Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 

Achizitie lanterna

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#37
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Dar esti inrait rau frate.

XL100 este nu practica ci extrem de practica. Poti sa ii dai ce intensitate vrei tu, nu numai intensitatea 1-2 si Turbo ca la iubitele tale chinezisme de 3 lei kilu, dar care, wow, au leduri kree.

As vrea sa te vad cu lanterna descarcata in backpack ca s-a activat accidental, ca electronic lock-ul pe baza de gesturi al lui XL100 vad ca nu te impresioneaza.

Sau semnal SOS la fel, pe ce intensitate vrei tu. Adica sa te tina dracului o saptamana semnalizarea.

Sau stroboscop de ce intensitate si ce frecventa vrei. Sau night light. Toate functiile lanternei sunt bestiale, bine gandite si le folosesc la greu. Nu cred ca exista o varianta mai buna pentru un trekker/back packer.

In plus de toate functiile astea controlate electronic cu ajutorul unui accelerometru, lanterna are un raport aproape perfect intre puterea ledului, capacitatea bateriilor si durata de functionare. Adica la 83 de lumeni bate 138 de metri si lumineaza 5+ ore pe high intensity. Si toate astea sunt certificate prin testare ANSI, nu scoase din burta de chinezi.

Iar daca tie 27 de euro ti se pare porcesc de scumpa, ce s-ar mai putea adauga? O astfel de afirmatie pe mine ma dezarmeaza. Nu stiu ce sa raspund.

Hai incearca sa nu mai urasti atat de mult un lucru foarte bine facut.

Edited by Arkouda, 05 July 2013 - 10:51.


#38
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
In primul rind nu trebuie bagate in aceiasi ciorba chinezismele alea no-name de mii de lumeni care intr-adevar nu au moduri "low" cu adevarat low, etc.

Concurenta pentru XL100 sint chinezismele "cu nume", cu 4-7 nivele de lumina distribuite bine (incluzind low cu adevarat low, etc), deseori mai scumpe decit maglite-urile. Este o lume pe care evident nu o cunosti daca esti impresionat in 2013 de 80 lumeni. De asemenea pentru backpacking e clar ca nu ai reflexele cuiva care foloseste de ceva timp lanterne high-end la care pericolul nu este "sa te vad cu lanterna descarcata in backpack ca s-a activat accidental" ci sa te vad cu ceva topit sau cu tot rucsacul ars ca ti s-a aprins lanterna. De aia s-a inventat LOTC (lock out tail cap), nu ai nevoie de accelerometru si sa gesticulezi ca sa iti "unlock" lanterna!

Iar combinatia de 3xAAA este absolut dezastru pentru calatorii: au un pic mai multa energie decit 1xAA dar sint considerabil mai grele in total, mai scumpe (de obicei 1AA = 1AAA la pret), mai greu de organizat prin bagaj daca vrei baterii extra (3 in loc de 1...), mai complicat de incarcat daca ai un incarcator de numai 1-2 baterii, mai greu de folosit in alte echipamente (practic toate camerele foto cu baterii standard au AA in nici un caz AAA). In plus la AA poti sa folosesti si un LiIon 14500, la unele lanterne meseriase.

In ceea ce priveste 27 euro nu stiu, eu o vad la in jur de 300 RON. Si asta deja e teritoriul de super-top, spre exemplu Zebralight SC52 care e mai mica, are 1xAA-ul mult mai practic din motivele enuntate mai sus si poate 280 nu 80 lumen (ba chiar 500 cu acumulator LiIon).

P.S. si da exista si non-maglite-uri cu reglaj continuu al nivelului de lumina, nu m-au interesat foarte mult.

#39
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Serios, tu folosesti baterii in lanterna? Imi pare rau pentru tine, dar nu exagerat. Asa putin spre deloc.

Eu folosesc acumulatori Varta AAA de 1000mA care ma tin enorm. Ii mai incarc eu preventiv fara sa fie nevoie. Si da, am mai dat inca 23 de euro pe un incarcator inteligent care stie sa incarce numar impar de acumulatori.

Asadar, eu si cu restul handicapatilor de pe internet care au dat reviewuri de 4,5 din 5 stele la maglite xl100 suntem niste papagali.

E in regula sa cantaresti avantaje/dezavantaje/tehnologie/pret, dar nu e in regula sa fii hater. Maglite sunt tehnologic superioare. Low e cu adevarat low cum iti place tie sa zici. Pare-se ca nu ai remarcat ce am zis eu despre testarile ANSI.

Ia zi, poti sa gasesti un review profesional negativ despre maglite? Contemporan adica, referire la tehnologia LED. Hai sa vedem cat de hater care te respecti esti.

Edited by Arkouda, 05 July 2013 - 12:00.


#40
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
"Numarul stelelor" este total nerelevant, maglite 3D (krypton) are tot 4.5 stele pe amazon, lumea pur si simplu nu cunoaste alternative mai bune si daca nu s-a stricat niciodata, e o scula care arata bine si are perceptia de "top" merita 5 stele nu?

Incarcatorul ala de "numar impar de baterii" presupun ca are cel putin 4 sloturi, nu? Si are probabil 200-300+g, spre deosebire de unul de 1xAA care are probabil citeva zeci de grame. Plus ca bateriile in sine sint mai grele, plus ca lanterna e mult mai mare, are in plus holderul ala de plastic, etc. Cum crezi ca te descurci mai bine sa schimbi pe intuneric, eventual cu o singura mina si sa mai respecti si polaritatile: 3 baterii + 3 piese ale lanternei cu 3XAAA sau o baterie AA intr-o lanterna cu doua piese?

In ceea ce priveste lumenii ANSI ce ii tot dai tu cu presupunerea implicita ca unii declara fals dar Maglite bine si situatia nu ar fi exact cum spun numerele ei bine te asigur ca la lanternele de top se fac teste super-independente si mult mai amanuntite decit o cifra ce da lumenii. Exemplu pentru SC52: http://www.candlepow...-L-1xAA-1x14500)-Review-RUNTIMES-BEAMSHOTS-VIDEO-and-more!

In ceea ce priveste ideea cu 83 de lumeni si lumineaza 5+ ore imi pare rau sa te dezumflu dar situatia este MULT mai proasta. Luat de aici: http://www.candlepow...394#post3340394 si http://www.candlepow...432#post3510432

Alea 5+ ore sint de fapt doar poate citeva minute de 83 lumeni si restul de mai putin, chiar mult mai putin.

2 ore sint cam maximul cit ar avea output folosibil pe NiMh. 4 ore pe alkaline. Cifra aia de 5 ore se bazeaza pe timpul cit poate scoate inca 10% din outputul initial (care dupa cum am spus la 80 lumen nu este fenomenal).

P.S. si am uitat de ciorba completa: dupa alea citeva minute de "baterii full" are si PWM (=stroboscop nedorit pe modurile normale, observabil in anumite situatii). Care nu mai e de gasit la lanternele curente smechere.

#41
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Asa, cu cine compari tu maglite?

Adica da o alternativa care se pisa pe maglite. Ca asa faci sa para, cum ca maglite ar fi niste mizerii si ca niste lanterne la juma de pret sunt de doua ori mai bune.

Deci da niste alternative sa vedem si noi ce pot.

Ma refer la o lanterna care tine puterea nominala mai mult decat maglite. Vino de exemplu cu un led de 80-100 de lumeni care tine 80-100 de lumeni pe o perioada cu 50% mai lunga decat maglite. Si care sa coste eventual mai putin. Dar se accepta si acelasi pret.

Edited by Arkouda, 05 July 2013 - 13:16.


#42
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Inainte sa intrebi de asta cred ca nu realizezi cit e perioada aia de care vorbim in care maglite-ul tau scoate 80-100 lumeni. Este vorba de timpi de ordinul 10 minute (sau poate cel mult citeva zeci de minute, in cazul NiMh)! Pai asta e performanta depasita de orice lanterna AA din chinezismele ok, gen Fenix, 4sevens, zebralight, etc. Gaseste una de 20-30$ (da, sint destule) si ti-ai gasit lanterna mai performanta, ieftina, mica si fara toata complicatenia cu 3 baterii.

#43
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Aha, deci ma trimiti pe mine sa fac cercetare de piata, tu doar esti hater maglite. Mda.

Fenix. 4sevens, zebralight, etc nu au performante superioare maglite. Nu in aceleasi conditii de capacitate baterii, putere led. Calitatea electronicii intr-o scula care beneficiaza cu adevarat de quality control si care are purchasing manager si departament de achizitii intotdeauna va fi superioara.

Deci firme precum maglite si led lenser sunt mai scumpe din acest motiv. Restul firmelor chnezesti sunt experte la copiat. Si le ajuta foarte tare si ledurile de calitate si ieftine pe care le folosesc si marii producatori.

Cumparatorul care apartine clasei medii-low ce zice:

vai dar lumineaza la fel (logic)
vai dar tine bateria la fel (logic)
vai dar costa 25% mai putin (logic, desi ar putea costa si 50% mai putin, deci preturile sculelor chinezesti copiate sunt porcesti de fapt)

Edited by Arkouda, 05 July 2013 - 14:07.


#44
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Si LED lenser. Alti ratati pierduti in timp cu citeva decenii cu lanterne cu 3xAAA similare cu lanternele din 2005 de la magazinele de un dolar.

Quality control bla bla. Nu zic ca nu copiaza in draci chinezii dar fapt este ca faceau scule de-astea foarte bune inca dinainte de a se alatura de-alde Maglite petrecerii, deci nici vorba ca i-au copiat. Invariabil electronica are performante mai bune, HA-ul amintit mai sus este de calitate mult superioara celui de pe legendarele Maglite si led-urile sint din bin superior.

Maglite si Led Lenser au doar prezenta in supermarketuri, atit. Omul vede lanternele chinezesti 2D care sint practic gratis si maglite-urile de 30$ (sau 30++ eur in Europa) pe care le considera cea mai tare inventie in domeniu. De obicei nu-si iau ca li se par enorm de scumpe dar ramin cu gindul ca ce scule sint alea. Iar cind isi cumpara normal sint cele mai tari chestii de pe pamint.

Edited by f300, 05 July 2013 - 14:18.


#45
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Eu folosesc una d'asta http://www.sportviru...0-lanterna.html
Sint foarte multumit de ea, singura problema ca bateriile nu le gasesti pe toate gardurile, trebuie sa fac provizie cind cumpar.

#46
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Eu cred ca e invers. Saracii care nu si-au permis un Maglite sau un Led Lenser dar si-au permis un Fenix sau alt "Copy by Cinese" baga dume din astea cum ca Maglite si Led Lenser sunt gunoaie. Desi ei au inventat standardele in domeniu. Da' na, chinezii copiaciosi vinde mai eftin.

#47
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nene termina cu "copy by cinese" asta, in marea majoritate a istoriei lanternelor moderne "cinese" au facut lanterne cu microprocesor, invertor si alte alea pe cind toate lanternele Maglite erau doar un bec (si ala mediocru) legat la un numar de baterii printr-un intrerupator mecanic. Poate au mers in viitor si au copiat in 2001 lanternele maglite din 2031 (zic cu atita precizie pentru ca in general viata comerciala a unui tip de Maglite este de 30 de ani).

Si crede-ma, cine a auzit de Fenix sau altele de-astea de obicei nici macar nu stau sa-si cumpere cea mai ieftina chestie de 20$ care se pisa pe maglite-ul de 40$. Isi iau un alt chinezism de 60$ care se pisa si pe chinezismul de 20$ si (mult mai de sus) pe maglite-ul de 20$.

P.S. in caz ca nu stiai si led lenserurile sint facute tot in China. Ca si iphone-urile...

#48
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Inca nu mi-ai demonstrat in ce sens e mai buna una din lanternele enumerate de tine decat un maglite. Adica cat isi pastreaza alea lumenii in timp, mult superior fata de maglite.

Asa ca putem sa intrerupem putin gargara si sa venim cu date masurate in teste certificate?

Si maglite face lanterne LED cu Luxeon din 2006, adica de cand au fost lansate pe piata. Si tot de atunci si copiatorii chinezi. Lasa vrajeala cu lanterne startrek inventate de chinezi cu sute de ani inainte de maglite. Vino cu date precise: in 200x chinezu avea electronica din aia (link) iar maglite avea electronica d-ailalta (link). Nu imi place sa aud numai haterul din tine. As vrea sa aud si ceva argumentat rational.

Edited by Arkouda, 05 July 2013 - 15:22.


#49
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pai asta este, teste certificate nu sint disponibile la XL100, chiar si testele entuziastilor sint extrem de putine (probabil nu gasesti multi cu echipamente potrivite, implicit cunoscatori in domeniu, sa-si depaseasca senzatia de voma pentru faptul ca vorbim de 3xAAA).

Edited by f300, 05 July 2013 - 15:24.


#50
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Pentru senzatia de voma exista multe medicamente.

Ca despre incarcator care stie numar impar ti-am mai povestit. Bineinteles ca ai gasit un contraargument absolut hilar ca cica e greu si nustiu cat de incomod. Cine dracu cara incarcatorul dupa el?

Sau hai sa zicem ca il iei, nu trebuie incarcator si cand ai 4 sau 2 baterii? Nu te-ai saturat de rata aia care macane? Ca pe mine m-a terorizat.

#51
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cine cara incarcatorul dupa el? Cine are o lanterna penibila care tine doar 2 ore. Diferenta enorma e ca un incarcator de 3 baterii e de fapt de 4 si e destul de mare pe cind un incarcator de o baterie e foarte mic si usor. In plus de obicei se poate alimenta la ceva cit de cit standard si usor disponibil, spre exemplu dintr-un incarcator de telefon, spre deosebire de incarcatoarele 4xAA(A) vag decente care iau numai tensiuni ciudate gen 3V 4A sau 12V 1A si trebuie sa cari si "transformatorul dupa tine".

De asemenea sansele sa gasesti o baterie AA in ceva pe care il ai deja la tine sint destul de notabile, pe cind sansele sa gasesti 3AAA sint ca si nule.

#52
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

 f300, on 05 iulie 2013 - 15:54, said:

Cine cara incarcatorul dupa el? Cine are o lanterna penibila care tine doar 2 ore.

Pai zi frate asa, credeam ca te referi la mine. Pe mine ma tin 3 AAA in Maglite 5 ore. Adica la modul cum o folosesc eu, cam o luna.

Evident, in drumetie sau intr-o pestera de exemplu nu o tin niciodata pe putere maxima, o dau pe la jumate ca e suficient. Si ma tine cam cat pe tine 2 Fenixuri d-alea cu lumeni multi cu cate doua baterii.

 f300, on 05 iulie 2013 - 15:54, said:

De asemenea sansele sa gasesti o baterie AA in ceva pe care il ai deja la tine sint destul de notabile, pe cind sansele sa gasesti 3AAA sint ca si nule.

Numai prostii pleaca fara un set de baterii/acumulatori incarcati de rezerva.

Eu am 3 seturi de 4 baterii Varta de 1000mA. Adica 1000 pe bune. De fapt 1040-1050 masurati.

Asta inseamna 4 schimburi de baterii. Adica stau doua luni in drumetie cu maglite XL100 extraordinara, magnifica, durabila, longevitate, luminoasa, superba, portabila, inteligenta (taguri pentru google, nu te speria Posted Image ).


Apropo, urmatoarea pe lista e asta: http://www.amazon.co...=A3P5ROKL5A1OLE

Edited by Arkouda, 05 July 2013 - 16:16.


#53
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Asa si? Daca aveai lanterna cu 1AA nu trebuia sa iei decit un set de 4 (daca vroiai sa ai 3 rezerva) in loc de 4 seturi, nu aveai tot cosmarul asta cu numere cu doua cifre de baterii, care in ce stadiu sint, am noua baterii in rucsac, dintre care 3 consumate, plus 3 in lanterna care sint semi-consumate, etc.

Si in plus daca aveai una din "cele bune" aveai mult peste 100 lumeni (eventual si peste 200 daca nu te caliceai).

#54
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Auzi, serios, tu ma iei la misto? Daca aveam lanterna cu 1 AA trebuia sa iau minim 8-9 baterii la mine ca sa echivalez amperajul. Adica in cuvinte pe intelesul tuturor, la o lanterna cu 1 AA schimbi bateriile mult mai des. Strici dracu si filetul la cat desurubezi-insurubezi la ea.

Atata timp cat pentru mine 83 de lumeni mi se par arhisuficienti, de ce sa imi iau cu 200 de lumeni ca sa reduc durata bateriilor la jumatate?

Intre output si putere consumata este o relatie direct proportionala. Nu exista leduri minunate. Toate respecta legile fizicii.

Iar chinezii nu stiu principii secrete de electronica, inaccesibile maglite. Deci nu au cum sa ofere performanta superioara lui maglite. Acum intelegi de ce consider ca vorbesti aiurea din ura pentru un brand anume?

Edited by Arkouda, 05 July 2013 - 16:21.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate