Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Aliexpress.com - Pareri / Sugestii / Reclamatii (2013 - 2018)

* * * * * 17 votes
  • This topic is locked This topic is locked
16460 replies to this topic

#14617
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 17.03.2005
14 zile cu Estonia Post din care 3 la BSI.
Valoare colet 17 USD.

Attached Files


Edited by alseeme, 27 June 2018 - 12:05.


#14618
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Hopa....se pare ca cei de la bsi au rasturnat din greseala o roaba cu colete ca mi-au venit 3 comenzi,3 iunie,7 iunie,27 mai,oameni de isprava nu gluma manaca-le-as gura lor...
Dar nu mai apare cea din 01 aprilie...aia cred ca e pacaleala de 1 aprilie......se tin de șotii buclucasii de la bsi

Edited by I2O, 27 June 2018 - 15:58.


#14619
sissi13

sissi13

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.07.2016
Ai avut noroc.Eu inca astept colete de la mijlocul lui mai.Stau in BSI de o saptamana.

#14620
MihaiV1

MihaiV1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 17.01.2016
Imi recomandati si mie un incarcator de masina bun?

#14621
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,888
  • Înscris: 25.01.2007
Xiaomi roidmi 3

#14622
MihaiV1

MihaiV1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 17.01.2016
Xiaomi ROIDMI 3 S Bluetooth 5 V 3.4A Autolader Muziekspeler FM Smart APP voor iPhone en Android Smart Control MP3 speler
http://s. aliexpress.com/F7BVbuAb?fromSns=Copy to Clipboard
Acesta?

Edited by MihaiV1, 27 June 2018 - 17:36.


#14623
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014
Am comandat un cablu de la Baseus, a venit în 14 zile, untracked, China Post. 👌

Edited by Annoying, 28 June 2018 - 14:24.


#14624
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Am primit si pachetu de pe 1 aprilie

#14625
seth66

seth66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 28.11.2009

 I2O, on 28 iunie 2018 - 15:12, said:

Am primit si pachetu de pe 1 aprilie
Era untracked? Astept si eu 2 din prima saptamana a lui Prier Aprilie

#14626
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 seth66, on 28 iunie 2018 - 15:22, said:

Era untracked? Astept si eu 2 din prima saptamana a lui Prier Aprilie
Da...

#14627
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,297
  • Înscris: 06.01.2007

 iullius, on 14 iunie 2018 - 21:01, said:

Eu m-as multumi si cu 2L dar nici 3 nu strica la casa omului, daca gasesti ceva interesant baga un link.
Mi-a venit azi Curatitorul cu ultrasunete din Germania.
Functioneaza, asta e primul lucru pe care-l pot zice.
L-am testat pe ochiurile de la aragaz. Curata el ceva acolo, nu l-am lasat mult dar am observat ca a curatat ce era usor, ce era greu a ramas acolo.
Apa a facut-o zoaie imediat, deci face el ceva acolo.
Chestia e ca inca nu stiu sa-l folosesc, e primul device de acest fel.
Sunt incantat insa sa-l am. O sa fac un review dupa ce-l folosesc mai multa vreme pe mai multe chestii.

De construit e construit bine, nu arata cheapy, cuva de inox e groasa tare, tabla e calumea, timerul pare bun.
Nu l-am testat cu folie de aluminiu ca nu am am in casa.
Zgomotul e ciudat, nu stiu daca asa trebuie sa fie. Pot observa ca se schimba mult cand adaugi apa in cuva sau repozitionezi obiectele de curatat.
Aveam o perie de sarma murdara tare, pe care o foloseam sa curat grillul. Mizeria era bagata adanc si nu se putea spala prin metode clasice.
Cu asta insa am curatat-o repede.
La rugina nu stiu cum se comporta, n-am nimic ruginit prin casa. La grasimi si arsura nu m-a impresionat. Calcarul de pe garnituri nu-l curata, cel putin nu in cateva minute.
Am spalat cateva mere, vad ca zoieste apa. Nu am avut morcovi sau cartofi sa incerc.
O sa spal incurand carcasa leptopului si tastele.
De fapt pentru electronica l-am luat, pentru curatat placile de fluxuri. Dar n-am nicio placa de curatat acum. :)
Mai vedem..
Asta daca te mai intereseaza.

#14628
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,297
  • Înscris: 06.01.2007
Azi m-am mai jucat cu el sa vad ce anume pot face.
Am spalat periutele e dinti. Brici merge. Am pus bicarbonat de sodiu in apa, nu stiu daca are relevanta, dar au iesit bine.
M-am inselat cu calcarul. E un bun inamic impotriva calcarului. Am bagat furtunul ala sarpe de la dus, a iesit nou-nout. Para de dus s-a reparat, nu mai arunca apa aiurea. Si s-a curatat de calcar ca si noua. tocmai ce am cumparat azi para + furtun nou, dar se pare ca nu trebuia s-o fac.
Am bagat niste chestii de pe la espresor care aveau depuse calcar, au iesit brici. Cam 10 minute a durat baia. Am folosit Hellas ca n-am avut sare de lamaie si nu am vrut sa bag otet ca pute urat. Normal ar fi trebuit otet. Sau si mai bine un cocteil cu sare de lamaie, acid lactic si otet. Teoretic. Practic nu e nevoie. Calcarul de pe garniturile de cauciuc nu-l curata. Curata calcarul de pe suprafetele care au ceva duritate.
Apoi am bagat 2 bricege gen victorinox, le-a curatat OKish.
Am incercat si peria de par a lu fii-mea. Nu a curatat-o deloc.
Rugina de pe suruburi o ia. Dar daca lasi in baia cu sare de lamaie se inegreste cuiul, se face ca negresa de rigips.
Trebuie sa ma duc sa-mi iau fosfat trisodic ca am constatat ca nu mai am. Cu ala cred ca as fi facut treaba buna impotriva crustelor de grasimi. Cu fairy nu prea curata. Curata doar in locurile deja curatate, le face mai shiny sau curata ultima pelicula, aia subtire. Pelicula groasa ramane acolo unde este.
Am constatat ca apa rece ajuta mai bine la rugina decat apa calda. Nu-mi expic de ce, dar cel putin comparatia pe care am facut-o eu asa a aratat.
Am bagat un invertor de CCFL de leptop plin de flux, l-a curatat foarte bine si a si functionat dupa aia, mi-era frica sa nu-l strice sau ceva. Oricum nu mai aveam nevoie de el, am transformat leptopul respectiv intr-unul LED cu un kit tot de pe aliexpress. Posted Image
Invertorul l-am bagat intr-o punga de plastic cu fermoar in care am bagat alcool izopropilic sa consum mai putin alcool si sa nu fac vreo explozie ceva. E periculos cu substante inflamabile deoarece degaja multi vapori, mai multi decat te astepti in mod normal si e posibil s-o mierlesti daca nu esti atent.
Cel mai mult m-a impresionat furtunul de la dus, era vechi de peste 1 an, se adunase calcar pe el ce nu putea fi indepartat asa de usor. Vreau sa va spun ca inca din primele secunde deja a inlaturat mare parte din calcar. E incredibil cat de stralucitor a ajuns. Devenise mat de la calcar.

Se poate utiliza si bagand solutia intr-un borcan. Ultrasunetul trece prin borcan calumea, se vede inauntru cum se agita "moleculele" de mizerie. Trece si prin bucati de plastic, am testat in recipient de 3mm grosime perete, se simte "senzatia de ultrasunet" la deget, adica simti cum se formeaza bulele pe suprafata pielii.
Acelasi lucru se simte si intr-o sticla de plastic PET, plina. Deci poti extinde efectul si in afara cuvei de ultrasunete daca vrei sa cureti ceva cu forma mai nasoala, cred ca merge si intr-o punga de nailon care face contact cu baia de ultrasunete, nu am testat de frica sa nu sparg punga pe-acolo prin bucatarie.
Anumite tipuri de mizerie se desprind instant facand un fel de nor de mizerie in apa in cateva secunde.
Alte tipuri de mizerie insa nu misca deloc. Grasimile nu se iau din pacate. Rugia insa se ia, primul strat se ia in mod spectaculos, zici ca fierbe.

E interesanta jucaria. Trebuie sa mai citesc despre solutiile de bagat in el si ce anume poti curata. Si chestia cu temperatura, tot asa, trebuie s-o vad.


Si ca sa fiu mai ONTPIC, va zic ca aproape tot ce-am primit din China e de calitate buna la preturi derizorii. Eu sunt foarte multumit. Si neasteptat de multumit de posta romana care.. pana la urma face cea ce face, dar iti aduce chestii acasa din China la 3 lei, chestii care daca ar fi aduse cu 20 lei, nu ar mai fi convenabil.
Din 72 de chestii comandate pana acum, mai am 4 de asteptat in valoare totala de 10dolari, adica neglijabil. Pe restul celelalte am dat cam 450 de dolari cumulat, cel mai scump a fost curatitorul 110dolari si un osciloscop de 52 dolari.  BTW, se dovedeste si osciloscopul asta foarte bun insa trebuie sa-i iau alte testere, astea-s naspa. Am testat cu testerele altcuiva si diferenta e enorma.
Osciloscop la 220 lei 48MSa mi se pare ceva de vis. Toata viata m-am uitat la ele prin vitrinele magazinelor de electronica si nu m-am putut apropia de nimic din cauza ca erau foarte scumpe.

I love China.
Fara China am fi ca in 1990 cu tehnologia, cu electrocasnicele, cu tot.
Cine-i dispretuieste pe chinez, n-are decat s-o faca. Dar in China se fac lucruri bune si ieftine.
In curand Made in China va insemna lucru de calitate. Pentru ca inspre calitate se indreapta chinezul. Si o face repede, nu-i trebuie multe decenii.

LE: In fine, recunosc ca sunt un pic entuziasmat, insa indeea de baza eu cred ca se intelege.

Edited by maccip, 29 June 2018 - 20:43.


#14629
Proful

Proful

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,302
  • Înscris: 21.12.2007
Am impresia ca ai uitat pentru ce este acest topic, descrierea si povestile detaliate despre produs pot fi facute si pe privat pentru cei interesati.

#14630
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,907
  • Înscris: 12.03.2009
Eu am impresia ca ai vrut sa postezi in alta parte.

#14631
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,855
  • Înscris: 27.09.2008
Eu sunt de acord cu acel review la acel produs. Este vorba despre un produs cumpărat de pe aliexpress și chiar eram curios dacă merită să-l cumpăr sau nu! Unde aș fi găsit o părere mai bună decât aici?
Nu mai fiți sarcastici că nu sunteți interesanți!
S-a mai discutat asta și am fost de acord să mai împărtășim câteva păreri despre produse, că e aliexpress, eMAG, Gearbest... (e vorba despre topic uri).

Deja eu sunt plictisit de câte discuții sunt despre BSI și poșta română, care nu are deloc legătură cu subiectul, mai bine citesc review-uri la produse cumpărate de pe aliexpress.

#14632
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,297
  • Înscris: 06.01.2007
E un produs pe care nu-l intalnesti la tot pasul. Unii cumpara din China chestii pe care nu le gaseste la noi.
Si brandurile chinezesti nu sunt de renume sa poti afla pareri multe pe forumuri.
Asadar te bazezi pe stelele acordate, pe parerile altora. E singurul feedback avut la dispozitie.
Altfel practic cumperi prdusul la plesneala. Ca n-ai support, n-ai retur (sau e foarte foarte foarte dificil).
Trebuie sa te bazezi pe ceva, altfel nu arunca nimeni banii aiurea pe toate prostiile.
Uite, de exemplu pe mine m-ar interesa niste adezivi chinezesti. Ca bisoanele noastre sunt 30lei tubul si sunt si proaste.
Dar cine naiba-mi poate oferi informatii despre un adeziv de care n-a auzit nici dracu?
In fine, o sa-i cumpar sa-i incerc ca-s ieftini.
Pentru ca am luat B-7000 si e un adeziv bun, comparabil cu asta dar la pret de 10 ori mai mic.
E putin mai tare, dar lipeste mai bine PVCul fata de seam-grip. Chinezul il descrie ca pentru un adeziv de smartfoane. Irelevant.. nu toata ziua lipesti smartfoane.
O sa incerc toti adezivii sa vad fiecare ce poate face. Dar mi-ar fi placut sa gasesc niste reviewuri cinstite inainte de a cumpara. Pentru ca daca era ceva mai scump, nu mi-as fi permis sa le cumpar asa aiurea doar sa testez.
La noi cu greu gasesti adezivi flexibili buni. Caut de peste 10 ani. Am acasa o punga cu peste 20 de tuburi de adezivi de tot felul. Dar chiar si asa, imi lipsesc unii adezivi, pentru unele aplicatii nu-i bun niciunul din ce am eu.
In fine, fiecare cu ce-l doare. Pe mine ma intereseaza cel mai mult produsele pe care nu le gasesc aici in tara sau nu la un pret decent. Nu ma intereseaza oferte de 1cent sau alte chestii. Degeaba cumpar o geaca la 1 cent daca geaca respectiva nu o voi purta si va sta sa-mi ocupe spatiul in sifonier.
M-ar interesa si sculele lor electrice de mana. As fi foarte interesat de un review, o comparatie fata de Parkside sau Stern sau Makita. E clar ca n-o sa cumpar scule Deko chinezesti de pe aliexpress doar pe motiv ca-s ieftine. Dar daca-s bune, as fi foarte interesat de unele scule. Si as prefera un review cinstit, de la unul pe care nu-l pot banui ca face reclama sau ceva. Ca sunt satul de reclame mincinoase.

 nick5roo, on 30 iunie 2018 - 09:22, said:

Eu sunt de acord cu acel review la acel produs. Este vorba despre un produs cumpărat de pe aliexpress și chiar eram curios dacă merită să-l cumpăr sau nu! Unde aș fi găsit o părere mai bună decât aici?
O sa mai revin cu un review mai bun dupa ce-l folosesc.
Stiu ca nu e un device pe care il are toata lumea. Si sa dai 400-500 lei pentru a curata un furtun de dus chiar nu merita. Dupa ce-l mai testez, o sa zic ce face si ce nu face. Acum sunt la inceput cu el, in perioada de teste, reviewul e al unui entuziasmat, nu e unul fair, recunosc.

#14633
iliecsorin

iliecsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.12.2005
Cu ceva pagini in urma povesteam de un coleg care si-a comandat ecran ptr IphoneX.
Montat in centru autorizat, avea luminozitate scazuta si a crapat dupa 2 zile. Chiar de la livrare avea o pata albastra in el cam de un cm. Acum e in disputa cu furnizorul si aliexpress si a cerut banii inapoi cu returnarea produsului la furnizor pe motiv de "defective item".
Aliexpress i-a oferit 0 lei 0 bani chiar daca le-a aratat poze si filmulet comparativ. A sfirsit prin a da 1.000 lei pe unul nou din tara.
A incercat sa blocheze plata din banca dar sansele sint minime, ca doar el a autorizat plata :)

#14634
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,855
  • Înscris: 27.09.2008
Display-uri pentru telefoane/tablete, de pe aliexpress nu recomand să cumpărați. Bine, nu este vina lor, ele sunt foarte bune, dar (mereu există un dar) transportul românesc lasă de dorit, din cauza lor ajung bușite display-urile, oricât de bine ambalate or fi ele. Doar să le bage în casete metalice ar ajunge intacte. Sunt pățit cu două display-uri stricate din cauza transportului. Mai bine luați din țară.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate