Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

(inu1711) Microcasa cu 1001 intrebari

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
961 replies to this topic

#865
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Si noi dormim cu geamurile deschise, dar nu si atunci cand trebuie sa facem caldura in casa. Cred ca iarna e suficienta aerisirea inainte de a face focul.
Nu cred ca voi vrea sa bag lemne in soba si sa scot constant caldura pe fereastra. Totusi, ursuletii polari...

Cred ca maine o sa dau jos din pod plasele pentru insecte. Daca las seara geamurile deschise si sunt lumini aprinse in casa, intra tot felul de musculite.

View PostBodCasa, on 03 august 2017 - 11:07, said:



Eu am un frigider cu o singura usa si incorporat, insa in partea de sus are un congelator micut in care poti sa iti tii cuburile de gheata un patrunjel inghetat......
Si o cutie mare de inghetata nu incape acolo?Posted Image
Apropo de pastrat inghetata la congelator, cica daca pui cutia intr-o punga de plastic, nici nu se topeste, nici nu se face beton. Verificat.

#866
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postinu1711, on 03 august 2017 - 22:22, said:

Cred ca maine o sa dau jos din pod plasele pentru insecte. Daca las seara geamurile deschise si sunt lumini aprinse in casa, intra tot felul de musculite.

           Ai incercat sa tragi perdelele seara? La fel, pentru a pastra o camera de dormit racoroasa in timpul verii, se tin geamurile deschise de la ora 22 la ora 8 dimineata, apoi se inchid geamurile si se trag draperiile.

#867
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Nu am perdele la toate ferestrele (baie, bucatarie, microcamera de oaspeti, camera tehnica) asa ca va trebui sa apelez la plasele de insecte.

Cat despre ferestre racoroase, cred ca am ce mi-am dorit: racoare vara.
Singura fereastra unde bate soarele peste zi e cea de la bucatarie, si acolo sunt trase roletele.
Dimineata e soare pe fereastra de la camera de zi, dar am tras draperiile.
Ferestrele de la baie si microcamera de oaspeti, desi sunt spre sud, nu au soare - sunt umbrite de streasina.
Restul ferestrelor sunt spre nord.

#868
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postinu1711, on 03 august 2017 - 22:22, said:

Si noi dormim cu geamurile deschise, dar nu si atunci cand trebuie sa facem caldura in casa. Cred ca iarna e suficienta aerisirea inainte de a face focul.
Nu cred ca voi vrea sa bag lemne in soba si sa scot constant caldura pe fereastra. Totusi, ursuletii polari...

Cred ca maine o sa dau jos din pod plasele pentru insecte. Daca las seara geamurile deschise si sunt lumini aprinse in casa, intra tot felul de musculite.


Si o cutie mare de inghetata nu incape acolo?Posted Image
Apropo de pastrat inghetata la congelator, cica daca pui cutia intr-o punga de plastic, nici nu se topeste, nici nu se face beton. Verificat.


Intra chiar si o pizza mai mica......
Cutia congelatorului are vreo 20h si latimea si adancimea sunt cat tot frigiderul...

#869
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,551
  • Înscris: 11.03.2006
Cateodata nici noaptea nu e prea bine. Am dormit noaptea trecuta cu toate geamurile dechise (in apartamentul din Bucuresti) si la 6 dimineata erau 30 de grade.

#870
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Aseară  după ora 10 erau 21 grade afara si, cu plasele pentru insecte, am lăsat toate ferestrele deschise. La 6 le-am închis (am plecat la pădure si nu știam când ne întoarcem). Acum sunt 21 grade in casa iar afara 33 la umbra. Am pus termometrul la soare si a ieșit din scala. Peste 50 grade! Nici nu vreau sa m-a gândesc cât de cald o fi in sera. Neaparat trebuie sa pun plasa de umbrire. Nu prea știu cum sa o prind, însă. Idei?

#871
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,551
  • Înscris: 11.03.2006
21 de grade in casa, dupa zile de canicula? Asta este cu adevarat exceptional.
Am lasat 2 geamuri rabatate la casa, dar gasesc acolo dimineata cel putin 25 de grade. Oricum, nu se compara cu apartamentul, unde nu poti trai fara AC.

Eu as pune plasa aia oricum, chiar si aruncata pur si simplu peste sera, sa o protejeze zilele astea. Poti sa o prinzi in pamant cu ceva sarma mai groasa indoita, cred ca tine daca nu e vreo furtuna puternica. Am vazut ca si pe la voi e foarte cald.

#872
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
In seara asta e mai cald. Avem 23 grade si in casa si afara. Poate mai scade un grad - doua pana dimineața. Dacă se păstrează temperaturile astea mai mult timp, e clar ca vom folosi aerul condiționat si pentru răcire.  
Încă nu m-am decis asupra aparatelor pentru AC.
Sa fie de marca si high tech? Sau de marca, un model mai modest? Sau nu contează marca, oricum in mai puțin de 10 ani trebuie schimbate?

#873
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
In cazul AC-urilor, in afara aparatului in sine, durata de viata depinde de montaj. Momentan stau la "umbra" unui AC montat acum 19 (!!) ani si vreo doua luni. Aparat montat de "baietii" mei. Hei, ce vremuri ...
Asa ca alege cu grija echipa. Nu accepta sa nu-ti taie teava la dimensiune; adica colacul ala rasucit pa langa aparat nu e de bine. Bercluirea sa se fac pe indelete, ca la carte, nu in graba ... sa crape teava, in timp. Obligatoriu sa se faca probele de presiune, minim sase ore; eu le lasam de seara pana dimineata. Suport potrivit pentru unitatea de exterior, sa nu vibreze. Atentie la orizontalitate, atat pentru unitatea de interior, cat si pentru cea de exterior. Multa banda de aluminiu (ideal este sa ai si masca din plastic) pentru toate tevile din exterior.
... cam asa ...

#874
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,551
  • Înscris: 11.03.2006

View Postinu1711, on 05 august 2017 - 22:16, said:

In seara asta e mai cald. Avem 23 grade si in casa si afara. Poate mai scade un grad - doua pana dimineața. Dacă se păstrează temperaturile astea mai mult timp, e clar ca vom folosi aerul condiționat si pentru răcire.  
Încă nu m-am decis asupra aparatelor pentru AC.
Sa fie de marca si high tech? Sau de marca, un model mai modest? Sau nu contează marca, oricum in mai puțin de 10 ani trebuie schimbate?

Eu as tremura la tine in casa la 23 de grade. Imi pun aerul conditionat la 28 de grade si noaptea asta mi s-a parut rece, tusesc de nu mai stiu de mine.Posted Image
M-am dus de dimineata sa ud pomii. Erau 25 de grade in casa.

Edited by cumparator, 06 August 2017 - 09:58.


#875
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postinu1711, on 03 august 2017 - 22:22, said:

Nu cred ca voi vrea sa bag lemne in soba si sa scot constant caldura pe fereastra. Totusi, ursuletii polari...
Ursuletii polari sufera din cauza efectului de sera provocat de emisiile de CO2.
Soarele trimite foarte multa caldura pe Pamant, iar CO2-ul "inveleste" Pamantul si nu-i permite sa se raceasca noaptea. La fel cum, de exemplu, temperatura aerului este 35 C, dar intr-o masina care sta in soare se face mult, mult mai cald decat aerul exterior.

In cazul lemnelor, CO2-ul eliberat in atmosfera prin ardere este tocmai cel captat din atmosfera in timpul cresterii copacului. Asa ca aportul net de CO2 este aproximativ zero.

Combustibilii fosili (petrol, gaze naturale, carbune) sunt cei cu problema, pentru ca prin arderea lor se aduc si se elibereaza in atmosfera cantitati uriase de CO2 care erau captive in adancul pamantului.

Edited by kolfleading, 06 August 2017 - 20:04.


#876
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008

View PostDIY, on 06 august 2017 - 08:08, said:

In cazul AC-urilor, in afara aparatului in sine, durata de viata depinde de montaj.
In sensul asta, mai mult decat sa aleg un montator "premium", nu prea pot face. Pentru moment sunt la alegerea aparatelor. Tu ce ai alege?

View Postcumparator, on 06 august 2017 - 09:56, said:

Eu as tremura la tine in casa la 23 de grade.
Daca ar fi iarna, probabil ai tremura. Dar vara, e numa' binne! Si eu am zis ca mi se pare de necrezut sa dorm la 19 grade si sa ma simt bine.

View Postcumparator, on 06 august 2017 - 09:56, said:

M-am dus de dimineata sa ud pomii. Erau 25 de grade in casa.
Daca au apucat sa se incalzeasca peretii, greu are sa scada temperatura sub 25 grade. La noi erau si azi tot 23 grade in casa, desi afara erau 22.

View Postkolfleading, on 06 august 2017 - 20:03, said:

In cazul lemnelor, CO2-ul eliberat in atmosfera prin ardere este tocmai cel captat din atmosfera in timpul cresterii copacului. Asa ca aportul net de CO2 este aproximativ zero.
Da' de ce sa taiem copacii si sa-i ardem, cand ei pot sa mai capteze niste CO2? Nu mai vorbim de aspectul economic. Ca nu cade padurea pe mine (inca :P)!

Am pus plasa de umbrire. Pe interior. Doar deasupra si pe latura dinspre apus. Mi se pare cam intuneric acum. O fi bine? O fi prea mult?
Attached File  DSCN5848.JPG   381.46K   99 downloads Attached File  DSCN5849.JPG   577.67K   94 downloads

#877
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
e perfect cu plasa de umbrire asa cum e pusa Posted Image

#878
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Ce grad de umbrire are plasa?

Edited by crisbud, 10 August 2017 - 14:42.


#879
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Posted Image  grad de umbrire?
M-am dus in magazinul cu catelu' constructor si am luat plasa de umbrire. Nu aveau mai multe sortimente si nu scria nimic de grad de umbrire. Nu stiam de grade de umbrire. Cat ar trebui sa fie?

#880
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
La ce vad cultivat in sera, 35-40%.

Edited by crisbud, 11 August 2017 - 06:30.


#881
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postinu1711, on 18 iulie 2017 - 22:32, said:

Am gasit microcasa pe pagina 3...

Nu am reusit sa ne mutam, mai lipseste mobila de bucatarie si ceva electrocasnice. Speram ca peste 2 luni sa fim mutati.
In afara de mobila, covoare, perdele, draperii, tablouri si ceva electrocasnice, la interior nu am mai facut mare lucru.
Am scos mirosul de fum cu bicarbonat. Am insirat prin toata casa farfurii cu bicarbonat si, in 2-3 saptamani, mirosul a disparut.

La exterior plantele au inceput sa se acomodeze, gradina incepe sa prinda contur. E drept, anul asta am ajutat plantele decorative cu ceva ingrasaminte si asta se vede.
Attachment DSCN5808.JPGAttachment DSCN5799.JPG

Am tuns de doua ori anul asta gardul viu plantat in 2014, desi de fiecare data crescuse aproape cat gardul din plasa. Vreau sa il ajut sa se indeseasca mai mult in partea de jos, dupa experienta cu gardul viu plantat in 2011 si care e mare si frumos, dar un pic mai rar in partea de jos.
Attachment DSCN5794.JPG
(a se vedea si trifoiul inflorit in poza de mai sus Posted Image)

Desi nu imi propusesem sa pun nimic in sera anul asta, am pus totusi cateva rosii, ca experiment.
Rosiile:
Attachment DSCN5787.JPG
Plantele companion:
Attachment DSCN5789.JPGAttachment DSCN5790.JPG
Si gradinarul companion:
Attachment DSCN5831.JPG
Neckermann.

View Postinu1711, on 05 august 2017 - 22:16, said:

Sa fie de marca si high tech? Sau de marca, un model mai modest? Sau nu contează marca, oricum in mai puțin de 10 ani trebuie schimbate?
E la noroc, Inule.
Eu primul l-am instalat in 2003 si inca merge.
Era vara, se operase sotia (despicat de la stern la buric si din cauza caldurii si umezelii nu i se inchidea, plus ca suferea datorita iodului cu care o dezinfectasera), asa ca am fugit la primul magazin si l-am luat pe cel mai ieftin. sa mearga o luna macar, pina se inchide rana. Si uite-l ca saracu' merge de 14 ani. Bine, doar o luna-doua vara, si un pic pe incalzire primavara si toamna pina mi-am pus centrala.
In 2012 l-am montat pe al doilea, tot de la ei...nici nu m-am uitat la pret. Nu trebuie schimbate in mai putin de 10 ani. Daca ai noroc un pic le lasi mostenire fara altceva decit eventual o spalare a racitoarelor.

Platinium.

#882
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postdell99, on 31 iulie 2017 - 11:13, said:

Mai am telina cred ca 5buc, nu stiu deocamdata ce oi face cu ea dar nu m-am indurat sa o arunc, p
Pfoooaaa, dell? Noi mincam cite 5 litri odata de salata de telina cu pui...un pic de maioneza, castraveti murati light si un pic de lamiie, cit sa nu taie de tot maioneza.... Si iese si o tocanitaaaaaa.....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate