Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

De ce nu putem suporta criticile și ofensele?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

View PostSuper Chief, on 25 aprilie 2013 - 11:27, said:

Vorba aia , dulce ignoranta, o stii? Baga un varf de miserupism si un praf de tempulamea, avand asigurata o reteta buna sa treci ziua.
Păi și de cine ar tb să mi se rupă mai mult, de colegi că nu stau peste program să ling pe jos, sau de bărbat că stă nemîncat și mă așteaptă după 11 ore de muncă? Colega e o țață cu gura mare care o să umple cartierul că-s o jegoasă și o nesimțită, pe cînd soțul o să-mi spună că nu-s o soție bună. De cine ar tb să țin cont, de cine îmi poate face cel mai mult rău, sau de aprecierea cui am mai multa nevoie? Clar ar cîștiga soțul, deși dac-ar fi după mine, la ora aia nu mai am chef să mulțumesc pe nimeni.

View Postalexandru_1988, on 25 aprilie 2013 - 11:36, said:

Criticile sunt foarte bune! Daca vei fi, vreodata, foarte bogata sau cand vei fi batrana atunci criticile nu isi vor mai avea sensul. Dar cat timp esti un nimeni pe plantatie nu vad de ce sa nu fi criticata pentru greseli. Jignirile pe de alta parte vin de la persoane care nu merita atentie si importanta. E clar ca nu te-ai jucat cand ai fost mica cu alti copii in fata blocului, ca sa inveti cum sta treaba.
păi bun, dacă cei care acum 20 de ani te jigneau și te scuipau în fața blocului, acum te critică, nu ești tentat să nu ții cont, nu te gîndești că poate și acum tot aia vor, să te jigneasă?

cînd eram la școală eram bună că copiau temele de la mine, nu mă jignea nimeni. Acum nu mai sunt bună că le-am jegoșit mopul. Părinții mei au făcut greșeala că au insistat mai mult pe învățătură decît pe gospodărie. S-or fi gîndit că ajung șmecheră și o să am servitori. Dacă mă bătea mama și mă făcea atunci jegoasă și împuțită, nu mai aveau acum colegii și bărbatul ocazia s-o facă.

#20
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Oamenii sunt fiinte sociale dinainte sa fi evoluat ca specie. Supravietuirea individului a depins mereu de relatia cu semenii din grup. Criticile si, mai ales, ofensele sunt tratate inconstient drept amenintari cu excluderea, ceea ce ar reduce dramatic sansele de supravietuire. In consecinta, subconstientul le acorda prioritate. Individul nu poate fi impacat cu sine insusi pana la rezolvarea problemei.

#21
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

View Postfoxbat, on 25 aprilie 2013 - 11:33, said:



Din pacate lumea in care traim s-a indepartat TARE TARE de Dumnezeu.

Daca ti-as povesti din intamplari de "corporatist" ( tampit..rau ) de peste un deceniu pesemne ca n ai crede.

In fine, in lumea asta fiecare are o cruce de dus.
Eu ca idee , recomand oricaruia din ' noi" , suparati pe oamenie, etc, o mica vizita de 10 min la Spitaul Fundeni, de ex, doar sa vezi suferinta..reala. O sa ni se para ca toate problemele noastre sunt apa de ploaie...

singurul ' sfat" ( din principiu nu prea " dau  sfaturi" ca deh..). este sa iti asculti sufletul..pana nu e prea tarziu..
merele stricate au mare marea capacitate de a "strica" totul in jurul lor..

stiu, cele mai grele ' probleme" sunt fricile si astea ne sunt alimetate atat " exterior" ca si " interior" , ( frica de ce maananci maine. unde dormi. , copil, catel purcel) .

cand tragi linie...daca mai poti s o faci , realizezi ca timpul a trecut si te ai ales cu ..nimic

santate si putere sa ai

Lumea s-a îndepărtat de Dzeu dar cu toate astea tot mai au pretenția să fie iertați pt greșelile lor și să le dai și cămașa de pe tine, dar în schimb ei nu ar face asta, nu ar da și nu ar ierta nimic.

View Postmoftware, on 25 aprilie 2013 - 12:15, said:

Oamenii sunt fiinte sociale dinainte sa fi evoluat ca specie. Supravietuirea individului a depins mereu de relatia cu semenii din grup. Criticile si, mai ales, ofensele sunt tratate inconstient drept amenintari cu excluderea, ceea ce ar reduce dramatic sansele de supravietuire. In consecinta, subconstientul le acorda prioritate. Individul nu poate fi impacat cu sine insusi pana la rezolvarea problemei.
Amin!  Dar atunci de ce nu se tem de excludere cei care sunt antisociali prin defiție, egoiști, care nu iartă și nu dau nimic, nu ajută, jignesc

Poate pt că acum sunt (se cred) puternici, în siguranță, dar cînd nu or mai fii în putere cine o să îi ajute dc ei acum sunt chitre ? Acum ameni ță ca să își întărească poziția, dar cînd or fi slabi și neputincioși cui o să-i mai fie frica de ei?

Ei zic că e împotriva instinctului de conservare să dai cămașa de pe tine, dar nu se dau înapoi s-o ceară sau s-o ia de la altul-"Homo homini lupus", doar că se pare că n-au observat că lupul dominant nu îmbătrînește todeauna în fruntea haitei, nici vreunul din marii dictatori ai lumii n-a murit de moarte bună.

#22
SfantulLike

SfantulLike

    Oscilatrix Te iubesc <3 .

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,549
  • Înscris: 09.02.2013
Pune o poza pe topicul de pe dezbateri, si apoi sa astepti mistocareala, sa vezi cum o sa te simti cand niste rapanosi o sa-ti comenteze poza, cand ei nici nu au pus vreodata poze cu ei acolo.

#23
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

View PostSfantulLike, on 25 aprilie 2013 - 12:55, said:

Pune o poza pe topicul de pe dezbateri, si apoi sa astepti mistocareala, sa vezi cum o sa te simti cand niste rapanosi o sa-ti comenteze poza, cand ei nici nu au pus vreodata poze cu ei acolo.
Și or să comenteze ce, cum arăt? Nu prea mă interesează, ce am sau nu ame de la Dumnezeu, ce am făcut/n-am făcut e meritul/vina mea. Mă doare însă cînd se leagă cineva de lucrurile pt care am muncit, m-am luptat, am suferit ca să le obțin (și nu mă refer aici la operații estetice).

Iar mă deranjează să-mi jignească familia, și implicit dc mă faci pe mine jegoasă și curvă, înseamnă că așa crezi că a fost și mama. Ori mama e femeie cinstită și dc eu te fac să crezi asta, înseamnă că eu sunt cea care prin comportamentul meu neadecvat îmi dezonorez familia, nu?

#24
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Să știi că nu-i bine să trăiești din remarcile/părerile altora.

#25
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

View Postdelores, on 25 aprilie 2013 - 12:48, said:

Dar atunci de ce nu se tem de excludere cei care sunt antisociali prin defiţie, egoişti, care nu iartă şi nu dau nimic, nu ajută, jignesc
Parte dintre ei au comportament deviant, adica instinctele si genele lor nu ar fi fost potrivite supravietuirii in 99% din istoria speciei. Acum sunt tolerati si supravietuiesc in contextul civilizatiei, care ne interzice sa-i excludem sau sa-i punem la punct cu armele lor. Fiind de data recenta, civilizatia nu a permis dezvoltarea de instincte de aparare specifice. In schimb, se folosesc instrumente sociale si juridice complicate, care nu sunt la indemana individului.

Cealalta parte este formata din indivizi care forteaza limitele instinctiv sau constient (cu tupeu), cata vreme constata ca merge. Contracararea lor necesita un consum de timp, nervi si energie care nu se justifica prea des, ceea ce ii incurajeaza sa continue.
Solutia este sa opui rezistenta atunci cand merita si de o maniera care sa antreneze reactii de bun simt ale celor din jur, favorabile tie.

#26
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Dar oare sunt persoane(copii, soții, elevi, soldați, etc) care să răspundă "pozitiv" la critici mai dure, ofense, amenințări, etc? Adică să se mobilizeze să-și facă treaba și să nu greșească? Cam ce procent s-ar adapta comparativ cu cei care o iau razna?

#27
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

View PostSfantulLike, on 25 aprilie 2013 - 12:55, said:

Pune o poza pe topicul de pe dezbateri, si apoi sa astepti mistocareala, sa vezi cum o sa te simti cand niste rapanosi o sa-ti comenteze poza, cand ei nici nu au pus vreodata poze cu ei acolo.
mi-am amintit că pe vremuri, cînd arătam bine, mi-am fotografiat posteriorul, în chiloți roșii, dar din păcate nu mai am pozele...nu știu dc i-ar fi plăcut să le vadă, sau din contră l-ar fi deprimat că nu mai arată așa bine, sau i-ar fi fost ciudă că au mai văzut și alții, cine știe... Acum cine poftește n-are decît să-mi comenteze umbra!

din ce se poate vedea, umbra are baza cam mare, dar cam așa au toate umbrele...

#28
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
weirdo Posted Image

#29
Mata2

Mata2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.07.2010
Te afecteaza ofensele, jignirile, si parerile celor din jur la modul general pentru ca cu ele continui sa-ti alimentezi imaginea de sine. Cand eul tau se va fi terminat de construit, daca se va termina vreodata...., vei primi cu detasare acuzatiile nedrepte si jignirile, iar criticile constructive le vei folosi ca sa remediezi ce ai gresit. Tine de maturizarea personalitatii. Din pacate ....nu toata lumea ajunge la stadiul asta.

#30
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 13.01.2013
Cand ii spui ceva boului si il inveti de bine,sau vacii depinde de sex ul prostului, ii faci o critica constructiva ,daca el este prost si se simte jignit sa ramana prost in continuare.
E greu sa convingi un prost ca este prost.

Edited by xperia_ray, 26 April 2013 - 01:41.


#31
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
și dc reușești la c îți folosește? Cu ce te ajută că ți-ai convins colegul, prietenul, fratele, soțul, copilul că este prost?

#32
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Mai e ceva foarte greu de suportat pt unii dintre noi: amenințările.  Chiar dacă nu le credem întodeuna, totuși ne tulbură f rău, mai ales cînd vin din partea celor apropiați. Oare cum poate crede cineva că prin amenințare poate cîștiga respect și dragoste?

#33
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Bine, cel mai misto ar fi fost sa va intoarceti si sa le zimbiti frumos, eventual sa le spuneti un buna ziua sau un doamne ajuta in lb lor, dc stiati, si chiar dc ar fi avut intentia sa va batjocoreasca, s-ar fi rusinat. Dar din pacate nu prea ne vin ideile bune pe moment pt ca suntem orbiti de manie....

#34
holograma999

holograma999

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 353
  • Înscris: 16.02.2013

View Postdelores, on 04 mai 2013 - 09:26, said:

Bine, cel mai misto ar fi fost sa va intoarceti si sa le zimbiti frumos, eventual sa le spuneti un buna ziua sau un doamne ajuta in lb lor, dc stiati, si chiar dc ar fi avut intentia sa va batjocoreasca, s-ar fi rusinat. Dar din pacate nu prea ne vin ideile bune pe moment pt ca suntem orbiti de manie....
Stii ce,iar judeci aiurea situatia,pentru simplul motiv ca nu traiesti in Ardeal si nu ai avut de-a face cu ungurii,ca sa stii ce fel de oameni sunt.
Exceptia in cazul lor,adica ungur cumsecade si prietenos cu romanii,e ca exceptia aia cu tigan cinstit si corect.Stii ce replica au unguroaicele,replica pentru barbatii romani care au ideia de a le curta?
Zic ceva de genul pai nu stiu cum o sa ne intelegem ca eu sunt rea?De ce zici ca esti rea poate intreba romanasul?Si ea zice;pentru ca sunt unguroaica de aia.Vezi bine e motiv de lauda,e asa o caracteristica a natiei lor.
Unde nu sunt majoritari nu fac mult gat,doar asa daca ajung sefi pe undeva ai vezi in actiune dar ferit-a sfantu sa traiesti ca roman in secuime.
Pai in 1994 am fost cu bunicu la Odorheiu secuiesc.Vrei sa iti spun o faza tare de pe vremea aia?
Bine tu ori nu crezi ori te faci ca nu intelegi dar o zic ca mai citesc si altii.Eram adolescent,bunicu si trei colegi au plecat in delegatie de munca sa faca niste comenzi prin zona.
Bunicu stia ungureste ca a copilarit in Oradea,ceilalti nu stiam.Intram intr-un restaurant sa mancam ceva ca prin alimentare era pustiu,cicuciu papa.Bun!Intram si ne punem la o masa dar bunicu merge la baie si zice sa comandam noi mancare bautura,suc.In jur la mesa erau cativa oameni care mancau,ciorba,supa,cartofi prajiti,si aveau pahare cu bautura sau suc pe mese.Vine chelneru si ne intreaba ceva pe ungureste.
Probabil ce dorim sa comandam.Unu din barbati zice ca am vrea suc pt mine,coniac pt ei si intreaba ce au in meniu.
Unguru isi schimba graiu si ne zice asa,nu uit cat oi trai mutra aluia,slab,cu parul dat cu briantina pieptanat pe spate si cu mustcioara din aia de a lor,avand asa un dispret in privire si vorbire.Ne zice,scurt ca nu au nimic de mancare si nici bautura sau suc doar apa minerala.Astia mirati ca vazusera in jur oameni mancand si band zic;
Pai cum nu aveti ca astia mananca si beau.Si asta zice ca au avut dar s-a terminat .Ce era sa facem,comandam apa minerala.Vine bunicu vede ca bem apa minerala ,asculta povestea si zice.Stati asa  ca nu-i asa.Il cheama pe chelner in ungureste,si comanda.
A aparut mancarea,ma crezi nu ma crezi,ca tu ai boala contrazicerii,dar am mancat si supa si cartofi prajiti,fara carne ce-i drept ca era vremea cand carnea era cu ratia.Si crezi ca s-a terminat sarada?
Nu,nu!
Ca trebuia sa dormim la un hotel sa plecam dimineata.Am mers la unul a vb bunicu in ungureste a cerut camere a deschis unguru de la receptie registru sa ne inregistreze,sa ne dea camere.Cand au dat buletinele,toti cu nume romanesti,brusc a inchis ala registrul si a zis ca nu mai sunt camere libere.
Degeaba l-au rugat,degeaba l-au injurat in ungureste si romaneste,in noaptea aia rece de toamna am dormit in dubita aia tip tv a intreprinderii,cu care venisem.Asa ca nu ma invata tu cum se procedeaza cu ungurii,du-te si invata-i pe aia a caror bunici erau locuitori in Ip si Traznea,daca ai auzit de povestea cu hortistii.
Sa vezi ce flegma iei in gura,cand le dai lectii de toleranta si alte tampenii din astea,ca sa te porti cu urmasii asupritorilor de parca ai fi tot sclavul lor.Si cu asta am incheiat.Hai pa,ca iar m-ai enervat,tu chiar nu pricepi nimc sau numa de a dracu imi faci in contra?Sau esti unguroaica ori neam cu ceva bozgori?

Edited by holograma999, 04 May 2013 - 11:25.


#35
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Ai dreptate, iarta-ma. Nu stiu sa am vreo treaba cu ei, dar inteleg cum e sa fii mereu asuprit. Crezi ca eu pot sa-i iubesc pe cei care isi bat joc de mine? Poate asa ar trebui, sau macar sa-mi fie indiferenti, macar atat, asta intr-adevar ar fi o adevarata binecuvantare.

View PostRCmake, on 25 aprilie 2013 - 10:54, said:

Posted Image

MASOCHÍSM s. n.  2. atitudine a cuiva care găsește satisfacție în propria-i suferință, decădere sau umilire. (< fr. masochisme)

Satisfactie nu e, dar se pare ca unii sunt (em) atrasi irezistibil (sau poate atragem noi aceasta stare prin faptul ca ne temen in permanenta de ea). Poate ni s-a inoculat in copilarie aceasta idee, "orice numai sa nu ajungi de rasu' lumii, sa nu fii umilit, criticat in public, asta e cea mai mare rusine" (mai bine mori???). Nepasarea e un lux pe care nu ni-l putem permite.

#36
vladutz114

vladutz114

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 22.05.2010

View Postdelores, on 25 aprilie 2013 - 11:22, said:

Iar ca să mulţumeşti pe toată lumea, e misiune imposibilă. Ideea e că nu ştiu pe cine să mă străduiesc mai mult şi pe cine să ignor.

Te straduiesti prea mult sa-ti pese de ce cred cei din jurul tau. Concentreaza-te asupra propriei persoane. Nu mai acorda atata importanta unor mici tampenii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate