Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Orange Nivo

- - - - -
  • Please log in to reply
5313 replies to this topic

#1459
Keffr3n

Keffr3n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 01.10.2005
Cineva intreba mai devreme unde sunt aia 4GB... M-a facut curios si am gasit o aplicatie pentru asta. Am atasat pozele cu info.
Aplicatia se numeste Partition Table.

Attached Files



#1460
Corduneanulucian

Corduneanulucian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.05.2013

View Postbonecrusher848, on 28 iulie 2013 - 18:18, said:

Avand in vedere ca am primit multe mesaje/cereri referitor la Custom Recovery postez urmatoarele tutoriale:

Tutorial pentru root dupa update
1) Se ruleaza programul de pe cd-rom-ul pe care il monteaza telefonul
2) In mod normal ar trebui sa se instaleze driver-ul adb, insa pe unele sisteme de operare, cum este de exemplu windows 8 x64, driverul nu este inca instalat.
Se ruleaza C:\Program Files (x86)\yulong\adb\adbinstall.exe (calea ar putea sa fie putin difera in functie de sistemul de operare). Acum driverul adb ar trebui sa fie instalat.
3) Se instaleaza minimal adb and fastboot de aici : http://forum.xda-dev....php?p=42407269
4) Se deschide un command prompt in locatia in care a fost instalat adb : C:\Program Files (x86)\Minimal ADB and Fastboot
5) Se copiaza pe card fisierul Root_SuperSU.0.98.Only-signed.zip de aici: http://www.4shared.c...nly-signed.html
6) Din command prompt se ruleaza urmatoarele comenzi:
adb devices
adb reboot-bootloader
fastboot devices -i 0x1EBF

In mod normal telefonul ar trebui sa raspunda ca si in imaginea urmatoare, dar cu un serial diferit.
Attachment fastboot_orange_nivo.jpg
In cazul in care la prima comanda telefonul raspunde ca fiind offline desi este conectat, se selecteaza din telefon: Conectare la computer prin USB -> Dispozitiv media (MTP), sau daca nu functioneaza nici asa se reseteaza pc-ul si telefonul.
7) Se descarca imaginea CWM de aici: http://www.4shared.c...H/recovery.html si se copiaza in: C:\Program Files (x86)\Minimal ADB and Fastboot .
8) Se ruleaza comanda:
fastboot boot recovery.img -i 0x1EBF

Raspunsul ar trebui sa arate asa:
Attachment fastboot_boot.jpg
Comanda asta este doar pentru bootare nu pentru flash deci imaginea nu ramane dupa reset.

9) Din recovery se instaleaza update-ul de la pasul 5.
10) Acum telefonul este rootat si trebuie resetat. Dupa executarea comenzii reboot system din CWM telefonul va afisa un mesaj referitor la dezactivarea recovery-ului stock. Se selecteaza optiunea NO.
Acest mesaj se refera la dezactivarea scriptului install-recovery.sh care la fiecare boot verifica partitia mmcblk0p13 (partitia de recovery) si suprascrie orice CWM cu backup-ul de la stock recovery din partitia mmcblk0p16. CWM-ul nu poate ramane permanent pe telefon folosind acesta optiune.

Nu sunt responsabil in caz de soft brick.

Tutorial pentru mentinerea root inainte de update

1) Se instaleaza aplicatia Voodoo OTA RootKeeper.
2) Se face backup la root cu aceasta aplicatie.
3) Se instaleaza update-ul OTA de la orange.
4) Se face restore la root cu Rootkeeper.

Aceasta metoda este netestata inca (nu poate fi testata decat de cei care nu au facut update pana acum). In cazul in care nu se poate face restore folositi tutorialul anterior.

Tutorial pentru flash-uirea permanenta CWM Recovery
1) Se efectueaza pasii 1-7 (fara pasul 5) de la primul tutorial in cazul in care nu aveti instalat adb, adb driver si fastboot
2) Se ruleaza comenzile:
fastboot oem unlock -i 0x1EBF
fastboot flash recovery recovery.img -i 0x1EBF

3) La resetarea sistemului selectati yes, optiunea ce dezactiveaza rescriere automata a stock recovery.

Nu sunt responsabil in caz de soft brick.

Sper ca am raspuns la toata lumea Posted Image)))))


#1461
Corduneanulucian

Corduneanulucian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.05.2013

View Postbonecrusher848, on 28 iulie 2013 - 18:18, said:

Avand in vedere ca am primit multe mesaje/cereri referitor la Custom Recovery postez urmatoarele tutoriale:

Tutorial pentru root dupa update
1) Se ruleaza programul de pe cd-rom-ul pe care il monteaza telefonul
2) In mod normal ar trebui sa se instaleze driver-ul adb, insa pe unele sisteme de operare, cum este de exemplu windows 8 x64, driverul nu este inca instalat.
Se ruleaza C:\Program Files (x86)\yulong\adb\adbinstall.exe (calea ar putea sa fie putin difera in functie de sistemul de operare). Acum driverul adb ar trebui sa fie instalat.
3) Se instaleaza minimal adb and fastboot de aici : http://forum.xda-dev....php?p=42407269
4) Se deschide un command prompt in locatia in care a fost instalat adb : C:\Program Files (x86)\Minimal ADB and Fastboot
5) Se copiaza pe card fisierul Root_SuperSU.0.98.Only-signed.zip de aici: http://www.4shared.c...nly-signed.html
6) Din command prompt se ruleaza urmatoarele comenzi:
adb devices
adb reboot-bootloader
fastboot devices -i 0x1EBF

In mod normal telefonul ar trebui sa raspunda ca si in imaginea urmatoare, dar cu un serial diferit.
Attachment fastboot_orange_nivo.jpg
In cazul in care la prima comanda telefonul raspunde ca fiind offline desi este conectat, se selecteaza din telefon: Conectare la computer prin USB -> Dispozitiv media (MTP), sau daca nu functioneaza nici asa se reseteaza pc-ul si telefonul.
7) Se descarca imaginea CWM de aici: http://www.4shared.c...H/recovery.html si se copiaza in: C:\Program Files (x86)\Minimal ADB and Fastboot .
8) Se ruleaza comanda:
fastboot boot recovery.img -i 0x1EBF

Raspunsul ar trebui sa arate asa:
Attachment fastboot_boot.jpg
Comanda asta este doar pentru bootare nu pentru flash deci imaginea nu ramane dupa reset.

9) Din recovery se instaleaza update-ul de la pasul 5.
10) Acum telefonul este rootat si trebuie resetat. Dupa executarea comenzii reboot system din CWM telefonul va afisa un mesaj referitor la dezactivarea recovery-ului stock. Se selecteaza optiunea NO.
Acest mesaj se refera la dezactivarea scriptului install-recovery.sh care la fiecare boot verifica partitia mmcblk0p13 (partitia de recovery) si suprascrie orice CWM cu backup-ul de la stock recovery din partitia mmcblk0p16. CWM-ul nu poate ramane permanent pe telefon folosind acesta optiune.

Nu sunt responsabil in caz de soft brick.

Tutorial pentru mentinerea root inainte de update

1) Se instaleaza aplicatia Voodoo OTA RootKeeper.
2) Se face backup la root cu aceasta aplicatie.
3) Se instaleaza update-ul OTA de la orange.
4) Se face restore la root cu Rootkeeper.

Aceasta metoda este netestata inca (nu poate fi testata decat de cei care nu au facut update pana acum). In cazul in care nu se poate face restore folositi tutorialul anterior.

Tutorial pentru flash-uirea permanenta CWM Recovery
1) Se efectueaza pasii 1-7 (fara pasul 5) de la primul tutorial in cazul in care nu aveti instalat adb, adb driver si fastboot
2) Se ruleaza comenzile:
fastboot oem unlock -i 0x1EBF
fastboot flash recovery recovery.img -i 0x1EBF

3) La resetarea sistemului selectati yes, optiunea ce dezactiveaza rescriere automata a stock recovery.

Nu sunt responsabil in caz de soft brick.

Sper ca am raspuns la toata lumea Posted Image)))))

Cinste si respect !!!

#1462
bonecrusher848

bonecrusher848

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 07.09.2009

View PostBza, on 28 iulie 2013 - 22:17, said:

Tocmai am incercat cu metoda cu aplicatia aplicatia Voodoo OTA RootKeeper si nu merge da eroare la instalarea updateului:(
Poti sa stergi backup-ul de root cu Voodoo.
Daca nici asa nu se instaleaza, inseamna ca ii ceva problema cu softul tau.

#1463
nikx

nikx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 28.06.2013
Am gasit o aplicatie numita Permission Manager. Din cate inteleg, iti arata permisiunile aplicatiilor, dar mai mult, le poti opri. Adica eu pot seta la aplicatia Facebook sa nu mai aiba acces la camera, contacte, etc. Dupa ce dau ok, imi dezinstaleaza aplicatia normala si imi pune alta (e aceeasi) dar care nu are acces la chestile pe care le-am zis. Pare misto, dar mi-e cam frica sa o folosesc, plus ca nu am wifi, in caz ca trebuie sa instalez din nou o applicate.Asta e incompatibila https://play.google....ics.applauncher dar asta merge https://play.google....nager&hl=ro   Poate o testeaza cineva si ne spune mai detaliat ce face.

#1464
Alexxx_2cute4you

Alexxx_2cute4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 16.09.2007
Salut, scuzati ca nu am rabdare sa caut prin toate posturile. Dar am o intrebare, se poate deocoda acest telefon in alta parte decat la Orange ?

Multumesc ! :D

#1465
CuZa

CuZa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 07.12.2007

View PostAlexxx_2cute4you, on 29 iulie 2013 - 17:05, said:

Salut, scuzati ca nu am rabdare sa caut prin toate posturile. Dar am o intrebare, se poate deocoda acest telefon in alta parte decat la Orange ?

Multumesc ! Posted Image

din cate am inteles se poate, si eu vreau sa il decodez dar inca nu am fost cu el la nici un service sas intreb asta. oricum daca aflii te rog sa ne anunti si pe noi,

#1466
moremih

moremih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.07.2013
Pentru baterie , desi am cautat pe net zile intregi , nu am gasit nimic .
Azi am trimis un mail la o fabrica care produce bateteriu . Sper sa primesc un raspuns .
Oare exista ceva compatibil ?
Daca nu , singura posibilitate ramane un power bank .
Sunt de la 2500 pana la 20000 mAh
Cele de 20000 mAh , le-am gasit la 23 $ cu transport free   Au cabluri pentru mai multe tipuri de telefoane si tablete .
Stima

#1467
dan_r_b

dan_r_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.07.2013
Stie cineva cum fac sa mearga internetul de la Vodafone pe acest telefon? l-am decodat dar internetul nu am reusit sa il fac sa mearga

#1468
zero_barat

zero_barat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 02.12.2012
https://forum.vodafo...sung-cu/td-p/41
https://www.vodafone...mobil/index.htm

atat de usor gasesti cu google :)

Edited by zero_barat, 29 July 2013 - 20:58.


#1469
cLick1338

cLick1338

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 14.07.2013
Am trantit si eu un site-ulet. Incerc sa centralizez informatiile legate de telefon. Deja sunt 80+ pagini in topic si e cam greu sa stai sa cauti in tot (search-ul este totusi destul de util). O sa mai adaug/mesteresc la el ca si-asa am timp de pierdut. Poate iese ceva serios/frumos.

Aici: http://nivo.eu.gg  Apropo, Google Sites e de rahat.

#1470
zero_barat

zero_barat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 02.12.2012
Am facut un ROM in format zip, adica se poate scrie din CWM asa cum de exemplu ati facut-o cand ati rootat telefonul.
Am scos Launcher-ul Orange si am pus cel stock de la Google ver 4.1.2, simplu si rapid.
Si cat mai multe din ce a pus Orange-ul, mai poate fi curatat dar va las si pe voi sa contribuiti.

Puteti customiza ROMul pe PC si apoi sa-l copiati pe card si-l flashuiti.

Fiindca este de fapt un zip, puteti extrage foarte usor fisierul "system.ext4.tar.a", acesta contine inclusiv aplicatiile de pe telefon, le gasiti pe calea "\system\app\"
Stergeti extensia .a din coada si-l puteti modifica cum vreti cu un program pentru arhive (de exemplu 7-zip) - puteti sterge sau adauga aplicatii.
Dupa ce ati terminat, adaugati din nou extensia .a
Daca folositi 7-zip, da-ti click dreapta pe fisier, din meniul extins al 7-zip-ului alegeti "add to arhive". La Archive format: zip iar la compression level sa aveti store, la Update mode: Add and replace files. Alegeti arhiva de unde ati extras fisierul.

Pasi pentru flash-uire:

-wipe data/factory reset
-mount system
-format system
-install zip/choose zip from sdcard

Atentie: veti face factory reset, veti pierde toate datele
e bine sa aveti facut un backup inainte cu sistemul gata setat si cu aplicatiile instalate

Fiecare puteti imbunatatii si sa-l sharati, cred ca acum e mult mai simplu

https://d.transfer.r...0jul-720117.zip

Edited by zero_barat, 30 July 2013 - 00:28.


#1471
dan_r_b

dan_r_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.07.2013

View Postzero_barat, on 29 iulie 2013 - 20:57, said:

Multumesc..o sa caut pe acolo dar am incercat deja cu setarile gasite de google..si tot nu merge..poate ca are telu o problema

#1472
vladutz114

vladutz114

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 22.05.2010
Am vazut ca exista oameni care si-au decodat telefonul. Intrebarea mea este urmatoarea: daca ma duc la orange cu toate actele cu care l-am cumparat pentru a imi fi decodat ma costa un banut? im vor fi disponibili toti cei 4GB dupa decodare?

#1473
dan_r_b

dan_r_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.07.2013

View Postvladutz114, on 30 iulie 2013 - 08:40, said:

Am vazut ca exista oameni care si-au decodat telefonul. Intrebarea mea este urmatoarea: daca ma duc la orange cu toate actele cu care l-am cumparat pentru a imi fi decodat ma costa un banut? im vor fi disponibili toti cei 4GB dupa decodare?
Nu te costa nimic daca ai factura si e cumparat fara o oferta speciala, dureaza 2 minute, nu iti sterg programele de la Orange din proprie intiativa...desi eu nu am solicitat in mod clar pentru ca ma grabeam.

#1474
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postvladutz114, on 30 iulie 2013 - 08:40, said:

Am vazut ca exista oameni care si-au decodat telefonul. Intrebarea mea este urmatoarea: daca ma duc la orange cu toate actele cu care l-am cumparat pentru a imi fi decodat ma costa un banut? im vor fi disponibili toti cei 4GB dupa decodare?

Salut,

Mai multe detalii despre decodarea telefonului tau poti gasi AICI.

Cu prietenie,
Orange Helper

#1475
AndreiEmilian

AndreiEmilian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 16.05.2013
In afara de aplicatia celor de la GO mai este vreo aplicatie cu care sa schimb lockscreen-ul anost al celor de la orange?

Edited by AndreiEmilian, 30 July 2013 - 10:34.


#1476
vladmuresan02

vladmuresan02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 22.04.2013
buna baieti, am nevoie de ajutor. fiind in orange young am trafic nelimitat pe facebook.problema mea e ca nu mai am trafic pe alte site-uri ... as vrea sa-mi spuneti daca as putea sa gasesc o aplicatie care sa restrictioneze consumul de date doar pentru fb. m-ar ajuta mult.mersi

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate