Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Profetii adventisti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
321 replies to this topic

#37
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

View PostDidymus, on 24 iulie 2013 - 16:07, said:

Ce-ai fi dorit? Ca după ce ne-au ars pe rug sute de ani [adică pe noi-protestanții] să procedăm la fel? Se vede că n-ai exercițiul dialogului...


Lingeti unde ati scuipat ,asta este adevarul.
Loyola 1-Luther 0,din pacate.

#38
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Posttanoit, on 24 iulie 2013 - 18:51, said:

Lingeti unde ati scuipat ,asta este adevarul.
Loyola 1-Luther 0,din pacate.

exact, sunt niste ipocriti...

invita slujitorii lui Satan la masa lor !

#39
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostSfantul Jakob, on 23 iulie 2013 - 14:41, said:

Ştiu fiule. Niciuna nu e vrednică de ilustra-ţi prezenţă.
Ai vreuna care nu calca Scriptura?

Quote

Dar NU cred că femeia nu are voie să se roage, să proorocească sau să cânte în biserică. Pentru că în Biblie pur şi simplu NU există o astfel de interdicţie.
Sa taca inseamna sa....taca. Tie nu-ti convine ce scrie, stiu.

Quote

Ştii, dar până şi ţie ţi-e ruşine să afirmi că femeia NU are voie să se roage în biserică
Sa se roage, cum sa nu! IN TACERE, cum scrie, nu sa vorbeasca.

#40
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
"profeti adventisti", ca si cum ar fi mai multi !! adventismul nu are niciun profet, la ora actuala.

#41
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postblueday, on 25 iulie 2013 - 08:18, said:

"profeti adventisti", ca si cum ar fi mai multi !! adventismul nu are niciun profet, la ora actuala.
Iar dacă spun că penticostalismul are inflație de profeți, zici că sunt rău...

#42
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostDidymus, on 25 iulie 2013 - 12:23, said:

Iar dacă spun că penticostalismul are inflație de profeți, zici că sunt rău...

poti spune, doar asa si este; profeti e mult spus, sunt mai mult niste mascarici.

#43
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postblueday, on 25 iulie 2013 - 13:52, said:


poti spune, doar asa si este; profeti e mult spus, sunt mai mult niste mascarici.
Cum așa? Că doar și tu faci parte dintr-o biserică penticostală...

#44
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostDidymus, on 25 iulie 2013 - 16:28, said:

Cum așa? Că doar și tu faci parte dintr-o biserică penticostală...

cand am spus asta?!

#45
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postblueday, on 25 iulie 2013 - 18:09, said:


cand am spus asta?!
Acum șase săptămâni.

#46
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostDidymus, on 25 iulie 2013 - 19:01, said:


la fel cum interpretezi total gresit (adica tendentios) Sfintele scripturi, tot asa, nu ai inteles nici ca atunci ti-am dat exemplu de cult penticostal care nu e trinitar; voi sunteti trinitari pentru ca proveniti din mama voastra, Biserica Catolica, desi il criticati pe imparatul Constantin, totusi i-ati preluat "invataturile" in mare parte! cu toate astea, sunt grupari religioase de factura adventista, care nu sunt trinitare (mai ales ca la inceput, miscarea adventista nu era trinitara !).

nu am spus ca sunt eu, penticostala; daca as fi, as celebra duminica sau sambata (nu am auzit pana acum de penticostali care sa nu celebreze duminica sau sambata).

Edited by blueday, 26 July 2013 - 07:18.


#47
AdCrys20

AdCrys20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 01.05.2007
zexelica, calcator de Scriptura, iti acoperi resturile?

#48
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,202
  • Înscris: 26.01.2007

View Postzexelica, on 23 iulie 2013 - 09:20, said:

Femeile nu pot invata pe barbati si nici sa vorbeasca in biserica.
Ceea ce paragladina uait a facut.
„Paragladina uait” adică doamna Ellen Gould White, a fost un titan al creștinismului, una dintre cele mai mari femei ale lui Dumnezeu.
Scrierile ei sunt extraordinare, inspiratoare, de mare frumusețe artistică și profunzime creștină.
Este adevărat că, atunci când scrie despre invățăturile specific adventiste, pune cam mult patos și scrie persuasiv, însă nu am citit până acum nicio erezie, nimic serios care să o incrimineze. Voi aveți dovezi de învățătură falsă sau este doar spiritul de ciorovăială confesională?

Este adevărat că Dumnezeu s-a folosit mai mult de bărbați pentru a duce mesajul și învățătura Sa. Însă și în Biblie și în Istoria Creștinismului au fost femei care au constituit excepția de la regulă. Cred că extremismul accentuat al indivizilor de tip Zexelică - care interpretează "femeia să tacă" drept să se roage și să cânte în tăcere (Posted Image) - e foarte departe de litera și spiritul Scripturilor.

#49
AdCrys20

AdCrys20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 01.05.2007
Asta cu femeia sa taca ... trebuia sa se aplice si in dreptul Estherei sau Hadassah (cum vrei tu) insa nesimtita a avut sa vorbeasca chiar si neintrebata in fata celui mai puternic om din timpul ala.

#50
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostAdCrys20, on 26 iulie 2013 - 11:48, said:

Asta cu femeia sa taca ... trebuia sa se aplice si in dreptul Estherei sau Hadassah (cum vrei tu) insa nesimtita a avut sa vorbeasca chiar si neintrebata in fata celui mai puternic om din timpul ala.

pai nu asa ! Estera era sub Lege, noi vorbim de surorile crestine, care nu au voie sa fie invatatori sau prezbiteri/pastori, deci nu au voie sa ia cuvantul in biserica; dar in biserica pot prooroci, pot vorbi in limbi si pot sa se roage (dar trebuie sa-si puna invelitoare in cap, datorita ingerilor, ca ingerii sa vada si sa inteleaga ca si ei trebuie sa fie supusi);

totusi surorile pot fi diaconi si pot invata pe alte surori si pe alte persoane care nu-L cunosc pe Domnul (dar nu in biserica), de asemenea pot fi evangheliste.

#51
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostSfantul Jakob, on 26 iulie 2013 - 09:01, said:

Cred că extremismul accentuat al indivizilor de tip Zexelică - care interpretează "femeia să tacă" drept să se roage şi să cânte în tăcere (Posted Image) - e foarte departe de litera şi spiritul Scripturilor.
Interpretare? Unde interpretez eu? Scrie clar ca femeia sa taca IN BISERICA. Iar tu nu ai gasit nimic nasol in scrierile nebunei, sunt sigur. Nici nu aveai cum, stimabile. Tu crezi ca exista un popor fara pacat pe Saturn........

#52
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,202
  • Înscris: 26.01.2007

View Postzexelica, on 26 iulie 2013 - 15:21, said:

Interpretare? Unde interpretez eu?
Interpretezi atunci când afirmi că Biblia interzice femeii să se roage, să proorocească sau să cânte în biserică.
Dar problema NU este că interpretezi Biblia. Toți o interpretăm. Tu însă o interpretezi prost. Și ajungi la învățături false.
Problema ta nu este interpretarea ci doctrinele false pe care le emiți.
Și mai este o problemă cu faptul că te crezi infailibil.
Și încă una: că te crezi singurul corect și pe toți îi crezi falși.

View Postzexelica, on 26 iulie 2013 - 15:21, said:

Scrie clar ca femeia sa taca IN BISERICA
În Biblie scrie clar și că „Nu este Dumnezeu!”. Psalmul 14:1
Unul ca tine care interpretează scoțând din context ar putea declara sus și tare că Biblia ne învață pe toți să fim atei.

În versetul în care se vorbește despre tăcerea femeii scrie așa:
Femeile să tacă în adunări, căci lor nu le este îngăduit să ia cuvântul în ele, ci să fie supuse, cum zice și Legea. Dacă voiesc să capete învățătură asupra unui lucru, să întrebe pe bărbații lor acasă; căci este rușine pentru o femeie să vorbească în biserică.

Deci în acest verset se spune că femeia nu are voie să vorbească în biserică tulburând programul întrebând cu voce tare pe soțul ei sau pe altcineva despre ceea ce se vorbește. Alte versete precizează că femeia nu are voie să dea învățătură în biserică.

Însă Biblia NU INTERZICE femeilor să se roage, să proorocească, să cânte, să depună mărturie, și orice altceva în afară de cele de mai sus.
Dacă tu ai găsit un vers care să interzică femeii să cânte, citează-l aici. Dar nu mai veni cu răstălmăciri de-ale tale!

View Postzexelica, on 26 iulie 2013 - 15:21, said:

Iar tu nu ai gasit nimic nasol in scrierile nebunei, sunt sigur. Nici nu aveai cum, stimabile.
Eu aveam cum preastimabile pentru că, spre deosebire de tine am citit cu interes și plăcere cărți de-ale ei. După cum am spus-o deja, are talent, scrie inteligent și profund. Mie mi-a plăcut cu adevărat. Are într-adevăr momente când o mai ia pe arătură și duce la extrem anumite învățături adventiste, dar aceasta i se poate ierta cu ușurință ținând cont de valoarea literară și spirituală a scrierilor ei luate per ansamblu.

Dar repet, dacă tu ai citit vreo erezie propagată e doamna Ellen White, prezint-o.
Dar vino cu ce ai citit tu, nu cu mizerii din tomberoanele de tip http://www.ellenwhiteexposed.com/

View Postzexelica, on 26 iulie 2013 - 15:21, said:

Tu crezi ca exista un popor fara pacat pe Saturn........
Cred că în biserica ta (unde ești primul și ultimul membru) s-a dat dezlegare la multă beutură Posted Image

#53
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

În versetul în care se vorbeşte despre tăcerea femeii scrie aşa:

Femeile să tacă în adunări, căci lor nu le este îngăduit să ia cuvântul în ele, ci să fie supuse, cum zice şi Legea. Dacă voiesc să capete învăţătură asupra unui lucru, să întrebe pe bărbaţii lor acasă; căci este ruşine pentru o femeie să vorbească în biserică.

Deci în acest verset se spune că femeia nu are voie să vorbească în biserică tulburând programul întrebând cu voce tare pe soţul ei sau pe altcineva despre ceea ce se vorbeşte. Alte versete precizează că femeia nu are voie să dea învăţătură în biserică.
Ne spui tu ce .... se spune. Unde ai gasit cuvantul "program"? Ca eu nu am adaugat nimic. Eu doar iti recitesc ca scrie SA TACA IN BISERICA. Neinterpretabil.

#54
Takumi

Takumi

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,203
  • Înscris: 04.07.2011
care biserica domle, aia din ceruri?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate