Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#505
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
ma interesa experienta practica a celor ce le-au folosit, in special pt. Flama si Mimoten, asta pt. ca am avut probleme anul trecut cu patarea cafenie la tomate

anul asta, pe langa modificarea solarelor pt. o mai buna ventilare si reducerea condensului, as vrea sa fortific rasadurile de mici, folosind ceai / macerat de coada calului si urzica, iar pt. stropire  dupa plantare voi folosi uleiul de neem si zeama bordeleza ( ultima doar cand am conditii prielnice pt. dezvoltarea fungiilor );

din pacate bunica a cam abuzat de zeama bordeleza, stropea la fiecare 7-10 zile ( din pacate si ineficient, adica putina solutie ajungea pe dosul frunzelor, folosea solutia preparata ramasa si dupa cateva zile, nu avea o pompa adecvata pana acum 2-3 ani, etc. ); asa ca as vrea sa limitez folosirea ei pt. ca mi-e teama de Cu acumulat in sol, mai ales ca unul din solarii este cultivat preponderent cu rosii, de aproape 20 de ani; iar un alt motiv e ca nu-mi place sa mai stropesc cu ea rosiile dupa ce incep sa se coaca

asa ca sunt in cautarea unui produs pe care sa-l folosesc alternativ cu zeama bordeleza si uleiul de neem ( si pt. tomate si pt. vita de vie; chiar langa unul din solarii avem patru randuri de vita de vie pt. struguri de masa albi "tata vacii", ce face in fiecare an o boala funciga, nu sunt sigura daca e fainare sau altceva )

am cumparat 5L de BioHumusSol pe care vreau sa-l folosesc pt. imbunatatirea solului in solar si ca ingrasamant foliar, in prospect scrie ca ajuta la diminuarea problemelor cu bolile funcige, vom vedea :) ; as vrea sa stiu daca are cineva experienta practica cu el

#506
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
Apropo de experienta, dupa cum v-am mai spus, ma bate gândul sa dau cu "Little Boy" (aka Basamid) in solar. "Ma bate gândul" pentru ca (inca) oscilez intre a nimici totul la întâmplare și a continua sa ma "bucur" de starletele Tuta, Verticilioza, etc

A dat careva cu Basamid? Cum e dupã, cum se prezinta "Hiroshima"? În cat timp s-ar reface humusul? Sau dau din lac în put?

Multumesc

#507
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007
Se preagteste sa dea mandea pe randurile pentru flori taiate din solar. Pe randul de la facultate, unde nu pot aplica Basamid (compartimentul nu este gol, precum solarul) pregatesc o varianta mai bio (daca vine marfa in timp util).

Edited by jumborom, 24 January 2015 - 08:52.


#508
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
ma intereseaza si pe mine produsul TRIFENDER sau oricare alt produs ce contine Spori de Trichoderma, dar nu am gasit si in cantitati mai mici ( pt. o gradina de 500 mp)

#509
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007
peticel, cand vine te anunt, sigur imi mai ramane.

Tie ti-ar trebui 100 - 150 grame la 500 mp.

Edited by jumborom, 24 January 2015 - 10:08.


#510
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
Multumesc mult!

Ai idee, se poate folosi impreuna cu uleiul de neem sau alte "leacuri babesti" cu actiune antifunciga, sau acestea pot inhiba actiunea sporilor de Trichoderma ?

Edited by peticel31, 24 January 2015 - 10:12.


#511
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007
peticel, trebuie sa mai studiez si eu problema (desi, de principiu, ar trebui evitata folosirea unui antifungic), eventual sa-l intreb pe domnul care le comercializeaza.

El mi-a atras atentia de pilda sa nu dau cu Trichoderma la mai putin de 45 de zile dupa ce am incorporat in pamant sporii celorlalte 2 ciuperci din lista: Arthrobotris si Beauveria. Arthrobotis ma intereseaza cel mai mult, pentru ca trebuie sa ma lupt cu nematodul cartofului, care rontaie nu doar cartofi ci si radacini de plante pentru flori taiate. Daca tot fac operatiunea adaug si spori de Beauveria (o ciuperca entomofaga), iar dupa 45 de zile intervin cu Trichoderma.

Edited by jumborom, 24 January 2015 - 10:41.


#512
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
eu nu am probleme cu nematozii, cel putin nu le-am sesizat Posted Image

as incerca in solarul cel mic, care e construit de vreo 5 ani pe o bucata de teren ce facea parte din ograda pasarilor si unde la un moment dat a fost si cotetul porcului; asa ca solul e f. bun si afanat; rosiilor le-a mers f. bine aici

anul trecut doar l-am semiacoperit cu folie si l-am cultivat cu rosii, vreo 15 soiuri, majoritatea rasad facut de noi pe care le-am plantat in jur de 1 mai (premergator a fost usturoi si ceapa plantate de toamna, in benzi ce au picat intre randurile de rosii); nu le-am stropit dupa plantare cu nimic, nici macar cu zeama bordeleza ( au primit o singura stropire in faza de rasad); spre sf. verii au fost si ele atacate de patarea cafenie, dar cred ca am "transportat" noi sporii dintr-un solar in altul (distanta dintre solarii e cam de 10 m, intre ele fiind ograda pasarilor); cum am mai povestit daca am vazut ca fructele nu sunt afectate, iar plantele fac fata atacului ciupercii, le-am lasat in pace (asta a fost si un mic experiment sa vad ce se intampla); din pacate nu am mai avut timp sa le indepartez frunzele afectate, cum am facut in celalat solar, dar au fructificat pe toate etajele cat le-a permis inaltimea solarului ( destul de jos) pana la sf. lunii septembrie.

anul asta trebuie sa reparam solarul cel mic, facut pe structura de lemn, si cu ocazia asta vreau sa-l mai inalt putin
pt. ca tot semiacoperit vreau sa-l folosesc pt. rosii plantate in jur de 1 mai, as testa aici Trichoderma si nu as mai folosi alte produse cu potential antifungic; as vrea ca in acest fel sa ma protejez de sporii ramasi in sol dupa atacul de anul trecut; eventual daca apar probleme as apela prima data la indepartarea frunzelor afectate; "leacurile babesti" le-as folosi doar la producerea rasadurilor

Edited by peticel31, 24 January 2015 - 11:19.


#513
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012

View Postjumborom, on 24 ianuarie 2015 - 10:01, said:

, sigur imi mai ramane.


@jumbo, nu-ti ramane si pentru mine? Tot cam pentru 500 mp

#514
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007

View Postclaudia313, on 24 ianuarie 2015 - 12:21, said:

@jumbo, nu-ti ramane si pentru mine? Tot cam pentru 500 mp

Pot eu sa las o doamna sa ramana fara ciuperci ?! Pot, dar se pare ca nu vreau.

O rog doar sa astepte sa-mi vina si mie, ca deocamdata nu i-a venit nici lu' domnul.

Edited by jumborom, 24 January 2015 - 12:43.


#515
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
Deschidem o lista? :)

#516
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007
Deschidem si o lista (pana atunci, spuneti aici). Ca preturi, orientativ, domnul mi-a spus la telefon (daca am notat bine) ca Trifender ar fi undeva la 340 lei / kg, Arthrobotis - 240 lei Bora (cu Beauveria) - 150 lei. Eu am comandat cate 1 kg din fiecare (cantitatea minima livrata de ei) si ar trebui sa imi ajunga cate 200 de grame (din fiecare).

Asadar ar fi disponibile cate 800 grame din fiecare produs.
Daca exista interes mare, mai comandam.

Consumuri:
- Trifender - 1 - 2 kg / ha, adica 10 - 20 / grame / 100 mp.
- Arthrobotis - 1 kg / ha in conditii normale, adica 10 grame / 100 mp.
- Bora - 2 kg / ha, adica 20 grame la 100 mp / tratament si luam in calcul 2 tratamente.

Sunt curios si eu cat de eficace sunt, as duce si la laboratoarele de fito-pato si entomologie cateva zeci de grame pentru cateva teste.

Trebuie sa aflu si cum si cat se pastreaza avand in vedere ca lucram cu produse vii.

Edited by jumborom, 24 January 2015 - 14:24.


#517
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
in principiu (depinde de termenul si conditiile de pastrare), m-ar interesa :

- 200g de Trifender
- 100g de Arthrobotis
-  20g de Bora

#518
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,544
  • Înscris: 27.01.2012
Jumbo, 'ciumpercile' astea benefice merg daca mai ai si ceva 'pomi' printre razoare?

#519
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007
peticel, s-a retinut.

gurule, notez intrebarile voastre si le dau si eu mai departe.

#520
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Sa inteleg ca daca au efect vizibil o sa cresteti culturi de bacterii si fungi de la anu ? Le inmultiti si p`astea in tavite alveolare sub ledu albastru? :)

#521
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,544
  • Înscris: 27.01.2012
Normalnai, shistii gaz Belgravistan!
:)

Edited by subway_guru, 24 January 2015 - 17:17.


#522
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
jumbo, mai sunt grame disponibile?
Daca da, ma inscriu si eu la lista cu urmatoarele cantitati:

Trifender   250g
Arthrobotis   150g
Bora 250g

Multumesc! :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate