Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

a new hope

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1643 replies to this topic

#19
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,475
  • Înscris: 10.08.2005

View PostAndreysc7, on 20 iunie 2013 - 21:44, said:

Ba dar al dracu daca dezvolta vreunu ideea "ateii sunt mai indoctrinati" . Si nu inteleg de ce le pasa credinciosilor asa mult de noi ...
nu le pasa de tine, le pasa de sufletul lor, cica ei fac o fapta buna salvandu-te si astfel mergeti impreuna in Rai

View Postzerobitsunt, on 20 iunie 2013 - 22:16, said:

iti este superior ca esti un muritor de rand...
Hercule nu era muritor de rand, unde este el acum?

View Postzerobitsunt, on 20 iunie 2013 - 22:16, said:

este superior ca esti un muritor de rand...
faptul ca eu destept nu te face pe tine prost.

Edited by MarianG, 20 June 2013 - 22:21.


#20
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,675
  • Înscris: 05.02.2012

View PostMarianG, on 20 iunie 2013 - 22:20, said:

nu le pasa de tine, le pasa de sufletul lor, cica ei fac o fapta buna salvandu-te si astfel mergeti impreuna in Rai

Si nu e asta un pacat ? Adica e cam egoism :) . Sa ajuti/stresand pe cineva cu toate ca nu vrea, doar ca sa iti fie tie bine

#21
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postc14h3r, on 20 iunie 2013 - 22:16, said:

Credinta in alti zei, entitati nu inseamna ateism.... Ateism din cate mai stiu si eu vine de la a theos adica fara zeu, unde theos = zeu iar a= fara. Prin analogie cretin ortodoxa, theos = D-zeu sau in limba ordinara = IIsus. In concluzie, necredinta in D-zeu sau IIsus nu inseamna ateism ci doar credinta in altceva, inclusiv in propria persoana.
In acest caz, dl Lorelyan, ce inseamna pentru dvs ateism? Poate sunt musulman sau iudaic sau budist sau mai stiu eu ce alt zeu echivalent o mai exista in functie de natie.. asta inseamna ca sunt ateu? Sau, daca ma iau dupa vechile "credinte", cei care nu sunt cu noi, sunt impotriva noastra?
Apropos de superioritate: a vazut cineva ceva mai presus de el ca putere, inteligenta, activitate si nemuritor? Eu inca nu. In concluzie, in functiile de ceea ce fac, imi stabilesc portia de iad sau rai. restul sunt doar basme de adormit copiii indiferent de "religie".

dl c14h3r...o entitate superioara !
...nu e greu de inteles ...eu nu vorbesc de rai , iad, basme...ci de ceva care ma depaseste...si nu numai pe mine...!

Edited by LORELYAN, 20 June 2013 - 22:24.


#22
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,475
  • Înscris: 10.08.2005
alta e cand ajuti indoctrinatii
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Wgj65-EfmoA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
sorry wrong link

Edited by MarianG, 20 June 2013 - 22:27.


#23
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
.. astfel mergeti impreuna in Rai..

De ce? Se plictisesc singuri? Unde este liberul arbitru? Sper ca nu undeva in proces cu FIFA...

@dl Lorelyan: cand o sa vad o sa cercetez si o sa ma gandesc de 10 ori daca sa si cred... Viata mea este condusa de mine, nu de altcineva. Altfel as fi o papusa de carpa in mana unui copil cretin care habar nu are cum il cheama nici daca se vede in oglinda. Fatalismul nu este, nu a fot si nici nu va fi o virtute.

Astept un raspuns din partea dumitale in legatura cu liberul arbitru. Daca si in aceasta privinta sunt conditionat de ceva sau cineva, inseamna ca nu mai este liber arbitru, adica propria alegere de mine (in ceea ce ma priveste pe mine si actiunile mele) ca entitate cu capacitati cognitive avansate (sper, in baza vesnicelor postulate si manuscrise psihologice, filosofice si spirituale din intreaga lume).

PS: inca nu a aprut nici o scriere a vreunei entitati net superioare oamenilor (superioare din absolut toate privintele) ci mai toate sunt scrieri ale oamenilor de rand...
PPS: Si inca ceva... Am destui morti dar nici unul nu a venit sa-mi spuna ca nu fac bine cea fac in ciuda "blasfemiilor" sau "proliferarilor" pronuntate mental cat si verbal. Cu alte cuvinte, mortul de groapa nu se mai intoarce...

Edited by c14h3r, 20 June 2013 - 22:34.


#24
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,475
  • Înscris: 10.08.2005

View PostLORELYAN, on 20 iunie 2013 - 22:23, said:

dl c14h3...o entitate superioara !
...nu e greu de inteles ...eu nu vorbesc de rai , iad, basme...ci de ceva care ma depaseste...si nu numai pe mine...!
ba e greu de inteles, de ce o numesti superioara
eu unul consider, pe baza celor testamente si a dezastrelor naturale ca aceasta creatura este mult inferioara atat omului cat si lui Xenu'

Edited by MarianG, 20 June 2013 - 22:26.


#25
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostMarianG, on 20 iunie 2013 - 22:25, said:

ba e greu de inteles, de ce o numesti superioara
...

daca era inferioara era usor de inteles ...si pentru tine !

on...
lasati basmele si ceea ce numiti basme, deoparte !
cat de sus sunteti...? deasupra cui ?
daca intrezariti diferenta intre voi, ca si oameni si ...restul....
...atunci exista o speranta !

Edited by LORELYAN, 20 June 2013 - 22:36.


#26
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,675
  • Înscris: 05.02.2012

View PostLORELYAN, on 20 iunie 2013 - 22:33, said:

on...
lasati basmele si ceea ce numiti basme, deoparte !
cat de sus sunteti...? deasupra cui ?

Tot noi sa lasam basmele Posted Image . Dovediti in primul rand ca exista dupaia vom putea discuta serios :) . fara dovezi  e egal cu 0.

#27
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,475
  • Înscris: 10.08.2005
o insecta iti este inferioara?

#28
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostMarianG, on 20 iunie 2013 - 22:14, said:

daca imi dovedesti ca Barbosul (despre care eu cred ca nu exista) imi este superior
si aduci argumente solide de ce superioriatea ii da dreptul sa ne/va oblige sa ma inchin/inchinati Lui
atunci, da, eu sunt mai indocrinat, in caz contrar lasa-ma in inferioritatea mea indocrinata
Tu chiar vorbesti serios?

#29
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Sunt cu mult deasupra mea dar cu foarte mult sub ceilalti. Si asa ar trebui sa vada toata lumea ca sa poata vedea lumea asa cum este ea nu asa cum vor altii s-o vedem.

Edited by c14h3r, 20 June 2013 - 22:38.


#30
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,475
  • Înscris: 10.08.2005

View PostLORELYAN, on 20 iunie 2013 - 22:33, said:

lasati basmele si ceea ce numiti basme, deoparte !
cat de sus sunteti...? deasupra cui ?
daca intrezariti diferenta intre voi, ca si oameni si ...restul....
...atunci exista o speranta !

pai suntem toti la acelasi nivel, bine unii mai sus decat altii dar asta tine de geografie

#31
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011

View PostAndreysc7, on 20 iunie 2013 - 21:44, said:

Si nu inteleg de ce le pasa credinciosilor asa mult de noi ...
Asta ramane cea mai buna intrebare a unui ateu...
Pana la urma toti am fost atei la inceput...
Lasa ca poate o sa intelegi pana la urma de ce ne pasa asa mult...
Nu mie neaparat...zic asa de...cei la care faci referire...la masa lor si ceea ce-si doresc...

#32
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,675
  • Înscris: 05.02.2012
Am zis si mai sus :

Dovediti in primul rand ca exista Dumnezeu si dupaia o sa putem discuta serios, cu argumente si alte cele Posted Image . Daca nu dovedeste nici unul din voi, cu dovezi solide si nu pasaje din biblie, atunci da, merita sa continuam topicul , daca nu, eu zic ca mai bine ne retragem :)

Edited by Andreysc7, 20 June 2013 - 22:40.


#33
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,475
  • Înscris: 10.08.2005

View Postmario_bril, on 20 iunie 2013 - 22:36, said:

Tu chiar vorbesti serios?
da, ori ne dovediti ca exista ori nu ne bateti la cap
daca nici asta nu ati reusit sa intelegeti de cand ati auzit despre ateism atunci este clar ca va suntem superiori
parca asa s-a stabilit regula, lucrurile inferioare sunt usor de inteles cele superioare nu

revenind la insecte si la inferioritatea acestora
ce iti spune Barbosul sau Tamplarul despre ciuma bubonica?

#34
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostMarianG, on 20 iunie 2013 - 22:37, said:


pai suntem toti la acelasi nivel, bine unii mai sus decat altii dar asta tine de geografie

nu vorbeam, de latitudine....ci de atitudine !

on"

va rog, chiar , sa faceti diferenta intre personajele acelor basme si entitatea superioara de care vorbesc...nu numai eu... !

#35
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostMarianG, on 20 iunie 2013 - 22:44, said:

da, ori ne dovediti ca exista ori nu ne bateti la cap
daca nici asta nu ati reusit sa intelegeti de cand ati auzit despre ateism atunci este clar ca va suntem superiori
parca asa s-a stabilit regula, lucrurile inferioare sunt usor de inteles cele superioare nu

revenind la insecte si la inferioritatea acestora
ce iti spune Barbosul sau Tamplarul despre ciuma bubonica?
Sa stii ca nu ai o coerenta logica. Ai vrut sa ti se demonstreze superioritatea Creatorului. Aceasta poate fi facuta numai in ipoteza in care admiti existenta Acestuia. Altfel nu. Acum, ori discuti despre existenta sau inexistenta Lui, ori discuti despre trasaturile Lui dar numai daca admiti ca El exista.

Edited by mario_bril, 20 June 2013 - 22:47.


#36
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,475
  • Înscris: 10.08.2005
toate personajele sunt din carte, nu poti face diferenta

View Postmario_bril, on 20 iunie 2013 - 22:46, said:

Sa stii ca nu ai o coerenta logica. Ai vrut sa ti se demonstreze superioritatea Creatorului. Aceasta poate fi facuta numai in ipoteza in care admiti existenta Acestuia. Altfel nu. Acum, ori discuti despre existenta sau inexistenta Lui, ori discuti despre trasaturile Lui dar numai daca admiti ca El exista.

Superioritatea acestuia nu poate fi dovedita fara a dovedi existenta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate