Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Achizitie lanterna

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#19
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
Si in al doilea rand nici cel mai buna baterie IMR nu suporta curenti de descarcare atat de mari.

#20
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
cea a lu' orlandobarbulescu pare ok (poate lumenii sint un pic exagerati dar tot pe acolo, oricum e in domeniul plauzibilitatii) si probabil cea mai puternica optiune cit de cit de buzunar si ieftina

maglite, varta si altele similare nu se pune problema, astea sint lanterne pe care sa le iei din supermarket sau benzinarie ca ai acum nevoie de o lanterna

4sevens/fenix sint ok in general (vorbim de lanterne cit 1-2 degete) dar nu pentru nu stiu ce distante enorme

un spotlight de-ala cu baterie de 12V si bec gen 55W bate tot desigur la banii aia (daca nu e exagerat de prost) dar e si greu al naibii

de aia cu "LED halogen" nu merita sa discutam

#21
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,665
  • Înscris: 13.12.2006
[ http://www.thegift.ro/images/lanterna_police_200W_500lumeni.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

asa ceva am vazut in real cu 60-80 lei. se incarca la priza si bate foarte bine, plus ca ai optiune de a aduna sau rasfira fascicolul de lumina.

#22
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Dupa video-ul asta [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_CBgVH7hXRk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] pare sa faca focalizarea cu o lupa, care inseamna pierderi extrem de serioase.
Dar pare sa aibe un LED ok si daca nu-ti pasa prea mult de eficienta nu mai conteaza. Nu uitati sa tineti bonul ca s-ar putea sa crape relativ rapid daca e folosita din greu.

Edited by f300, 01 July 2013 - 21:51.


#23
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,376
  • Înscris: 28.09.2009

 emyboy, on 01 iulie 2013 - 17:36, said:

Uite cum sta treaba . Faptul ca vezi hotii nu stiu cu ce o sa te ajute . Daca aia sunt 5 sau 6 mi-e sa nu te ia la bataie cu tot cu lanterna si dupa sa plece .
Si atunci ce sa fac? Sa dorm linistit si sa le dau pace?
E destul daca ii vad...sunt mai mult ca sigur ca este cineva din zona, cineva care cunoaste pe la fiecare cum sta treaba.

 Gonthar, on 01 iulie 2013 - 17:45, said:

Recomand un sistem cu night vision dar nu cred ca gasesti la 100-200 RON...
Ar fi ideal daca as gasi in bugetul asta.

 NexT20, on 01 iulie 2013 - 17:51, said:

Bine ma si daca iti cumperi o lanterna si ii vezi pe hoti, ce faci ?
O sa ii iau putin la fuga.

 SfPetru, on 01 iulie 2013 - 18:34, said:

Cum e legea in romania, ai voie sa-i omori daca-s pe proprietatea ta?
Nu trebuie sa ii omori.
E destul sa le dai o bataie cum trebuie, nu o sa se mai apropie.

Va multumesc pentru sfaturi.
Trebuie neaparat sa cumpar ceva.

#24
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Inteleg ca vrei sa ii sperii , eventual si o mama de bataie le-ar prinde bine . Dar nu te-ai gandit la faptul ca ei ar putea fi mai multi ca tine si sa nu le  poti face fata ?
In Romania legea cu apararea proprietatii e fututa tare . Nu e buna de nimic .

#25
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Se gasesc pe piata lanterne genul Police cu led high power care au si electrosoc incorporat .

#26
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,649
  • Înscris: 14.10.2004
Incearca prin Metro, Selgros, etc, sunt niste "tulumbe" de lanterne.
Nu este mai simplu sa "tragi" curent si sa montezi 2-3 becuri in zona?

E adevarat ca bataia e rupta din rai, dar daca nenorocitii aia se razbuna: geamuri sparte, masina zgariata sau cine stie ce le mai da prin cap!

#27
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Exista o "jucarioara" cu night vision la vreo 200RON. Nu stiu daca e buna de ceva sau o sa iti crape dupa prima utilizare.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aAkMCdCJyp0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,376
  • Înscris: 28.09.2009

 emyboy, on 01 iulie 2013 - 22:31, said:

Inteleg ca vrei sa ii sperii , eventual si o mama de bataie le-ar prinde bine . Dar nu te-ai gandit la faptul ca ei ar putea fi mai multi ca tine si sa nu le  poti face fata ?
In Romania legea cu apararea proprietatii e fututa tare . Nu e buna de nimic .

M-am gandit si la treaba asta.
Clar ca daca sunt prea mult nu am ce sa le fac singur, dar cum ziceam si mai sus, este destul ca sa vad cine este respectivul / respectivii, apoi o sa am eu grija sa-i rezolv.

 xymzar, on 01 iulie 2013 - 23:06, said:

Incearca prin Metro, Selgros, etc, sunt niste "tulumbe" de lanterne.
Nu este mai simplu sa "tragi" curent si sa montezi 2-3 becuri in zona?

E adevarat ca bataia e rupta din rai, dar daca nenorocitii aia se razbuna: geamuri sparte, masina zgariata sau cine stie ce le mai da prin cap!

Odata ce i-ai prins si le-ai dat ce trebuie nu se mai baga pentru ca o sa stie ca ei o sa fie primii suspecti.

 ct10dre, on 01 iulie 2013 - 22:58, said:

Se gasesc pe piata lanterne genul Police cu led high power care au si electrosoc incorporat .
Am gasit si in targuri, dar costa mult si nu prea am incredere ca o sa si mearga.
Aceleasi lanterne le vad de ani buni pe tarabe...

#29
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,665
  • Înscris: 13.12.2006

 eug3n92, on 02 iulie 2013 - 15:23, said:

Aceleasi lanterne le vad de ani buni pe tarabe...
am folosit modelul asta vreun an, pana l-am vandut: [ http://cdn.allshops.ro/files/clients/65/2085/p/12/lanterna-cu-electrosoc-zgjy-150000-v-700851.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si-a facut treaba exceptional. vede bine, la distanta, fascicol compact, lumina nu e disipata dupa 2 m...si socu....e soc

ps: in 2006 a costat 50 lei. nu stiu cat mai costa acum. au si model mai mare de 50-60 cm lungime

Edited by VipeR85, 02 July 2013 - 16:22.


#30
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
Conform legii 61/1991, electrosocurile sunt interzise.
@ initiator: Nu ai specificat clar ce anume doresti de la o lanterna, ai zis doar ca vrei sa vezi clar.
Atat cu o lanterna mare cat si cu una mica(cu led super luminos, gen police), vei vedea destul de  clar despre cine este vorba si ce face.
Sfatul meu ar fi sa montezi felinare cu senzor( se gasesc la praktiker) pe o parte si alta a gardului( senzorii indreptati inspre curte), sau mai poti lua lampi care in timpul zilei se incarca la soare, iar noaptea lumineaza(aici depinde ce ai in casa in dreptul ferestrelor si daca te deranjeaza cand dormi sau nu).
Pe langa felinarele acelea/lampi mai montezi si un sistem de supraveghere cu 4 camere mici, dar care sa vada destul de clar pe un calculator cu o placa de captura sau un DVR. Astfel, cu filmul de pe calculator sau DVR te duci la politie, faci reclamatie si ii obligi sa ia masuri.
Pentru siguranta ta si a familiei tale, iti poti achizitiona sprayuri iritant lacrimogene(pfeffer KO jet-bat la aproximativ 5metrii), un sistem de alarma antiefractie+ contract firma de paza si 1-2 camere de supraveghere cu "depozitul" de inregistrare corespunzator, dar si un caine de paza dresat corespunzator.
NU te sfatuiesc sa-ti iei pistol cu bile de cauciuc sau cu gaze iritant lacrimogene/ sau arma airsoft pentru ca s-ar putea sa stai mai mult pe la politie decat pe acasa.

Pentru tot ceea ce am scris mai sus trebuiesc bani buni, dar gandeste-te ca sunt mult mai folositoare decat o lanterna si o corectie aplicata.

#31
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,665
  • Înscris: 13.12.2006

 boxerbull, on 02 iulie 2013 - 19:34, said:

Conform legii 61/1991, electrosocurile sunt interzise.
1. portul, fara drept, in locurile si imprejurarile in care s-ar putea primejdui viata sau integritatea corporala a persoanelor ori s-ar putea tulbura ordinea si linistea publica, a cutitului, pumnalului, sisului, boxului, castetului ori a altor asemenea obiecte fabricate sau confectionate anume pentru taiere, impungere sau lovire, precum si folosirea in asemenea locuri sau imprejurari a armelor cu aer comprimat sau cu gaze comprimate, a obiectelor confectionate pe baza de amestecuri pirotehnice ori a dispozitivelor pentru socuri electrice;

deci n-ai voie sa porti cutit pumnal sis box castet ori obiecte fabricate pentru taiere impungere sau lovire.
si n-ai voie sa folosesti arme cu aer/gaz comprimat, amestecuri pirotehnice, ori dispozitive socante :)

in concluzie logica mea imi spune ca poti purta in locuri publice dispozitive pentru socuri electrice...atata timp cat nu le folosesti.

 boxerbull, on 02 iulie 2013 - 19:34, said:

Pentru tot ceea ce am scris mai sus trebuiesc bani buni, dar gandeste-te ca sunt mult mai folositoare decat o lanterna si o corectie aplicata.
tot bata de baseball e sfanta...fara lanterna. iti obisnuiesti ochii cu intunericul, ii prinzi asupra faptului si go go super-bat.  apoi ce crezi ca batuti se vor duce la politie sa se auto reclame pentru violare de domiciliu si tentativa de furt calificat?

#32
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,456
  • Înscris: 13.02.2006
Exista in Hornbach lanterne Varta la 200 RON cu led de 5W.
Bate peste 200m si are acumulator+incarcator de la retea.
Asta este
https://www.buerklin...Nr(L467600)&l=e

#33
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
REPET: NU aveti ce cauta cu firme de-astea gen Varta sau Maglite sau cine stie ce chestii scumpe si slabe daca vreti ceva vag performant.

LED 3W, 150 lumen sint chestii care nu impresioneaza in (mai ales dar si dinainte de) 2013 pentru lanterne cu o baterie AA (=mari cit un deget!!!!!). Lanterna de 1.218 kg cu specificatii de-astea e o abominatie!

Edited by f300, 04 July 2013 - 20:12.


#34
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
f300, esti obsedat de maglite? Cred ca ai 100 de posturi pe forum in care zici ca sunt proaste. Eu folosesc maglite de mai bine de 5 ani si sunt exatraordinar de bune. O singura data nu m-au lasat balta, tin bateriile incredibil de mult si au materiale si constructie premium. Ultima achizitie XL100 cu senzor de miscare si care sterge pe jos cu concurenta.

Te rog eu frumos, tempereaza-te.

Edited by Arkouda, 05 July 2013 - 06:09.


#35
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
Pai cam orice lanterna , cu peste 500lumeni si reglare a fasciculului de lumina , e ok . Eu faceam experimente cu ledul de 910 lumeni (3,3V si 3A) de la CREE , si asociat cu o lupa de far de masina e perfect . La focalizare maxima , patratul are 0,5x0,5 M pe un perete aflat la 3 M , si e vizibil bine si ziua pe soare (M-metri). Am si o lanterna luata de la Lidl , cea de 3W , care merge superb (nu mai stiu cat am dat pe ea) tot cu led CREE .

#36
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Arkouda, on 05 iulie 2013 - 06:07, said:

f300, esti obsedat de maglite? Cred ca ai 100 de posturi pe forum in care zici ca sunt proaste. Eu folosesc maglite de mai bine de 5 ani si sunt exatraordinar de bune. O singura data nu m-au lasat balta, tin bateriile incredibil de mult si au materiale si constructie premium. Ultima achizitie XL100 cu senzor de miscare si care sterge pe jos cu concurenta.

Cind cineva recomanda o lanterna de un kil juma' cu performante rusinoase pentru o lanterna cu o bateria AA (sau R6 pentru cei "pe stil vechi") normal ca trebuie combatuti, nu? Obsedatii de maglite sint multi dar in nici un caz eu. Pentru faptul ca le-au vazut intr-un magazin la un pret ridicol de mare oamenii isi inchipui ca sint nu stiu ce super-tehnologie. Da, normal, merg (ce poate sa se strice la o teava de aluminiu, nici macar cu o anodizare de top in lumea lanternelor?). Dar sint cu 30+ ani in urma, lumea inca mai cumpara maglite 3D cu bec cu cripton la 200-300 RON si dupa aia se inchina la ea de parca e bagheta magica si se lauda cit tin bateriile desi dupa o ora outputul este la jumate si are culoarea caracteristica de pisat.

Maglite-ul a facut pina in 2006 aceleasi lanterne cu bec normal marginal mai bune decit alea rusesti din piata dar la preturi exorbitante. Poate pentru cei care au auzit alaltaieri de lanterne cu led-uri nu ar parea ca sint in urma dar 2006 pentru cei care cunosc este deja mult prea tirziu. Ca un timeline pentru lanternele cu led-uri in 2004 dadea faliment Arc Flashlight LLC care pina atunci avusese timp sa dezvolte un numar de produse (si sa atraga un numar de fani).

Numarul maglite-urilor cu led s-a inmultit (ca modele) cit de cit considerabil abia prin 2010-11-12. Chiar si asa nu sint recomandabile decit daca ai nevoie ACUM de o lanterna de la supermarket (preferabil din US pentru ca altfel preturile sint chiar nesimtite), neavind de departe performante la nivelul banilor dati. In ceea ce priveste XL100 al tau da, sterge pe jos cu concurenta in sensul ca marketingul si reteaua de distributie si numele vind o groaza de rahaturi de-alea cu 3xAAA si cu o interfata de "star wars" care nu are mare relevanta practica.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate