Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

A.S.E. București vs. Româno-Americană.

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
45 răspunsuri în acest subiect

#19
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.976
  • Înscris: 21.04.2011
Nu, nu e nici o problema. E un semnal destul de puternic si foarte eficient (costuri foarte mici — e o simpla triere dupa niste cuvinte cheie — si arata niste chestii importante despre omul respectiv). Asa se face in toata lumea. La inceputul carierei conteaza foarte mult renumele scolilor absolvite.

#20
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.450
  • Înscris: 17.12.2012
Ba este... asta presupune o foarte mare concurenta pe postul respectiv si implict "n" indivizi ramasi pe afara. Cumva si-au ales prost meseria.

#21
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.976
  • Înscris: 21.04.2011
Asta-i altceva. Eu vorbeam dpdv al angajatorului.

#22
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.450
  • Înscris: 17.12.2012

 catalina1, on 16 iulie 2013 - 12:27, said:

Asta-i altceva. Eu vorbeam dpdv al angajatorului.
Asta nu stiu. Eu am zis ce as fi facut sau ce am facut deja. Este inselatoare judecata asta, crede-ma.

#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.655
  • Înscris: 30.07.2003

 catalina1, on 16 iulie 2013 - 12:27, said:

Eu vorbeam dpdv al angajatorului.
Daca dai peste astfel de angajatori fugi cat vezi cu ochii de ei. Nu faci per total nici o afacere cu ei.

 catalina1, on 16 iulie 2013 - 12:19, said:

La inceputul carierei conteaza foarte mult renumele scolilor absolvite.
Eu ma uit la ce proiecte (demo, (extra)scolare) are in comun cu mine. Viitorul angajat trebuie sa traiasca in lumea reala, sa stie ca-l platesc pentru ce-mi aduce plus valoare. Daca-l vad interesat, iar acele demo-uri poate indica asta, atunci are o sansa.

Editat de neagu_laurentiu, 16 iulie 2013 - 12:36.


#24
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.976
  • Înscris: 21.04.2011
Eu nu va inteleg. Chiar credeti ca nu e o nici o diferenta intre cel care a facut ASE-ul si cel care s-a dus la Spiru? Nu va puneti intrebarea: oare de ce s-a dus ala la Spiru, nu la ASE?

#25
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.450
  • Înscris: 17.12.2012
Astazi nu mai este nici o diferenta.

#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.655
  • Înscris: 30.07.2003
Statistic nu contest ca treaba nu poate sta cum zici. Insa punctul de plecare e cu discriminare ! Gasesti oameni neangajabili oriunde cum si inversa e adevarata.
Pe de alta parte, daca cineva nu a avut bani la momentul oportun sa vina la ASE/... ori tot felul de impedimente din viata reala ce l-au facut sa studieze in alta parte, eu de ce l-as ignora ? Ma intereseaza mai mult sa am omul conform specificatiilor meseriei decat cancanuri.

Editat de neagu_laurentiu, 16 iulie 2013 - 13:02.


#27
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.976
  • Înscris: 21.04.2011

 neagu_laurentiu, on 16 iulie 2013 - 12:52, said:

Statistic nu contest ca treaba nu poate sta cum zici. Insa punctul de plecare e cu discriminare ! Gasesti oameni neangajabili oriunde cum si inversa e adevarata.
Pe de alta parte, daca cineva nu a avut bani la momentul oportun sa vina la ASE/... ori tot felul de impedimente din viata reala ce l-au facut sa studieze in alta parte, eu de ce l-as ignora ? Ma intereseaza mai mult sa am omul conform specificatiilor meseriei decat cancanuri.
Am spus ca e un semnal bun, nu perfect.
Dar nu inteleg: n-a avut bani de ASE, dar a avut de Spiru?

 ZorbaGrecu, on 16 iulie 2013 - 12:51, said:

Astazi nu mai este nici o diferenta.
Ba este! In primul rand e vorba de bani. De ce a ales sa plateasca facultatea in loc sa o faca gratis? Poate pentru ca nu a putut intra la buget?

Editat de catalina1, 16 iulie 2013 - 13:07.


#28
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.450
  • Înscris: 17.12.2012

 catalina1, on 16 iulie 2013 - 13:06, said:

Am spus ca e un semnal bun, nu perfect.
Dar nu inteleg: n-a avut bani de ASE, dar a avut de Spiru?
poate locuieste la 100 de m de Spiru. Pentru ce sa mai piarda cate 2 ore pe transp pe zi, cand ar putea invata acele ore si sa termine fac?

#29
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.655
  • Înscris: 30.07.2003

 catalina1, on 16 iulie 2013 - 13:07, said:

Dar nu inteleg: n-a avut bani de ASE, dar a avut de Spiru?
Dar nu Spiru e in discutie ci un principiu ! E ca si cum pentru tine toti de acolo nu au treaba cu scoala/meseria ! Or fi cativa de samanta si poate mai buni ca ultimii de la ASE.

Editat de neagu_laurentiu, 16 iulie 2013 - 13:11.


#30
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.976
  • Înscris: 21.04.2011
Nu neg chestia asta.
Tu stii ce e ala semnal? Un departament de HR trebuie sa fie eficient.

Editat de catalina1, 16 iulie 2013 - 13:12.


#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.655
  • Înscris: 30.07.2003
Pai daca-i eficient sa-mi aduca oamenii buni ori asta nu cred ca merge prin acea preconditie a ta.

#32
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.976
  • Înscris: 21.04.2011

 ZorbaGrecu, on 16 iulie 2013 - 13:08, said:

poate locuieste la 100 de m de Spiru. Pentru ce sa mai piarda cate 2 ore pe transp pe zi, cand ar putea invata acele ore si sa termine fac?
Pentru ca mai facem si sacrificii pentru viitorul nostru. Mie mi-ar placea un asemenea angajat.

 neagu_laurentiu, on 16 iulie 2013 - 13:14, said:

Pai daca-i eficient sa-mi aduca oamenii buni ori asta nu cred ca merge prin acea preconditie a ta.
Cu ce costuri? N-au timp sa verifice orice amarat de la Spiru, daca n-are in CV ceva atat de super fantastic incat sa compenseze faptul ca a facut Spiru.

#33
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.450
  • Înscris: 17.12.2012

 catalina1, on 16 iulie 2013 - 13:15, said:

Pentru ca mai facem si sacrificii pentru viitorul nostru. Mie mi-ar placea un asemenea angajat.

Ala-i un idiot care alege sa piarda timpul pe transport, timp suficient sa invete ca sa termine o fac.

#34
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.976
  • Înscris: 21.04.2011

 ZorbaGrecu, on 16 iulie 2013 - 13:16, said:


Ala-i un idiot care alege sa piarda timpul pe transport, timp suficient sa invete ca sa termine o fac.
Idiotic e sa nu-ti dai seama ca e important CE facultate ai absolvit, imi pare rau!

#35
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.450
  • Înscris: 17.12.2012

 catalina1, on 16 iulie 2013 - 13:19, said:

Idiotic e sa nu-ti dai seama ca e important CE facultate ai absolvit, imi pare rau!
important este cum iesi dintr-o facultate. Pana acum nici un client nu m-a intrebat ce facultate am terminat. Il intereseaza calitatea serviciului, pretul si garantia.

#36
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.655
  • Înscris: 30.07.2003

 catalina1, on 16 iulie 2013 - 13:15, said:

Cu ce costuri? N-au timp sa verifice orice amarat de la Spiru, daca n-are in CV ceva atat de super fantastic incat sa compenseze faptul ca a facut Spiru.
Cu aceleasi costuri, acel departamant tot are de lucru in domeniu.
In plus, asa cum am zis, la acelasi CV gol (si fara scrisoare de intentie) nici unul nu merita chemat daca nu are minima pasiune sa treca ceva extrascolar acolo, pe domeniul meu de interes.

Editat de neagu_laurentiu, 16 iulie 2013 - 13:28.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate