" cu o leaca de palinca, "de sufletul celui decedat".

Ai uitat să spui că unii dau și m...e pe sub sutană masculilor, iar pe enoriașe vor cu tot dinadinsul să le caute în chiloți. Deh, decât pedofili precum catolicii mai bine așa, cu un comportament sexual matur! Cum le zicea Isus? Voi cei din Sinagoga Satanei, morminte văruite pe dinafară, la cât sunt de curvari, nu mă mir că cer mântuirea de la o femeie pe care o proclamă pururea fecioară, deși a născut 3 băieți, înclusiv pe Isus, deci sunt asa de retardati mintal că nu văd corelația prin care neagă însăși nașterea Celui prin care s-a dat mântuirea. De fapt ei inconștient presimt că vor ajunge în fundul Iadului, mai jos decât toți, pentru că nici ei n-au intrat, nici pe alții n-au lăsat! Bine că s-au umplut de icoane până și in wc-uri iar la Isus circulă zvonul că-i vor mai pune încâ un i, o să dea literalmente în bâlbâială până vor rosti Numele Mântuitorului!

 Quantum, on 04 august 2013 - 06:16, said:

Acest film e de doi bani.

deabia astept să-i văd pe preoți crucificați, ca să li se înntoarcă peste capete ceea ce au făcut acum 2 mii de ani din pură vanitate, vanitate de care ne-am săturat toți cei care mai avem bun simț

p.s. se caută figuranți pentru filmele cu Steven Seagal, care are chef să se remarce, s-o facă aici

Edited by Oneiros, 10 August 2013 - 06:58.


#9
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,578
  • Înscris: 11.06.2010
Filmul asta e despre o exorcizare ??

#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008

 Handicarpati, on 10 august 2013 - 07:22, said:

Filmul asta e despre o exorcizare ??
Oarecum. E inspirat de cazul Tanacu:
http://www.revista22...rtea-19057.html
Dar nu exorcizarea in sine e tema filmului ci sunt chestii mult mai adanci si serioase acolo.

#11
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 28.03.2005
ce am inteles eu:

1. actrita care joaca rolul maicutei este exceptionala. nu degeaba a luat best actress la cannes.
2. Mungiu arata ca e baiat destept si fin.
3. acelasi Mungiu a cam exagerat cu Romania cea de cacat (un autobuz cat se poate de vechi, ambulanta Dacie break si un serviciu de urgente cretin, un VW Transporter de politie cu parbrizul crapat si au mai fost...chestii deloc intamplatoare) care socheaza mereu vestul. la urmatorul film nu-l mai iert ca deja e clara directia pe care merge.

#12
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,516
  • Înscris: 06.01.2012
La 3 avea dreptate . Tanacu e prin Vaslui , unde chiar alea sunt realitatile . Daca nu ma crezi du-te si convinge-te .

#13
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

 borreddog, on 10 august 2013 - 16:47, said:

1. actrita care joaca rolul maicutei este exceptionala. nu degeaba a luat best actress la cannes.
Ambele l-au luat...

#14
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

 edigee, on 10 august 2013 - 09:05, said:

Oarecum. E inspirat de cazul Tanacu:
http://www.revista22...rtea-19057.html
Dar nu exorcizarea in sine e tema filmului ci sunt chestii mult mai adanci si serioase acolo.
Calugarul respectiv, demonizat de presa in cazul Tanacu, apare intr-o cu totul alta lumina in "Dupa dealuri".
Cred ca aici a fost "cheia" filmului: o linie voit ambiguua intre bine si rau (Mungiu i-a zis impartialitate) + nitel misticism bine plasat, totul presarat cu accente de realitate extrema, urata, rece.

#15
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008

 Mocebon, on 10 august 2013 - 20:00, said:

Calugarul respectiv, demonizat de presa in cazul Tanacu, apare intr-o cu totul alta lumina in "Dupa dealuri".
Cred ca aici a fost "cheia" filmului: o linie voit ambiguua intre bine si rau (Mungiu i-a zis impartialitate) + nitel misticism bine plasat, totul presarat cu accente de realitate extrema, urata, rece.
Da ,exact. Omul ala este ferm convins ca face bine ceea ce face si chiar vrea din rasputeri sa o ajute pe sarmana schizofrenica. Dar back ground-ul plin de dogme ce-i stapaneste mintea il duce in final la fiasco. El n-are niciun moment nici cea mai mica urma de indoiala ca ar putea gresi.
In alta ordine de idei referitor la realismul considerat de unii exagerat al filmelor romanesti actuale ,asa cum spui tu "urat si rece" ,acesta e caracteristic si multor productii europene si indie de peste ocean. De pilda cocioabele alea din Winter's Bone (2010)(film nominalizat la Oscar) dintr-o zona rurala a Americii de astazi(Ozark Mountains) fac ca satele noastre cele mai amarate de prin Vaslui-Botosani  sa para adevarate orasele. Nu mai vorbesc de mizeria umana a locuitorilor din acea zona. Aia toti faceau droguri prin butoaie si lighene.

Edited by edigee, 10 August 2013 - 21:41.


#16
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Un film frumos colorat și bine structurat, joc actoricesc impecabil...8/10!

Cum probabil vă imaginați deja, povestea din film, mai ales că e inspirată din fapte reale, m-a revoltat și întristat.

Alina voia s-o "fure" pe Voichița, ca să-și trăiască dragostea în Germania, dar n-a fost să fie, căci bigotismul, cruzimea și prostia oamenilor Bisericii au văzut în crizele de gelozie ale Alinei un demon si au exorcizat-o până au ucis-o! :puke:

#17
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013
După dealuri (România, 2012)

"Patriarhul" sau "Scula lui Dumnezeu pe Pământ", este cel care vrea să decidă că el și numai el are putere de viață și de moarte asupra tuturor. E un joc de putere psihologică prin manipulare religioasă, în planul magic al unei realități paralele.
Dacă părinții și societatea au fost ucigași de suflete, preoții au dus crima pană la capăt, devenind ucigași de trupuri, la fel ca acum 2 mii de ani. Doar nu și-au păstrat degeaba aceleași veșminte și apucături.
De-a lungul a sute de ani, preacuvioșii Canalie și Mishelie ai ortodoxiei, au trasat directive clare lacheilor lor legat de cum anume se scoate "diavolul" dintr-o biată victimă distrusă psihic prin iubirea otrăvită a celor "dragi".

Unde e stârvul (Adevărul) acolo se vor aduna vulturii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate