Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Situația financiară și numărul de clienți Orange România

- - - - -
  • Please log in to reply
380 replies to this topic

#1
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Veniturile Orange au scazut cu 0,6% pana la 449 milioane de euro, dar numarul de clienti a crescut cu 154.000 utilizatori (SIM-uri valabile) in primul semestru din 2013


In prima jumatate a acestui an, Orange Romania a inregistrat venituri totale de 449 milioane de euro, in scadere cu 0,6%, in baza comparabila, fata de perioada similara a anului trecut, a anuntat joi liderul pietei de telefonie mobila. Daca s-ar exclude efectul diminuarii tarifelor de interconectare, cresterea veniturilor ar fi de 3,8% comparativ cu trimestrul al doilea din 2012, sustine compania. La 30 iunie 2013, Orange Romania avea 10.200.144 de clienti (n.a SIM-uri valabile), cu aproximativ 154.000 mai multi decat la finalul lunii iunie 2012.

Sursa:

http://economie.hotn...ru-din-2013.htm

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Se reorienteaza lumea la abonamente mai ieftine sau incarca mnai rar daca e cartelist (e si normal), acum trebuie sa creeze atractii ca sa creasca baza de clienti. Concurenta a avut pierderi mai mari deci daca fac treaba buna in continuare se mentine lider fara probleme.

#3
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Cred că o să aibă probleme mari cu tv-ul dacă nu-și schimbă rapid tactica. Nu poți să ceri și taxe de instalare și taxe de chirie destul de mari, să ai și grilă incompletă, etc. Trebuie să schimbe urgent strategia că altfel vor avea probleme. Din câte înțeleg, se cam discută și s-ar fi luat unele decizii în acest sens, dar să vedem și dacă și când se vor pune în aplicare.Posted Image

View Postandreic, on 25 iulie 2013 - 11:36, said:

Se reorienteaza lumea la abonamente mai ieftine sau incarca mnai rar daca e cartelist (e si normal), acum trebuie sa creeze atractii ca sa creasca baza de clienti. Concurenta a avut pierderi mai mari deci daca fac treaba buna in continuare se mentine lider fara probleme.

Faza că au câștigat ei 6% abonamente în detrimentul cartelelor eu nu o cred.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Avand in vedere ca majoritatea ofertelor cu telefon calumea sunt la abonamente... e posibil.

#5
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

View Postvio73, on 25 iulie 2013 - 10:47, said:

    Veniturile Orange au scazut cu 0,6% pana la 449 milioane de euro, dar numarul de clienti a crescut cu 154.000 utilizatori (SIM-uri valabile) in primul semestru din 2013

Sa te **** in ele de statistici nu alta...

#6
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010

View PostParapantaFlavia, on 25 iulie 2013 - 11:45, said:

Sa te **** in ele de statistici nu alta...

De ce Flavia? Spune-ne concret!Posted Image

Edited by vio73, 25 July 2013 - 11:46.


#7
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Veniturile totale ale Orange au crescut cu 0,2% în trimestrul II, la 230 de milioane de euro

Sursa:

http://www.zf.ro/bus...e-euro-11157844

#8
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postandreic, on 25 iulie 2013 - 11:43, said:

Avand in vedere ca majoritatea ofertelor cu telefon calumea sunt la abonamente

S-a tot scris aici ca ofertele cu telefon la abonament au devenit o mare teapa; nu numai ca nu sunt aparate "subventionate" asa cum pretind operatorii, sfidand orice bun simt, ci s-a demonstrat ca sunt chiar peste pretul pietii, probabil din incercarea absolut disperata de a scoate un ce profit si din vanzarea acestor aparate.
Daca doresti sa devii sclavete garantat pe doi ani, interval de timp in care sa nu poti modifica abonamentul, desi pe piata apar oferte din ce in ce mai bune, si in care vrei ca la orice incercare de modificare sa iti rada in nas ca nu se poate, nepregatitul de la call center atunci da, abonamentul e pentru tine.
Excludem, evident, cazurile speciale in care abonamentul in cauza se pliaza pe nevoile tare de persoana juridica.
Discutia aici e insa, in majoritate despre nevoile de comunicare ale persoanelor fizice.

View Postvio73, on 26 iulie 2013 - 15:00, said:

Veniturile totale ale Orange au crescut cu 0,2% în trimestrul II

Nici n-as publica asa ceva, 0.2%e o cifra de rasul curcilor. PR-ul de la Orange Romania ar trebui concediat urgent.

Edited by biogood, 26 July 2013 - 20:14.


#9
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Situatia e dezastruoasa, pe singurul plan care mai conta, concediile +> NET si Roaming, atat intern pt capsunarii veniti in vizita, cat si extern!

Multi romani aleg sa-si faca concediul acasa sau la munca, tot mai putini romani mai vin in tara (in vizita) sau mai pleaca din tara (in vizita), si atunci o face tot mai putin, si in ciuda tarifelor reduse se teme de tepe si incearca sa vb cat mai putin, sa fie cat mai expeditiv!
___________
Asta e o situatie nationala, care nu priveste operatorii direct, e o linie trasa din ochi un urma colectarii datelor statistice despre turism din acest an, intern si extern (intrari si iesiri).
Insa in mod sigur se va vedea in vanzarile operatorilor.

Economia in revenire au facut PJ cat si fizice sa reia abonamente incheiata definitiv sau pe prepay, in specia si pt a-si reinnoi terminalul.
Cresteri ca in 2008 nu o sa mai vedem, populatia tarii scade cu 20k pe luna, oricat s-ar chinui Orange sa tarifeze si mortii, acestia refuza cu incapatanare sa plateasca!

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbiogood, on 26 iulie 2013 - 20:01, said:

S-a tot scris aici ca ofertele cu telefon la abonament au devenit o mare teapa; nu numai ca nu sunt aparate "subventionate" asa cum pretind operatorii, sfidand orice bun simt, ci s-a demonstrat ca sunt chiar peste pretul pietii, probabil din incercarea absolut disperata de a scoate un ce profit si din vanzarea acestor aparate.
Faptul ca se scrie ceva nu inseamna ca asa si este. In plus acest lucru nu are nici o importanta daca publicul este sedus sa le cumpere... de fapt eu cred ca aceste chichite de marketing au reusit sa salte numarul abonatilor in statistici.

#11
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postandreic, on 27 iulie 2013 - 01:05, said:

In plus acest lucru nu are nici o importanta daca publicul este sedus sa le cumpere...

Foarte buna remarca. Daca nu poti sa-i convingi, zapaceste-i, ameteste-i, orice, numai sa se vanda.

View Postandreic, on 27 iulie 2013 - 01:05, said:

de fapt eu cred ca aceste chichite de marketing au reusit sa salte numarul abonatilor in statistici.

Foarte corect, acesta e una din marile misiuni ale marketingului. Ca in Romania asta s-a transformat in prosteala pe fata, fraiereala si generare de sclaveti, e modul particular in care operatorii romani incearca sa aplice aceste principii.

View Postceanu1980, on 26 iulie 2013 - 23:54, said:

josef acum ce facem, misto de romanii care au plecat la munca afara auzi la el pt capsunari nesimtitule asa se vb

Ia nu mai moraliza tu lumea pe forum, maestre, ca nu  e cuvantul capsunar ceea ce crezi tu ca ar fi.
Si pune-ti la punct ortografia, ca ne zgarii pe toti pe ochi pe toti.

#12
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010

View Postceanu1980, on 26 iulie 2013 - 23:54, said:

pt initiator ai manie curata sa faci topicuri in dublura nu conteaza sa fie
josef acum ce facem, misto de romanii care au plecat la munca afara auzi la el pt capsunari nesimtitule asa se vb
Scuze de off:
Eu văd că tu ești unul care ne dai lecții pe aici. Fără să fiu rău, te sfătuiesc să fii un pic mai civilizat pentru că nu înțeleg ce ai mine și cu ceilalți. Cum adică am manie curată să fac topicuri cu dublură? Să nu te superi, dar cred că exagerezi rău de tot!  Măi vezi tu aici vreunul la fel?Posted Image

Edited by vio73, 27 July 2013 - 07:27.


#13
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
cauta si vei gasi,nu musai facute de tine dar este ac subiect
am io o manie sa macelaresc gramatica lb,romane
imi cer scuze josef, acum vad ca niste cretini au putut trece si in dex cuvantul capsunar,am ramas masca la explicatii
sunt fara cuvinte bv romani, nu suntem destul de umiliti pe afara hai sa ne umilim si noi acasa

Edited by ceanu1980, 27 July 2013 - 08:22.


#14
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Păi văd că tu ai manie, nu eu.Glumesc, desigur!  Din păcate nu am găsit alt topic care să poată cuprindă aceste informații ci unul care nu era de actualitate. Alți colegi au făcut topicuri la fel ca ale mele și le-am spus cu frumosul că mai există topicuri identice, dar chestia cu mania nu poate fi serioasă. Bine, stai liniștit, că eu personal nu sunt supărăcios sau unul care să fie tot timpul în contradicție și de aceea zic să nu ne mai contrazicem, dar hai să nu mai exagerăm.

Multă sănătate!

Edited by vio73, 27 July 2013 - 08:25.


#15
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Veniturile Orange România au crescut cu 3,2% în trimestrul al treilea, la 241 milioane euro

Orange România a înregistrat în trimestrul al treilea venituri de 241 milioane euro, în urcare cu 3,2% faţă de nivelul din perioada corespunzătoare a lui 2012, în bază comparabilă, în contextul creşterii numărului clienţilor la 10,383 milioane, a anunţat miercuri compania.

Sursa:
http://www.zf.ro/bus...e-euro-11549551


Numarul clientilor Orange in Romania a crescut la peste 10,38 milioane de utilizatori (SIM-uri valabile), 20% dintre acestia fiind utilizatori de smartphone

Sursa:
http://economie.hotn...-smartphone.htm

Edited by vio73, 23 October 2013 - 11:49.


#16
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011

View Postvio73, on 25 iulie 2013 - 11:46, said:



De ce Flavia? Spune-ne concret!Posted Image
De ce vio? Iti spun ca numai eu personal am 4 cartele orange pe care nu prea le mai incarc dar poate sunt eu mai masochist si imi placea sa cumpar cartele noi ca erau mai ieftine.

#17
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Eu doar am pus niște date! Ce spui tu e foarte adevărat, dar valabil pentru toți operatorii.Posted Image

#18
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Corect

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate