Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

(inu1711) Microcasa cu 1001 intrebari

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
961 replies to this topic

#847
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
EU votez pentru frigider frigider si congelatorul separat in camera tehnica sau in garaj, sau unde vrea si are loc fiecare.....
Nu ai loc niciodata in frigider, pentru ca este cu 2 usi si jumatate este ocupat de congelator.
NU, eu am 2 un congelator care nici nu este in casa, si frigiderul care este incorporat in mobila de bucatarie.

#848
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Tot mai des aud propunerea asta. Are sens, nu zic nu, dar cred ca e o treaba care te impinge sa tii chestii congelate vs sa cumperi ceva proaspat. Are sens un congelator mai mare sau mai bine zis avea sens in trecut, cand se sacrifica un animal si se punea la pastrare acolo, acum cand poti sa cumperi totul proaspat...

#849
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

 Bylly00, on 31 iulie 2017 - 10:39, said:

Tot mai des aud propunerea asta. Are sens, nu zic nu, dar cred ca e o treaba care te impinge sa tii chestii congelate vs sa cumperi ceva proaspat. Are sens un congelator mai mare sau mai bine zis avea sens in trecut, cand se sacrifica un animal si se punea la pastrare acolo, acum cand poti sa cumperi totul proaspat...

  Incepe sa aiba sens, in momentul in care te hotarasti sa tai un porc de la tara, ca e bio, sau te aprovizionezi cu gaini crescute de tarani, sau poate chiar legumele si fructele din gradina ta, pe care vrei sa le congelezi. Si care stii ca sunt cultivate de tine si nu crescute in chimicale, macar au avut radacinile in pamant. Mai nou serele de rosii (poate si alte legume) nu cresc rosiile in pamant, ci direct in tevi prin care circula un amestec de chimicale si tot felul, menite sa le faca sa creasca si sa-ti faca din rafturi cu ochiul.

Edited by lenny13, 31 July 2017 - 10:47.


#850
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 Bylly00, on 31 iulie 2017 - 10:39, said:

Tot mai des aud propunerea asta. Are sens, nu zic nu, dar cred ca e o treaba care te impinge sa tii chestii congelate vs sa cumperi ceva proaspat. Are sens un congelator mai mare sau mai bine zis avea sens in trecut, cand se sacrifica un animal si se punea la pastrare acolo, acum cand poti sa cumperi totul proaspat...
Si eu tot asa mi-am planificat, frigiderul in bucatarie, iar congelatorul in camara. Sunt asa multe alimente ce se pot pastra la congelator. Fructele de sezon, verdeturi, mazare, spanac. Eu una nu vreau sa le mai cumpar congelate din supermarketuri asa cum fac acuma.

#851
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

 Bylly00, on 31 iulie 2017 - 10:39, said:

Tot mai des aud propunerea asta. Are sens, nu zic nu, dar cred ca e o treaba care te impinge sa tii chestii congelate vs sa cumperi ceva proaspat. Are sens un congelator mai mare sau mai bine zis avea sens in trecut, cand se sacrifica un animal si se punea la pastrare acolo, acum cand poti sa cumperi totul proaspat...

Eu nu congelez carne insa am tot felul in congelator din ce am strans din mica mea gradina: am cules fasole galbena pastai, am copt vinete si urmeaza ardei, prune de la un vecin pregatite pt prajituri. Mai am telina cred ca 5buc, nu stiu deocamdata ce oi face cu ea dar nu m-am indurat sa o arunc, pungulite cu verdeturi [unele ca atare altele zdobite cu usturoi si ceva unt si pregatite de friptura], aluat cumparat ca imi e greu sa fac singura, cateva cutii de supa...
Si altele care nu imi vin acum in cap :).

#852
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Deci sunt mai multi sustinatori decat am crezut. In cazul asta, if you can't beat them, join them :))

#853
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,661
  • Înscris: 11.03.2006
Prin frigider, intelegeti din ala cu congelator mai mic sus, nu? Nu cred ca am vazut numai frigider.

#854
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

 cumparator, on 31 iulie 2017 - 11:23, said:

Prin frigider, intelegeti din ala cu congelator mai mic sus, nu? Nu cred ca am vazut numai frigider.
da, ala e. Cel cu sertare jos e combina :). Eu am o combina frigorifica si o lada frigorifica mica [cat o masina de spalat] pe care am pus-o in beci.

#855
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 cumparator, on 31 iulie 2017 - 11:23, said:

Prin frigider, intelegeti din ala cu congelator mai mic sus, nu? Nu cred ca am vazut numai frigider.
Eu doar frigider vreau. Sunt mai putine modele fara congelator, dar sunt. La Beko, Whirlpool, Liebherr am vazut. Pe mine nu ma ajuta congelatorul acela mic.

Edited by dana84, 31 July 2017 - 11:44.


#856
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Slabuta oferta, acum am cautat si eu. Nu prea ma incanta, ce pare ca ar fi mai de calitate deja costa mai mult decat modelele cu 2 usi (congelator sus adica). Oh, well... ne mai gandim, in 2 ani se pot intampla multe :))

#857
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007
Foarte interesanta ideea cu frigider cu o usa si lada frigorifica, separat. Totusi ... deschid lada de fiecare data cand vreau inghetata? Sau cand am nevoie de cuburi de gheata? Imi place ideea de a avea mai mult spatiu in figider, pentru prospaturi (stilul nostru 100%) dar ... cred ca voi opta, totusi, spre un frigider cu congelator + lada; aceasta din urma absolut necesara pentru vinetele alea yummy si ardeii copti Posted Image

#858
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Cred ca depinde mult si de stilul de viata al fiecarei familii.

Am comandat azi o combina frigorifica de la Samsung. Am prins 31% reducere prin Samsung blue week de la e..mag, plus un 10% discount pentru electrocasnicele vandute de ei.
Criteriile pe baza carora am ales:
- full no frost (ne-am saturat de dezghetat frigiderul)
- zgomot redus (39 db)
- autonomie fara curent mare (20 ore)
- capacitate de congelare pe 12 ore mare (12 kg)
- garantie 5 ani si 10 ani la compresorul Samsung
Fata de batranul Fram pe care il avem acum si de care suntem foarte multumiti (va inchipuiti ca mai exista Fram in functiune?!) frigiderul e un pic mai mare si congelatorul are 3 sertare in loc de unul. Suficient pentru obiceiurile noastre alimentare. Poate ar fi fost mai binne sa aiba frigider mai mare, dar nici nu vreau sa ma catar cu scaunelul sa pun/iau alimente pe ultimul raft de sus...
Ma hotarasem initial pentru un Gorenje cu frigider un pic mai mare si congelator mai mic, oleaca mai zgomotos - 42db, cu autonomie de 21 ore si doar 5 ani garantie. Avea in plus nu-stiu-ce tehnologie IonAir, care nu lasa fructele sa se deshidrateze, elimina bacteriile si mirosurile (?) dar, desi pe e..mag avea numai review-uri pozitive, pe Altex avea doar 4 review-uri, toate de o stea. Saracii oamenii aia erau tare necajiti.

M-am grabit sa fac comanda pentru a stabili spatiul care trebuie sa ramana in bucatarie pentru frigider. Dar, dupa ce am mers in magazine si am vazut mai multe frigidere / combine, am constatat ca sunt diferente mari. De exemplu, la cele doua modele la care ma oprisem eu, e acces complet la rafturi/sertare/cutii de depozitare si cu usa deschisa doar la 90grade. La alte modele usa se deschide in afara planului lateral al frigiderului, si nu poti sa-l montezi langa un perete. La altele nu poti scoate cutia pentru legume decat daca deschizi usa la mai mult de 120grade.
Asa ca am decis sa las pentru frigider un spatiu acoperitor de 70cm latime si 200cm inaltime. Sper sa pot inghesui acolo si urmatorul frigider, care sper sa fie necesar cat mai tarziu. Posted Image

#859
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
In weekend am stat la casa si ne-am propus sa repetam experienta pana ce ne mutam.
Am constatat ca nu puteam orienta terasa mai bine de atat: dimineata pana pe la 9, cand soarele e bland, terasa e insorita - o placere sa iei micul dejun in natura. Dupa 9 incepe sa fie umbrita, pana pe la 12 cand e total in umbra. Pe la 5-6 dupamasa iarasi mai vine soare pe o parte din terasa, dar e si umbra suficienta - pot alege daca vreau sa stau la soare sau la umbra.
Dupa zilele astea caniculare a crescut temperatura in casa. De la 19 grade cate au fost in vineri, azi aveam 23. Ne-am cam fatait pe usi si am bagat caldura in casa. Probabil cei care au avut caine la bloc si s-au mutat la casa stiu despre ce vorbesc. :P
Nu imi vine sa cred ca la 19 grade in casa am dormit foarte bine. Daca imi spunea cineva asta iarna ca pot dormi la 19 grade, nu as fi crezut. De ce iarna ne e frig la 19 grade si vara e o temperatura numai buna pentru odihna?

#860
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

 inu1711, on 02 august 2017 - 22:34, said:

Nu imi vine sa cred ca la 19 grade in casa am dormit foarte bine. Daca imi spunea cineva asta iarna ca pot dormi la 19 grade, nu as fi crezut. De ce iarna ne e frig la 19 grade si vara e o temperatura numai buna pentru odihna?

         Noi iarna dormim cu geamul deschis. Simtim ca altfel ne sufocam, iar somnul este mult mai bun. Copilasul meu nu mai poate dormi fara geam deschis, indiferent daca e iarna sau vara.

#861
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 DIY, on 31 iulie 2017 - 15:05, said:

Foarte interesanta ideea cu frigider cu o usa si lada frigorifica, separat. Totusi ... deschid lada de fiecare data cand vreau inghetata? Sau cand am nevoie de cuburi de gheata? Imi place ideea de a avea mai mult spatiu in figider, pentru prospaturi (stilul nostru 100%) dar ... cred ca voi opta, totusi, spre un frigider cu congelator + lada; aceasta din urma absolut necesara pentru vinetele alea yummy si ardeii copti Posted Image


Eu am un frigider cu o singura usa si incorporat, insa in partea de sus are un congelator micut in care poti sa iti tii cuburile de gheata un patrunjel inghetat......

#862
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

 inu1711, on 02 august 2017 - 22:34, said:

In weekend am stat la casa si ne-am propus sa repetam experienta pana ce ne mutam.
Am constatat ca nu puteam orienta terasa mai bine de atat: dimineata pana pe la 9, cand soarele e bland, terasa e insorita - o placere sa iei micul dejun in natura. Dupa 9 incepe sa fie umbrita, pana pe la 12 cand e total in umbra. Pe la 5-6 dupamasa iarasi mai vine soare pe o parte din terasa, dar e si umbra suficienta - pot alege daca vreau sa stau la soare sau la umbra.
Dupa zilele astea caniculare a crescut temperatura in casa. De la 19 grade cate au fost in vineri, azi aveam 23. Ne-am cam fatait pe usi si am bagat caldura in casa. Probabil cei care au avut caine la bloc si s-au mutat la casa stiu despre ce vorbesc. Posted Image
Nu imi vine sa cred ca la 19 grade in casa am dormit foarte bine. Daca imi spunea cineva asta iarna ca pot dormi la 19 grade, nu as fi crezut. De ce iarna ne e frig la 19 grade si vara e o temperatura numai buna pentru odihna?

Temperatura resimtita de corpul omenesc...Suntem oameni, pana la urma...Posted Image

#863
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

 lenny13, on 02 august 2017 - 22:40, said:

Noi iarna dormim cu geamul deschis. Simtim ca altfel ne sufocam, iar somnul este mult mai bun. Copilasul meu nu mai poate dormi fara geam deschis, indiferent daca e iarna sau vara.
Si eu stau cu geamurile deschise..si vad ca de cand e canicula afara (de 3-4 zile)..creste si temp in camerele expuse la soare..(la etaj intr-o camera de pe sud aveam 26-27 grade ieri / desi as putea sa trag rulourile sa tina umbra). Chiar si asa..dorm ca un bebelus acolo.. Dupa ce termin curatenia o sa fac un program de aerisire..seara tarziu / noaptea.

Edited by manghels, 03 August 2017 - 16:21.


#864
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

 manghels, on 03 august 2017 - 16:20, said:

Si eu stau cu geamurile deschise..si vad ca de cand e canicula afara (de 3-4 zile)..creste si temp in camerele expuse la soare..(la etaj intr-o camera de pe sud aveam 26-27 grade ieri / desi as putea sa trag rulourile sa tina umbra). Chiar si asa..dorm ca un bebelus acolo.. Dupa ce termin curatenia o sa fac un program de aerisire..seara tarziu / noaptea.

   Nu le tine deschise in timpul zilei , doar seara, dupa ora 10, pana pe la ora 7-8 dimineata, dupa care inchide-le!

Edited by lenny13, 03 August 2017 - 22:11.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate