Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta
 The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...
 

Profetii adventisti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
321 replies to this topic

#1
pathfinder899

pathfinder899

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 22.06.2013
Adventistii sustin ca au spiritul profetiei si cu toate astea au numai un singur profet, si acela controversat (http://www.ellenwhit.../rom/index.html). Mai exista si alti profeti adventisti ? Daca nu, de ce ?

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,773
  • Înscris: 09.05.2005

View Postpathfinder899, on 22 iulie 2013 - 15:55, said:

Daca nu, de ce ?

Inseamna ca nu mint atat de mult...

#3
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpathfinder899, on 22 iulie 2013 - 15:55, said:

Adventistii sustin ca au spiritul profetiei si cu toate astea au numai un singur profet, si acela controversat (http://www.ellenwhit.../rom/index.html). Mai exista si alti profeti adventisti ? Daca nu, de ce ?

Un "profet" care calca Scriptura profetind in biserica, ea fiind femeie. Ce hal de profet :lol:  :lol:

#4
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,456
  • Înscris: 26.01.2007
Profetii bărbaţi ar trebui să proorocească în biserică iar femeile care au dar profetic ar trebui să proorocească prin crâşme. Aşa-i Zexe?
Sau dacă nu, unde? În pivniţă?

#5
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostSfantul Jakob, on 22 iulie 2013 - 22:30, said:

Profetii bărbaţi ar trebui să proorocească în biserică iar femeile care au dar profetic ar trebui să proorocească prin crâşme. Aşa-i Zexe?
Sau dacă nu, unde? În pivniţă?

Nu, stimabile, altor femei sau copiilor.

#6
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postzexelica, on 22 iulie 2013 - 22:35, said:

Nu, stimabile, altor femei sau copiilor.
Ei bine, gogomănia asta rasisto-sexistă va trebui s-o dovedești cu Biblia!

#7
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postpathfinder899, on 22 iulie 2013 - 15:55, said:

Adventistii sustin ca au spiritul profetiei si cu toate astea au numai un singur profet, si acela controversat (http://www.ellenwhit.../rom/index.html). Mai exista si alti profeti adventisti ? Daca nu, de ce ?

nu mai exista, asta e singurul : Ellen White.

dar de ce e numita profet, nu stiu, pentru ca tot ce a profetit nu s-a implinit.

#8
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDidymus, on 23 iulie 2013 - 06:37, said:

Ei bine, gogomănia asta rasisto-sexistă va trebui s-o dovedești cu Biblia!

1 Corinteni 14
    34Femeile să tacă în adunări, căci lor nu le este îngăduit să ia cuvîntul în ele, ci să fie supuse, cum zice şi Legea.
    35Dacă voiesc să capete învăţătură asupra unui lucru, să întrebe pe bărbaţii lor acasă; căci este ruşine pentru o femeie să vorbească în Biserică.
    37Dacă crede cineva că este prooroc sau însuflat de Dumnezeu, să înţeleagă că ce vă scriu eu, este o poruncă a Domnului.

1 Timotei 2:11
Femeia să înveţe în tăcere, cu toată supunerea.

1 Timotei 2:12
Femeii nu -i dau voie să înveţe pe alţii, nici să se ridice mai pe sus de bărbat, ci să stea în tăcere.

Tit 2:4
ca să înveţe pe femeile mai tinere să-şi iubească bărbaţi şi copiii;

Cam sexista Scriptura asta, nu? Insa tu poti alege ce porunci iti convin, ca, deh, esti supus coanei mari.

#9
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postzexelica, on 23 iulie 2013 - 08:21, said:

1 Corinteni 14
34Femeile să tacă în adunări, căci lor nu le este îngăduit să ia cuvîntul în ele, ci să fie supuse, cum zice și Legea.
35Dacă voiesc să capete învățătură asupra unui lucru, să întrebe pe bărbații lor acasă; căci este rușine pentru o femeie să vorbească în Biserică.
37Dacă crede cineva că este prooroc sau însuflat de Dumnezeu, să înțeleagă că ce vă scriu eu, este o poruncă a Domnului.

1 Timotei 2:11
Femeia să învețe în tăcere, cu toată supunerea.

1 Timotei 2:12
Femeii nu -i dau voie să învețe pe alții, nici să se ridice mai pe sus de bărbat, ci să stea în tăcere.

Tit 2:4
ca să învețe pe femeile mai tinere să-și iubească bărbați și copiii;

Cam sexista Scriptura asta, nu? Insa tu poti alege ce porunci iti convin, ca, deh, esti supus coanei mari.
Dacă urmărești firul discuției, era vorba de proorocit doar femeilor și copiilor -  asta am numit eu gogomănie sexisto-rasistă.
Ca să înveți femeile tinere să-și iubească soții pot s-o fac și eu, deși nu sunt nici profet, nici femeie...Posted Image
Apropos de contextualizare (că zici că Scriptura se aplică mot a mot, fără a ține cont de epoca istorică), cum urmăm sfatul ca să fim supuși stăpânilor? Reînființăm sclavia? Și-ți mai pot da exemple...

#10
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDidymus, on 23 iulie 2013 - 08:47, said:

Dacă urmărești firul discuției, era vorba de proorocit doar femeilor și copiilor -  asta am numit eu gogomănie sexisto-rasistă.
Ca să înveți femeile tinere să-și iubească soții pot s-o fac și eu, deși nu sunt nici profet, nici femeie...Posted Image
Femeile nu pot invata PE BARBATI si nici sa vorbeasca IN BISERICA.
Ceea ce paragladina uait a facut.

Quote

Apropos de contextualizare (că zici că Scriptura se aplică mot a mot, fără a ține cont de epoca istorică), cum urmăm sfatul ca să fim supuși stăpânilor? Reînființăm sclavia? Și-ți mai pot da exemple...
Stapan este cine are putere asupra ta. Seful tau are putere asupra ta.

#11
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postzexelica, on 23 iulie 2013 - 09:20, said:

Femeile nu pot invata PE BARBATI
În cazul acesta, bărbații sunt liberi să facă exact pe dos de cum a învățat ea. Să vezi atunci balamuc!

View Postzexelica, on 23 iulie 2013 - 09:20, said:

si nici sa vorbeasca IN BISERICA.
Ceea ce paragladina uait a facut.
Măi să fie.... cam multe paragladine prin bisericile creștine! A, era să uit: tu nu ai biserică... în cazul acesta femeile din gruparea ta nu vorbesc nici pe stradă, nici acasă?


View Postzexelica, on 23 iulie 2013 - 09:20, said:

Stapan este cine are putere asupra ta. Seful tau are putere asupra ta.
Da, dar eu nu sunt sclav.... ce ne facem?

#12
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostDidymus, on 23 iulie 2013 - 09:28, said:

Da, dar eu nu sunt sclav.... ce ne facem?

ba da, conform Scripturii esti sclav, si lucrul asta nu e bun:

Dar acum, am fost izbaviti de Lege si suntem morti fata de Legea aceasta care ne tinea robi, pentru ca sa slujim lui Dumnezeu intr-un duh nou, iar nu dupa vechea slova. (Rom.7:6)

#13
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postblueday, on 23 iulie 2013 - 09:41, said:


ba da, conform Scripturii esti sclav, si lucrul asta nu e bun:

Dar acum, am fost izbaviti de Lege si suntem morti fata de Legea aceasta care ne tinea robi, pentru ca sa slujim lui Dumnezeu intr-un duh nou, iar nu dupa vechea slova. (Rom.7:6)
Adică interpretăm cum ne vine la socoteală: când la propriu, când la figurat. Doar ca să se păsălească. Și spunem de alții că sunt îndoctrinați!

#14
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,456
  • Înscris: 26.01.2007

View Postzexelica, on 23 iulie 2013 - 09:20, said:

Femeile nu pot invata PE BARBATI si nici sa vorbeasca IN BISERICA.
Fiule, erai mai atent la detalii pe vremuri. Pe topicul ăsta NU se discută despre a învăţa pe alţii ci despre a prooroci.
E drept că uneori proorocia şi învățătura se suprapun dar proorocia are şi alte valențe: descoperă lucrurile viitoare, bunăoară.

Aşadar NU este vorba despre învăţătură ci despre proorocie.   Ă?

Sau care cumva "femeia să tacă" înseamnă şi că nu are voie nici să se roage? Sau să proorocească? Sau să cânte?

Edited by Sfantul Jakob, 23 July 2013 - 11:59.


#15
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDidymus, on 23 iulie 2013 - 09:28, said:

În cazul acesta, bărbații sunt liberi să facă exact pe dos de cum a învățat ea. Să vezi atunci balamuc!
Balamuc? Te inseli. Ia vezi tu sa nu mai respecti sabatul si sa renunti la prostia cu liberul arbitru sa vezi ce bine o sa-ti fie!

Quote

Măi să fie.... cam multe paragladine prin bisericile creștine! A, era să uit: tu nu ai biserică... în cazul acesta femeile din gruparea ta nu vorbesc nici pe stradă, nici acasă?
Cam multe, da. Iar eu nu am nicio grupare, stimabile.

Quote

Da, dar eu nu sunt sclav.... ce ne facem?
Tu esti sclavul paragladinei visatoare de prostii, stimabile.

View PostSfantul Jakob, on 23 iulie 2013 - 11:51, said:

Fiule, erai mai atent la detalii pe vremuri. Pe topicul ăsta NU se discută despre a învăţa pe alţii ci despre a prooroci.
Aha, ca daca era, te supuneai tu Scripturii si erai de acord ca femeia sa nu invete pe barbati :lol:

Quote

E drept că uneori proorocia şi învățătura se suprapun dar proorocia are şi alte valențe: descoperă lucrurile viitoare, bunăoară.
Stiu, un fel de ghicitoare, asta-i rolul femeii, nu?

Quote

Aşadar NU este vorba despre învăţătură ci despre proorocie.   Ă?
Sa TACA inseamna si proorocie.


Quote

Sau care cumva "femeia să tacă" înseamnă şi că nu are voie nici să se roage? Sau să proorocească? Sau să cânte?
Sa taca stiu exact ce inseamna. Tu nu stii, observ.

#16
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postzexelica, on 23 iulie 2013 - 13:23, said:

Balamuc? Te inseli. Ia vezi tu sa nu mai respecti sabatul si sa renunti la prostia cu liberul arbitru sa vezi ce bine o sa-ti fie!
Dacă nu mai respect sabatul, înseamnă că nu-L mai respect pe Dumnezeu ca Creator. Dacă renunț la liberul arbitru, pot să mă și spânzur că oricum nu scap de fatalitate...

View Postzexelica, on 23 iulie 2013 - 13:23, said:

eu nu am nicio grupare, stimabile.
Atunci dai dovadă de ipocrizie condamnând aspectul acesta la biserici.

View Postzexelica, on 23 iulie 2013 - 13:23, said:

Sa TACA inseamna si proorocie.
Asta a fost epică![ http://yoursmiles.org/ssmile/fun/s0233.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,456
  • Înscris: 26.01.2007

View Postzexelica, on 23 iulie 2013 - 13:23, said:

Cam multe, da. Iar eu nu am nicio grupare, stimabile.
Știu fiule. Niciuna nu e vrednică de ilustra-ți prezență.

View Postzexelica, on 23 iulie 2013 - 13:23, said:

Aha, ca daca era, te supuneai tu Scripturii si erai de acord ca femeia sa nu invete pe barbati Posted Image
Eu cred că femeia nu trebuie să învețe pe bărbați. Pentru că așa scie în Biblie.
Dar NU cred că femeia nu are voie să se roage, să proorocească sau să cânte în biserică. Pentru că în Biblie pur și simplu NU există o astfel de interdicție.

View Postzexelica, on 23 iulie 2013 - 13:23, said:

Stiu, un fel de ghicitoare, asta-i rolul femeii, nu?
Rolul femeii în biserică e mult mai complex decât îți imaginezi tu și alți misogini dar proorocia biblică nu înseamnă ghicitorie.

View Postzexelica, on 23 iulie 2013 - 13:23, said:

Sa TACA inseamna si proorocie.
Asta e ex cathedra de la Papa Zexelică citire.
Ferea, a spus-o el însuși!

View Postzexelica, on 23 iulie 2013 - 13:23, said:

Sa taca stiu exact ce inseamna.
Știi, dar până și ție ți-e rușine să afirmi că femeia NU are voie să se roage în biserică

#18
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

View Postblueday, on 23 iulie 2013 - 07:14, said:


nu mai exista, asta e singurul : Ellen White.

dar de ce e numita profet, nu stiu, pentru ca tot ce a profetit nu s-a implinit.

De ar fi doar atat,ar fi scuzabil cu o simpla propozitie,"se va implini in viitor"'.
Ce fel de profet poate fii cineva care isi trage ideile din spusele apropiatilor?
Sa dau un singur exemplu,cel mai discutat de altfel.Sabatul.................
Daca era asa de important ptr sfarsitul ultimelor zile,de ce Dumnezeu nu a trimes mesajul via profet DIRECT??
Bates era si el un profet si eu nu stiu?
Unde in biblie profetul (Moise,Isaia,Ieremia) se bazeaza pe spusele prietenilor si nu pe Dumnezeu.
Ce ar fi spus imparatul daca Ieremia ar fi venit cu o avertizare de genul;
Imparate nu te duce la razboi ca mi-a spus x si y ca vei muri.......................a dar stai ca MI-A CONFIRMAT si........Dumnezeu.



Bai oameni buni,Moise judeca poporul si era frant de oboseale,in schimb White primea indicatii direct de la D-zeu,x,fura,y nu e bun econom,z e curvar................bai nene eu nu fac misto,vorbesc foarte serios,cum puteti crede ca D-zeu se implica in barfe de genul..?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate