Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Profetii adventisti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
321 replies to this topic

Didymus

Didymus

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Posttanoit, on 23 iulie 2013 - 19:25, said:

De ar fi doar atat,ar fi scuzabil cu o simpla propozitie,"se va implini in viitor"'.
Ce fel de profet poate fii cineva care isi trage ideile din spusele apropiatilor?
Sa dau un singur exemplu,cel mai discutat de altfel.Sabatul.................
Daca era asa de important ptr sfarsitul ultimelor zile,de ce Dumnezeu nu a trimes mesajul via profet DIRECT??
Bates era si el un profet si eu nu stiu?
Unde in biblie profetul (Moise,Isaia,Ieremia) se bazeaza pe spusele prietenilor si nu pe Dumnezeu.
Ce ar fi spus imparatul daca Ieremia ar fi venit cu o avertizare de genul;
Imparate nu te duce la razboi ca mi-a spus x si y ca vei muri.......................a dar stai ca MI-A CONFIRMAT si........Dumnezeu.

Bai oameni buni,Moise judeca poporul si era frant de oboseale,in schimb White primea indicatii direct de la D-zeu,x,fura,y nu e bun econom,z e curvar................bai nene eu nu fac misto,vorbesc foarte serios,cum puteti crede ca D-zeu se implica in barfe de genul..?
Iar încerci să strâmbi adevărul. Când ai porunca a IV-a din Decalog, când ai exemple de păzire a sabatului și înainte de Bates ori White, ce relevanță mai are ce încerci să demonstrezi?

tanoit

tanoit

Senior Member

View PostDidymus, on 23 iulie 2013 - 19:35, said:

Iar încerci să strâmbi adevărul. Când ai porunca a IV-a din Decalog, când ai exemple de păzire a sabatului şi înainte de Bates ori White, ce relevanţă mai are ce încerci să demonstrezi?

Da?.............
Si cum anume incerc sa manipulez?Eu aduc probe daca ai nevoie!
Ti-am spus.Orice lege a avut timpul ei,decalogul,la fel.
Acum, hai fi sincer nu ai impresia ca White a fost un profet   ORIGINAL?

Didymus

Didymus

Senior Member

View Posttanoit, on 23 iulie 2013 - 19:42, said:

Da?.............
Si cum anume incerc sa manipulez?Eu aduc probe daca ai nevoie!
Ti-am spus.Orice lege a avut timpul ei,decalogul,la fel.
Acum, hai fi sincer nu ai impresia ca White a fost un profet   ORIGINAL?
Sunt de acord cu tine că White a fost un profet original, însă cu faptul că Decalogul ar aparține unui timp revolut, nu. Uite, după aproape 3.500 de ani de la data când a fost "editat" de către Dumnezeu, prevederile lui încă sunt valabile și mai actuale ca oricând.

tanoit

tanoit

Senior Member

View PostDidymus, on 23 iulie 2013 - 19:47, said:

Sunt de acord cu tine că White a fost un profet original,
Si vezi asta cu ochi buni?

însă cu faptul că Decalogul ar aparţine unui timp revolut, nu. Uite, după aproape 3.500 de ani de la data când a fost "editat" de către Dumnezeu, prevederile lui încă sunt valabile şi mai actuale ca oricând.
Nu prietene sunt valabile inca principiile sanatoase puse in inima omului inca de la faceare lumii.Sunt sigur ca stii ce a facut Cain dupa ce l-a ucis pe Abel.Era mandru de fapta lui?era judecat dupa decalogul neaparut inca?

Didymus

Didymus

Senior Member

View Posttanoit, on 23 iulie 2013 - 19:54, said:

Si vezi asta cu ochi buni?
Asta ține de percepția fiecăruia. Uită-te ce reacție produce în unii, faptul că a fost femeie .

View Posttanoit, on 23 iulie 2013 - 19:54, said:

Nu prietene sunt valabile inca principiile sanatoase puse in inima omului inca de la faceare lumii.Sunt sigur ca stii ce a facut Cain dupa ce l-a ucis pe Abel.Era mandru de fapta lui?era judecat dupa decalogul neaparut inca?
Păi eu tot asta spun: principiile Decalogului existau și înainte de scrierea lui pe table! Că au fost scrise și pe "tablele inimii", adevărat. Și înainte de Hristos și după. Însă e greu de acceptat asta de către unii antinomialiști.

tanoit

tanoit

Senior Member

View PostDidymus, on 23 iulie 2013 - 20:01, said:

Asta ţine de percepţia fiecăruia. Uită-te ce reacţie produce în unii, faptul că a fost femeie .

Nu devia.
Miller,Crosier,Beates,acestia sunt oamenii din spatele adventismului.
Spune-mi si mie ceva important primit de White direct prin viziune?

View PostDidymus, on 23 iulie 2013 - 20:01, said:

Păi eu tot asta spun: principiile Decalogului existau şi înainte de scrierea lui pe table! Că au fost scrise şi pe "tablele inimii", adevărat. Şi înainte de Hristos şi după. Însă e greu de acceptat asta de către unii antinomialişti.
Principiile decalogului,NU DECALOGUL,sa facem diferenta.

Didymus

Didymus

Senior Member

View Posttanoit, on 23 iulie 2013 - 20:20, said:

Nu devia.
Miller,Crosier,Beates,acestia sunt oamenii din spatele adventismului.
Să nu deviez de la ce? De la turnura pe care vrei s-o dai discuției? De ce ți-aș spune ceva "important"? Există tomuri întregi, consultă-le și anunță-mă dacă ai găsit ceva rău în ele. Nu doar rău, dar măcar neconfom cu Biblia.

Principiile decalogului,NU DECALOGUL,sa facem diferenta.
OK.

tanoit

tanoit

Senior Member

View PostDidymus, on 23 iulie 2013 - 20:38, said:

Să nu deviez de la ce? De la turnura pe care vrei s-o dai discuţiei? De ce ţi-aş spune ceva "important"? Există tomuri întregi, consultă-le şi anunţă-mă dacă ai găsit ceva rău în ele. Nu doar rău, dar măcar neconfom cu Biblia.

Mai omule tre sa mananc  toata ciorba ca sa-mi dau seama ca e stricata?
Eu plec de la premisa simpla,daca Dumnezeu formeaza un popor(vezi cazul vechiului Israel),vorbeste DIRECT prin profet.
Adventismul este rezultatul unor ideii omenesti (Miller,Crosier,Beates) White avand meritul ca le-a legat si combinat original!Dar Dumnezeu lipseste din ecuatie,din pacate.

Didymus

Didymus

Senior Member

View Posttanoit, on 23 iulie 2013 - 21:02, said:

Mai omule tre sa mananc  toata ciorba ca sa-mi dau seama ca e stricata?
După două linguri îți dai deja seama. Aafară de cazul că ai gustul pervertit.

View Posttanoit, on 23 iulie 2013 - 21:02, said:

Eu plec de la premisa simpla,daca Dumnezeu formeaza un popor(vezi cazul vechiului Israel),vorbeste DIRECT prin profet.
Poporul era gata format de 18 secole, doar că "ciorba" se cam stricase...

blueday

blueday

blue monday

absolut nimic

Sunt de acord cu tine că White a fost un profet original, însă cu faptul că Decalogul ar aparţine unui timp revolut, nu. Uite, după aproape 3.500 de ani de la data când a fost "editat" de către Dumnezeu, prevederile lui încă sunt valabile şi mai actuale ca oricând.

Romani 7:6. Dar acum, am fost izbaviti de Lege si suntem morti fata de Legea aceasta care ne tinea robi, pentru ca sa slujim lui Dumnezeu intr-un duh nou, iar nu dupa vechea slova.
7. Deci ce vom zice? Legea este ceva pacatos? Nicidecum! Dimpotriva, pacatul nu l-am cunoscut decat prin Lege. De pilda, n-as fi cunoscut pofta, daca Legea nu mi-ar fi spus: "Sa nu poftesti!" (PORUNCA NR. 10 - deci se refera la DECALOG !!!)

Legea mozaica e buna, dar nu mai e actuala, fiindca suntem sub o alta lege ---> a lui Cristos.

Didymus

Didymus

Senior Member

View Postblueday, on 24 iulie 2013 - 09:28, said:

absolut nimic
Câte viziuni ale Ellenei White ai citit, ca să-ți dai cu părerea? Ba încă să mai jonglezi și cu absolutul!

View Postblueday, on 24 iulie 2013 - 09:28, said:

Legea mozaica e buna, dar nu mai e actuala, fiindca suntem sub o alta lege ---> a lui Cristos.
Ai greșit topicul.

blueday

blueday

blue monday

View PostDidymus, on 24 iulie 2013 - 10:18, said:

Câte viziuni ale Ellenei White ai citit, ca să-ți dai cu părerea? Ba încă să mai jonglezi și cu absolutul!

aia cu Biserica Romano-Catolica, nu s-a implinit si nici nu se va implini vreodata.

in plus de asta, nici tu nu o implinesti, nici cultul tau, caci ati devenit ecumenici, din momentul in care ati admis ca si catolicii se mantuiesc, ba chiar ati invitat astfel de impostori in adunarile voastre, pentru a tine predici !, adica preoti catolici, niste ticalosi si infami in ochii lui Dumnezeu, precum fariseii odinioara.

Didymus

Didymus

Senior Member

View Postblueday, on 24 iulie 2013 - 11:35, said:

aia cu Biserica Romano-Catolica, nu s-a implinit si nici nu se va implini vreodata.
Ce vorbești doamnă! Ai devenit profeteasă mai mare ca ea să știi că nu se va împlini ”vreodată”? La data când a fost făcută, profeția părea o adevărată nebunie. Astăzi se fac pași uriași spre reconcilierea între catolicism și protestantism. Urmărește doar evenimentele din ultimii 5 ani și ai răbdare... încet, încet din ”prooroc” vei deveni prooroc mincinos...

in plus de asta, nici tu nu o implinesti, nici cultul tau, caci ati devenit ecumenici, din momentul in care ati admis ca si catolicii se mantuiesc
Asta numești tu ecumenism? Știi ce înseamnă ecumensimul?

ba chiar ati invitat astfel de impostori in adunarile voastre, pentru a tine predici !, adica preoti catolici, niste ticalosi si infami in ochii lui Dumnezeu, precum fariseii odinioara.
Nu confunda un discurs cu o predică, nu confunda dialogul interconfesional cu implicarea interconfesională.

blueday

blueday

blue monday

lasati-o balta! mi se face scarba! sa aduci popi catolici ca sa-i asculti mi se pare cea mai mare nebunie si nerusinare.

ce  "dialog interconfesional" ??? Pavel a schimbat pareri "interconfesionale" cu fariseii?

Didymus

Didymus

Senior Member

View Postblueday, on 24 iulie 2013 - 13:51, said:

lasati-o balta! mi se face scarba! sa aduci popi catolici ca sa-i asculti mi se pare cea mai mare nebunie si nerusinare.
Ce-ai fi dorit? Ca după ce ne-au ars pe rug sute de ani [adică pe noi-protestanții] să procedăm la fel? Se vede că n-ai exercițiul dialogului...

View Postblueday, on 24 iulie 2013 - 13:51, said:

ce  "dialog interconfesional" ??? Pavel a schimbat pareri "interconfesionale" cu fariseii?
Ohooo, chiar și cu păgânii!

blueday

blueday

blue monday

Cum se impaca templul lui Dumnezeu cu idolii? Caci noi suntem templul Dumnezeului celui Viu, cum a zis Dumnezeu: "Eu voi locui si voi umbla in mijlocul lor; Eu voi fi Dumnezeul lor, si ei vor fi poporul Meu." (2Cor.6:16)

crestinul nu poate invita in BISERICA LUI DUMNEZEU, castigata cu sange, pe niste lupi rapitori; dar voi faceti asta, pt ca nu va intereseaza decat faima acestei lumi.

Didymus

Didymus

Senior Member

OK, am înțeles. Ești mai intolerantă decât un catolic și un ortodox laolaltă. Treaba ta...

blueday

blueday

blue monday

View PostDidymus, on 24 iulie 2013 - 17:18, said:

OK, am înțeles. Ești mai intolerantă decât un catolic și un ortodox laolaltă. Treaba ta...

ii iubesc ca oameni, dar nu le tolerez "functiile" clericale.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate