Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

intre inaltimile STIINTEI si abisurile SPIRITUALITATII

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#73
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Tocmai de aceea ti-am indicat niste surse. Ca sa te documentezi.
Cerceteaza, de exemplu, regresia hipnotica care conecteaza constiinta cuiva la constiinte care au existat in trecut (asa-zisele "vieti anterioare" sau accesul la asa-numitele 'clisee akashice', 'inregistrari karmice' etc.).
Sau studiaza starea de expansiune a constiintei in prezent care iti ofera la nivel cel putin empatic sau mai curand extrasenzorial acces la trairile celorlalti (oameni, animale, plante).
Sau cerceteaza proiectarea constiintei in viitor (ceea ce in parapsihologie se numeste precognitie).
Nu are rost sa intru in detalii atata vreme cat tu reduci realitatea la ceea ce experimenteaza omul obisnuit, ca si cum omul ar fi doar o medie statistica...

Ti-am explicat ca in functie de "nivelul" starii de constiinta modificata, "nivelurile" inferioare (ale omului obisnuit) apar ca stari de inconstienta. Modificarile tale de comportament (raspunsuri neconditionate, programate genetic sau reactii determinate de anumite conditionari ale mediului/ educatiei) din aceste stari de "inconstienta" tu le numesti "experimentare in cadrul constiintei", cand de fapt esti doar un 'robotel'. Conceptul de "constiinta" este un concept invatat. A fost inventat/ reinventat de cateva persoane care si-au imaginat ca deciziile pe care le iau exprima acte 'constiente' de alegere cand, de fapt, ele ascund 'motivatii' care au de-a face doar cu probabiitatile statistice si determinismul cel mai 'grosier'.

Lumea nu este neaparat asa cum ne-o imaginam. Gandeste-te la "Mitul pesterii" al lui Platon!
Ca sa iti faci o idee cam cum ar putea fi realitatea, merita sa arunci o privire asupra acestui videoclip (The Afterlife Dysfunction) postat de cineva in prima pagina de la topic: http://forum.softped.../#entry13437012

Exista sfinti in orice religie sau traditie mistica (oameni eliberati din Matrix) ce sustin ca oamenii obisnuiti nu sunt constienti/ sunt orbi/ traiesc intr-o realitate iluzorie. Oare de ce? Ce le da lor voie sa sustina ca in ei se reunesc toate constiintele, ca sunt identici cu divinitatea, ca nu au inceput si sfarsit s.a.m.d.? Daca exista un cat de mic adevar in astfel de afirmatii, atunci inseamna ca ceea ce noi numim constiinta, ego-uri individuale, personalitate sunt doar fictiuni...

Eu m-am saturat de explicatii standard pentru ca niciuna nu este suficient de solida. Avem impresia de cunoastere cand de fapt nu stim nimic. Cu cat avem creierul mai umplut cu 'dogme stiintifice' cu atat ne indepartam mai mult de sansa de a intelege realitatea as it is. De aceea inteleptii recomanda strategia cognitiva a 'golirii paharului' pentru a putea primi un alt continut. Altfel va ramane mereu plin cu continut de acelasi fel...

#74
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postdacoroman2310, on 11 decembrie 2014 - 12:20, said:

Vreau să fiu fericit. Pentru asta trebuie să renunţ la iluzii?
Două probleme aici:
1. Dacă defineşti noţiunea de "fericit" ca reprezentând doar o parte dintre stările psihice pe care le-ai putea avea, automat defineşti şi noţiunea complementară de "nefericit", care va reprezenta restul stărilor posibile. Or în contextul ăsta ar putea fi de interes să te lămureşti mai întâi dacă chiar vrei să stai continuu, toată viaţa, în jumătatea de spaţiu al experienţelor posibile numită "fericire". Ar însemna să uiţi ce înseamnă contrastul dintre cele două şi ca fericirea să devină ceva absolut banal. E ca şi cum ai cere să asculţi numai melodii formate din sunet continuu, fără pauze - ar fi o sărăcire a calităţii experienţei. Poate nu asta vrei. Posted Image
2. Da, există o legătură directă între iluzii şi nefericire: după cum am arătat, conceptele noastre iluzorii se bazează pe inventarea de linii de separare arbitrare între diverşi X şi non-X, deci pe ruperea lumii în bucăţi; or numai când rupi lumea în bucăţi se poate vorbi de conflicte şi tensiuni - că e nevoie de entităţi separate care să fie în conflict sau tensiune; dacă ai pur şi simplu o realitate unitară cu un comportament unitar nu pot fi definite pentru ea niciun conflict şi nicio tensiune. Or în viaţa de zi cu zi cele mai multe surse de nefericire sunt "conflictele" pe care le percepi între "tine" şi "restul lumii" - altă separare iluzorie. Dacă ai renunţa la separarea asta ar dispărea automat şi toate conflictele şi tensiunile, că n-ar mai avea între ce şi ce să se manifeste. Posted Image Şi nici măcar nu trebuie să renunţi permanent la separare, la o adică ar fi suficient şi numai să-ţi aminteşti că separarea e iluzorie în momentele când ţi se pare că totul e nasol şi nu mai ai scăpare; deci poţi să foloseşti înţelegerea asta şi numai ca pe un coping mechanism.

Quote

Cum îşi petrece viaţa un om dezbărat de iluzii?
D.T. Suzuki zicea că iluminarea e ca viaţa obişnuită de zi cu zi, doar că la doi inci deasupra pământului. Posted Image E ca viaţa obişnuită, doar că poţi să guşti părţile "fericite" mai relaxat şi mai deplin şi nu te afectează la fel de mult părţile "nefericite" pentru că nu le iei la fel de mult în serios odată ce ştii că toate sunt iluzii.

Quote

Recomandă-mi nişte bibliochestii. Pe cine tre' să citesc, în afară de Buddha, ca să aflu mai multe despre perspectiva asta, pe tine cine te-a învăţat?
Alan Watts (cu "s"!). E plin YouTube-ul, dar găseşti şi cărţi dacă preferi cititul.

Edited by donjoe, 11 December 2014 - 12:43.


#75
eu08000

eu08000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 24.08.2010

View PostAbc2020ro, on 28 iulie 2014 - 17:52, said:

Ce-s alea stari modificate ale constiintei ? Da-mi niste exemple.


Sa inteleg ca nu ai experimentat stari modificate ale constiintei, si totusi o dai in qualia si din astea ?   Dude, habar nu ai ce pierzi , pe bune, e ca si cum tu cunosti doar nota Do si vrei sa scri o simfonie :) .

#76
Abc2020ro

Abc2020ro

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 25.06.2014

View Posteu08000, on 11 decembrie 2014 - 15:09, said:

Sa inteleg ca nu ai experimentat stari modificate ale constiintei, si totusi o dai in qualia si din astea ?   Dude, habar nu ai ce pierzi , pe bune, e ca si cum tu cunosti doar nota Do si vrei sa scri o simfonie Posted Image .

Te referi la dalea pe care le ai cand iei droguri (n-am luat niciodata) ? Sau induse altfel ? Tocmai daia intreb, ca nu e clar ce poate sa insemne termenul asta. La urma urmei toate sunt stari modificate. De exemplu cand ma indragostesc de o fata si am mintea pierduta dupa ea, pai aia clar e o stare modificata, pentru ca in mod normal nu experimentez asa ceva. Deci la ce anume se refera termenul asta de "stari modificate ale constiintei" ?

#77
eu08000

eu08000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 24.08.2010

View PostAbc2020ro, on 12 decembrie 2014 - 14:09, said:


Te referi la dalea pe care le ai cand iei droguri (n-am luat niciodata) ? Sau induse altfel ? Tocmai daia intreb, ca nu e clar ce poate sa insemne termenul asta. La urma urmei toate sunt stari modificate. De exemplu cand ma indragostesc de o fata si am mintea pierduta dupa ea, pai aia clar e o stare modificata, pentru ca in mod normal nu experimentez asa ceva. Deci la ce anume se refera termenul asta de "stari modificate ale constiintei" ?


Nu o poti pune in cuvinte . In schimb poti experimenta si fara sa o induci chimic . Metode mai rapide ar fi, respiratie holotropica sa intrare in faza (vis lucid http://obe4u.com/ ) , sau cel putin asa le lauda unii .  Un drum mai lung dar sigur, meditatia si yoga .

   Oricum, eu nu ma prostesc cu tot felul de exercitii de respiratie cand exista scurtaturi :P . Iti recomand o excursie prin Peru, sau macar in Amsterdam ;) . Vorbesc strict de psihedelice . Pace :) .

P.S. Aia cu indragosteala e traire extatica , o sa intelegi diferenta la prima experienta reala de stare modificata a constiintei :) .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate