Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Cipru: Zona euro nu mai vrea taxarea depozitelor bancare mai mici de 100.000 de euro

- - - - -
  • Please log in to reply
383 replies to this topic

#91
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Draga Pejeu,

am inteles, hotii, rezerva fractionara, capitalistii, cum vrei tu. Dar nu vrei totusi sa te multi pe alt topic (sau eventual sa scoti o carte ca material vad ca produci fara probleme)? Mai vorbim una-alta de chestii colaterale (sau chiar generale, na, banci sucks) dar sa revenim totusi la situatia particulara a topicului asta.

Now what? Bancile sint inca inchise, bun. Cum nu se ajunge la nici un rezultat se pare ca nu o sa se deschida nici miine. Altceva?

#92
Pejeu

Pejeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 21.05.2012
De ce să mă mut pe alt topic? Sunt offtopic? Nu e vorba despre bănci în topicul ăsta? Posted Image

Părerea mea e că indiferent ce se întâmplă, oamenii tot își vor retrage banii în masă când se deschid băncile. Chiar dacă se renunță complet la ideea de impozitare și se anunță public și foarte vocal asta.

Răul a fost deja făcut. Încrederea a fost puternic zdruncinată și numai bulanul și încrederea susțin șandramaua.

Oamenii își vor retrage banii. Fie și numai de frica de a nu mai avea ce retrage dacă așteaptă prea mult.

Chiar dacă și i-ar pune la loc în câteva săptămâni asta tot va duce la un bank run.

Ori cei care au lansat această idee sunt deosebit de ignoranți și proști, ori chiar ăsta este planul. De a provoca un bank run care să declanșeze un colaps mult mai mare și generalizat.

Părerea mea e că se pregătește reformă monetară dar pentru a convinge prostimea trebuie prăbușit sistemul actual, fraudulos.

Sper că am dreptate.

Ar putea fi cel mai bun lucru care s-a întâmplat omenirii în multe sute de ani.

Edited by Pejeu, 20 March 2013 - 13:48.


#93
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Nu te-ai angajat contractual să le plătești oamenilor la cerere sau la termen banii?
in bani lichizi? hai arata-mi un contract cu vreo banca unde se obliga la asa ceva. io inca n-am vazut si nu cred ca o sa vad.

#94
Pejeu

Pejeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 21.05.2012

 Pengoon, on 20 martie 2013 - 13:49, said:

in bani lichizi? hai arata-mi un contract cu vreo banca unde se obliga la asa ceva. io inca n-am vazut si nu cred ca o sa vad.

Dar în ce? În ghinde?

Arată-mi tu un contract bancar (de depozit sau credit) unde se face distincția între cash și bani de cont pentru prostime.

Banii de cont sunt prezentați mereu prostimii ca fiind același lucru ca banii cash. Și la fel e și în contracte.

Banca doar impune programarea cu o zi sau câteva înaintea "retragerilor". Nu se referă la retrageri ca la ceea ce sunt de fapt, răscumpărare temporară de bani fictivi în bani reali în limita rezervelor de bani reali, care sunt mereu și pretutindeni mult mai mici decât cuantumul banilor fictivi.

Faptul că poți comite legal sau, cel puțin, fără repercursiuni civile sau penale, infracțiuni din spatele unei persoane juridice (o persoană fictivă) și că nimeni nu răspunde pentru fraudă e cu totul altceva.

Edited by Pejeu, 20 March 2013 - 13:57.


#95
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 Pejeu, on 20 martie 2013 - 13:55, said:

Dar în ce? În ghinde?
S-ar putea sa se ajunga si la asta. :)

#96
Pejeu

Pejeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 21.05.2012

 Seb, on 20 martie 2013 - 13:57, said:

S-ar putea sa se ajunga si la asta. Posted Image

Ar fi un lucru foarte bun pentru economia reală, să știi.

#97
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Eu am mai explicat paradoxul:

Bancile creeaza pana la 10.000 euro din fiecare 1000 euro depusi, inmultindu-i prin imprumuturi succesive. In acelasi timp, conform RMO, sunt obligati ca din cei 1000 euro sa pastreze ca rezerva cel mult 100 euro. Din fiecare 100 euro pastrati, probabil cel mult 10 euro sunt disponibili sub forma de hartie, restul fiind bani "digitali" adica doar in conturi. Din acei 10 euro de hartie, probabil cel mult 1 euro sunt disponibili in bancomate, restul fiind pastrati in casieria bancii. Bineinteles ca numerele pot diferi si procentajele nu sunt batute in cuie, ideea era exemplificata doar ca sa intelegem functionarea sistemului fractionar. Incercati totusi sa calculati care sunt sansele ca deponentii care au luat cu asalt bancomatele bancilor din Cipru sa-si recupereze banii... :)

#98
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu dau raport ca nu ma deranjeaza nici un post anume dar poate vine vreun moderator sa dea vreun avertisment public (si eventual sa stearga si postul meu) ca nu vreau sa vad nu stiu cite pagini de lectii invatate de pe youtube despre cum fac bancile din un dolar 10.

#99
Pejeu

Pejeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 21.05.2012
Cred că trebuie să iei în calcul viteza retragerilor, viteza dubelor blindate și a avioanelor de la cea mai apropiată imprimerie BCE, productivitatea brațelor muncitorești ce saltă banii în dube sau îi coboară din dube blindate, debitul tiparnițelor și cât de mare e denominația bancnotelor pe care le tipăresc...

 f300, on 20 martie 2013 - 14:08, said:

Nu dau raport ca nu ma deranjeaza nici un post anume dar poate vine vreun moderator sa dea vreun avertisment public (si eventual sa stearga si postul meu) ca nu vreau sa vad nu stiu cite pagini de lectii invatate de pe youtube despre cum fac bancile din un dolar 10.

De ce? E offtopic? Sau ai priceput lecția?

Că nu prea pari.

Și chiar dacă tu, personal, ai înțeles-o, nu se scrie pentru tine în special.

#100
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Bineinteles ca le poti baga si pe alea la socoteala, dar toate astea scad si mai tare sansele si asa minuscule... :)

#101
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Arată-mi tu un contract bancar (de depozit sau credit) unde se face distincția între cash și bani de cont pentru prostime.
nice try. unde in vreun contract cu o banca scrie ca banca se obliga sa-ti plateasca in bani lichizi la ghiseu intreaga suma in acel moment?
well? unde incalca banca contractul cand iti pretinde sa anunti ridicarea unei sume mai mari de un anumit prag la o anumita filiala in prealabil?
intrebarea-i oricum retorica. nu exista asa ceva. daca ar exista, diverse banci ar fi fost deja obligate la despagubiri in instanta.

#102
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,065
  • Înscris: 20.06.2009
Off: eu zic să ne întoarcem la subiectul acestui topic, adică despre Cipru şi nebunelile de se întâmplă pe acolo...
On: dacă reuşeşte Putin să-şi convingă conaţionalii să lase depozitele neatinse (şi poate face asta, într-un fel sau altul), plus promisiunea către guvernul cipriot a unui nou împrumut, combinat cu prelungirea şi renegocierea (a se citi relaxarea) celui existent...păi s-ar putea ca Ciprul să nu prea mai depindă de Eurozone! Doar că nu ştiu cât de mult le va conveni berbecilor de la Bruxelles o astfel de situaţie...

#103
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Te-ai gandit ca Putin poate abia asteapta sa i se intoarca o parte din banii fugiti din tara ? :)

#104
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 25.01.2007
Putin garantat moare de curiozitate sa stie cine, cat si pe unde are banii....

#105
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Oameni buni, este un forum in care ne spunem liber parerile ! Nu este un tratat de economie al academiei !
Ce este cu chestia asta cu avertismentele si moderatorii ?? Chiar daca nici eu nu sunt de acord cu ce spune Pejeu (cu conspiratia mondiala & bull shit) nu cred acum ca trebuie trimis la plimbare. Omu' isi spune parerea intr-un mod politicos. Asta e tot.

Acum:

1. in orice tara din lume se face programare pt. retrageri. In Germania de ex. daca te duci la o banca normala (nu ma refer sa fii vreun client VIP cu private banking special etc) si spui ca vrei sa retragi 5000 de Euro (nu 12.000) se cracaneaza aia de ras la prima vedere, apoi te roaga politicos sa faci o cerere si sa revii peste cateva zile.

2. Hai sa ne informam intai putin. RMO sta la Banca Nationala si nu la banca in seif sau cont si este vreo 20% daca nu ma insel.
http://www.bnro.ro/R...orii--3330.aspx

Si da, sunt multi bani fictivi, cifre intr-un program informatic.  Nu cred totusi ca in ponderea enuntata.

3. Ca s-a ajuns la un kk e clar. Ca nu asta era solutia e iar clar. Dar nici sa nu spuneti acum ca Germania trebuie sa dea din proprii bani la toti cersetorii. Cine este de aceasta parere, l-as intreba de ce nu doneaza el un 20% din proprii bani (nefictiv) la bancile din Cipru?
Nu, bancile, Cipru, oameni de rand de acolo trebuie sa piarda. Puct. Au trait pe nedrept pe banii altor multa vreme. Imi aduc aminte de grecii cu 15 salarii /an si pensii de mii de euro, peste toate pensiile din Germania si Franta.
E usor de vorbit pe banii altuia ....

Edited by popovicias, 20 March 2013 - 15:59.


#106
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
Reflectati putin la asta...
I would argue that individuals, partly due to government propaganda in the good times, have long since forgotten – or indeed have never understood – that once you deposit your money into a bank, you give up your right to ownership, ie, It’s a LOAN! An asset which is lent out multiple times as is the agreed practice under fractional reserve banking, clearly has a risk of no return, albeit a seemingly a low risk when confidence and trust is high in the economic system...
Sursa: http://www.zerohedge.com/news/2013-03-19/cyprus-oh-irony

#107
farxen

farxen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 13.10.2006
Revenind la subiectul topicului .
Parlamentul cipriot a luat o decizie proasta sa nu "impoziteze" banii din banci .
Raul a fost deja facut , iar maine cand se vor deschide bancile va fi prapad la retrageri.
Puteau sa "impoziteze" depozitele care depaseau 100000 , 150000 ...
Cei care ascundeau banii prin Cipru oricum ii vor retrage pe toti maine .

#108
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,065
  • Înscris: 20.06.2009

 flaviand, on 20 martie 2013 - 15:39, said:

Te-ai gandit ca Putin poate abia asteapta sa i se intoarca o parte din banii fugiti din tara ? Posted Image

 slai, on 20 martie 2013 - 15:45, said:

Putin garantat moare de curiozitate sa stie cine, cat si pe unde are banii....
Sunt absolut convins că ştie ce şi cum...doar că situaţia prezentă îi oferă o oportunitate "de afaceri" pe care altfel nu ştiu când ar fi pupat-o... Iar "pierderile" cauzate de faptul că banii din Cipru " nu se întorc în ţară" vor fi recompensate înzecit de faptul că banii ruseşti (chiar dacă pe ei va scrie "euro") se vor plimba liber prin EU...!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate