Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 

Ezoterism vs. religie

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
23 răspunsuri în acest subiect

#1
shrew

shrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 82
  • Înscris: 23.11.2005
Ce este de fapt ezoterismul? Desi se spune ca cei mai iscusiti 'vrajitori' sunt insasi preotii, multa lume considera vrajitoria drept erezie. Ba mai mult, un tanar profesor de religie imi spunea ca "nu exista magie".

Ce parere aveti despre adoratia si invocarea naturii, spiritism, meditatie, zeii antici, incantatii, lumanari, altare dedicate lui Hekate... etc. Este 'the wiccan belief' (cu ii zice englezul) impotriva Bisericii? Exista vrajitori ortodosci?

Astept opinii intrucat ma pasioneaza subiectul.... Va rog adaugati orice comentariu legat de spiritualitate si vrajitorie.

#2
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.521
  • Înscris: 14.12.2003
Vrăjitoria este tot o religie. Atât Wicca cât și creștinismul sunt în aceeași oală: they're both bullpoo.

#3
Terrorwave

Terrorwave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 174
  • Înscris: 27.11.2004

View Postshrew, on Dec 1 2005, 23:01, said:

Ce este de fapt ezoterismul? Desi se spune ca cei mai iscusiti 'vrajitori' sunt insasi preotii, multa lume considera vrajitoria drept erezie. Ba mai mult, un tanar profesor de religie imi spunea ca "nu exista magie".

Ce parere aveti despre adoratia si invocarea naturii, spiritism, meditatie, zeii antici, incantatii, lumanari, altare dedicate lui Hekate... etc. Este 'the wiccan belief' (cu ii zice englezul) impotriva Bisericii? Exista vrajitori ortodosci?

Astept opinii intrucat ma pasioneaza subiectul.... Va rog adaugati orice comentariu legat de spiritualitate si vrajitorie.


Salut,

Daca te pasioneaza asa de mult subiectul, parerea mea ca ar trebui sa te documentezi intai: carti, site-uri, publicatii wiccane (exista), sau poate te-ai documentat deja, caz in care voi spune "mea culpa".  

Opiniile exprimate pe un forum vis-a-vis de orice subiect (mai ales cel de tipul "controversat" cum ar fi acesta), benefice de altfel pentru psihicul uman, nu fac decat sa intretina o atmosfera de buna dispozitie si "amicitie virtuala".

Cerceteaza, invata, compara, analizeaza, sintetizeaza..

Nu ma intelege gresit, e ok si cu opiniile astea, dar parca sunt mai potrivite la cafeluta de duminica dupa-masa.

http://www.sacred-magick.com/Main.html

Niste chestii destul de ok pe acolo, insa gasesti o gramada de astea pe net

#4
Zanetti`

Zanetti`

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 678
  • Înscris: 23.11.2005
Ti-o spun cu toata incredera ca exista vrajitori,magie,spiritsm,etc.Habar nu ai ca ,poate,persoana din autobuz de langa tine este o vrajitoare(de ex).Si acum o vrajitoare nu este o baba care se urca pe matura si...Nu exista vrajitoare bune si rele!!!.Aste sunt minciuni.Adica vreau sa zic ca orice vraja,spiritism,descantec,inchinare la idoli este pacat iar Dumnezeu uraste pactul.Poti fi sigur de faptul ca in lumea asta mare sunt scoli de vrajitoare,spiritism,etc.Si mai poti fi sigur ca satanistii aduc ,pe langa jertfe animalice, si jertfe omenesti.Iti vine sa crezi lucrul acesta?De asemenea satanistii exista...sunt chiar in orasul tau... :mellow: Look at this:
http://www.goarna.go... 5/satanism.htm

Zeii...cine au fost ei?Niste inchipuiri in mintea oamenilor (unii zei) care credeau caci daca fac o stauie si se roaga la ea ,vezi doamne,vor avea sanatate,recolta,dragoste si altceva de genu asta...

Da...cred ca exista si vrajitori ortodocsi intr-o forma mai subtila!

#5
shrew

shrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 82
  • Înscris: 23.11.2005

View PostTerrorwave, on Dec 1 2005, 23:24, said:

Salut,

Daca te pasioneaza asa de mult subiectul, parerea mea ca ar trebui sa te documentezi intai: carti, site-uri, publicatii wiccane (exista), sau poate te-ai documentat deja, caz in care voi spune "mea culpa".  

Opiniile exprimate pe un forum vis-a-vis de orice subiect (mai ales cel de tipul "controversat" cum ar fi acesta), benefice de altfel pentru psihicul uman, nu fac decat sa intretina o atmosfera de buna dispozitie si "amicitie virtuala".

Cerceteaza, invata, compara, analizeaza, sintetizeaza..

Nu ma intelege gresit, e ok si cu opiniile astea, dar parca sunt mai potrivite la cafeluta de duminica dupa-masa.

http://www.sacred-magick.com/Main.html

Niste chestii destul de ok pe acolo, insa gasesti o gramada de astea pe net

Merci frumos ptr link, e interesant. Stiu ca sunt multe, am citit, am cautat, am stat de vorba cu oameni in domeniu, dar e foarte mult de invatat si tocmai de aceea caut cu orice prilej informatii noi, mai ales din surse cat mai variate. Plus ca ma intereseaza si opinia publica vizavi de subiect. Mentalitate, reactii, viziuni si altele asemenea.
Totusi, postul tau a este strict informativ... dar o parere personala legata de lumea magicului?


View PostZanetti`, on Dec 1 2005, 23:27, said:

Ti-o spun cu toata incredera ca exista vrajitori,magie,spiritsm,etc.Habar nu ai ca ,poate,persoana din autobuz de langa tine este o vrajitoare(de ex).Si acum o vrajitoare nu este o baba care se urca pe matura si...Nu exista vrajitoare bune si rele!!!.Aste sunt minciuni.Adica vreau sa zic ca orice vraja,spiritism,descantec,inchinare la idoli este pacat iar Dumnezeu uraste pactul.Poti fi sigur de faptul ca in lumea asta mare sunt scoli de vrajitoare,spiritism,etc.Si mai poti fi sigur ca satanistii aduc ,pe langa jertfe animalice, si jertfe omenesti.Iti vine sa crezi lucrul acesta?De asemenea satanistii exista...sunt chiar in orasul tau... :mellow: Look at this:
http://www.goarna.go... 5/satanism.htm

Zeii...cine au fost ei?Niste inchipuiri in mintea oamenilor (unii zei) care credeau caci daca fac o stauie si se roaga la ea ,vezi doamne,vor avea sanatate,recolta,dragoste si altceva de genu asta...

Da...cred ca exista si vrajitori ortodocsi intr-o forma mai subtila!

De ce sa fie considerate pacate??? Daca eu cred in Dumnezeu, il consider o forta suprema, dar totodata cred si in forta naturii, care da, este inferioara lui Dumnezeu, dar totusi mai puternica decat omul. Magia in fond se bazeaza pe transfer de energie, ce o preiei din natura.

#6
inana

inana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.168
  • Înscris: 13.07.2005
Zanetti, de curiozitate numai... ai avut vreodata contact cu un satanist macar?

#7
Zanetti`

Zanetti`

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 678
  • Înscris: 23.11.2005
Nu am avut.Dar as vreau sa stau de vorba cu unul...

#8
sam

sam

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 720
  • Înscris: 05.05.2005

View PostZanetti`, on Dec 1 2005, 23:27, said:

Ti-o spun cu toata incredera ca exista vrajitori,magie,spiritsm,etc.Habar nu ai ca ,poate,persoana din autobuz de langa tine este o vrajitoare(de ex)
Te-a marcat Harry Potter, nu?

View PostZanetti`, on Dec 1 2005, 23:27, said:

Dumnezeu uraste .......
Stim!  :D

#9
inana

inana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.168
  • Înscris: 13.07.2005

View PostZanetti`, on Dec 1 2005, 23:56, said:

Nu am avut.Dar as vreau sa stau de vorba cu unul...

Hmm... nu cred ca realizezi ce-ti doresti!  :mellow:

#10
Zanetti`

Zanetti`

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 678
  • Înscris: 23.11.2005
Mersi Sam ca mi-ai amintit de Harry Potter :D
Vedeti ce le baga in cap copiilor de gradinita si un picutza mai marisori?
Poate vi se pare nevinovat filmul/desenele animate cu aceste personaje care fac vraji inocente.Dar ce nasc in mintea copilashilor aceste "vraji" invatate din acest film?
Pot sa creada pt tot restul vietii ca vrajile fiind niste actiuni bune.
Mai tarziu se pot indeletnici cu aceste ritualuri oculte.
Pot afla ca vrajitoarele sun niste fiinte rele si pot trai cu cosmarul acesta mult si bene...(ganditi-va la faptul ca unui copil ii frica sa mearga la baie,noapte,ca il prinde vrajitoare cutare)...
Si exemplele ar putea continua...
Fiti atenti ce poate face prostia aia World Of Warcraft- e doar un joc,nu?
http://www.jucaushii..._provocata.html


Aparentele pot fi inselatoare!

Editat de Zanetti`, 02 decembrie 2005 - 00:18.


#11
inana

inana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.168
  • Înscris: 13.07.2005

View PostZanetti`, on Dec 2 2005, 00:10, said:

Mersi Sam ca mi-ai amintit de Harry Potter :D
Vedeti ce le baga in cap copiilor de gradinita si un picutza mai marisori?
Poate vi se pare nevinovat filmul/desenele animate cu aceste personaje care fac vraji inocente.Dar ce nasc in mintea copilashilor aceste "vraji" invatate din acest film?
Pot sa creada pt tot restul vietii ca vrajile fiind niste actiuni bune.
Mai tarziu se pot indeletnici cu aceste ritualuri oculte.
Pot afla ca vrajitoarele sun niste fiinte rele si pot trai cu cosmarul acesta mult si bene...(ganditi-va la faptul ca unui copil ii frica sa mearga la baie,noapte,ca il prinde vrajitoare cutare)...
Si exemplele ar putea continua...

Aparentele pot fi inselatoare!

Um.. right... da' tu nu te ocupi de copilul ala?

Personal filmul in cauza mi se pare distractiv, inca n-am apucat sa vad si ultima parte.. dar totusi.. e vorba de fantezie...

View PostZanetti`, on Dec 2 2005, 00:10, said:

Fiti atenti ce poate face prostia aia World Of Warcraft- e doar un joc,nu?
http://www.jucaushii..._provocata.html

Exact ce ziceam mai sus... si culmea... exact ce scrie si in link-ul pus de tine.

Quote

Cred ca nimeni nu poate nega tragedia bietilor parinti. Dar, a da in judecata o terta parte pentru ca ideea de "responsabilitate parentala" i-a ocolit in anumite momente, asta e deja deplasat.

Sorry Shrew.. s-a deviat de la subiectul tau... :)

Editat de inana, 02 decembrie 2005 - 00:22.


#12
sam

sam

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 720
  • Înscris: 05.05.2005

View PostZanetti`, on Dec 2 2005, 00:10, said:

Mersi Sam ca mi-ai amintit de Harry Potter :D
Vedeti ce le baga in cap copiilor de gradinita si un picutza mai marisori?
Poate vi se pare nevinovat filmul/desenele animate cu aceste personaje care fac vraji inocente.Dar ce nasc in mintea copilashilor aceste "vraji" invatate din acest film?
Pot sa creada pt tot restul vietii ca vrajile fiind niste actiuni bune.
Mai tarziu se pot indeletnici cu aceste ritualuri oculte.
Pot afla ca vrajitoarele sun niste fiinte rele si pot trai cu cosmarul acesta mult si bene...(ganditi-va la faptul ca unui copil ii frica sa mearga la baie,noapte,ca il prinde vrajitoare cutare)...
Si exemplele ar putea continua...

Aparentele pot fi inselatoare!
ma rog, unii dintre noi ne maturizam si aflam ca mos craciun nu e vrajitoarea din baie, calare pe matura.....oops, le-am incurcat!  :D
acum serios, tu chiar crezi ca un copil care se uita azi la harry potter, peste citiva ani se va crede vrajitor? sau va merge pe calea asta?
eu am fost ingeras, acum sint zina. la batrinete voi fi o cotoroanta? damn......nu m-am gindit la asta....... :P

#13
shrew

shrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 82
  • Înscris: 23.11.2005
Plus ca vrajitoria nu e neaparat ceva rau!!! Si meditatia, proectia astrala, spiritismul...toate fac parte din vasta arie a vrajitoriei si tin doar de individ si de energii. Nimic mai mult. Nu vad ce este atat de rau?! Vrajitoarele nu sunt cele din filme, care zboara pe maturi si fierb tot felul de ciudatenii in cazane ca apoi sa te transforme in broaste. Astea sunt cartile cu basme. Intr-adevar, vrajitorie exista. Dar de o cu totul alta factura.

#14
Rose

Rose

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 57
  • Înscris: 21.11.2005

View Postshrew, on Dec 2 2005, 00:28, said:

Intr-adevar, vrajitorie exista.

     Unde ?

N-am vazut in viata mea nici o vrajitoare, n-au vazut nici prietenii nici cunostintele mele, neam de neamul meu n-a vazut nici o vrajitoare. Micii escroci care se dau vrajitori nu fac nici o minune. Sunt doar escroci, atat. Ei vor continua sa exista atata vreme cat vor exista naivi care sa creada in ei si care sa-i finanteze. Exact ca religia.

#15
shrew

shrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 82
  • Înscris: 23.11.2005

View PostRose, on Dec 2 2005, 06:54, said:

Unde ?

N-am vazut in viata mea nici o vrajitoare, n-au vazut nici prietenii nici cunostintele mele, neam de neamul meu n-a vazut nici o vrajitoare. Micii escroci care se dau vrajitori nu fac nici o minune. Sunt doar escroci, atat. Ei vor continua sa exista atata vreme cat vor exista naivi care sa creada in ei si care sa-i finanteze. Exact ca religia.
Nu e vorba de minuni, de excrocherii sau de finantari. Vrajitoria tine de un nivel spiritual, iar schimbarile nu sunt neaparat materiale.

#16
Zanetti`

Zanetti`

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 678
  • Înscris: 23.11.2005
@Sam
<<Sam:
acum serios, tu chiar crezi ca un copil care se uita azi la harry potter, peste citiva ani se va crede vrajitor? sau va merge pe calea asta?>>

Da,exact,ne maturizam si nu mai credem in prostiile alea...sau cel putin avem o anumita parere despre vrajitorie,spiritism,etc.Totul incepe de la lucruri din astea marunte cum sunt Harry Poter.
Sunt sigur ca din 1000 de copii cel putiin 1-2 copii vor alege calea asta.N-ar fi culmea daca chiar fratele sau sora ta (daca ai frati) sa se indeletniceasca cu aceste preocupari oculte?Gandeste-te cum te-ai simti.

@Rose
Rose,draga,n-ai vazut nici o vrajitoare?Ai vreu ziar la indemana pe acolo?Ia-l tu si citeste despre vrajitoarea "Florica" care te vindeca de betie,ipotenta,desface cununii,etc.Poi asta ce este fratzilor?Nu merege ea la 12 noaptea la un lac si acolo fac niste ritualuri(descantece,ard ceva...);chestia asta am vazut-o la TV.O fata mai putin simpatica ce crezi ca fa face sa-l cucereasca pe Fat Frumos al ei care nu se uita la ea?Logic ca ,unele,vor apela la tiganciile astea de prin ziar.Crede-ma ca un prieten care a fost in situatia asta.
Asadar,vrajitoria exista doar ca intr-o forma subtila e expusa in ziare/net/carti...ca oamnilor sa nu li-i se pare ceva rau,pacatos.

@Shrew
Cum sa nu fie ceva rau,frate Shrew?Ce crezi,biserica crestina,accepta vrajitoria?Io sigur iti spun ca NU!De ce nu accepta?Pt ca e pacat,ocultism,e in contradictie cu voia lui Dumnezeu.
In cele ce urmeaza ma voi folosi un picutz de biblie.

Deuteronom 18/10
"Ghicirea si vrajitoria
Să nu fie la tine nimeni care să-și treacă pe fiul sau pe fiica lui prin foc, nimeni care să aibă meșteșugul de ghicitor, de cititor în stele, de vestitor al viitorului, de vrăjitor,
11  de descântător, nimeni care să întrebe pe cei ce cheamă duhurile sau dau cu ghiocul, nimeni care să întrebe pe morți.
12  Căci oricine face aceste lucruri este o urîciune înaintea Domnului; și din pricina acestor lucruri va izgoni Domnul, Dumnezeul tău, pe aceste neamuri dinaintea ta.
13  Tu să te ții în totul totului tot, numai de Domnul Dumnezeul tău.
14  Căci neamurile acelea pe care le vei izgoni, ascultă de cei ce citesc în stele și de ghicitori; dar ție, Domnul, Dumnezeul tău, nu-ți îngăduie lucrul acesta."

#17
inana

inana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.168
  • Înscris: 13.07.2005
Zanetti... si totusi au fost omorati atatia pentru ca erau suspectati de vrajitorie. Ea exista de cand lumea si va continua sa existe.

Eu nu cred in prostiile din ziare. Dar am cunostinte cu anumite legaturi "in domeniu".

#18
shrew

shrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 82
  • Înscris: 23.11.2005
@ Zanetti`
In primu` rand... fa-mi si mie hatarul si zi "sora" , nu "frate";

Acum ontopic: Eu consider ca atata timp cat nu neg existenta lui Dumnezeu, il slavesc si sunt credincioasa, nu fac nimic rau, folosindu-ma de energia naturii. Repet insa: nu ma refer la toate babele care "ghicesc" si fac farmece, excroci sau energia folosita pentru a manipula o pers sau pentru a face rau. Daca faci uz de un har si de energie in scopuri benefice... de ce nu? N-ai auzit de atatia preoti care vindeca sau exorcizeaza? Eh, asta tot o forma de magie este. Cum poate sa fie rau sa-ti ajuti semenii??
Daca tot ai facut referire la Biblie, acolo scrie si ca noi nu suntem stapani pe viata noastra fiindca aceasta este a lui Dumnezeu, asa ca nu putem dispune de ea dupa bunul plac (cred ca se explica de ce e pacat sinuciderea), ca sa nu mai vorbesc despre porunca "nu ucide". Dupa cum a zis si inana... cati oameni (poate multi nevinovati) a ucis Biserica, acuzandu-i de erezie?? Crezi ca avea dreptul sa faca asa un masacru in randul femeilor(in special) si a altor 'congregatii', 'fratii', 'organizatii' (ca ordinul Cavalerilor Templieri, de ex)??

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate