Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

Orange oferă servicii integrate de TV/internet/telefonie.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2203 replies to this topic

#1099
nicolaeclaus

nicolaeclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 15.08.2011
Mâine seară, cu mare drag.

#1100
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Multumesc.

#1101
Old'guy

Old'guy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 16.02.2007
https://imgur.com/a/vyWBv

Bucuresti, Sector 5. Mi se pare cam ciudata ruta.

#1102
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Deci e alt gateway, interesant...

#1103
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Cine are televiziune de la Orange poate spune daca in grila de canale tv au fost operate modificari si anume scoaterea unor programe tv si neintroducerea altora in loc!

#1104
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Salutare la toata lumea. Am UPC in centrul Timisorii si incep sa ma satur de artefacte pe HD si internetul care variaza incredbili cu pinguri peste 40ms. Singura varianta care o am este Telekom sau Orange. Cum Telekom nu ma pasioneaza am inceput sa ma uit la pachetele Internet + TV de la Orange dar vreau sa stiu daca il pot adapta in apartamentul meu. Eu momentan am CI+ uri pe 2 televizoare de la UPC. Am vazut ca si Orange ofera varianta asta dar as vrea sa stiu cum vine instalat totul in casa. Logica imi zice : cablu telefonic pana anumit punct in casa unde se monteaza un modem de unde se imparte net pe RJ45 si cablu coaxial care poate fi conectat la reteaua existenta deja prin casa. Am dreptate?

Alti Timisoreni care au facut acest pas, de la UPC la Orange, regretati?

#1105
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vezi ca eu am pus teste pe topicul de Orange Home cand am avut fibra, dar am reziliat. Stau la 60 km de tine. :)

Daca ai FTTH o sa iti bage fibra pana in casa si de acolo un ONT, din el iese TV, net si tel.

Dar sincer nu stiu daca ti-as recomanda Orange pe fibra... poate nu vei avea latentele dubioase ca ale mele, nu stiu ce sa zic.

https://forum.softpe...2#entry21862464

De aici cateva pagini in urma/inainte.

#1106
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,529
  • Înscris: 16.12.2006
Totusi, eu intre internet de la UPC vs internet de la Orange ii recomand internetul de la Orange. :)

In primul rand ca netul si serviciile de la Orange vin pe fibra optica.

@catean, nu iti vine cablu telefonic in casa ca aici nu esti in UK, esti in Romania totusi. :D

Iti vine fibra optica in apartament si de acolo se duce intr-un ONT. ONT = Optical Network Terminal. Poti sa il consideri ca un modem. ONT-ul asta are si Wi-Fi. Din el iti iese cablu coaxial pentru TV si cablu UTP pentru internet.

De mentionat ca serviciile Orange iti vin pe fibra optica de la Telekom, practic Orange furnizeaza servicii pe reteaua Telekom Romania.

#1107
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu i-as recomanda FTTH Digi. :)

Clar nu net UPC, sub nicio forma n-as mai vrea asa ceva.

#1108
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,529
  • Înscris: 16.12.2006
Si eu i-as recomanda tot asta, da parca a zis ca nu are disponibil decat Telekom si Orange pe langa UPC. :)

#1109
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Aha, deci fibra pana in punctul unde vreau ONT-ul. O sa fie ceva “€ślucrare”€ť pentru cei de la Telekom ca am nevoie de ONT in sufragerie langa TV, si cum cu fibra nu e usor de lucrat...

Edited by Catean, 29 October 2017 - 19:29.


#1110
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Atunci da. De fapt la Orange ai diferit doar punctul central de conectare, in rest totul e tot de la Telekom. Televiziunea e Telekom, doar ca ''rebranduita'' Orange, aceleasi echipamente si la TV si la net... doar ca au sigla Orange.


Eu inca nu am reusit sa dau de cineva sa vad daca doar la mine erau ping-urile alea absolut oribile si/sau daca se intampla si la clientii direct conectati prin Telekom si nu portocala.

#1111
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostMembruAnonim, on 29 octombrie 2017 - 19:20, said:

Eu i-as recomanda FTTH Digi. :)

Clar nu net UPC, sub nicio forma n-as mai vrea asa ceva.

As vrea eu, dar stau in centru, Parcul Justitiei TM, RDS nu are prezenta. Ca si televiziune cum sunt? Scap ce macroblocuri?

Edited by Catean, 29 October 2017 - 19:25.


#1112
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu n-am avut macroblocuri, dar semnalul pe fibra e foarte puternic in zona mea. Au fost mirati si tehnicienii...

Insa cu netul e durere mare la latente, in cazul meu. De asta l-am scos. Intr-o seara am avut viteze foarte nasoale, dar nu stiu daca era de la Telekom sau Orange sau daca au mai fost si alta data si nu le-am observat. Dar timpul de raspuns mare m-a deranjat rau.

Foarte mare in comparatie cu RDS.

Intra, te rog, pe topicul ala si-ti faci o idee mai buna.

Cateva puncte-cheie privind experienta mea cu FTTH Orange prin Telekom:
- viteza buna si constanta (exceptand acele scaderi observate intr-o seara)
- latente mari si foarte mari, dubioase pentru o retea de fibra-only
- ONT-ul cu soft Orange nu-l poti trece in mod bridge (sa-ti pui tu un router puternic dupa el si terminalul ORO sa devina doar un mediaconvertor mai destept)
- televiziunea se vede bine pe HD, canalele SD sunt cam cu semnul intrebarii, la o diagonala mai mare a TV-ului mie mi se pare ca se vede mai slab decat pe Digi.

Inca astept sa vad cum predau echipamentele, politica Orange cu predatul doar in Shop ma depaseste.

M-as mai abona la fibra lor? Nu, in conditiile actuale nu. Daca mai reusesc sa optimizeze reteaua si sa ajunga macar la jumate din ce ai la RDS ma mai gandesc.

#1113
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,842
  • Înscris: 13.07.2010
Am văzut și eu zilele trecute tv-ul de la Orange pe fibră și chiar îmi place. De net, nu pot să mă pronunț, că nu am văzut. Calitatea la programele HD e net superioară față de RDS, mai ales că am văzut pe un tv care avea o diagonală de 123 cm.

#1114
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vio, de fapt televiziunea e Telekom, nu Orange. :D Deci tu ai urmarit calitatea Telekom, nu Orange.

#1115
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,842
  • Înscris: 13.07.2010
Am înțeles și știu, dar cu ăia nu vreau să am de-a face!

#1116
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai ai de-a face cu ei, ca e reteaua lor. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate