Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat
 Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki
 Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...
 A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri

nume strazi
 

Orange Nivo

- - - - -
  • Please log in to reply
5313 replies to this topic

#91
catalinsimina

catalinsimina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.08.2007
Defapt este Coolpad 7560U si este produs de Coolpad

#92
st_ri06

st_ri06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 29.03.2006

View Postcatalinsimina, on 29 aprilie 2013 - 10:44, said:

ciudat  - am observat ca navigatul si facebook-ul "ii omoara autonomia" mai rapid decat joculetele cu wifi mobile data gps si sync toate off (mai mult de 2.5 poate 3 ore nu cred ca poti juca pe el inca nu am facut proba)

poti sa pui trucuri pt conservarea bateriei daca mai stii

Monitorizeaza aplicatiile pe care le ai instalate unele pot face battery drain am patit-o pe pielea mea cu alt telefon, verifica setarile sa nu ai notificari activate la ce nu este absolut nevoie, 3g-ul in folosesti doar cand ai nevoie nu il ti activat tot timpul poti sa iei un shortcut/widget din play store pentru asta ca este un mare consumator, dezactiveaza prostiile instalate de orange, blocarea publicitatii (inca lucrez la asta am instalat add block dar nu functoneaza foarte bine de asta mai imi pica wifi-ul sa caut alternativa).
Nu conteaza ca e fabricat de coolpad sau gigabyte constructia este buna!  
Daca v-ati uitat pe youtube la prezentarile de la mwc reprezentantul orange a spus clar varianta pentru piata din romania vine cu 512 mb ram si au mai multi parteneri ce construiesc telefonul nu doar gigabayte daca mai sunt nelamuriri in privinta asta.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B3BrQn8E4vc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by st_ri06, 29 April 2013 - 12:16.


#93
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011

Quote

au mai multi parteneri ce construiesc telefonul nu doar gigabayte
Deci e clar. Performantele vor varia de la un lot la altul,bateria la fel,fara custom ROM-uri... O sa fie rau pe partea de suport de la developeri. Nici nu cred ca-l mai cumpar. Stai cu Optimus Net pana cand va aparea altceva care sa atraga atentia.

#94
catalinsimina

catalinsimina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.08.2007

View Postdeiuma, on 29 aprilie 2013 - 16:52, said:

Deci e clar. Performantele vor varia de la un lot la altul,bateria la fel,fara custom ROM-uri... O sa fie rau pe partea de suport de la developeri. Nici nu cred ca-l mai cumpar. Stai cu Optimus Net pana cand va aparea altceva care sa atraga atentia.

Nu cred ca e chiar asa, cu gigabyte a fost o speculatie, defapt e produs de coolpad, ma indoiesc ca vor pune 1 gb ram la pretul pe care il are, oricum merita banii

daca ati gasit folie de protectie , vreau sa cumpar si eu!

#95
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,045
  • Înscris: 25.08.2010
Eu m-am saturat de custom ROM-uri, mai ales de CM-uri. Acest telefon vine cu Jelly Bean oficial, un mare plus :)

#96
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
5.0/4.3 e pe drum. Crezi ca telefonul asta il va primi oficial? Aici intra developerii. E pacat sa fie de "unica folosinta" ;)

#97
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,045
  • Înscris: 25.08.2010
Ma asteptam la aceasta reactie, iti repet, m-am saturat de aceste custom-uri, practic intri intr-o infinata testare. Sunt aproape sigur ca nu va fi nici un update pt. acest tel dar pot aparea si clone.

#98
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Asta e blogul tau? Daca da,te inteleg,ai testat ceva :D

#99
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,045
  • Înscris: 25.08.2010
Ce vezi pe blog sunt ROaMele facute de mine, am testat mult mai multe :)

#100
vlad1503

vlad1503

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.03.2009

View Postcatalinsimina, on 29 aprilie 2013 - 17:01, said:

daca ati gasit folie de protectie , vreau sa cumpar si eu!

Vineri cand am cumparat telefonul de la Orange mi-au spus sa revin pe marti,miercuri,ca atunci primesc marfa inclusiv accesorii pentru Nivo si folie.

Edited by vlad1503, 29 April 2013 - 19:26.


#101
catalinsimina

catalinsimina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.08.2007
SFAT - Cu nova launcher, Iconograme default de android si cu aplicatiile inutile (in functie de preferinta) dezactivate, experienta e foarte aproape de nume mult mai mari
(apropo bateria a fost viteaza astazi 12 h cu: ecran 1.32 h, wifi 1h, apeluri 10 minute e la 52% very good )
probabil sa calibrat

Edited by catalinsimina, 29 April 2013 - 20:27.


#102
st_ri06

st_ri06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 29.03.2006
5.0 e adevarat ca va fi cam imposibil sa primeasca si chiar daca ramane cu jb la banii astia nu ai alternativa eventual un sgs1 sh dar si cu ala e bataie de cap sa gasesti unul in stare ok plus va merge doar cu cfw acum nu mai stiu cat de bune sunt dar mai tot timpul au diverse bugg-uri cu exceptia cpu-ului sta mai bine ca nivo dar nu regret, un root lipseste sa scapam de prosiile alea instalate de ei.
La ad block am renuntat de tot ca papa ~60 mb ram de asta tot se intrerupea internetul ca trebuia inchis din lipsa ram-ului nu stiu de ce mananca atata ca la un telefon rootat cu doar 384 mb nu aveam probleme, launcher folosesc holo ca sunt obisnuit cu el. Si la mine e ok cu bateria in final probabil ma va tine aproape 2 zile in ritmul meu de utilizare (sper).

Edited by st_ri06, 29 April 2013 - 22:46.


#103
creatorul24

creatorul24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.07.2010
Salut ! Sunt Doru ! Mi am luat astazi un Orange Nivo si vreau sa stiu daca ati reusit vreunul din voi sa dezinstalati aplicatiile orange plus uno, jocu cu masini, chrome si alte cacaturi deoarece eu nu am reusit prin metoda de pe la pagina 4 parca. Daca se mai poate o data sa explicati ca la prosti (pentru cine a reusit chestia asta) cum se face va rooooooog, ca imi mananca tot RAM ul . multumeesc !

#104
st_ri06

st_ri06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 29.03.2006
Settings>Apps>All apoi iei la rand ce nu este folositor in principiu ce a instalat orange nu te bagi la procesele integrate os-ului, intri la aplicatie > force stop> clear data>disable , nu scapi de tot de ele dar macar nu vor mai functiona de 'dezinstalat' nu merge fara root.

Edited by st_ri06, 29 April 2013 - 23:01.


#105
catalinsimina

catalinsimina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.08.2007

View Postst_ri06, on 29 aprilie 2013 - 22:41, said:

5.0 e adevarat ca va fi cam imposibil sa primeasca

never say never - poate fi si 4.3, neoficial

#106
st_ri06

st_ri06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 29.03.2006
Adevarat dar este putin probabil ca hw sa mai faca fata pentru 5.0 daca avea 1gb ram si varianta asta ce se comercializeaza la noi as fi fost mai optimist dar nu se poate.

Edited by st_ri06, 29 April 2013 - 23:39.


#107
catalinsimina

catalinsimina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.08.2007
Nu stiu daca va avea 1 gb nici in alte tari, informatia a aparut cu 1gb ram inainte sa dezvaluie cei de la orange specificatiile complete si am cautat pe orange.fr si orange.uk inca nu a aparut la ei

in alta ordine de idei am vazut tablete in pretul 400-500 cu 1gb ram sau chiar 2 si cu procesor dual core de 1.2 1.5 sau chiar 1.6 evident cu display-ul mult mai mare - de ce sunt mai ieftine decat telefoanele ma depaseste

merg si eu la orange astazi sa mi-l decodeze si sa-i cumpar o folie (l-am luat de pe internet ca sa pot sa-l returnez)

Edited by catalinsimina, 30 April 2013 - 10:10.


#108
st_ri06

st_ri06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 29.03.2006
Pai telefonul are dimensiuni mai mici, functie gsm etc, deci toate astea costa. Sa-mi spui si mie daca ai gasit folie, eu l-am luat direct de la magazin sa nu mai astept plus il folosesc in alta retea nu avem cum sa astept pana mergeam la decodat, sunt multumit de el vs cat a costat nu aveam de gand sa il returnez.

Edited by st_ri06, 30 April 2013 - 11:24.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate