Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 

Frica de moarte - cum scap de ea?

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#1
neliniste3

neliniste3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.05.2013
Cateodata am senzatia ca viata nu are niciun scop, ca orice as face tot voi muri si ca toate sunt in van. Degeaba invat, degeaba imi doresc lucruri materiale scumpe, sau orice alta chestie, degeaba am un job bine platit, o persoana frumoasa langa mine, pentru ca intr-un final tot o sa mor si...nu ma aleg cu nimic.
Oamenii sunt ignoranti si nu se gandesc la lucrurile astea. Dar pe mine ma 'bantuie' de ceva timp.
Mi se pare ca viata este o iluzie, ca nimic nu are rost.

Am o viata activa, am prieteni, iubita, job, incerc sa-mi ocup timpul cu diverse lucruri, dar nu functioneaza, tot imi apar ganduri din astea si imi scade cheful de viata.
Ma ingrozeste ca intr-o zi o sa fiu la 2m sub pamant, intr-un
sicriu si nu o sa mai stiu pe nimeni, nu o sa mai am rude, prieteni,
nimic din ce am acum, nimic fizic, stiu ca nu o sa mai exist...
Religia nu-mi da nicio alinare.

Daca nu am postat unde trebuie, rog un moderator sa mute topicul.

Sfaturi?
Multumesc

#2
Opran_Alexandru

Opran_Alexandru

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 727
  • Înscris: 06.03.2013
Viaţa în sine nu are un scop anume. Tu trebuie să îţi fixezi singur obiectivele în viaţă, să îţi faci pe cont propriu un "scop". Ai avut şansa infimă de a te naşte om, de ce vrei să o iroseşti ? Dacă îţi este frică de moarte gândeşte-te la moduri în care ai putea să "trăieşti" chiar şi după ce o să mori. De exemplu, ai putea să faci ceva pentru propria ta rasa, să contribui cu ceva la progresul rasei umane, să îţi ajuţi semenii, ș.a.m.d. În felul acesta o să "rămâi în viaţă" chiar şi după moarte. Bucură-te de viaţă şi încearcă să storci cât mai multe de la ea. Nu mulţi au "norocul" de a se naşte şi de a avea condiţii de trai decente.

Edited by Opran_Alexandru, 04 May 2013 - 19:58.


#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Cu totii vom muri. Unii mai curand, altii mai tarziu. De ce-ti este greu sa accepti asta? Ti-e teama de moarte?! Dude, e la fel de obisnuita ca si nasterea. Si nu te gandi ca dupa moarte, dispari, te reduci la zero. Nimic nu dispare... O sa existi in continuare, dar..altfel...
De fapt, tu nu te temi de moarte. Omaneii carora le este frica de moarte, de fapt le este teama de schimbare. Lucreaza pe tema asta.

#4
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
jura-te ca esti la prima postare pe forum....

#5
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Toti avem acelasi drum. De moarte nu scapi, de frica mortii nu scapi, doar o suprimi.

Solutia, avand prea mult timp liber ori iti iei al doilea job ori bagi un hobby mai complicat.

#6
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,516
  • Înscris: 06.01.2012

View PostYOUR_GOD, on 04 mai 2013 - 19:57, said:

Nimic nu dispare... O sa existi in continuare, dar..altfel...
Ba da . Dupa moarte urmeaza un mare nimic . Nu exista reincarnare si cacat . Pana aici ai platit , te dai jos si gata . Imagineaza-ti ca plutesti intr-un vid negru unde nu ai nici macar constiinta de sine . Asa vad eu moartea .
Initiator , moartea e inevitabila . Bucura-te de viata ca moartea cica dureaza .

#7
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Postneliniste3, on 04 mai 2013 - 19:46, said:

Ma ingrozeste ca intr-o zi o sa fiu la 2m sub pamant,
Omul este o fiinta egoista, si asta il salveaza in astfel de momente.
Poti fi fericit chiar, gandindu-te ca toti vor sfarsi in acelasi fel.
Ia incearca.Posted Image

#8
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Trebuie sa ai credinta in Dumnezeu...Daca nu ai credinta, degeaba! Viata asta e doar o pregustare pentru viata de apoi. Cei cu credinta putina stau tot timpul cu frica de moarte si cu spaima ca nu e nimic dincolo....

#9
Alungatu

Alungatu

    #antiPSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,282
  • Înscris: 29.01.2009
A zis omu' ca o sa existe altfel... deci poate exista in mintea celor dragi, intr-o carte de istorie, intr-un film ... si cine stie cate feluri mai sunt in care poti exista dupa moarte Posted Image

Referitor la post .. traieste clipa, momentul ... si viitorul scurt. Nu te mai gandi ca "de ce sa fac asta, ca oricum mor" .. gandeste-te ca muncesti ca sa poti trai, iubesti si ai iubita ca sa nu fii singur pe lume, ca o sa ai copii, apoi o sa muncesti ca sa ii cresti si etc ...

PS: Mergi la un preot si discuta problema...

Edited by Alungatu, 04 May 2013 - 20:06.


#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Postjeffy86able, on 04 mai 2013 - 20:00, said:

Nu am lasat comentariul de mai sus pentru a convinge pe cineva. Desi nu vad lucrurile exact cum le vezi tu si nu amestec religia in ceonceptia mea deaspre moarte (nici cu ideea de reincarnare nu rezonez), cred ca viata este un stadiu, efemer poate, al existentei. Altfel, daca tot ceea ce inseamna om, ar exista o fractiune de secunda in viata Universului si apoi s-ar sterge, multe mi s-ar parea fara sens. Asta este pentru mine Iadul.

#11
Blancone

Blancone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 23.11.2012
Frica de moarte e una dintre fricile naturale ale omului, la fel ca frica de necunoscut sau ridicol. Moartea oricum va veni, poate veni in orice moment si trebuie sa accepti asta in felul tau. Pana la urma frica de moarte e doar o frica de necunoscut, deoarece nu stim ce vom gasi pe cealalta lume, daca exista o lume a spiritelor normal. Am citit odata ca moartea trebuie privita ca o viitoare aventura si nu puteam fi mai de acord. Nu mai stiu cine a zis asta, insa a fost un geniu

#12
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
Posted Image

Edited by knauf75, 04 May 2013 - 20:15.


#13
Fumez_Vodca

Fumez_Vodca

    I'm so mean I make medicine sick

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 04.11.2012
Mkey.

Pascut Fericit !

#14
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008

View PostYOUR_GOD, on 04 mai 2013 - 20:09, said:

Nu am lasat comentariul de mai sus pentru a convinge pe cineva. Desi nu vad lucrurile exact cum le vezi tu si nu amestec religia in ceonceptia mea deaspre moarte (nici cu ideea de reincarnare nu rezonez), cred ca viata este un stadiu, efemer poate, al existentei. Altfel, daca tot ceea ce inseamna om, ar exista o fractiune de secunda in viata Universului si apoi s-ar sterge, multe mi s-ar parea fara sens. Asta este pentru mine Iadul.
bre,frumos spus!

Edited by knauf75, 04 May 2013 - 20:15.


#15
criistake

criistake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 14.01.2009
Mie mi se pare absurd sa stai sa te gandesti la ceva ce inevitabil va veni, sau la un inevitabil sfarsit. Tocmai gandul ca toate sunt trecatoare si au un sfarsit ar trebui sa de un plus de savoare vietii. Si traind intens si savuros nu vei mai avea timp sa-ti fie frica. Cel putin nu acum, in cazul in care nu ai 70 ani si nu te simti prea bine.

#16
malwarebytes

malwarebytes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 25.03.2013

View Postneliniste3, on 04 mai 2013 - 19:46, said:

mpul cu diverse lucruri, dar nu functioneaza, tot imi apar ganduri din astea si imi scade cheful de viata.
Ma ingrozeste ca intr-o zi o sa fiu la 2m sub pamant, intr-un
sicriu si nu o sa mai stiu pe nimeni, nu o sa mai am rude, prieteni,
nimic din ce am acum, nimic fizic, stiu ca nu o sa mai exist...
Nu esti singur pe lume, daca mori pentru altii o sa fie .... paguba-n ciuperci! Dai prea mare importanta vietii tale, mai in gluma mai in serios!

Edited by malwarebytes, 04 May 2013 - 20:23.


#17
alexciupy

alexciupy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 24.03.2012
Traieste-ti viata si nu te mai gindi la ce o sa fie!!

Edited by alexciupy, 04 May 2013 - 20:20.


#18
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008

View PostAlungatu, on 04 mai 2013 - 20:05, said:

PS: Mergi la un preot si discuta problema...

Nu uita sa-i dai si bani .

Cum sa-i dai asemenea sfaturi imbecile ? Omu` a zis clar ca religia nu este "scaparea sa". Din fericire.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate