Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Cursuri germana

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
SilDia

SilDia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 08.12.2011
Buna seara. Va rog sa imi recomandati niste cursuri de limba germana - intensiv disponibile in Sibiu. As vrea ceva cu rezultate reale, unde dumneavoastra sau cunoscuti ai dumneavoastra ati invatat cat de cat limba germana. Multumesc anticipat

#2
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
Reclama , reclama, reclama, sufletul comertului.
Mai bine pune direct Linck-ul, si abia apoi, cateva linguseli despre marile realizari ale scolii respective!

Edited by maramicuip, 29 June 2013 - 22:05.


#3
SilDia

SilDia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 08.12.2011
Cu mine vorbesti? Unde vezi tu reclama? Ma intereseaza sa invat limba germana!

#4
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
Si ai domiciliul? in Sibiu?
De ce vrei neaparat cursuri in orasul Sibiu?

#5
SilDia

SilDia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 08.12.2011
Dupa cum vezi si la locatie, da, am domiciliul in Sibiu. De ce, nu am voie? Vrei sa faci postari?

#6
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

View PostSilDia, on 29 iunie 2013 - 22:03, said:

Cu mine vorbesti? Unde vezi tu reclama? Ma intereseaza sa invat limba germana!

Daca nici in Sibiu nu sunt vorbitori si scoli de limba germana................

#7
SilDia

SilDia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 08.12.2011
Tocmai, sunt. Dar nu stiu ce sa aleg.. sa am rezultate, sa pot sa invat pe bune germana la nivel conversational pentru inceput.

#8
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013

View Postmaramicuip, on 29 iunie 2013 - 22:04, said:

Si ai domiciliul? in Sibiu?
De ce vrei neaparat cursuri in orasul Sibiu?

Poftim ?Posted Image Posted Image Pai si unde ai vrea sa faca acele cursuri? Botosani? Daca este din Sibiu, normal ca vrea sa faca acele cursuri in orasul ei.  Are omul 3-4 ore pe zi libere si vrea sa invete ceva. Bravo ei. Posted Image

#9
SilDia

SilDia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 08.12.2011
@ovidiu_ms   Da, chiar asa e, multumesc! As vrea niste cursuri seara pe la 5-6 de 2-3 ori pe saptamana. Nimeni nu imi recomanda nimic? :(

#10
SilDia

SilDia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 08.12.2011
Pentru moment m-am apucat sa invat singura chestiile elementare. Nu imi recomanda nimeni nimic? :(

#11
vexatul1987

vexatul1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 13.02.2013
pimsleur, rosetta stone pe torrente.
la voi in sibiu teoretic sunt nemti. pune-i sa te invete Posted Image

#12
SilDia

SilDia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 08.12.2011

View Postvexatul1987, on 16 iulie 2013 - 00:27, said:

pimsleur, rosetta stone pe torrente.
la voi in sibiu teoretic sunt nemti. pune-i sa te invete Posted Image
Rosetta Stone il am. Incerc sa invat treaba cu pronuntia si alte chestii de baza deocamdata. Am vazut ca e f laudat Rosetta cam peste tot, eu am "rasfoit" putin si sincera sa fiu nu m-a dat pe spate cum ma asteptam. Oricum prin acest curs o sa incerc sa invat deocamdata.

Stiu ca-s nemti, am unul pe scara chiar, dar cum as putea sa merg la el sa ii zic sa ma invete? :-)

#13
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostSilDia, on 16 iulie 2013 - 09:22, said:

Stiu ca-s nemti, am unul pe scara chiar, dar cum as putea sa merg la el sa ii zic sa ma invete? :-)

Simplul fapt ca este neamt nu te ajuta in mod obligatoriu. Trebuie sa aiba si idee de notiunile teoretice ale gramaticii, altfel mai rau te-ncurca

#14
SilDia

SilDia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 08.12.2011

View Postvata_pa_batz, on 16 iulie 2013 - 09:25, said:


Simplul fapt ca este neamt nu te ajuta in mod obligatoriu. Trebuie sa aiba si idee de notiunile teoretice ale gramaticii, altfel mai rau te-ncurca
Bineinteles, si romanii cica vorbesc romana, dar la unii nu se intelege nimic :)

#15
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostSilDia, on 16 iulie 2013 - 15:25, said:

Bineinteles, si romanii cica vorbesc romana, dar la unii nu se intelege nimic Posted Image

Nu despre asta e vorba. Omul trebuie sa stie cu se maninca un dativ, un pronume samd. In copilarie, un prieten foarte bun de-al meu invatase sa rupa citeva propozitii, pur si simplu pentru faptul ca petrecea o gramada de timp la noi in casa. La un moment dat a vrut sa-nvete mai mult si a rugat-o pe bunica mea sa-l mediteze. Actiunea s-a intrerupt in momentul in care bunica trebuia sa-i explice declinarile si n-a stiut cum s-o faca. Un copil poate invata simplu dupa ureche, dar asta doar pina pe la 12 ani. Dupa virsta asta fereastra se cam inchide ;)

#16
Jolee

Jolee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 29.05.2010
Aşa este. Eu nu-nţelegeam o chestie în maghiară şi mama, bunica, vecina, colega de liceu şi mama ei, toate unguroaice, n-au ştiut să-mi explice când se foloseşte una şi când cealaltă. Abia în Germania am dat de cineva care m-a luminat că este vorba despre armonia vocalelor.

Referitor la germană, am văzut nişte texte scrise de nemţi de te doare capul. Dar nici pe mâna oricărei învăţătoare/educatoare nu m-aş lăsa - când mă gândesc la colegele mele corigente la germană, în prezent educatoare.
Încearcă şi pe mylanguageexchange.com, poate găseşti pe cineva pentru a exersa limba.

Edited by Jolee, 16 July 2013 - 20:16.


#17
SilDia

SilDia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 08.12.2011
Eu cred ca daca stii gramatica limbii romane, intelegi cu mult mai usor si gramatica altor limbi. Si nu ma refer la a pune corect cratima (desi e un lucru f important), ci la analiza, la cazuri etc. Un copil de pana la 12 ani nu are de unde sa invete aceste lucruri foarte clar, abia din clasa a VI-a incep sa se predea mai aprofundat.

#18
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostSilDia, on 16 iulie 2013 - 21:27, said:

Eu cred ca daca stii gramatica limbii romane, intelegi cu mult mai usor si gramatica altor limbi. Si nu ma refer la a pune corect cratima (desi e un lucru f important), ci la analiza, la cazuri etc. Un copil de pana la 12 ani nu are de unde sa invete aceste lucruri foarte clar, abia din clasa a VI-a incep sa se predea mai aprofundat.

Un copil invata natural, fara efort, iar asta inclusiv cu accentul aferent

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate