Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Situația financiară și numărul de clienți Orange România

- - - - -
  • Please log in to reply
380 replies to this topic

#217
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
PACAT , o firma de top afara si de ''doi lei'' in tara
Au BANI FOARTE MULTI , dar SE MILOGESC la alte dth-uri ( vezi rcs/tk acum ) pt ''infrastuctura'' fixa
Iar acest gen de situatii in RO , intotdeauna miroase ''greu''

#218
sind

sind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,105
  • Înscris: 28.03.2007
Ca Telekom ia 4G de la Orange nu e not ok? Numai invers e?
cost reduction inseamna sa nu mai investesti ca boul cand poti subcontracta de la altii

Vezi in state cum e sa pui doar o antena pe care sa o faca posta 5 operatori

#219
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,842
  • Înscris: 13.07.2010
Și atunci cum explici vitezele la net din ce în ce mai mici? Ei o să spună că sunt în parametri și cu 10 Mbps pe 4g. Ar trebui cam triplate capacitățile prin multe locuri, iar în orașe făcută densificare masivă, nu date răspunsuri din alea cu best effort. De exemplu, la mine în apartament e mai bun semnalul la Digi decât la Orange , iar ei vin mereu cu placa aia... De ce ne mai mirăm că scade numărul de clienți?

Edited by vio73, 28 July 2016 - 05:57.


#220
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,863
  • Înscris: 26.02.2010
M-as bucura sa mai piardă încă vreun milion de clienți, de când a venit Ludmilla a devenit intransigent cu abonații cu vechime. Ii interesează mai mult clienții noi proveniți din portare.

#221
sind

sind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,105
  • Înscris: 28.03.2007
Vio, e simplu - numarul de telefoane cu 4G a creacut foare mult. Telefoanele fac trafic de capul lor in spate - sunt putini cei care stiu sa limiteze accesul telefonului de nebun la internet.
Asta se traduce prin retea 4G mai incarcata si implicit viteze mai mici. Dar strategia Orane stii foarte bine ca a fost 30Mbps la 4G dar pe care ii ai sigur. Cam asa a fost mai mereu.

Si eu sunt de acord ca s-a cam stricat treaba pe la Orange, dar inca sunt departe de ceilalti. Iar ceilalti trebuie sa investeasca la greu pentru a le lua primul loc. Si nu prea par sa aiba bani de investitii.

#222
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,842
  • Înscris: 13.07.2010
Dar și ei știu foarte bine asta și ar trebui să mărească foarte mult capacitățile pentru a nu mai întâmpina probleme din astea. Altfel, dacă ajung la calitate tot ca alții, de ce să nu alegi ce este mai ieftin?

Și da, e corect ce spune aris 86, de clienții vechi nici nu le pasă. Ne-a spus cu subiect și predicat un angajat de-al lor acum vreo lună că nu contăm. Dacă mai le scad vreo 500.000 ( nu e nevoie de un milion), cred că le dispare brusc șmecheria asta.

Edited by vio73, 28 July 2016 - 13:45.


#223
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postsind, on 28 iulie 2016 - 11:51, said:

Vio, e simplu - numarul de telefoane cu 4G a creacut foare mult.
Acum doua luni a epxlicat cineva pe aici, parca hupogramos daca nu ma insel, ca sunt foarte putini abonati 4G fata de capacitatea instalata a retelei Orange. Acum vii si spui contrariul.

#224
sind

sind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,105
  • Înscris: 28.03.2007
E doar o parere personala....nu inseamna ca am si dreptate.
Dar alta explicatie nu gasesc.
Acum e posibil sa se fi prostit peste noapte si sa o ia businessul lor la gara - isi vor asuma rezultatele
Dar nu cred ca un lider de 11 ani incepe sa faca gafe din astea acum cand ar trebui sa aiba un avantaj fata ee concurenta directa prin convergenta pe consumer

#225
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,842
  • Înscris: 13.07.2010
Interviu exclusiv ZF. Liudmila Climoc, CEO al Orange: Pana in 2020 vom investi inca o jumatate de miliard de euro


Orange , liderul pietei de telefonie mobila si una dintre cele mai mari companii din Romania, va investi pana in 2020 o jumatate de miliard de euro, cu obiectivul de a-si mentine pozitia de lider pe mobil si de a se extinde pe noul segment vedeta al industriei globale de comunicatii - pachetele convergente fix-mobil. "Anul acesta nivelul investitiilor este unul foarte intens. Am investit semnificativ in reteaua noastra mobila, dar si in serviciile fixe. Anul viitor avem un plan la fel de de ambitios. Telecomul este o industrie cu un grad ridicat de investitii si avem nevoie sa pastram acelasi nivel (al bugetului - n.red.) pentru a aduce cele mai performante si mai eficiente tehnologii pentru clienti. Pana in anul 2020 vom investi aproximativ o jumatate de miliard de euro", a declarat intr-un interviu exclusiv pentru ZF Liudmila Climoc, noul CEO al Orange Romania. Inginer in microelectronica - din pasiune pentru stiintele exacte In varsta de 41 de ani, Liudmila Climoc are o cariera de aproape 20 de ani in industria de telecomunicatii din Republica Moldova si este prima femeie care a fost promovata in functia de CEO al celei mai mari companii de telefonie mobila din Romania. Prima intrebare: de ce o cariera de inginer? "Povestea este simpla. De la scoala am avut o pasiune pentru matematica, fizica, pentru stiintele exacte. Am ales cariera de inginer la o universitate tehnica - de microelectronica, despre tehnologia de producere a circuitelor. Am muncit cinci ani intens dar au fost niste ani foarte frumosi, mi-au placut foarte mult. Cand am intrat la facultate erau mai multe intreprinderi. Nu stiu daca stiti dar, pe partea de industrie microe¿lectronica, Moldova avea o contributie importanta in fosta Uniune Sovietica". Doar ca la sfarsitul studiilor, "in 1997, gata, nu mai era nimic" din industria de electronica din Moldova, astfel ca Liudmila Climoc s-a orientat catre o noua industrie, aflata la inceput de drum, ca si in Romania in 1997: telefonia mobila.

Sursa:
https://www.orange.r...de-euro-1677290

#226
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 13.03.2005

Quote

Interviu exclusiv ZF cu Liudmila Climoc, noul CEO al Orange: Pariul nostru pe următorii ani este expansiunea puternică pe fix.
Mai stiu pe unii care tot asa au pariat pe fix

#227
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ai falsificat declaratia, sau de unde ai dat quote?

#228
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 13.03.2005
Da da, e falsificata

#229
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,842
  • Înscris: 13.07.2010
Veniturile Orange au crescut cu 3% în trim. 3, la 251 mil. euro. Numărul de abonamente a crescut cu 5%

Veniturile Orange, liderul pieţei locale de telefonie mobilă, au crescut în al treilea trimestru cu 3,3% la 251,1 mil. euro, conform datelor comunicate de companie.
“În intervalul iulie-septembrie Orange România a realizat o cifră de afaceri în valoare de 251.1 milioane de euro, în creştere cu 3,3% faţă de perioada similară a anului trecut1, acesta fiind al şaselea trimestru de creştere consecutivă a veniturilor. La 30 septembrie 2016, Orange România avea 10.175.000 clienţi, în creştere cu peste 300.000 faţă de trimestrul precedent, progres susţinut de creşterea bazei de abonaţi cu 4,8%”, conform reprezentanţilor operatorului.
„Performanţa din trimestrul al treilea reflectă creşterea constantă în evoluţia utilizării datelor mobile, susţinută de apetitul crescut pentru conectivitate, pentru servicii digitale, smartphone-uri şi produse wearable. În acest context, clienţii noştri îşi doresc soluţii de comunicare simple şi eficiente şi acces rapid la lucrurile importante pentru ei. Astfel, cu oferta noastră convergentă, recent lansată naţional, ne propunem să le oferim cea mai bună experienţă fix-mobil de pe piaţa locală” a declarat Liudmila Climoc, Chief Executive Officer al Orange România.
În ceea ce priveşte vânzarea de pachete fix-mobil, furnizate prin reţeaua mobilă proprie şi infrastructura pusă la dispoziţie contra cost de rivalii de la Telekom, Orange nu a oferit detalii privind numărul de clienţi.

Sursa:
http://www.zf.ro/bus...t-cu-5-15857169

La sfarsitul trimestrului al treilea din acest an, operatorul avea 315.000 de abonati la televiziunea prin satelit, in crestere cu 26,3% fata de perioada similara din 2015.

Sursa:

http://economie.hotn...anul-trecut.htm

#230
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,071
  • Înscris: 20.06.2009

View Postvio73, on 25 octombrie 2016 - 14:31, said:

(...)
În ceea ce priveşte vânzarea de pachete fix-mobil, furnizate prin reţeaua mobilă proprie şi infrastructura pusă la dispoziţie contra cost de rivalii de la Telekom, Orange nu a oferit detalii privind numărul de clienţi.
(...)
Ooops, aici au băgat detaliile sub preș...Posted Image

#231
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,842
  • Înscris: 13.07.2010
Cred că e cam ,,mic" preșul.

Au lansat în septembrie și nu puteau avea prea mulți.

#232
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Nici la numarul de abonati la Orange TV nu si-au atins obiectivul.

Quote

Compania de telecomunicații Orange Romania a ajuns la 294.000 de abonati TV la 31 martie 2016, un numar care este in continuare sub tinta de 300.000 de abonati TV asumata pentru sfarsitul anului 2015 si care ii confera pozitia patru pe piata TV prin satelit dupa Telekom, RCS&RDS si UPC.
http://www.paginadem...na-pragul-vizat

Deci daca la sfarsitul lui septembrie 2016 aveau 315.000 iar ei isi propusesera 300.000 la sfarsitul lui 2015, sunt cam in urma cu 7-8 luni fata de obiectivul propus. Tradus in numar de abonati, probabil ca tinta pentru T3 2016 era pe undeva pe la 360-380 de mii de abonati.

Edited by danutz1, 25 October 2016 - 15:35.


#233
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,842
  • Înscris: 13.07.2010
Da, dar au crescut baza de abonamente cu 4,8% și numărul total cu 300.000. Deci au revenit puternic față de primăvară.

#234
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
E normal. Au abonamente mai bune fata de Vodafone si Telekom.
Despre numarul de utilizatori prepay nu au spus nimic...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate