Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Profetii adventisti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
321 replies to this topic

#289
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View PostThinkAbout, on 15 august 2013 - 14:37, said:

Cu dus si intors
Nu pixul face cartea, nu faptul ca omul o scris cartea conteaza [nu stiu, astept argumente]
Ci Duhul Sfant care a innspirat-o fiind de fapt transpunerea de catre om in scris a cuvintului lui Dumnezeu
In lipsa inspiratiei acestuia omul putea scrie orice carte, dar cartea respectiva nu este biblie.
Asa vad eu lucrurile, dar bineinteles, accept ca ma pot si insela.
Ce preferi? O confirmare, ori un like? ;)

#290
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostDidymus, on 15 august 2013 - 12:56, said:

Inestimabile, ba Scriptura arată că sâmbăta a fost instituită de la Creație:

  2. În ziua a şaptea Dumnezeu Şi-a sfîrşit lucrarea, pe care o făcuse; şi în ziua a şaptea S'a odihnit de toată lucrarea Lui pe care o făcuse.
  3. Dumnezeu a binecuvîntat ziua a şaptea şi a sfințit-o, pentrucă în ziua aceasta S'a odihnit de toată lucrarea Lui, pe care o zidise şi o făcuse. (Geneza 2)


dar ti-am spus, sabatul ramane pentru crestini, doar scrie Pavel lucrul asta.

numai ca tu tii "umbra" !

problema mare o au...duminicarii, ca astia merg pe scornelile lui Constantin !

#291
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostDidymus, on 15 august 2013 - 15:13, said:

Ce preferi? O confirmare, ori un like? Posted Image
nici una nici alta
pur si simplu am adus respectivele carti in discutie gandindu-ma la versul bibliei care spune
Nu numai cu pâine va trăi omul, ci cu orice cuvânt care iese din gura lui Dumnezeu.”
(Matei 4, 4)

View PostSfantul Jakob, on 15 august 2013 - 14:42, said:

Isus a afirmat că după roade îi recunoaştem pe prooroci. Tu contrazici.  Apoi afirmi că Isus e Dumnezeu.
Te crezi mai bun cunoscător ca El în ale proorociei?

Vrei să-ţi clarifici puţin poziţia, sau preferi să o laşi aşa? Adică varza.
ThinkAbout!
Ei ma cred cunoscator
Ma chinui sa inteleg
Daca iese o varza, o sa-i dau de capat
Sa clarific pozitia adica nedumerirea.
Nu am inteles contextual "cunoasterea dupa roade"
Pentru ca David a avut si roade rele, nu doar bune si este profet.
Acum poti sa ma jumulesti dar as prefera o explicatie cu scriptura.

#292
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,456
  • Înscris: 26.01.2007

View PostThinkAbout, on 15 august 2013 - 20:17, said:

Nu am inteles contextual "cunoasterea dupa roade"
Pentru ca David a avut si roade rele, nu doar bune si este profet.
Acum poti sa ma jumulesti dar as prefera o explicatie cu scriptura.
Ok, hai să încercăm.

Toţi profeţii au avut şi roadele rele.
Toţi oamenii de pe pământ au şi roade rele.
Doar Isus a fost fără păcat.

Insă unii profeţi sunt oamenii lui Dumnezeu, vorbesc cuvintele lui Dumnezeu şi fac roade bune. În general. O mai dau şi pe alături uneori. Cum a făcut David (el a clacat urât de tot). Însă ăştia, ai lui Dumnezeu, SE POCĂIESC, frate. Şi se întorc înapoi pe drumul cel bun. După cum zice versetul: "cel neprihănit de şapte ori cade şi se ridică iarăşi" Proverbe 24:16. Păi cum să cadă dacă e neprihănit, cum să aibă şi roadele rele dacă e prooroc bun? Uite-aşa, omul este ţărână păcătoasă şi mai cade. De şapte ori. Însă cel neprihănit se ridică. Pentru că nu-i place acolo jos. A căzut din greşeală. David a căzut. S-a pocăit. S-a ridicat. Profet bun.

Profetu ăla nelegiuit cade şi el: cei răi se prăbuşesc în nenorocire. Şi se bălăceşte în mocirlă. Pentru el e fain acolo, jos. Slava lui e în ruşinea lui. Filipeni 3:19. El nu se pocăieşte. Îi plac şi banii. Dar proorociile lui par a fi ok. Ba se şi împlinesc. El însă nu are caracter. Deloc. Ca Balaam. Proorociile lui Balaam sunt parfum. Dar viaţa lui? Cu roade rele. Ştii ce a făcut nemernicul ca să-şi justifice plata primită de la Balac? L-a învăţat (Apocalipsa 2:14) pe acesta din urmă o  şmecherie: "ia tipesele cele mai sexi şi trimite-le să defileze prin tabăra băieţilor pe care eu n-am putut să-i blestem" Rezultatul? Num. 25:1-3

Aşa deci. Ce înseamnă că un prooroc are roade bune? Înseamnă că el are caracter ales. Că-l iubeşte pe Domnul. Şi că viaţa lui va fi călăuzită de principiile Cuvântului Său. NU înseamnă că va fi desăvârşit şi nu va mai face niciun păcat. Va cădea în păcat uneori, însă se va ridica repede, prin pocăinţă.

Edited by Sfantul Jakob, 15 August 2013 - 22:17.


#293
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostSfantul Jakob, on 15 august 2013 - 22:09, said:

Ok, hai să încercăm.
Pai vezi ce frumos si logic ai argumentat
Nu puteai sa o faci de la bun inceput?

#294
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDidymus, on 15 august 2013 - 03:59, said:

Scriptura arată că sâmbăta a fost instituită la Creaţie, deci înainte de Era lui Moise şi de Era Bisericilor. Posted Image
Atunci unde scrie SA NU MUNCESTI sambata inainte de a-i fi data porunca lui Moise?

View PostDidymus, on 15 august 2013 - 12:56, said:

Înainte de Moise nu scrie nimic, căci Moise a scris primele cărți din Biblie.
Deci nu exista PORUNCA de a nu munci sambata inainte de a-i fi data lui Moise. Si atunci de ce minti?

#295
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007
Daca Dumnzeu s-a odihnit de lucrarea Sa, a binecuvantat-o si a sfiintit-o, cine esti tu sa ju faci acelasi lucru?

Arata tu, unde a binecuvantat si sfiintit Dumnezeu duminica.

#296
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postzexelica, on 16 august 2013 - 16:50, said:

Deci nu exista PORUNCA de a nu munci sambata inainte de a-i fi data lui Moise. Si atunci de ce minti?
Pe ce se bazează informația ta? Pe faptul că nu scrie în cărțile lui Moise? Păi ele au fost scrise după ce a primit Moise Legea.
Totuși ar trebui să te pună pe gânduri faptul că Dumnezeu a sfințit, binecuvântat și odihnit sâmbăta, iar asta nu de flori de măr... Plus că Avraam a păzit legile, poruncile și orânduielile lui Dumnezeu. Avraam parcă  trăit înainte de Moise, nu?Posted Image

#297
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postktulu22, on 16 august 2013 - 16:52, said:

Daca Dumnzeu s-a odihnit de lucrarea Sa, a binecuvantat-o si a sfiintit-o, cine esti tu sa ju faci acelasi lucru?
Pai fa si tu lumea in sase zile, stimabile. Cine esti tu sa nu faci asta?


Quote

Arata tu, unde a binecuvantat si sfiintit Dumnezeu duminica.
Eu nu tin nicio zi si nu scrie sa tii vreo zi in NT daca nu te aduni sa frangi painea.

View PostDidymus, on 16 august 2013 - 18:12, said:

Pe ce se bazează informaţia ta? Pe faptul că nu scrie în cărţile lui Moise? Păi ele au fost scrise după ce a primit Moise Legea.
Totuşi ar trebui să te pună pe gânduri faptul că Dumnezeu a sfinţit, binecuvântat şi odihnit sâmbăta, iar asta nu de flori de măr... Plus că Avraam a păzit legile, poruncile şi orânduielile lui Dumnezeu. Avraam parcă  trăit înainte de Moise, nu?Posted Image

Exista PORUNCA de a NU MUNCI SAMBATA inainte sa fii fost data lui Moise? Daca da, unde? Ca nu merge cu abureli gen "e mai importanta pt ca a fost scrisa cu degetul lui Dumnezeu". Asta tine la citacii lu' coana mare, nu la crestini, stimabile, pe bune!

#298
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postzexelica, on 16 august 2013 - 18:16, said:

Exista PORUNCA de a NU MUNCI SAMBATA inainte sa fii fost data lui Moise? Daca da, unde? Ca nu merge cu abureli gen "e mai importanta pt ca a fost scrisa cu degetul lui Dumnezeu". Asta tine la citacii lu' coana mare, nu la crestini, stimabile, pe bune!
Există de bună seamă, dacă Avraam a păzit-o. Şi nu după spusele mele, ci ale Insuşi Dumnezeului lui.
Şi acele porunci [încă] n-au fost scrise cu degetul lui Dumnezeu, dar pentru că le-a rostit doar cu gura nu înseamnă că puteau fi ignorate. Unii le au şi în formă scrisă cu ce fonturi doresc, dar le ignoră total. Ba, mai şi învaţă pe alţii să le ignore, expunându-se astfel focului Gheenei.

Edited by Didymus, 16 August 2013 - 18:21.


#299
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDidymus, on 16 august 2013 - 18:20, said:

Există de bună seamă, dacă Avraam a păzit-o.
Unde scrie asta? Sper sa nu-mi dai din brosurica adventista, ci versuri din Scriptura. Iar in Scriptura nu exosta asa ceva.

Quote

Şi nu după spusele mele, ci ale Insuşi Dumnezeului lui.
Unde, unde? Unde scrie in Scriptura ca Avram nu a muncit sambata?

Quote

Şi acele porunci [încă] n-au fost scrise cu degetul lui Dumnezeu, dar pentru că le-a rostit doar cu gura nu înseamnă că puteau fi ignorate. Unii le au şi în formă scrisă cu ce fonturi doresc, dar le ignoră total. Ba, mai şi învaţă pe alţii să le ignore, expunându-se astfel focului Gheenei.

Romani 4:15
pentrucă Legea aduce mînie; şi unde nu este o lege, acolo nu este nici călcare de lege.

#300
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postzexelica, on 16 august 2013 - 18:24, said:

Unde scrie asta? Sper sa nu-mi dai din brosurica adventista, ci versuri din Scriptura. Iar in Scriptura nu exosta asa ceva.
Care parte n-ai înțeles-o? Probabil asta: Geneza a fost scrisă după Avraam și după darea Legii pe Sinai. Nu avem în Biblie o altă carte scrisă înainte de Geneza (bine, bine, avem, dar asta e o altă problemă) ca să-ți dau versetul cu pricina. Înțelegi? Dacă crima și adulterul (am dat două exemple care nu te deranjează precum sabatul) erau păcate înainte de Sinai, de bună seamă că exista o LEGE care le interzicea.


View Postzexelica, on 16 august 2013 - 18:24, said:

Unde, unde? Unde scrie in Scriptura ca Avram nu a muncit sambata?
Gen.26,5.

#301
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDidymus, on 16 august 2013 - 18:35, said:

Care parte n-ai înţeles-o? Probabil asta: Geneza a fost scrisă după Avraam şi după darea Legii pe Sinai. Nu avem în Biblie o altă carte scrisă înainte de Geneza (bine, bine, avem, dar asta e o altă problemă) ca să-ţi dau versetul cu pricina. Înţelegi? Dacă crima şi adulterul (am dat două exemple care nu te deranjează precum sabatul) erau păcate înainte de Sinai, de bună seamă că exista o LEGE care le interzicea.


Gen.26,5.

Geneza 26
5pentrucă Avraam a ascultat de porunca Mea, şi a păzit ce i-am cerut, a păzit poruncile Mele, orînduirile Mele, şi legile Mele.``

Unde scrie ca Avram NU A MUNCIT SAMBATA? Avram s-a botezat? Sau, acuma botezul nu mai este porunca? A frant painea in adunare, cumva? Nu este cumva porunca?

Mai stimabile, las-o jos ca macane rau de tot!!! :lol:  :lol:

#302
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postzexelica, on 16 august 2013 - 19:09, said:

Geneza 26
5pentrucă Avraam a ascultat de porunca Mea, şi a păzit ce i-am cerut, a păzit poruncile Mele, orînduirile Mele, şi legile Mele.``

Unde scrie ca Avram NU A MUNCIT SAMBATA?
Acolo, printre porunci, orânduiri şi legi. Ţi-aş cere prea mult să urmăreşti aceste expresii în conexiune cu pounca sabatului (expresii folosite de acelaşi Moise), căci tu urmăreşti cu totul altceva. De asta nici nu ai parte de binecuvântare, căci ţi-ai asumat rolul lui Gică Contra.


View Postzexelica, on 16 august 2013 - 19:09, said:

Avram s-a botezat? Sau, acuma botezul nu mai este porunca? A frant painea in adunare, cumva? Nu este cumva porunca?

Botezul şi Cina Domnului nu sunt instituţii de la Creaţie. Dar cred că acest lucru îl ştiai. Dacă îl ştiai, de ce ai mai problematizat?
Pentru că eşti Gică Contra!

Edited by Didymus, 16 August 2013 - 19:33.


#303
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDidymus, on 16 august 2013 - 19:32, said:

Acolo, printre porunci, orânduiri şi legi. Ţi-aş cere prea mult să urmăreşti aceste expresii în conexiune cu pounca sabatului (expresii folosite de acelaşi Moise), căci tu urmăreşti cu totul altceva. De asta nici nu ai parte de binecuvântare, căci ţi-ai asumat rolul lui Gică Contra.
Te tot eschivezi sa-mi arati porunca de a nu munca sambata inainte sa-i fie data lui Moise. Asta pt ca NU EXISTA.


Quote

Botezul şi Cina Domnului nu sunt instituţii de la Creaţie. Dar cred că acest lucru îl ştiai. Dacă îl ştiai, de ce ai mai problematizat?
Pentru că eşti Gică Contra!
Pai nici porunca de a nu munci sambata, stimabile. Iar tu continui sa minti doar de dragul bisericii tale. De ce spui ca exista porunca de a nu munci inainte de Moise?

#304
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postzexelica, on 16 august 2013 - 19:40, said:


Te tot eschivezi sa-mi arati porunca de a nu munca sambata inainte sa-i fie data lui Moise. Asta pt ca NU EXISTA.



Pai nici porunca de a nu munci sambata, stimabile. Iar tu continui sa minti doar de dragul bisericii tale. De ce spui ca exista porunca de a nu munci inainte de Moise?

E greu cu intelegerea Scripturii zexe... Nu ai raspuns la intrebarea mea...

#305
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postzexelica, on 16 august 2013 - 19:40, said:

Te tot eschivezi sa-mi arati porunca de a nu munca sambata inainte sa-i fie data lui Moise. Asta pt ca NU EXISTA.
Dacă pentru tine nu există, nu înseamnă că nu există cu adevărat.

View Postzexelica, on 16 august 2013 - 19:40, said:

Pai nici porunca de a nu munci sambata, stimabile. Iar tu continui sa minti doar de dragul bisericii tale. De ce spui ca exista porunca de a nu munci inainte de Moise?
Pentru că o spune însăși porunca: "Adu-ți aminte". Cum să-ți aduci aminte de ceva ce "NU EXISTĂ"?
Am o întrebare specială pentru tine: care e relevanța acestui cârlig de care te agăți cu atâta disperare? Chiar dacă n-ar exista această poruncă înainte de Sinai, cum te mai poți eschiva după ce ea a fost scrisă de Dumnezeu? Nu-mi răspunde mie, ci conștiinței tale!

#306
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postktulu22, on 16 august 2013 - 19:47, said:

E greu cu intelegerea Scripturii zexe... Nu ai raspuns la intrebarea mea...


Quote

Daca Dumnzeu s-a odihnit de lucrarea Sa, a binecuvantat-o si a sfiintit-o, cine esti tu sa ju faci acelasi lucru?
EU tocmai te intrebasem de ce nu faci si tu lumea in 6 zile, daca Dumnezeu asa a facut? Sau, de ce nu platesti pacatele sfintilor? Ce, cine esti tu sa nu faci ca Dumnezeu?

View PostDidymus, on 16 august 2013 - 19:48, said:

Dacă pentru tine nu există, nu înseamnă că nu există cu adevărat.
Stimabile, NU SCRIE. Lasa tu concluziile cu "se refera" si cu "degetul". Clar, scris.


Quote

Pentru că o spune însăşi porunca: "Adu-ţi aminte". Cum să-ţi aduci aminte de ceva ce "NU EXISTĂ"?
Am o întrebare specială pentru tine: care e relevanţa acestui cârlig de care te agăţi cu atâta disperare? Chiar dacă n-ar exista această poruncă înainte de Sinai, cum te mai poţi eschiva după ce ea a fost scrisă de Dumnezeu? Nu-mi răspunde mie, ci conştiinţei tale!
Da, stimabile, si de heruvimi scrie ca aveau sabii de foc si pazeau intrarea in gradina. SI aia existau, nu? Normal ca lucrul inseamna plata pacatelor si odihna inseamna mantuire. Lumea asta creata trebuie sa aiba si inteles duhovnicesc, obligatoriu. Si lumea cealalta tot creata a fost, prin plata pacatelor. Tu de ce crezi ca S-a odihnit Dumnezeu? Pt facerea carei lumi? Ca scrie ca sabatul era o umbra.

Insa.....de unde interes pt altceva inafara de brosurica. capu' la cutie, sa nu cumva sa gasesti ceva altfel decat acolo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate