Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Intrebari chitara

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
andrey_2014

andrey_2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.10.2012
Mi-am cumparat acum 2 luni o chitara Aria AFN 15-N http://www.mcmusic.r...ica-afn-15.html si sunt foarte incantat de ea . Suna super doar ca ... poate mi se pare mie , nu am mai avut o alta chitara sa incerc ... si atunci nu stiam sa cant dar .. Mi se pare mie sau corzile sunt prea departate de taste? adica pe la Fretul 5-6-7... mi se par corzile prea departe de taste si nu pot sa le duc , calumea pana jos ca sa sune si am sansa doar cu un capodastru ... Asa sunt toate sau asa sunt chitarile la pretul de 300 lei :)) ?

#2
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
In general de-aia costa 300. Ca nu e ca una de 3000 lei :). Cauzele pot fi multiple. Cel mai fericit caz ar fi griful prea curbat. Asta verifici tinand un deget pe tasta 1 si unul pe tasta 14, coarda 1. Spatiu maxim (care apare pe la tastele 6-8) ar trebui sa fie destul de mic, dar sa fie, sa nu fie coarda lipita de taste, dar nici departata. Pentru ca nimeni nu isi imagineaza exact cat trebuie sa fie, imagineaza-ti ca ar trebui sa fie cam cat grosimea unei cartele telefonice. Daca spatiul e mai mare/mic, cauti pe youtube truss rod adjustement. Cazul nefericit e cand e cat trebuie sa fie, dar corzile sunt prea departate. In cazul in care chitara nu are vreun defect major (gen grif desprins), se rezolva cu o pilitura la pragus/calus/ambele. Vezi sa nu fie doar impresia ta ca e prea mare spatiul.

#3
sandokan965

sandokan965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.07.2010
Daca ai pronuntat "Aria" , multi chitaristi deja vor stramba din nas !
Cat de tare ai tensionat firele din chitara ? E posibil chiar si de la asta sa fi aparut probleme ...
In opinia mea , eu zic sa te duci la cineva mai "old-school" dintre cunostinte care e maestru la chitara , si sa ii ofere un consult cap-coada (sper ca ai astfel de cunostinte).

#4
andrey_2014

andrey_2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.10.2012
Cum sa tensionez firele ? Nu , din pacate nu am astfel de cunostine ...

 sandokan965, on 15 martie 2013 - 15:14, said:

Daca ai pronuntat "Aria" , multi chitaristi deja vor stramba din nas !
Ce a vrut sa insemne asta? Nu e buna marca? Hm . oricum peste un an imi iau alta chitara .. dar vroiam sa vad daca am talent .. scartaie putin ...dar sunt incepator .. nu ma pricep cum sa iau acordurile la perfectie ... Mi-au aparut bataturi pe buricul degetelor .. si ma dor dupa vreo ora de cantat ... e normal?

#5
katurev

katurev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 22.03.2012
E bine, eu cand m-am apucat de chitara acum 7-8 luni nu puteam sa cant mai mult de 30 de minute incontinuu ca simteam cum imi intra corzile in carne ( scarbos ) , ma dureau foarte tare degetele. Deci este normal. E important sa nu incerci sa pui ceva pe degete, sa canti asa. Si canti 1 ora sa zicem iei pauza 3-4 ore , mai canti putin... si usor usor o sa vezi ca nici nu iti dai seama ca de fapt numai te dor degetele.

#6
andrey_2014

andrey_2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.10.2012
Multumesc pentru sfat . am masurat la ultimul fret distanta dintre coarda si tasta .. are cam 1.5 cm ... e acceptabil?

#7
katurev

katurev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 22.03.2012
Cam multicel...

#8
andrey_2014

andrey_2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.10.2012
adica mi se pare mai usor sa cant cu un capo pe orice fret si sa fac acordul G fata de normal ...

#9
mrsixstrings

mrsixstrings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 27.12.2011
Ai primit aceleasi pareri despre chitara si aceleasi sfaturi pe care ti le-am dat si eu. Nu uita: cu cat exersezi mai mult, cu atat o sa fii mai bun. Cand vei deveni mai bun vei avea pretentia sa ai o chitara mai buna. Pana atunci invata acordurile de baza, strumming si ciupeala.

#10
cris_01

cris_01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.06.2014
varog frumos sa-mi spune-ti si mie,la o chitara ibanez gio,si un amplificator ibanez 15 gr,ce-as mai putea adauga,sa sune stil gary moore,la un pret cat de cat accesibil,sunt incepator ,nu ma duce capul,VA MULTUMESC

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate