Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

De ce, pentru HIV, riscurile sexului oral tind aspimtotic catre 0

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#55
cristi_cristi0055

cristi_cristi0055

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.04.2015
buna ziua. am 27 de ani..daca as putea sa dau timpu cu 5 ani in urma,as alege sa raman virgin.sa va explic cum sta treaba:
-timp de 5 ani de zile am facut cam 10-15 oraluri la femei,si cam tot atat am primit, cu vreo 20 sex normal protejat si cu 4 sex normal protejat(mentionez ca au fost scurte cam maxim 10 minute si nu m-am terminat in ele)
Acu am reusit sa ma linistesc si mi-am gasit o prietena ,dar inca nu mi-am facut testul HIV ,inainte de asta as dori sa aflu niste pareri,cam ce risc as avea sa fiu infectat pentru ca inca nu am curaj sa ma duc sa fac testul deoarece daca iese pozitiv imi este frica sa nu fac ceva necugetat.Vreau sa zic ca nu prea am simptome ,greutatea este constant 82-86 kg..doar ca mi-a iesit o ciuperca pe penis de vreo 2 sapt.
astept raspunsuri serioase si fara mistouri
multumesc anticipat

#56
dalas_124

dalas_124

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.05.2015
Buna seara!Am facut 2 teste hiv la 9 luni respectiv 11 luni de la ultimul contact sexual.Rezultatul a fost negativ de fiecare data!Testele au fost facute la synevo prin metoda Eclia .Sunt concludente aceste rezultate?

#57
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,558
  • Înscris: 19.04.2009
Da, sunt concludente.

#58
dalas_124

dalas_124

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.05.2015
Multumesc pentru raspuns!

#59
gloom

gloom

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.06.2015
Buna seara.

Inainte de toate as dori sa nu va grabiti in a judeca sau in a blama cum am vazut in alte mesaje.

Am citit ce s-a scris despre riscurile contractarii hiv prin sex oral. Si, fiind o fire mai paranoica, tot am simtit nevoia de-a intreba cate ceva.

Din ce am citit in prima postare, ar trebui sa stau linistit, dar tot exista o urma de indoiala. Poate exagerez eu si chiar nu am nimic. Stiu ca nu exista simptome, stiu persoane care spun ca exista simptome - cum ca toti care au hiv trec prin diaree -, apoi mai e umflarea ganglionilor, tuse uscata si oboseala. Si stiu ca singurul mod de-a afla este, desigur testarea.

De unde vine ingrijorarea mea?

1. Sunt baiat, gay.
2. Am grija, o fac protejat si nu ma vad des pt intalniri sexuale. Daca sunt 2-3 pe an, alea-s cam toate.
3. Cand ma spal pe dinti imi sangereaza o gingie. Niciodata nu ma spal pe dinti inainte de vreo intalnire intima. Sexul anal e rar la mine. Sexul oral a fost mai des. Reamintesc de 2-3 intalniri/an.

Eu sunt o fire care gandeste departe. Si, desi sunt constient ca mai degraba as merge la psiholog pt a ma scapa de anxietate decat ca as avea hiv, nu pot sa nu fiu putin temator.

Acum aproximativ 23 de zile am avut o intalnire intima. Nu m-am obosit prea mult in a face oral intens, daca pot sa ma exprim astfel. Mai degraba parea ca-mi sug o unghie. Respectivul se mai umezea din cand in cand. Eu nu m-am spalat pe dinti in ziua respectiva, nu a existat finalizare in cavitatile bucale ale niciunuia. Nu imi sangereaza gingia daca nu o periez. Dupa act am discutat cu respectivul, care mi-a zis sa stau linistit. Ca s-a testat si e in regula. Acum, nu trebuie sa si crezi tot ce ti se zice, dar nici sa nu crezi nimic si pe nimeni.

Stiu ca un risc exista, dar pt linistea mea, ar trebui sa fiu atat de panicat? Nu am vreun simptom. Nu tusesc (decat daca beau apa prea rece la job), am racit luna trecuta, mi-a trecut in 3 zile. Nu ma simt obosit, ba chiar sunt mai ok ca asta iarna cand ma lua somnul dupa pranz la job. Daca ma accidentez din neatentie si am rani deschise, ma vindec destul de ok, ca si pana acum. Nu mi s-a umflat nimic, nicaieri.

Nu cunosc un medic mai prietenos cu care sa discut. Asa iar dau bani pe test si aflu ca l-am facut degeaba ca nu am nimic. Ultimul test facut a fost in noiembrie si a fost negativ. Pot spune ca am o tendinta din a face din tantar armasar cand e vorba de mine si de hiv.

Sper ca nu am scris ceva care sa repugne. Am icnercat sa fiu cat mai... hetero friendly ca sa zic. As aprecia pareri de la persoane din domeniul medical, daca exista aici.

#60
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,558
  • Înscris: 19.04.2009
Rezolva-ti problema cu sangerarea gingiilor si alte probleme dentare daca exista.
Si testeaza-te regulat. Riscul e mult mai mare atata timp cat preferintele sunt intr-un cerc inchis chiar si daca iei aproape toate masurile de precautie. Abstinenta e singura 100% sigura.

#61
gloom

gloom

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.06.2015
Multumesc pt raspuns. As fi vrut mai multe pareri despre ceea ce am scris. Cred, totusi, ca ma panichez degeaba.

La 20+ dupa ultimul contact, ce relevanta ar avea un test hiv?

#62
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,558
  • Înscris: 19.04.2009
Nicio relevanta...

#63
gloom

gloom

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.06.2015
Am citi cum ca dupa o luna ar fi destul de ok.

#64
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,558
  • Înscris: 19.04.2009
Depinde de metoda de testare.

#65
gloom

gloom

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.06.2015
Poti sa fii putin mai explicit? :)

#66
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,558
  • Înscris: 19.04.2009
Testele uzuale ( ECLIA/ ELISA ) au o fereastra de 6-12 saptamani, moment in care virusul poate fi prezent dar nu poate fi identificat.
Testele cantitative pot descoperi intr-un timp mai scurt ( minim 3 saptamani ) daca exista agent viral in proba, dar NU confirma pentru ca ARN-ul viral nu-i foarte usor de contactat si se intampla ca organismul sa lupte daca acesta se afla intr-o cantitate mica.. Testul cantitativ se face si dupa confirmare pentru a masura cantitatea virala.

Metoda de confirmare este WesternBlot care intradevar este mai performanta insa nici asta nu prea confirma sub o luna...

ELISA/ECLIA pot da fals pozitiv. Mai rar fals negativ.
Westernblot poate iesi fals negativ sau neconcludent.

#67
gloom

gloom

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.06.2015
Am inteles. Deci am de asteptat.

Cred, totusi, ca sunt curpins de o paranoia enorma pentru ceva ce nici nu exista in mine. Totul a inceput cand am cunoscut o persoana cu care ma indrept spre ceva serios. Inainte de a-l intalni eram putin ingrijorat, apoi am citit prima postare a acestui topic si m-am linistit. Si brusc saptamana trecut m-a luat paranoia.

Daca persoana cu care am facut sex oral nu a ejaculat in gura mea, iar cantitatea de presperma era mica, ce sanse sunt sa iau HIV? Ar trebui sa nu mai fiu atat de paranoic si dupa ce am purtat o conversatie legata de faptul ca nu trebuie sa ne ingrijoram pt ca amandoi suntem negativi?  Sa iau in considerare informatiile legate de saliva care neutralizeaza?

Edited by gloom, 21 June 2015 - 11:34.


#68
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,558
  • Înscris: 19.04.2009
Conversatiile nu certifica nimim, asta sa stii pe viitor.

HIV nu se contacteaza asa usor precum se crede. Nu rezista in afara gazdei. Si da, saliva neutralizeaza intr-o oarecare masura.
Se asemenea, daca nu-i rana serioasa si cantitate serioasa de ARN viral, n-ai de ce-ti face griji. De aia am si specificat ca testarea cantitativa nu este concludenta mai ales la perioadele scurte si cantitatile mici. Sistemul imunitar nu sta degeaba, are o functie...


Paranoia nu ajuta :)

#69
gloom

gloom

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.06.2015
Multumesc pt raspunsuri.

Cred ca asa-i firea mea, sa ma ingrijorez pt nimic, din orice. Am un istoric care confirma asta - BAC, sesiune -.

Cred ca s-a saturat si omul ala de mine sa-l intreb de trei ori daca are HIV sau nu.

#70
Eroman

Eroman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 19.03.2015

 gloom, on 21 iunie 2015 - 11:33, said:

Am inteles. Deci am de asteptat.

Cred, totusi, ca sunt curpins de o paranoia enorma pentru ceva ce nici nu exista in mine. Totul a inceput cand am cunoscut o persoana cu care ma indrept spre ceva serios. Inainte de a-l intalni eram putin ingrijorat, apoi am citit prima postare a acestui topic si m-am linistit. Si brusc saptamana trecut m-a luat paranoia.

Daca persoana cu care am facut sex oral nu a ejaculat in gura mea, iar cantitatea de presperma era mica, ce sanse sunt sa iau HIV? Ar trebui sa nu mai fiu atat de paranoic si dupa ce am purtat o conversatie legata de faptul ca nu trebuie sa ne ingrijoram pt ca amandoi suntem negativi?  Sa iau in considerare informatiile legate de saliva care neutralizeaza?

Salut!

In primul rand, trebuie sa stii ca, teoretic, faci parte dintr-o grupa de risc. Asa zic cartile. Dar e o treaba pur statistica, neavand relevanta individuala, ci doar generala, intrucat realitatea zice altceva. Anume, ca depinde de modul in care fiecare individ isi traieste viata sexuala. Daca esti gay si esti abstinent, e clar ca riscul de a lua HIV pe cale sexuala e nul, insa, de exemplu, daca ai contacte sexuale in fiecare saptamana, cu persoane diferite, fara protectie (cum deseori se intampla in cazul sexului oral), atunci, e clar ca riscul e imens, in acest ultim caz. Probabil, raspunsul e undeva pe la mijloc, adica o relatie monogama sau certitudinea ca partenerii sexuali nu au nimic. Lucruri ce comporta riscuri medii. Iar lucrurile astea sunt valabile indiferent de orientare sexuala. Informatia relevanta pe care ti-o da statistica aia, e ca stii cu cine ai contacte sexuale. Dar si aici lucrurile sunt discutabile, intrucat totul se reduce, la fel, indiferent de orientare sexuala, la doua lucruri: asta cu care mi-o trag, are sau n-are?!

Deci problema ta nu vine de la orientarea ta sexuala.

Problema ta vine de la faptul ca faci sex oral neprotejat in conditiile gingivoragiei. Ceea ce e mult mai periculos decat un contact sexual anal protejat. Da, riscul de a lua HIV prin sex oral e mai mic, insa, in cazul tau lucrurile alea, citite, de regula, pe net, nu-s valabile. Degeaba ai tu impresia ca gingiile iti sangereaza doar dupa ce te perii. Gingiile alea sunt meiopragice, epiteliul e atrofic, sensibil; si gingiile-ti pot sangera ocult chiar si apasate si succionate usor, adica exact ceea ce faci, cand faci sex oral.

Sistemul de protectie al salivei, care este in primul rand antimicrobian si mai putin antiviral (prin enzimele peroxidazice, de exemplu), nu e ineficient, in conditiile sangerarilor gingivale, ci inexistent. Nu exista nimic in saliva care sa te protejeze in conditiile in care tu ai o sangerare si intri in contact cu sperma sau fluidele preseminale ale altcuiva.

Daca doresti sa-ti continui viata sexuala, in conditiile unor riscuri minime, trebuie sa-ti rezolvi problema sangerarilor gingivale.

In al doilea rand, legat despre HIV, trebuie sa stii cateva informatii.

Despre manifestare>

Infectia HIV are trei stadii clinice. (1)Primoinfectia, care, la adult, apare la 3-6 saptamani de la contactul presupus infectant. Semnele si simptomele din primoinfectie alcatuiesc 4 tablouri clinice: A] pseudogripal, B] mononucleozic, C] de hepatita acuta si D] de meningoencefalita. Asta inseamna ca dupa perioada asta, pacientii, intr-o masura sau alta, prezinta simptomatologii din aceste patru categorii. Daca treci de asta, e un prim semn bun. (2)Perioada de latenta, ce dureaza chiar si 10 ani, depinzand de ritmul progresiunii infectiei in functie de capacitatea de aparare a organismului, cu doua etape: de incubatie (de la contact pana la seroconversie) si postseroconversiva. In perioada asta, daca nu e sub tratament, pacientul da cu bucurie si altora ce are el, fara sa stie. Si (3)perioada de infectie simptomatica, in care limfocitele CD4 scad progresiv. SIDA apare atunci cand in perioada de infectie simptomatica pacientul prezinta ceea ce se cheama 'simptome de categoria C' (sarcom Kaposi, histoplasmoza diseminata, limfom Burkitt etc.).

Despre diagnosticare>

Anticorpii apar de regula, in medie, la 6-8 saptamani de la contactul presupus infectant. Exista mai multe metode de testare, dintre care cea mai utilizata, cea imuno-enzimatica, are valoare de screening, si functioneaza pe baza evidentierii anticorpilor antiHIV. Deci poti face o testare la 6-8 saptamani. Mai exista si metode mai sensibile (de evidentiere a antigenului p24, de cultivare a virusului din limfocitele periferice - cea mai sensibila), ce permit si un diagnostic mai precoce, dar sunt mai rar folosite si scumpe. Ideal, metoda ar trebui aleasa de medicul infectionist, in functie de datele anamnestice pe care i le prezinti. Practic, poti sa astepti 6-8 saptamani si sa te duci tu sa-ti faci un test. Se fac testari gratuite, la Matei Bals, din cate stiu, deci nu trebuie sa platesti nimic.

Un rezultat serologic negativ la 6 luni este considerat definitiv negativ.

Una peste alta, daca peste 6 luni iti faci doua testari uzuale, si ambele sunt negative, in mod cert nu ai HIV.

#71
lotharm

lotharm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.11.2015

 lex404, on 21 iunie 2015 - 11:55, said:

Conversatiile nu certifica nimim, asta sa stii pe viitor.

HIV nu se contacteaza asa usor precum se crede. Nu rezista in afara gazdei. Si da, saliva neutralizeaza intr-o oarecare masura.
Se asemenea, daca nu-i rana serioasa si cantitate serioasa de ARN viral, n-ai de ce-ti face griji. De aia am si specificat ca testarea cantitativa nu este concludenta mai ales la perioadele scurte si cantitatile mici. Sistemul imunitar nu sta degeaba, are o functie...


Paranoia nu ajuta Posted Image


Buna tuturor,

Scriu in speranta in care am rasfoit deja sute de articole si sunt inca in soc.

Acum 5 zile am avut un contact oral neprotejat cu o profesionista (mi-a facut felatie). A doua zi, am observat o iritatie pe penis, urmata de o mica usturime si mancarime ale penisului. Deoarece nu eram in tara, am cautat pe net si simptomele apareau ca cele pentru sifilis. Cand am ajuns in tara  (in weekend), m-am programat luni la un dermato-venerolog (deoarece erau cam toti inchisi pe weekend), si pentru mi-am administrat ospampox 1000 mg (6 doze in 2 zile) si mi-am frecat glanudl cu nidlofor.

Deoarece am candida bucala (n-am reusit sa o tratez inca), de multe ori am si tuse seaca, in special cand sunt obosit.

Problema mea e ca acum mi se pare ca toate simptomele bat intre hiv si nu stiu daca sunt pure coincidente sau nu:
- candida (care probabil ca a fost exacerbata de consumul mare de antibiotice in 2 zile - am mai trecut prin asta)
- gat uscat si tuse seaca (provocate de aceeasi candida)
- imi simt ganglionii putini umflati
- am avut ceva transpiratii noapte, insa a fost chiar cald in camera
- senzatie de oboseala -> am dormit in ultimele 5 zile cate 4 ore pe noapte, din cauza grijii
- posibila pierdere in greutate -> sincer, de cand sttiu ca pot fi suspect, nu mai pot manca nimic (simt in stomac foamea insa)
- usturari ale penisului
    - nu am febra

Astazi o sa vad dermatologul sa vad ce spune.

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele raspunsuri:
Ce tip de testare ar trebui sa fac?
Testarea pentru HIV la cate zile e condenta?
Pot fi alte BTS care sa aiba aceleai simptome?

Edited by lotharm, 23 November 2015 - 11:55.


#72
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Cititi "casa numerelor", unde cercetatori, medici spun ca sida nu exista.

Erata: vedeti, este un videoclop pe youtube.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate