Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#469
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Balanta d'aia adevarata, cu talere, ca acum 2000 de ani...la cum sunt insa bolile astea cred ca o sa-mi iau oca...firul de rosii, ocaua de topsin...Acuma ii inteleg eu pe aia cu hidroponia care salveaza Romania...pai le cresti direct in chimicala mai tata, stii o treaba.
'ai de planetutza noastra...nici dracu nu ne mai ia ca n-are ce fce cu noi.

#470
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,544
  • Înscris: 27.01.2012
pai daca-ti arde de facut sfestanii cu reldan...
:)
Io stiam ca asta-i doar pt sinucigasi!

Edited by subway_guru, 17 June 2014 - 11:13.


#471
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Pai da, a sinucis un prieten niste gandaci de colorado, cica, eu n-am folosit anul asta, am dat cu alte porcarii mai prietenoase, de cand a dat mugurul am avut insecte si flori prin curte pentru ca fiind mica ograda le am toate claie peste gramada...
Bine macar ca acuma stiu ce sa-i dau pentru cand mai face soacra-sa pe nebuna... 2 pufuri de d'asta si a scapat de belea. Posted Image

#472
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Acum doi ani am cumparat si eu doua flacoane si apoi am mai aflat cate ceva despre ele si despre altele ceva mai balande. Asa ca nu am mai avut motivatia sa folosesc reldan.

#473
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Eu stiam ca Topsin are timp de pauza de 7 zile. In Ungaria distribuitorul spune ca timpul de pauza este de 3 zile la o doza intre 6.66g si 20g per 10 l apa.
http://www.sumiagro....opsin-m-70-wdg/

Pe majoritatea site-urilor din RO nu este mentionat timpul de pauza al Topsin, dar aici
http://www.4garden.r...1-kg-20-kg-_P88
scrie ca pauza este tot de 3 zile, dar la o doza de 5-10g per 10l apa.
Are cineva alte informatii?
Este suficienta pauza de 3 zile?
Care sa fie doza maxima? 10g/10l apa ca in RO ori 20g/10l apa ca in HU?

#474
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Nu am folosit Reldan la legume! Nici marii legumicultori nu-l folosesc!
Cand l-am folosit la pomi nu m-a "convins".

La Topsin eu pun 12-13 gr/10 l apa ... nu am vazut "ceva" fitotoxicitate ... nici aplicat
foliar, nici la radacina ...
3 zile de pauza la un sistemic imi par putine! ... nici 7 zile nu imi fac cu ochiu` ...macar 10 zile, zic eu!

Numai bine!

#475
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
a dat cineva la legume ingrasaminte COMPLEXE NPK 20:20:20 aplicate foliar ??
cineva mi-a zis ca avorteaza toate florile si toti boboci daca le dau acum la legume .......

#476
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Am folosit eu! ... solfert 20+20+20+ME!
Am dat pana acum....multe erau inflorite...nu am sesizat asa ceva ... rar mai avorteaza cate una si
daca nu dau cu Solfert!
Acum nu mai dau....au luat startul bine ... de acum sunt pe cont propriu!
Numai bine!

#477
ADRIANSLB

ADRIANSLB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 16.02.2013
Datorita faptului ca la tomatele  cultivate in camp am numeroase boli ca alternarioza, septorioza etc. si pentru ca spatiul nu-mi permite sa realizez rotatia culturilor  (100mp) m-am hotarat sa fac o dezinfectie a solului cu basamid. Am rugamintea ca colegii care au facut aceasta operatie sa-mi raspunda la urmatoarele intrebari;
   1. Cand este perioada optima pentru aceasta operatie ?  In septembrie , octombrie cand temperaturile mai sunt peste 6 grade sau in primavara in martie , aprilie (daca este facuta in toamna nu exista pericolul infectarii din nou pana in primavara)
2.Care este tehnologia de realizare a tratamentului? Se imprastie uniform granulele, se sapa la casma sau se amesteca pamantul cu o motosapa, se uda terenul si apoi se acopera cu o folie.
   Ce alte sfaturi imi puteti da la aplicarea acestui tratament.

Multumesc anticipat!

#478
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Parerea mea este ca basamidul folosit in camp ar putea fi eficient 1 sezon, maxim doua. Din acest motiv, avand in vedere pretul as considera ca nu este o metoda viabila din punct de vedere economic.
Daca insisti sa dai, atunci fa in asa fel incat la 15 aprilie sa ai terenul pregatit pentru plantarea rasadurilor. Inclusiv eliminarea basamidului din substrat.

#479
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
@ADRIANSLB,daca la anu e la fel ca anu asta poti da si cu lapte de cuc ca tot vei avea probleme.
cea mai buna solutie e un solar, sau ceva intermediar, acoperit spatiul respectiv cu plasa de umbrire.
sapat bine terenul din toamna, adanc, adica, intoarsa bine brazda, ingrasat terenul cu gunoi de grajd, cam o roaba pe m2, invelit spatiu cu un solar si ai scapat de toate problemele.
bine ca nu ti s-a sugerat sa scoti un strat de 30cm de pamant de pe toata suprafata de teren si sa bagi altu de pe nu stiu unde cu si mai multe probleme.
sint ani buni de cand tomatele si nu numai nu mai "merg" afara, dar mai ales intr un an ploios ca asta.
nu esti singuru care ai astfel de probleme, pe la noi lumea a inceput deja sa le smulga si sa le arunce, e cam generala treaba asta.

#480
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Peste tot e la fel.

#481
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Eu sunt plecat de acasa de vreo cateva zile si peste alte cateva voi reveni ...
si chiar nu stiu ce voi gasi in gradina
...vreau sa fiu surprins :)

#482
florin cfs

florin cfs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 06.01.2007
Buna ziua Am mari probleme cu acest daunator. Desi am cautat pe internet nu am fost in stare sa-l identific. Stie cineva ce este de fapt si mai cu seama cum sa scap de el? Poza e cam slaba, telefonul meu focalizeaza unde vrea el Posted ImageAttached File  IMAG0185.jpg   206.76K   123 downloads

#483
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Este un ,,puisor'' de coropisnita, in stare de larva putin mai mare.  Acum acesta nu-ti provoaca nici un fel de necaz. Nici parintii lui. Dar cand vine vremea sa cultivam rasaduri, suntem tinta atacurilor acestei nemiloase vietati.
Care sunt problemele invocate de tine?

#484
ADRIANSLB

ADRIANSLB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 16.02.2013

 florin cfs, on 09 iulie 2014 - 13:41, said:

Buna ziua Am mari probleme cu acest daunator. Desi am cautat pe internet nu am fost in stare sa-l identific. Stie cineva ce este de fapt si mai cu seama cum sa scap de el? Poza e cam slaba, telefonul meu focalizeaza unde vrea el Posted Image IMAG0185.jpg


Este clar larva carabusului de mai.In primavara mi-a facut si mie ravagii in rasadurile de tomate. Scoteam rasadul ofilit si invariabil gaseam aceasta larva la radacina. Cred ca asa am extirpat toate larvele. Pe net gasesti mai multe metode sa scapi de ele dar pe care eu nu le-am incercat.

Edited by ADRIANSLB, 09 July 2014 - 20:19.


#485
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
Da, e larva de carabus, mie mi-a decimat fragutele, mi s-au ofilit toate deodata si cand am pus mana pe tufe s-au desprins de pamant fara nici un efort si de resturile de radacinute atarnau scarboseniile astea!

#486
Blanco25

Blanco25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 11.03.2013
azi am vazut si eu la poarta niste dracovenii, nici nu stiu ce sunt si imi e frica sa nu se indrepte spre solar, daca stie cineva ce sunt si cum scap de ele

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate