Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

ALL STUFF

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#19
MindBlast

MindBlast

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 01.11.2005

View PostAfricanul, on Nov 30 2005, 15:30, said:

Wow! Harta comorii! De 30 de ani o cautam si am gasit-o unde nu ma asteptam!  :coolspeak:
clar :D
acolo unde e semnul ala meserias ... skull and cross bones ... acolo sa te duci sa o cauti :P

@Hijacker: Neon Helium Game Dev
not bad that animated gif.
Am mai facu si eu cate ceva prin Photoshop ... probabil o sa postez diseara cand ajung acasa.

#20
Hijacker

Hijacker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 08.08.2005

View PostMindBlast, on Nov 30 2005, 16:24, said:

clar :D
acolo unde e semnul ala meserias ... skull and cross bones ... acolo sa te duci sa o cauti :P

@Hijacker: Neon Helium Game Dev
not bad that animated gif.
Am mai facu si eu cate ceva prin Photoshop ... probabil o sa postez diseara cand ajung acasa.

Mersi pt. site. E excelent pt invatat openGL. Pacat ca acu tre sa invat alte prostii pt scoala (bune si alea dar nu asa atractive) si nu pot sa ma implic mai mult in chestia asta dar promit ca in maxim 1 an o sa postez un joc facut in openGL.

#21
andora301

andora301

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.10.2005
Cine este interesat un "tools" pentru culori photoshop:  :D
http://www.colormatch.dk

#22
Purice`

Purice`

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 21.08.2005
da....Hijacker ai dreptate m-am grabit... adik am facut-o intr-o singura seara...vreau sa o modific... dar ce sa m-ai pun pe ea? ca am facut in particular(adik alte poze) cu niste plante si acum vreau sa fac niste nostruleti ..:)hihi. Cu acesta harta vreau sa o folosesc la un joc facut de mine .... 1 meu joc...in gamemaker ...pana ii dau de cap C++ ca pe urma....il las balta de gamemaker...

si inca ceva... cum spunea @hijacker... "E bine ca nu mai postez numai eu pe acest topic  .E un inceput." Dati tot pe tipicul asta... ce ati facut voi....desene, joculete, animatii....everything si dak sunteti amabili si surse la jocuri  aaa...si multumesc pt felicitari

#23
Hijacker

Hijacker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 08.08.2005

View Postandora301, on Nov 30 2005, 19:39, said:

Cine este interesat un "tools" pentru culori photoshop:  :D
http://www.colormatch.dk

Interesant colormatch-ul dar e mai simplu sa le alegi direct din Photoshop.

Chiar a inceput sa prinda viata topicul. Sunt placut surprins. Tot inainte!

Na inc-un photoshop.

Attached File  tesla.gif   45.88K   164 downloads

#24
Hijacker

Hijacker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 08.08.2005
As vrea sa pun si METEOnDesktop dar vad ca nu vrea sa il ataseze.

Edited by Hijacker, 01 December 2005 - 21:50.


#25
Purice`

Purice`

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 21.08.2005
nimeni nu are de gand sa posteze ce a facut el.??? In afara de Hijaker,in special si eu...:):P

#26
Hijacker

Hijacker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 08.08.2005
Cati mega pot sa atasez maxim? Programul are 4mb si vad ca nu vrea sa il ataseze

Edited by Hijacker, 01 December 2005 - 21:49.


#27
Hijacker

Hijacker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 08.08.2005
Vad ca mi lo atasat impartit in 3 arhive. Asa ca totusi am gasit o modalitate sa-l postez. Nu vad logica de ce mo lasat asa in 3 parti si nu mo lasat normal.
  Am gasit pe CD si METEOnDesktop si am zis sa-l postez si pe asta.Are instaler deci nu ar trebui sa aveti probleme la instalare pt ca e dat totul mura-n gura.
  S-ar putea sa mai contina buguri pt ca nu l-am testat prea mult.
  Pt. a putea folosi programul trebuie sa aveti conexiune permanenta la internet.
  Zip code necesar il gasiti pe yahoo, de exemplu pentru orasul Sibiu avem  linkul http://weather.yahoo.com/forecast/ROXX0014.html iar zip code este ROXX0014 .
Programul este facut pentru vara deci nu o sa recunoasca precipitatiile iernii (ninsoare,inghet,etc), in schimb o sa schimbe wallpaperul de cel putin 4 ori pe zi (dimineata,la pranz,dupamasa,seara) in cazul in care in ziua respectiva nu se schimba conditiile meteo. Programul reactualizeaza conditiile meteo la interval de 5 minute.
Modificarile meteo se vor observa pe acelasi fundal doar caracterele o sa se mai modifice (dealul cu pomii si casa o sa ramana mereu acolo),o sa vedeti la ce ma refer.
Programul functioneaza doar cu zip codurile de pe yahoo asa ca inainte sa downloadati ar fi bine sa verificati daca orasul dumneavoastra e inscris la yahoo weather http://weather.yahoo.com/ .
Cam atat. Ar merge eficientizat din multe puncte de vedere dar n-am chef momentan, poate ca intr-o zi o sa o fac si pe asta.
Sper sa va placa. Oricum mie ideea mi s-a parut originala.

Attached Files



#28
Purice`

Purice`

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 21.08.2005
stiu ca sunt off topic ...dar am mai ceva de genu. Problema:de unde dowload chestia aia de la pascal VC++ cu <graph.h>?ma ajuta cineva?

#29
Hijacker

Hijacker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 08.08.2005
fa si tu o fraza mai coerenta

#30
Purice`

Purice`

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 21.08.2005
@hijaker sa stii ca ai deptate Aseara m-am grabit si banuiam eu ca nu o sa intelegeti ....  :P  Problema este :
Atunci cand iau sursa unui joc sau altceva in pascal , VC++ nu imi merge  pt ca nu am o libarie  de exemplu la C++ ,< graph.h>(cred ca astea sunt librarii)  sau chestii din astea...intrebarea era unde le pot lua ;acelasi lucru si la pascal.:worthy: :w00t:

#31
MindBlast

MindBlast

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 01.11.2005

View PostPurice`, on Dec 5 2005, 12:55, said:

@hijaker sa stii ca ai deptate Aseara m-am grabit si banuiam eu ca nu o sa intelegeti ....  :P  Problema este :
Atunci cand iau sursa unui joc sau altceva in pascal , VC++ nu imi merge  pt ca nu am o libarie  de exemplu la C++ ,< graph.h>(cred ca astea sunt librarii)  sau chestii din astea...intrebarea era unde le pot lua ;acelasi lucru si la pascal.:worthy: :w00t:
cred ca sursele la jocurile pe care le iei tu sunt pt. compilatorul de c++ , nu pentru visual c++
asa ca incearca sa le compilezi cu turbo c sau borland c

#32
Purice`

Purice`

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 21.08.2005
ati inteles sau nu? dak da, puteti sa ma ajutati si pe mine?

thz


dar mai am o intrebare... Si la  Pascal imi zice ca imi lipseste graph-ul oare de ce??

#33
MindBlast

MindBlast

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 01.11.2005

View PostPurice`, on Dec 6 2005, 16:27, said:

ati inteles sau nu? dak da, puteti sa ma ajutati si pe mine?

thz
dar mai am o intrebare... Si la  Pascal imi zice ca imi lipseste graph-ul oare de ce??
vezi functia InitGraph ce cale isi ia, de obicei e : c:\tp\bgi
tu trebuie sa schimbi calea in functie de directorul undei ai tu folderul bgi
Daca nu-l ai pe hard, cauta pe net un kit de pascal sau turbo c  care contine si acel director.
Ex.: daca tu ai pe hard: c:\borland\bgi
atunci in functia InitGrapg(gd, gm, 'c:\tp\bgi') schimbi calea si o sa devina
InitGrapg(gd, gm, 'c:\borland\bgi')
p.s.: daca nu ai acel folder (bgi), degeaba il creezi tu pentru ca acolo trebuie sa existe si niste fisiere.
Daca nu-l ai, da-mi un pm si-ti trimit eu tot directorul.

#34
Hijacker

Hijacker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 08.08.2005

View PostMindBlast, on Dec 7 2005, 00:33, said:

vezi functia InitGraph ce cale isi ia, de obicei e : c:\tp\bgi
tu trebuie sa schimbi calea in functie de directorul undei ai tu folderul bgi
Daca nu-l ai pe hard, cauta pe net un kit de pascal sau turbo c  care contine si acel director.
Ex.: daca tu ai pe hard: c:\borland\bgi
atunci in functia InitGrapg(gd, gm, 'c:\tp\bgi') schimbi calea si o sa devina
InitGrapg(gd, gm, 'c:\borland\bgi')
p.s.: daca nu ai acel folder (bgi), degeaba il creezi tu pentru ca acolo trebuie sa existe si niste fisiere.
Daca nu-l ai, da-mi un pm si-ti trimit eu tot directorul.

MindBlast si Purice' nu-ti trebuie tot directorul sa initializezi modul grafic iti trebuie fisierul egavga.bgi sau alt driver pe care-l foloseste programul dar in 95% din cazuri este egavga si poate 1-2 fonturi care au numele (EURO.chr,Goth.chr,etc.).Si fisierele astea le copiezi in directorul in care ai sursa programului si compilezi cu initgraph(&gd,&gm,"");.ATENTIE: sursa programului o deschizi din directorul in care le ai pe toate adunate (sursa.cpp,egavga.bgi,etc.) cu click dreapta->open with->c++.Purice' vezi functia InitGraph(); din sursa pac-pac.La librarii dai #include<graphics.h>.

S-ar putea sa iti dea linker-ul (Linker error) multe erori si in cazul in care  se intimpla asta inseamna ca trebuie sa faci C sau Pascal sa recunosca libraria grafica.Asta o faci asa: Options->Linker->Libraries si acolo bifezi Graphics Library.

Si cam asta e tot.

Edited by Hijacker, 07 December 2005 - 11:44.


#35
Purice`

Purice`

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 21.08.2005
Am instalat Borland C++ 5 si ...Eroare in cazul pac-pac:Info :Compiling C:\Documents and Settings\Purice\Desktop\Pac-pac App\sursa.cpp
Error:GRAPHICS.H(19,52):Error directive: BGI graphics not supported under Windows
Info :Linking C:\DOCUMENTS AND SETTINGS\PURICE\DESKTOP\PAC-PAC APP\SURSA.exe
Fatal:Fatal: Unable to open file 'sursa.obj'
Info :Compiling C:\DOCUMENTS AND SETTINGS\PURICE\DESKTOP\PAC-PAC APP\sursa.cpp
Error:GRAPHICS.H(19,52):Error directive: BGI graphics not supported under Windows
De ce?
Sunt toate intr-un folder.....Help me!

si mai am o problema: sunt beginner so.... help(stiu ca nu trebuie sa scriu aici dar...)suma a 2numere in Borland C++ ...eu stiu in VC++ dar in borland nu imi merge..(am folosit #include<iostream.h>) Imi faceti  aceasta problema diculta:)..?

#36
Hijacker

Hijacker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 08.08.2005

View PostPurice`, on Dec 7 2005, 20:44, said:

Am instalat Borland C++ 5 si ...Eroare in cazul pac-pac:Info :Compiling C:\Documents and Settings\Purice\Desktop\Pac-pac App\sursa.cpp
Error:GRAPHICS.H(19,52):Error directive: BGI graphics not supported under Windows
Info :Linking C:\DOCUMENTS AND SETTINGS\PURICE\DESKTOP\PAC-PAC APP\SURSA.exe
Fatal:Fatal: Unable to open file 'sursa.obj'
Info :Compiling C:\DOCUMENTS AND SETTINGS\PURICE\DESKTOP\PAC-PAC APP\sursa.cpp
Error:GRAPHICS.H(19,52):Error directive: BGI graphics not supported under Windows
De ce?
Sunt toate intr-un folder.....Help me!

si mai am o problema: sunt beginner so.... help(stiu ca nu trebuie sa scriu aici dar...)suma a 2numere in Borland C++ ...eu stiu in VC++ dar in borland nu imi merge..(am folosit #include<iostream.h>) Imi faceti  aceasta problema diculta:)..?

Eu folosesc Borland C++ 3.1 si nu am intilnit niciodata erorile pe care le-ai scris mai sus deci nu prea pot sa te ajut decat cu un sfat.Baga-ti Borland C++ 3.1! Mie mi-a spus un prof de la facultate ca ar fi printre singurele versiuni de Borland C++ care nu prea iti da batai de cap. Nu stiu daca are dreptate sau nu ca io doar pe asta il folosesc de cand ma stiu si ce-i drept nu prea am avut surprize.

suma a 2 numere in borland c++
nu stiu ce fel de numere vrei sa adun intregi,reale dar o sa-ti scriu algoritmul pt numere intregi (ca pe ala il stiu mai bine :) )

#include <iostream.h>
#include <conio.h>

int suma(int a,int b )
{
   return a+b;
}

void main()
{
   int a,b;
   cout<<"Numarul a=";
   cin>>a; \\citeste primul numar
   cout<<"Numarul b=";
   cin>>b; \\citeste al doilea numar
   cout<<"Suma lui "<<a<<" cu "<<b<<" este "<<suma(a,b ); \\afiseaza suma lor dupa apelul rutinei suma
   getch();
}

Cam asta ar fi.Am bagat si comentarii sa intelegi exact ce am vrut sa fac :) .L-am scris aici,nu l-am compilat dar la o prima vedere io zic ca-i corect.
No cam atat.

Edited by Hijacker, 07 December 2005 - 22:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate