Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Facultate - din nou

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dsoara, eu sunt om batran. Adica ma apropii de 50 de ani. Sa ma ia dracu daca ii inteleg pe tinerii de azi.
Spun asta pt ca eu mi-am descoperit pasiunea pt electronica pe la 13 ani si de atunci doar aia mi-am dorit sa fac.
Cate nopti nu am dormit, de cate ori am plans cand am scos fum din piese, nu are rost sa mai de/scriu.
Dar asta e fost pofta ce am poftit si altceva nu am vrut.
Mama a predat toata viata ei la ASE, in Bucuresti. Si mi-a zis sa dau acolo, ca ma va tine ea in facultate, ca urat nu sunt, papagal am deci multe fete ma vor alege, inclusiv pt ca e ea...
Dar eu Nu si NU, doar Facultatea de Electronica.
Si am avut si servicu de ma trezeam la 5 dimineata asi ajungeam acasa dupa 11 seara. Asta timp de multi ani, pt ca am facut-o la seral. Tata, un dragut, mi-a taiat pensia imediat dupa bacalureat..
Am avut materii si profi pe care le/i-am urat la greu, precum chimia, filozofia, economia politica, ca asa era in anii '80.
Dar stiam ca e musai sa iau macar nota de trecere ca sa imi vad visul si sa ajung inginer electronist..
Si sunt in meseria asta din 1982 si inca nu m-am saturat de facut electronica..

Revenind. De aia nu va inteleg. Chiar nu va place nimic din ce ati facut? Nicio materie nu e mai OK, sa invatati si din placere?
Bine a zis cine a zis, ca facultatea e facultativa..
Daca chiar va place o materie, de ce nu aranjati cu un prof sa va primeasca la catedra lui, ca asistenta  Leafa initiala e mica, dar aveti banii dvoastra..

Iar la varsta dvoastra, chiar sunteti o papusa in mainile parintilor? Eu m-am certat si cu mama si cu tata la greu. Aveam punctele mele de vedere, bune, rele, dar ale mele. De aia am dat la seral, ca tata sa nu imi mai platesca pensie alimentara..Ma rog, ai mei au fost divortati..
Si pe vremea lui Ceasca viata era grea, dar la un moment dat am aranjat sa plec de acasa. Mi-am gasit gazda, am dat avans, am chemat un prieten sa ma ajute la carti, etc..
Cand mi-a vazut bagajul facut, pus la usa, mama a cedat, pt ca a vazut ca nu mai sunt copil si chiar plec. I-am zis clar ca respectul meu fata e ea e una, iar vointa mea e alta..

Cat despre o a 2-a facultate, mai intai o terminati pe prima. Daca nu va convine ideea de cariera in invatamant si leafa de acolo, va cautati rapid (aproape) orice job, bun rau, sa aveti o sursa de venit.
Si intre timp veniti acasa cu un coleg si spuneti ca e prietenul dvoastra, ca plecati la el.
Pe bune sau doar la misto, dar cu  nisite saruturi si imbratisari evidente.
Apoi dupa ce ati iesit pe usa ii spuneti mersi, sau mergeti la el, daca asa poftiti.
Aici mama si tata nu au de ce sa se bage, dar sa aveti un prezervativ..

Despre casa. Stiu ca unele licee aveau internat. Si cum nu mai au atatia elevi, inchiriaza oficial la cei care nu preau au bani.
Un fost coleg de al meu si-a gasit cazare astfel, parca 100 lei/luna, 4 in camera, vai de capul lui, pt ca saracul nu e din Bucuresti. Si economiseste astfel banii, pt ai lui, care sunt in provincie...

Va mutati acolo si asta-i viata..
Mama a fost orfana de razboi si cand era copila a trait in caminele scolii/liceului/facultatii din bursa de merit+ pazind copii unora+meditatii a matematica, pana a iesit pe leafa ei
Poate de aia e atat de decisa. Si tot de aia si eu nu sunt genul care se inconvoie la prima rafala de vant, din contra...

PS. O sa radeti, dar din iulie anul trecut sunt student la a 2-a facultate, Istoria, pe care o fac pur si simplu de placere. Si o platesc cu 3100 lei/an universitar.
Si iarasi profii ne-au zis chestia cu facultatea=faculativa, etc..

Edited by Prien, 20 March 2013 - 15:57.


#20
alexuts56

alexuts56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 27.12.2010
Eu unul zic ca daca alta varianta nu gasesti si tot e sa faci facultatea de gura parintilor ca sa scapi de ei, mai usor e  sa o termii pe prima, decat sa incepi alta cu sanse mari sa repeti prima experienta. Inveti sa iei cateva examene + licenta. Daca zici ca erai olimpica in liceu nu ar trebui sa fie o problema foarte mare. Bine problema ta, pare a fi mai mult una de natura psihologica cu depresii si caderi nervoase... aici e nevoie de ajutor specializat. Daca nu e asa, atunci pur si simplu trebuie sa intelegi ca nu toti sunt facuti pt. facultate si sa incerci altceva.
Bineinteles ca cea mai sanatoasa si normala solutie, ar fi sa le explici parintilor, ca nu trebuiesti privita ca un bun, prin care ei sa-si traiasca viata, sa se laude vecinilor ca "fata mea a terminat mai stiu eu ce facultate" si sa o iei pe drumul tau.

#21
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Si la istorie despre ce invatati?Mergeti la cursuri la zi? Cum va simtiti alaturi de copii de 19 ani? Cand e pasiune cred ca aceste intrebari nu au sens. E incredibil ca unii la 50 ani au asa pasiuni in timp ce aia de 17 ani freaca feisbucul, mesengerul sau bodegile toata ziua si nu deschid nici manualele scolare.

#22
Zeromotion

Zeromotion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.03.2013
Celor cu fazele cu webcam si sex pe bani le zic doar doua cuvinte: "hai sictir".

Restul le multumesc pentru raspunsuri. Eu nu mai am ce termina, am picat prea multe examene, toate de lingvistica - nu inteleg si nu pot toci cate 300 pagini/ramura a lingvisticii (la ore nu pricep nimic de la profesori). De aceea am pus si intrebarile pe care le-am pus - nu pot sa ma reinmatriculez in anul III de o mie de ori.

#23
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
oho0oo, linvistica. Ce faceai la elecronica sau la fizica daca erai cum a facut d-l de mai sus? sau la medicina, inginerie?

Cate examene pot fi? 8-12 pe an, ai picat toate ?
Dute la economic sau drept la privat daca nu. Dar nu ai vazut ca tocmai aia de la rom-engleza sunt cei mai slabi ? Asa ca incapi si tu acolo. Mai slaba ca aia nu poti fi

Edited by popascu, 20 March 2013 - 19:52.


#24
Zeromotion

Zeromotion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.03.2013
N-am facut mai niciun fel de materii de profil real in liceu, eram lasata in pace, cu limbile straine (obsesia alor mei), asa ca la real nu dau, nici ca ma ameninta cineva cu moartea. Prefer viata de apoi.

Dar revenind...ma afecteaza cumva la admitere dezastrul de pana acum?

Combinatia mea de limbi straine e - engleza, franceza, spaniola, araba.

Edited by Zeromotion, 20 March 2013 - 20:04.


#25
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
1. Admitere la ce facultate din ce iniversitate? Tot din aia unde ai clacat?
2. Daca da, atunci te vor barfi profii pe acolo daca te stiu.
3. Daca ai benefitciat de subventie e grav ca se vor scadea acei ani din cei ramasi cu subventie. Banuiesc ca din 3 ani  cel repetat ai fost cu taxa deci asta cu taxa nu se pune la scadere.

La ce te referi cu "real?" La economic cunva? Dreptul nu e "real". Despre altceva nici nu am zis sa mergi.

4. Toti au zis sa continui studiile incepute. Mai e un an maximum si gata. faci in 2 maxim.
5. Eu nu m-as lega cu alti 3 ani la cap. Desi iti poti echivala o parte din materii si intra direct in anul 2 poate la alta univ/ facultate.
6. Cred ca esti si o fire mai timida si emotiva, altfel nu inteleg cum  clachezi in halul ala. Doar marii chiulangii si care muncesc in facultate mai patesc asa si in final tot termina.
7. In caz ca muncesti poate pui problema altfel. Noi aia care am mers la facultate dupa liceu zilnic ca la scoala poate vedem altfel.
8. Poti face un curs de contab primary si sa lucrezi secretara pe undeva daca stii limbs straine multe. Cu araba consider mare avantaj la un call center cu salarii peste 900 euro pt limbi rare

Edited by popascu, 20 March 2013 - 20:49.


#26
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

 popascu, on 20 martie 2013 - 18:43, said:

Si la istorie despre ce invatati?Mergeti la cursuri la zi? Cum va simtiti alaturi de copii de 19 ani? Cand e pasiune cred ca aceste intrebari nu au sens. E incredibil ca unii la 50 ani au asa pasiuni in timp ce aia de 17 ani freaca feisbucul, mesengerul sau bodegile toata ziua si nu deschid nici manualele scolare.
Stiu ca voi fi off topic, dar cum am fost intrebat public, nu prin MP, sa nu raspund ar insemna o eschivare
Sa o iau cu sfarsitul. Multumesc pt apreciere. Dar chiar imi place si istoria, citesc mult si am simtit nevoia de om organizare...
De fapt sunt  "mort" dupa razboiul submarin din al doilea razboi mondial..
Nu, nu merg la zi, pt ca am familie si traiesc din ce primesc de la actualaul job. Asa ca am ales ID-ul
In serie suntem mai multi la ~50, am niste colege inginere electroniste ca mine, automatiste, programatoare, ba chiar si o doctorita. Si studiem pt ca ne place istoria.
Nu ne-a obligat nimeni, carierele noastre sunt altele, dar pasiunea..e pasiune.Profii au fost cam mirati, ba chiar ne-au intrebat de-a dreptul de ce am ales facultatea asta.Cum si ei ai facaut-o din pasiune, ne-au inteles.
Acum, pt mine, la -50, memoria nu ma mai ajuta ca ala 20..Dar experieta de viata+lecturile anterioare, ca mi-a placut s acitesc, ma ajuta sa inteleg faptele, sa fac anumite conexiuni,
Jur ca desi profii ne-au dat de citit nu mai stiu cate carti, eu unul ma simt fabulos. De aia am venit, sa mi se organizeze ideile..
Colegii mai tineri din grupa sunt si ei draguti. Imi amintesc ce mine cand eram de varsta lor. ca si eu am mai gresit...

On topic.
Dsoara, daca chiar nu va place facultatea, renuntati. E posibil sa o terminati in scarba si sa ajungeti undeva unde cineva sa va faca de ..ocara.
Eu m-am dus mai de mult la un sef si i-am zis ca un subaltern are salariul prea mare pt ce face, sa mi-l mareasca pe al meu...Normal ca ala a aflat, dar nu va spun unde si cat m-a durut .
La o adica nu eu l-am impiedicat sa invete meserie si sa fie mai bun decat mine....
Si la 22 de ani e cazul sa va faceti singura viata, asa cum doriti dvoastra. Ideea e sa nu regretati mai tarziu.... Eu zic ca daca tot ati luat niste examene, puneti-va cu burta pe carte, si picioarele in apa rece, eventual mai beti si o bere, si la invatat. Dupa ce aveti diploma, mai vedeti.

#27
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
da intradevar razboiul al doilea mondial si perioada ulterioara+ cea anterioara (interbelica) sunt partea cea mai interesanta din istorie. Si mie mi-au placut  inca din scoala generala (citisem manualul dinainte de a incepe anul scolar si apoi ce carti mai nimerisem) si chiar si acum mai ma intereseaza anumite lucruri. Controversa e imensa fiind legata de politica de acum. Eu am o alta viziune incepand la la napoleon incoace asupra istoriei si consider ca e oarecum scrisa fals din pacate. Controversele sunt atat de mari incat ar trebuie rescrisa complet istoria recenta inclusiv pactul de neagresiune germano-sovietic, pearl-haborul, moartea sau nemoartea lui Hitler si menirea lui (daca putem spune asa) si terminand cu 11 sept 2001 si chiar si azi.

Edited by popascu, 20 March 2013 - 23:02.


#28
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

 gobi_staff, on 20 martie 2013 - 15:00, said:


Dai pe dinafară de...empatie.

esti moldoveanca??

#29
hellen2012

hellen2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.10.2012

 Zeromotion, on 20 martie 2013 - 14:01, said:

Dupa ce am terminat liceul, parintii m-au obligat sa dau la facultate imediat in vara aceea. Au urmat 4 ani de calvar, cu materii pe care nu le intelegeam, presiunile alor mei sa nu ii fac de ras, repetarea unui an si batjocura primita pentru incompetenta mea...si nici macar nu am putut sa-mi iau licenta, nepromovand multe din examene din cauza stresului si caderilor nervoase.

Acum...vor sa dau din nou la facultate, si se asteapta sa intru si la buget, "ca doar nu le toc banii toata viata".

1. Avand in vedere dezastrul academic, e oare vreo sansa sa fiu primita la buget, indiferent de cat as reusi eu sa invat? (sa presupunem ca printr-un miracol as scrie de peste 9.50 la admitere)

2. Sa fiu eu de vina, sau circumstantele, pentru nepromovare? Desi stateam noptile tocind, cu greu luam 5-ul, si din ce ma straduiam mai mult, parca mai prost imi iesea (in liceu am avut medii de 10 pe linie, si luam olimpiadele fara chin, la facultate din 5-6 nu ieseam, nici daca imi mai crestea un cap). Ma gandesc ca daca sunt eu proasta, mai bine fac altceva.

Vreun sfat, ceva, va rog?

Cred ca ar trebui sa te bata mai mult si mai des.

Nu iti e rusine sa nu fii in stare sa intri la o amarata de facultate ?
Pentru asta am platit eu impozite luna de luna , ca tu sa ai sansa de a face o facultate pe gratis (in state in medie muncesti 10 ani ca sa iti platesti creditul pt facultate) , iar tu sa batjocoresti aceasta sansa pe care ai avuto ?

Iar sa intri la buget dupa ce ai facut deja o facultate - nu cred ca se poate (e o lege).

Ia gandestete ca daca tu stateai acasa , un elev silitor intra pe acel loc de facultate , si dupa 4 ani ar fi terminat-o si ar fi muncit. Acum acel copil a ajuns muncitor necalificat si tu ai risipit acel loc de facultate.

Acum , nu vreau sa te descurajez , dar intelege-mi punctul de vedere. Statul vine si imi ia luna de luna banii munciti de mine.
Intrebarile care ti le pui nu au rostul, este evident ca trebuie sa tragi cu dintii sa termini o facultate. Termina facultatea pe care ai inceput-o ,asta e cel mai eficient pt tine.
Invata zi si noapte ca sa ai note cat mai mari. Altfel e dezastru ce viata te asteapta (ca muncitor necalificat).

Iar limbi straine e o facultate care iti aduce un job banos , daca ai noroc. Preturile la traduceri autorizate sunt mari , daca ai clienti scoti mult peste salariul mediu in Bucuresti.

Edited by hellen2012, 21 March 2013 - 11:42.


#30
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Hellena, zi mai fata cat platesti impozite si taxe, ca facem cheta aici pe Softpedia si iti platim noi 10 ani de acuma incolo, ca vad ca te plangi peste tot pe unde postezi, de taxele pe care tu le platesti. :D

#31
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
hellen2012
Toata stima pt postare dumitale. Si eu gandesc la fel ca dta.
Cand ma intalnesc cu studenti de le Electronica si vad ca ii doare in pix, si nu stiu nimic, le zic verde in fata ca eu ii tin in faculate ca sa invete, nu sa se f    ta..
Unul cu tupeu m-a si zis ca ma va reclama sefului, si jur ca asa m-a durut, drept acolo, in gaura aia..
S-a basicat el cand i-am zis ca sper sa nu ne mai reintalnim ca colegi, pt ca eu sunt Scorpion si nu uit amenintarile.
Nici nu el nu ma va uita prea curand dupa cat misto am facut de el..
"Taicutule, pai daca matala nu sti ce sa faci cu si cum sa calculezi 3 rezistente, ce crezi ca gandesc eu despre diploma lui matalica.Sper ca intelegei de ce trebuie sa o plastifiezi"  

Revenind
Dsoara, vezi cam care e impresia generala pe care ai lasat-o. .Si cam ce a zis lumea despre dta.
Mai departe trage singura concluziile si decide-te odata.
Se poate trai si fara facultate, corect, dar daca te-a dus capaul sa intrii si sa iei niste examene, parca e pacat sa nu o termini.
Adevarul e ca si eu am avut restante, pt ca nu am invata suficient.
Dar pana la urma am pus burta pe carte, am reinvatat ,si la final am obtinut diploma dorita, visata, dar si muncita din greu..
Si pt ca sefa mea de atunci a vazut ca imi stiu meseria s-a zbatut si mi-a transformat postul in cel de inginer.
Dorinta, pasiunea mea si placerea pt meseria aleasa au facut-o sa zica " e baiat bun, merita". Si ea era tot Scorpion, adica de unde s-a rupt fierul. Sau stiai on topic sau mai bine taceai..
Dar daca taceai prea mult, iarasi nu era bine, ca spune tu nu iti iei salariu ca sa taci...
Asa ca seara si noaptea, cineva studia documentatiile la greu, propunea scenarii de depanare, etc..

A, si sa nu iti imaginezi ca nu am ars peise, dat diagnostice gresite, plecat pe piste false.
Din contra si la greu. Chiar si azi o mai fur... Dar asa se invata.
Ideea e ca la un moment dat incepi sa simti -spus urat "in urina"- ca nu e asa, sa faci cumva si montajul sa licaresca, sa se aprinda. dar fara fum, si sa functioneze..
La fel cred ca e in toate meseriile.
Gata, eu am desertat desaga si a scris  tot ce cred ca aveam de spus. BAFTA la alegere. Ideea e sa nu regreti peste niste ani..Am avut colegi care imediat dupa dec '89, in penultimul an au renuntat la facultate ca sa faca bani.
Si dupa niste ani s-au trezit ca le trebuia si hartia..Cand ne-am intalnit cine radea de celalalt?

later edit
Si lui fimiu -15 ani - ii spun taticule, invata la Chimie nu din dragoste pt profa sau materie, ci tocmai pt ca o urasti. Si ca nu ii da ocazia sa te prinda..Umileste-o visand tot ce scrie in carte..
Sa nu aiba de ce sa te prinda..

Edited by Prien, 21 March 2013 - 14:12.


#32
Zeromotion

Zeromotion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.03.2013

 hellen2012, on 21 martie 2013 - 11:33, said:

Cred ca ar trebui sa te bata mai mult si mai des.

Tu promovezi violenta? Cata imbecilitate.

[ http://imageshack.us/a/img46/8227/tumblrmf3lznirfy1rvzdh2.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


 hellen2012, on 21 martie 2013 - 11:33, said:

Nu iti e rusine sa nu fii in stare sa intri la o amarata de facultate ?
Pentru asta am platit eu impozite luna de luna , ca tu sa ai sansa de a face o facultate pe gratis (in state in medie muncesti 10 ani ca sa iti platesti creditul pt facultate) , iar tu sa batjocoresti aceasta sansa pe care ai avuto ?

Iar sa intri la buget dupa ce ai facut deja o facultate - nu cred ca se poate (e o lege).

Nu am terminat-o pe prima si nici nu se mai poate (am atins numarul maxim de exmatriculari - 3 examene picate = exmatriculare). Am repetat de cateva ori chestia asta. Daca as fi terminat, si as fi avut vreo calificare, logic ca nu se mai putea.

Si nu, nu mi-e rusine ca nu pot. Ce, tu poti orice, oricum? Bravo tie, daca da, insa daca nu, sa-ti bagi undeva jignirile. Indeasa-le adanc.


 Prien, on 21 martie 2013 - 13:57, said:

Dsoara, vezi cam care e impresia generala pe care ai lasat-o. .Si cam ce a zis lumea despre dta.

Postarile de aici zic mai multe despre ei, decat despre mine. De la nesimtire, la misoginism. Eu n-am de ce sa ma simt prost.

Edited by Zeromotion, 21 March 2013 - 21:21.


#33
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

Quote

am atins numarul maxim de exmatriculari - 3 examene picate = exmatriculare
ce naiba regula e asta?
Eu aveam colegi cu 8-10 restante la intrare in anul 4 si inainte de licenta cam tot acolo se mentineau inca posibil chiar 11 -12 sa ajunga. A luat si licenta dupa vre-un an. Ce mistouri mai faceam de ala. Zicea ca el e "derivat" adica opus integrarii sau integralismului. Trecuse la ceva si apoi picase altul. Ii ziceam: iar ai 10 restante? Nu ca 9 acum, dupaia iar 10.Posted Image In fine, la noi era doar cu formule. Profii spuneau la examene: "mai multe formule si mai putine vorbe". Aproape ca am iesit toti tembeli de acolo.

Ia foaie matricola la cerere si mergi la alta sectie inrudita din orice universitate si trebuie sa-ti echivaleze. Oricum vei fi cu taxa acum. Poti intra in anul 1 pe locuri cu taxa si dupa echivalari mergi doar la activitatile pt materiile nepromovate sau neechivalate. Taxa se da ca la repetenti doar o cota parte din cea totala corespunzatoare la cate materii ai de promovat in acel an cumulata cu creditele acelor materii in cel mai rau caz.

Edited by popascu, 21 March 2013 - 22:32.


#34
Zeromotion

Zeromotion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.03.2013

 popascu, on 21 martie 2013 - 22:26, said:

ce naiba regula e asta?
Eu aveam colegi cu 8-10 restante la intrare in anul 4 si inainte de licenta cam tot acolo se mentineau inca posibil chiar 11 -12 sa ajunga. A luat si licenta dupa vre-un an. Ce mistouri mai faceam de ala. Zicea ca el e "derivat" adica opus integrarii sau integralismului. Trecuse la ceva si apoi picase altul. Ii ziceam: iar ai 10 restante? Nu ca 9 acum, dupaia iar 10.Posted Image In fine, la noi era doar cu formule. Profii spuneau la examene: "mai multe formule si mai putine vorbe". Aproape ca am iesit toti tembeli de acolo.

Ia foaie matricola la cerere si mergi la alta sectie inrudita din orice universitate si trebuie sa-ti echivaleze. Oricum vei fi cu taxa acum. Poti intra in anul 1 pe locuri cu taxa si dupa echivalari mergi doar la activitatile pt materiile nepromovate sau neechivalate. Taxa se da ca la repetenti doar o cota parte din cea totala corespunzatoare la cate materii ai de promovat in acel an cumulata cu creditele acelor materii in cel mai rau caz.

Nu stiam de asa ceva, mersi frumos. Regulamentul nostru era diferit.

(anul 1, cu taxa, chiar daca n-am avut loc la buget niciodata? sau sa zic ca aleg alt domeniu?)

#35
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Pai sa inteleg ca ai fost cu taxa la facultate atunci in toti anii?
Daca ai fost cu taxa atunci ai dreptul la bugeta, daca ai fost la buget ai "dreptul" la taxa

Da, pot intradevar fi regulamente diferite, dar totusi asa il stiam eu si consider de bun simt.
Pana in anii 2002 sau 2003 era mai dura treaba, nu puteai promova din anul 2 in 3 decat integralist. Atunci nu era modelul Bologna si dupa 2 ani se considera primul ciclu universitar (care iti putea aduce la cerere si o diploma de universitate generala), din anul 3 urma ciclul 2 universitatr mai mult axat pe specializare si dura inca 2 ani (la economic, drept, stiinte) sau inca 3 ani in cazul ingineriei. Dupaia din 2003 sau 2004 s-a scos treaba asta si aia ajungeau la licenta cu materii din primul an restanta cum era cazul colegilor de care ti-am povestit mai sus. Depinde si de universitate si poate si de facultate, inclusiv punctajele pt bursele de studiu si merit difereau de la facultate la facultate.

Pana la modelul Bologna in Romania existau pt cine dorea "colegii universitare" de 3 ani numite in cazul stiintelor tehnice "colegii de subingineri" dar si colegii de asistenti medicali, pedagogice (stiinte , limbi), etc (studii univ de scurta durata). Absolventii f buni de acolo puteau sa se inscrie ulterior dupa examenul de "absolvire" in anii 2 sau 3 ai altor facultati de "lunga durata" cu profile asemanatoare dand examene de diferenta si participand doar la studiile materiilor neechivalate sau nefacute la colegiu. Ei erau trecuti cu taxa in ultimul an de regula pt ca depaseau deja cu un an durata studiilor finantate de la stat (evident in cazul ca ar fi fost pe locuri de la buget la colegiu)

Nu stiu ce tip de facultate (ante bologna sau bologna ai fost inscrisa), dar de fapt ciclul "de licenta" Bologna e un fel de colegiu universitar vechi de 3 ani (4 la ingineri) iar masterul e de fapt aprofundarea.  Cam orice slabanog ar fi azi in stare sa faca macar aia 3 ani de bologna, parerea mea. Am cunoscut absolvent de romana-engleza care vorbea cu greseli si scria gresit, nu avea calitatile si inventivitatea nici sa faca o cerere sau un proces verbal. Asa ca nu stiu de ce ai fi asa speriata ca ar fi f greu la facultatea de limbi.

Edited by popascu, 22 March 2013 - 12:24.


#36
hellen2012

hellen2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.10.2012

 Zeromotion, on 21 martie 2013 - 21:02, said:


Si nu, nu mi-e rusine ca nu pot. Ce, tu poti orice, oricum? Bravo tie, daca da, insa daca nu, sa-ti bagi undeva jignirile. Indeasa-le adanc.


Da tu din munca ta bani la stat macar cat impozitul meu pe un an , si apoi sa iti permiti sa vorbesti.

Ai irosit un loc de facultate , si un om acum e muncitor necalificat din cauza ta. Asuma-ti raspunderea (daca intelegi ce e aia constiinta sau dreptate, ca de vorbit te vad ca vorbesti despre ea).

Iar despre indesat adanc... ma amuza ca batjocoresti tocmai pe oamenii care vor sa te ajute.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate