Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

De ce nu putem suporta criticile și ofensele?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Bună ziua. Credeți că poate explicație psihologică sau medicală pentru un asemenea fenomen? Presupun că nimănui nu-i place să fie criticat, jinit, acuzat pe nedrept, amenințat, disprețuit, nici măcar atunci cînd greșește și recunoaște că a greșit. Doar că unii poate nu fac o dramă din asta, alții poate nu o arată, arată ca și cum nici nu le-ar păsa, iar alții reacționează diferit în fcție de cine i-a criticat/ofensat/jignit și de motivul criticii, dc a fost întemeiată sau nu.

Edited by delores, 25 April 2013 - 10:47.


#2
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Ai făcut un topic despre nimic.

Tu ai pus întrebarea și tot tu ai răspuns.

#3
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

 delores, on 25 aprilie 2013 - 10:43, said:


Posted Image

MASOCHÍSM s. n. 1. perversiune sexuală constând în a căuta plăcerea în suferințe fizice și morale produse de partener. 2. atitudine a cuiva care găsește satisfacție în propria-i suferință, decădere sau umilire. (< fr. masochisme)

#4
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
În cazul criticilor, din cauză de orgoliu. Te simţi atins în amorul propriu.
Jignirile - pentru că sînt o formă de violenţă. Depinde probabil de rezistenţa fiecăruia la violenţă. Şi cît de gratuită e.

Edited by abancor, 25 April 2013 - 10:59.


#5
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Eu de ex dc cineva se ia de mine îmi strică buna dispoziție pt multă vreme, mai ales dc o face de dimineață. Și nu înțeleg dc mi-am recunoscut greșeala și am motivat-o, de ce nu m-a înțeles. Partea proastă e că pt ca acea persoană să nu fi fost azi nemulțumită, ar fi tb să stau aseară peste program și nu-mi surîde ideea, drept pt care mi-a stricat toată ziua de nu mai am chef de nimic.

#6
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

 delores, on 25 aprilie 2013 - 10:43, said:

Bună ziua. Credeţi că poate explicaţie psihologică sau medicală pentru un asemenea fenomen? Presupun că nimănui nu-i place să fie criticat, jinit, acuzat pe nedrept, ameninţat, dispreţuit, nici măcar atunci cînd greşeşte şi recunoaşte că a greşit. Doar că unii poate nu fac o dramă din asta, alţii poate nu o arată, arată ca şi cum nici nu le-ar păsa, iar alţii reacţionează diferit în fcţie de cine i-a criticat/ofensat/jignit şi de motivul criticii, dc a fost întemeiată sau nu.

Este o diferenta intre a fii criticat pe buna dreptate, si a fii acuzat sau criticat pe nedrept, amenintat, dispretuit, normal ca nu-i place/convine numaui.Si vad ca tot insisti pe ideea de criticat si ofensat/jignit, a critica nu este acelasi lucru cu a ofensa sau a jigni, sunt niste lucruri total diferite.

#7
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

 Clerik, on 25 aprilie 2013 - 10:51, said:

Ai făcut un topic despre nimic.

Tu ai pus întrebarea și tot tu ai răspuns.
păi și atunci eu de ce nu pot să-mi văd de treabă și să mă doară-n cot???

Pot să răspund tot eu? Pt că nu îmi convine să fac eforturi în plus doar în speranța că poate atunci nu vor mai avea ce să-mi reproșeze.

 catalinuptm, on 25 aprilie 2013 - 10:59, said:



Este o diferenta intre a fii criticat pe buna dreptate, si a fii acuzat sau criticat pe nedrept, amenintat, dispretuit, normal ca nu-i place/convine numaui.Si vad ca tot insisti pe ideea de criticat si ofensat/jignit, a critica nu este acelasi lucru cu a ofensa sau a jigni, sunt niste lucruri total diferite.
Creierul meu se pare că nu face diferența. La fel mă doare de rău și cînd știu că am greșit eu și cînd sunt acuzată pe nedrept.

#8
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,515
  • Înscris: 06.01.2012

 delores, on 25 aprilie 2013 - 11:09, said:

Creierul meu se pare că nu face diferenţa. La fel mă doare de rău şi cînd ştiu că am greşit eu şi cînd sunt acuzată pe nedrept.

Sunt lucruri diferite . Cand stii ca ai gresit , ca om matur , iti recunosti vina si cauti sa nu repeti greseala .
Cand esti acuzat pe nedrept e mult mai grav .

#9
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Unii zic că poate am fost răsfățată, ținută în puf, etc, adevărul e că în casa mea chiar dacă am fost criticată nu am fost nici jignită nici amenințată. În schimbul unei purtări cît de cît cuviincioase și străduirii de a-mi face datoria, am avut parte de respect.

În lume se pare că nu e întodeauna așa. Nici măcar nu știi întodeauna cînd e vina ta și cînd nu, nimeni nu se dă înapoi să te acuze pe nedrept.

#10
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

 delores, on 25 aprilie 2013 - 11:09, said:

Creierul meu se pare că nu face diferenţa. La fel mă doare de rău şi cînd ştiu că am greşit eu şi cînd sunt acuzată pe nedrept.

Asta este diferit de la un individ la altul, fiecare persoana poate sau nu sa primeasca critici, care criticile pot fii de doua feluri, constructive si distructive.Cu jignirile, ofensele si restul nu sunt de acord, dar cu criticile sunt de acord, de cele mai multe ori sunt cele mai bune repere dupa care ne putem orienta, doar n-ai vrea ca toata lumea sa-ti spuna cat esti tu de buna si blanda si faci totul perfect, pentru ca stii foarte bine ca nu e asa, nimeni nu este asa. (Cand am spus tu, m-am referit la general, nu la tine neaparat).

#11
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Iar cînd îți recunoști vina sau greșeala nu te înțelege nimeni că ți-ai dat silința dar n-ai putut mai mult, nu ți-ai dat seama, n-ai prevăzut consecințele, etc...

#12
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 delores, on 25 aprilie 2013 - 10:43, said:

Bună ziua. Credeţi că poate explicaţie psihologică sau medicală pentru un asemenea fenomen? Presupun că nimănui nu-i place să fie criticat, jinit, acuzat pe nedrept, ameninţat, dispreţuit, nici măcar atunci cînd greşeşte şi recunoaşte că a greşit. Doar că unii poate nu fac o dramă din asta, alţii poate nu o arată, arată ca şi cum nici nu le-ar păsa, iar alţii reacţionează diferit în fcţie de cine i-a criticat/ofensat/jignit şi de motivul criticii, dc a fost întemeiată sau nu.
Din cauza ca te raportezi la cei din jurul tau. Daca te-ai raporta la tine insuti, nu ai avea o asemenea problema.

#13
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Iar ca să mulțumești pe toată lumea, e misiune imposibilă. Ideea e că nu știu pe cine să mă străduiesc mai mult și pe cine să ignor.

#14
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Vorba aia , dulce ignoranta, o stii? Baga un varf de miserupism si un praf de tempulamea, avand asigurata o reteta buna sa treci ziua.

Edited by Super Chief, 25 April 2013 - 11:28.


#15
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

 SOCRATE_MMXII, on 25 aprilie 2013 - 11:21, said:


Din cauza ca te raportezi la cei din jurul tau. Daca te-ai raporta la tine insuti, nu ai avea o asemenea problema.
Dacă aș fi doar eu nu ar fi o problemă nici că mîncarea e puțin arsă, nici că am murdărit mopul, m-ar deranja puțin, dar nu mi-aș pune cenusă în cap pt asta; însă avem și soți, și șefi, și colegi, pe care greșelile noastre se pare că îi afectează de fac așa polemică. Ori poate ei se simt mai bine după ce m-au păruit pe mine?

#16
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

 delores, on 25 aprilie 2013 - 11:28, said:

Dacă aş fi doar eu nu ar fi o problemă nici că mîncarea e puţin arsă, nici că am murdărit mopul, m-ar deranja puţin, dar nu mi-aş pune cenusă în cap pt asta; însă avem şi soţi, şi şefi, şi colegi, pe care greşelile noastre se pare că îi afectează de fac aşa polemică. Ori poate ei se simt mai bine după ce m-au păruit pe mine?

In cazul asta poate sa fie invidie sau rautate.

#17
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005

 delores, on 25 aprilie 2013 - 11:16, said:

Unii zic că poate am fost răsfăţată, ţinută în puf, etc, adevărul e că în casa mea chiar dacă am fost criticată nu am fost nici jignită nici ameninţată. În schimbul unei purtări cît de cît cuviincioase şi străduirii de a-mi face datoria, am avut parte de respect.

În lume se pare că nu e întodeauna aşa. Nici măcar nu ştii întodeauna cînd e vina ta şi cînd nu, nimeni nu se dă înapoi să te acuze pe nedrept.

Din pacate lumea in care traim s-a indepartat TARE TARE de Dumnezeu.

Daca ti-as povesti din intamplari de "corporatist" ( tampit..rau ) de peste un deceniu pesemne ca n ai crede.

In fine, in lumea asta fiecare are o cruce de dus.
Eu ca idee , recomand oricaruia din ' noi" , suparati pe oamenie, etc, o mica vizita de 10 min la Spitaul Fundeni, de ex, doar sa vezi suferinta..reala. O sa ni se para ca toate problemele noastre sunt apa de ploaie...

singurul ' sfat" ( din principiu nu prea " dau  sfaturi" ca deh..). este sa iti asculti sufletul..pana nu e prea tarziu..
merele stricate au mare marea capacitate de a "strica" totul in jurul lor..

stiu, cele mai grele ' probleme" sunt fricile si astea ne sunt alimetate atat " exterior" ca si " interior" , ( frica de ce maananci maine. unde dormi. , copil, catel purcel) .

cand tragi linie...daca mai poti s o faci , realizezi ca timpul a trecut si te ai ales cu ..nimic

santate si putere sa ai

#18
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010
Criticile sunt foarte bune! Daca vei fi, vreodata, foarte bogata sau cand vei fi batrana atunci criticile nu isi vor mai avea sensul. Dar cat timp esti un nimeni pe plantatie nu vad de ce sa nu fi criticata pentru greseli. Jignirile pe de alta parte vin de la persoane care nu merita atentie si importanta. E clar ca nu te-ai jucat cand ai fost mica cu alti copii in fata blocului, ca sa inveti cum sta treaba.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate