Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Card SD nu se poate formata

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
marius30tm

marius30tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 03.05.2013
Am un card SD la un aparat foto care nu il pot formata in nici un mod. Protectia cardului este pe "deschis" deci faza aia pica din start. Am incercat cu diferite programe de formatare si nici o sansa. Nici nu stiu ce sa ii mai fac pentru ca nu reusesc nici cum. Cand dau format imi da "The disk is write protected" dar butonul acela mic de pe card este la "unlock".

#2
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Muta butonul in pozitia opusa atunci...

#3
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
off.. doamne... ce greu e mai gigi sa respecti regulamentu si sa zici ce card e si de ce vrei sa-l formatezi?

pur si simplu stergi tot ce e pe el si gata. daca il formatezi, informatiile nu dispar pur si simplu, ele continua sa fie "recuperabile"(in mare parte)...

ai incercat sa-l formatezi in aparat?
are partitie deja facuta?
ai incercat si in alt pc cu alt cititor de carduri?

Edited by shmu, 19 May 2013 - 15:40.


#4
eu69

eu69

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 01.04.2011

 marius30tm, on 19 mai 2013 - 14:53, said:

Am un card SD la un aparat foto care nu il pot formata in nici un mod. Protectia cardului este pe "deschis" deci faza aia pica din start. Am incercat cu diferite programe de formatare si nici o sansa. Nici nu stiu ce sa ii mai fac pentru ca nu reusesc nici cum. Cand dau format imi da "The disk is write protected" dar butonul acela mic de pe card este la "unlock".
Protectia cardului este pe "deschis" deci faza aia pica din start.Posted Image Tu vrei sa faci o formatare cu protectia activa,fa cum a zis @GontharPosted Image

#5
marius30tm

marius30tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 03.05.2013

 shmu, on 19 mai 2013 - 15:40, said:

off.. doamne... ce greu e mai gigi sa respecti regulamentu si sa zici ce card e si de ce vrei sa-l formatezi?

pur si simplu stergi tot ce e pe el si gata. daca il formatezi, informatiile nu dispar pur si simplu, ele continua sa fie "recuperabile"(in mare parte)...

ai incercat sa-l formatezi in aparat?
are partitie deja facuta?
ai incercat si in alt pc cu alt cititor de carduri?
Am incercat in aparat, in cititor de carduri, am incercat fisier cu fisier .... si numic. Nu vrea sa se stearga. Cardul este un SanDisk  de 2 GB daca ajuta asta la ceva.

 eu69, on 19 mai 2013 - 15:42, said:

Protectia cardului este pe "deschis" deci faza aia pica din start.Posted Image Tu vrei sa faci o formatare cu protectia activa,fa cum a zis @GontharPosted Image
Am incercat acum in ambele sensuri, degeaba !

#6
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
La reciclat cu el si ia altul. De preferinta o marca mai buna, e pana in 30 ron.

#7
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,939
  • Înscris: 26.05.2007

 Super Chief, on 19 mai 2013 - 15:59, said:

De preferinta o marca mai buna...........
Sincer ? nu cred ca exista o marca mai buna decat SanDisk.

#8
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
Incearca cu HP USB format tool cu cardul intr-un cititor de carduri.

#9
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Asa am crezut si eu cu sandisku', pana a renuntat unu la cooperare fara drept de apel, unde am pierdut vreo 200 poze din etapele unei constructii, poze extrem de importante. Acum am numai kingston si pny. De multisor timp, toate functionand bine, fara sa comenteze, in diverse cititoare, aparate foto, playere, etc.



#10
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
eh.... se mai intampla si la case mai mari... mai exista si lexar... si altii.. :)

@initiator - lasa-l sa se hodine la gunoi si ia altul.

#11
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Delete.

Edited by danghetau, 27 May 2013 - 20:38.


#12
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Am avut probleme cu internetul si mesajul precedent era varza asa ca l-am sters.

Am un SDcard de 8Gb pe care am vrut sa-l partitionez pentru a-l putea folosi intr-un smartphone care ruleaza Android. Softul folosit a fost luat la recomandare de pe XDA si se vede in imaginile de mai jos. La un moment dat am renuntat si cred ca am unit cele doua partitii dar nu le-am alocat si nici nu am dat litera partitiei finale iar la introducerea in laptop(uri) nu le vede sau daca le vede si dau format imi spune apoi ca trebuie sa bag un disc in unitate.
Am incercat mai multe softuri dar nu am reusit sa vad partitia; am pus cardul in aparatul foto, pe el se duc pozele apoi daca pun cardul in laptop si dau format iar nu-mi vede nimic. Se mai poate restaura partitia sau iau altul? Sa nu fie deranjul mai mare zic...

Attached File  SDcard before.jpg   93.27K   20 downloadsAttached File  SDcard after.jpg   93.71K   15 downloads

#13
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
ai incercat sa-l formatezi in aparatul foto?
ai incercat cu disk manager din windows?
ai incercat alt laptop/card reader?

#14
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
@danghetau
In laptop click dreapta pe Computer/Manage/Storage/Disk Management, stergi partitia formatata in asa fel incat tot spatiul cardului sa ramana nealocat. Apoi click dreapta pe bara cardului si selectezi New Volume, urmezi pasii spre alocarea unui volum intregului card si formatezi (preferabil FAT 32 sau FAT).

#15
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Dar nu vedea nicio partitie, spunea disc de capacitate necunoscuta si nu se putea formata. Dupa mai multe incercari am introdus in aparatul foto (am facut asta si aseara, a mers dar in unul din laptopuri nu-l recunostea) si a mers. Azi am formatat in alt laptop si acum totul este ok. In W7 nu aveam cum sa lucrez deoarece nu vedea nimic, stiam aceasta modalitate dar... Am folosit apoi SDFormatter si acum este bini di tăt.
Daca stiam de aparatul foto nu mai cautam programe aiurea, noroc ca am vazut geanta foto si am zis sa incerc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate